NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)eze Courant verschijnt dagelijks, he halve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Cent. Woensdag 20 Mei 1885. N°. 117. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepmakerssteeo- 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Inschrijving Schutterij. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meerv 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargniig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog le vervoegen ten Raid huize, op Donderdag den 21 Dei e. k.. des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dal de registers van inschrijving op den len Juni aanst. worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dal tijdstip hebben doen in schrijven, hij ontdekking, ambtshalve inge schreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Leiden, 19 Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUWS, De heer W. G. De Bruyn Kops, secreta ris van curatoren der rijks-universiteit alhier, heeft om redenen van gezondheid, met ingang van 1 Juli a. s., ontslag gevraagd. Morgen, Woensdagavond te 8 uren, zal in de Nutszaal eene vergadering worden gehouden van dc afd. Leiden der Ned. Peu- sioenvereeniging voor werklieden, na afloop waarvan da leden van het waarborgfonds zullen vergaderen, In het jongst verschenen Politieblad vraagt de commissaris van politie alhier de opsporing van drie ontvreemde schilderijen, voorstellende een "Vlaardingsch meisje, in vergulde lijst, een meisje, eene koe mel kende, waarnaar een man staat te kijken, en een meisje, bouquetten makende, beide in zwarte lijst. Zekeren N. IJ., oud 31 jaar, van beroep sjouwer, had gisteren tegen den avond, terwijl hij bezig was aardappelen te lossen, het ongeluk in het water aan den Ouden Singel te vallen. Hoewel spoedig hulp werd verleeudmocht men er niet in slagen hem levend op het drooge te brengen. Met behulp van dreggen werd zijn lijk opgevischt en naar de loods voor drenkelingen overge bracht. Overmatig gebruik van sterken drank moet als de aanleiding tot dit ongeval worden beschouwd. FEUILLETON. 15.) „Zoo, zoo." „Ik heb niet kunnen slapen." „Moet ik mij ongerust maken? „Geenszins." „Des te beter. Laten wij dan gaan zit ten en wat praten. Ik zie aan uw gezicht dat het plechtige uur is aangebroken waarin ge uw hart wilt uitstorten." „U bedriegt u niet." „Welnu, mijn beste graaf, spreek! Ik luister." „Ik moet u evenwel vooraf verwittigen, dat u vreemd zal opzien." „Des te beter." „En dat mij nog gekker zal vinden dan vroeger." „Een oogenblikje, als het u belieft", hernam de gravin levendig. „Ik heb soms wel eens mogen zeggen, dat je menschen- schuw, dat je een ongelikte beer waart, maar nooit heb ik je voor gek uitgemaakt. Gisteren ben je zelfs allerinnemendst ge weest, en ik moet het gul bekennen, nadat ik aan het gezelschap gezegd heb een mijner beste vrienden waart, trotsch op u. Maar laten we h speldje bij steken. Spreek, graaf! ik brand van verlangen te weten...." „Welnu, mevrouw! ik heb een ernstig besluit genomen." „Bij u, graaf! is alles altoos ernstig. Wat is er gaande?" „Ik verlang te trouwen." De markiezin zag hem met een paar groote oogen strak aan. Daarna sprak zij glimlachend „Kom, is het heusch waar?" „Ja." „Nu, dan had ik wel gelijk, toen ik gis teren bij mij zelf zeide, dat ge wel geheel veranderd waart." i,'t Is waar, een totale omkeer is in mij tot stand gekomen." „Welnu, waarde graaf! ik ben er har telijk blijde om." „Ik wil u niets verbergen. Wil u, dat ik u vertel, hoe ik in eens, in een onge looflijk korten tijd, met mijn oude ge woonten heb gebroken en mijn verleden verzaakt?" „Hoe zou ik dat niet willen? Maar ik ben eene vrouw, mijnheer 1 dat wil zeggen, De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 20,323,696.87 en bij de betaalmeesters ƒ1,805,856.87. Te zamen ƒ22,129,553,74. Door den heer jhr. mr. V. De Stuers, referendaris, chef der afd. kunsten en weten schappen bij het ministerie van binnenl. zaken, te 's Gravenhage, zijn aan het rijks ethnograpbisch museum te Leiden ten ge schenke aangeboden eenige voorwerpen af komstig van Dayaks, waarschijnlijk uit de Zuider-en Ooster-afd. van Borneo, en waar van nadere beschrijving is te vinden in de Stc. van 19 Mei. De opbrengst van het per voer der Noord-Zuidhollandsche sti weg-maatschappij HaarlemLeiden in de maand April 1885 ƒ4630 ,t goederenvervoer bedroeg ƒ248.08 over het totaal ƒ5.81 per dagkilon. Gedurende de afgeloopen mai werden door de Holl. IJzeren Sj. maatschappij vervoerd 344,129 reizi opbrengst was: personenvervoer ƒ332 goederenvervoer ƒ191,640.08; aan 9,629.12}. Totaal 533,960.801 1 Januari 11. bedraagt bet aantal v reizigers 1,161.071 en de o ƒ1,883,533.701. H. M. koningin Emma, dus men aan liet B. v. Z. en 's Gr. ui bad van 16 Mei, is met prinses Wi heden Zaterdagochtend, te 7.26 t aangekomen. De adjudant-genera: Dumonceau had zich, tot ontvan H. M.naar het station begeven. D Stammer Von Eger en dr. Ritter met den stationschef Luccas, de 1 waar aan het station. H. M. en di zagenondanks de vermoeienis van reis van Arclsen naar Karlsbad, er gewekt uit. H. M. vertoefde een het bof-wachtsalon, waarna H. M K. H. met een gevolg van zeven zich in de equipage naar het liote begavenwaar Z. M. zijn gemalin en in de vestibule te gemoet ging en hartelijk welkom kuste. Namens het gemeentebestuur werden H. M. erf de prinses door burgemeester Knoll begroet, die H. M. en H. IC. H. prachtige bouqetten aanbood. H. M. zal, alvorens naar Töplitz te ver trekken, hier een 10-a 12-daagsche kuur maken. Z. M. is gisteren zijn kuur be gonnen. 's Morgens drinkt de koning aan de warmwater-, 'savonds aan de koud- waterbron. Op aan baar gerichte vragen geeft de redactie der Gemeente-stem de volgende ant woorden betreffende de toepassing der drankwet: I. De drie voorwaarden van art. 26 zijn bij gecombineerde bedrijven van 1 Mei af dadelijk en onvoorwaardelijk aan de ver- tr-.'-jg verbonden. Zoolang dus de af- g niet tot stand is gekomen, moet de ip bij het glas worden gestaakt. Degenen die drankverkoop en winkel- j gecombineerd uitoefenen, hebben de tot 1 Juli a. s. om hunne vergunning niet te laten varen. o Het scheren en haarsnijden is geen nering; dat beroep mag dus worden ffend in een lokaal met vergunning; d het beroep van kleermaker. Vie goederen ten verkoop voorhanden Irijft winkelnering. De omstandigheid sigaren alleen aan drinkers verkocht kan daargelaten nog dat dit jk te controleeren is daartegen .fdoen. Onder deze vlag zouden d^ ook wel broodjes, koek, kruide- ren enz. kunnen verkoopen. Een is geen noodwendig appendix van Tel. )p het Plein te 's Hage had Vrijdag- eene schermutseling plaats tusschen -tal opgewonden personen en de po- lie met de blanke sabel de rustver- rs uiteen joeg. Van bevoegde zijde deelt men aan v. d. B. mede, dat de heer A. zijn ontslag heeft genomen als voor- an het hoofdbestuur van bet Neder- tooneelverbond, nadat de afdeeling am voor de tooneelschool eene reor- ,e heeft voorgesteld onderwerpen naar een beginsel, lijnrecht in strijd met het geen door bet hoofdbestuur sedert jaren was voorgestaan. Blijkens een aan den gemeenteraad van Amsterdam overgelegden staat van kos ten, heeft het dempen van den N. Z. "Voor burgwal, de Martelaarsgracht en het Spui een uitgaaf geëischt van ruim f 340,000, en de demping van liet gedeelte Damrak met bet maken van een hulpkorenbeurs 239,000, alzoo te zamen ruim 579,000. Door M. Bonvie wordt aan het B. v. Ned. liet volgende medegedeeld: „Een paar weken geleden kwam op de Nieuwmarkt te Amsterdam, waar ik mijn handel in vogels drijf, een ambtenaar der rijkspolitie bij mijdie mijn voorraad vogels bekeek en er 18 van medenam. Ik pro testeerde, zeggende dat niet van deze vogels verkoop bij de wet was verboden. De amb tenaar stoorde zich niet aan mijn protest, en deze quaestie zal door den rechter wor den uitgemaakt. „Wat echter aan des rechters kennisne ming ontgaat, is de wijze waarop die amb tenaar zijn plicht deed. Hij nam weg 2 keepen, 15 gele kluiten (zooals men ze in Utrecht noemt; zij heeten ook vlasvinken of Groningers) en een barm- of noord-sijsje. De vogels werden in een papieren zak ge borgen, en toen ik met dezen brigadier der rijksveldwacht aan het bureau op de Prin sengracht kwam waren acht der 18 vogels gestikt. "Wij zijn allen, M. de Bed., onderwor pen aan de wet, maar het schijnt niet noodig, dat die wet zoo wordt toegepast, dat ons eigendom wordt vernietigd, en dat politie-ambtenaren zich schuldig maken aan dierenmishandeling." Willem Begeling, de vermoedelijke moordenaar van Bernardus Jansen te Wage- ningen, is door de arrond.-rechtbank te Arnhem naar den proc.-generaal verwezen. De openb. behandeling zijner zaak voor het gerechtshof te Arnhem zal dus waarschijn lijk spoedig volgen. -■ Eergisterenmiddag werd door de com miezen A. Strijkers en M. Veeren op den Berg en Dalschen weg te Nijmegennabij de stad, een Duitscher aangehouden, die een dubbel blikken harnas, gevuld met frau- uwsgierig. Als u mij dat niet ver zou ik in staat wezen het u nooit 0even." En toen verhaalde de graaf op bezielde wijze, de ontmoeting, die hij in het boseh van Saint-Germain gehad had met de twee verliefden; zijn ontroering, den inwendigen strijd, die er het gevolg van geweest was, zijn onrust, de nieuwe denkbeelden, die bij hem opkwamen, de verschillende aan doeningen, die hij ondervonden had tot op het oogenblikdat hijindachtig aan de uitnoodiging der markiezin, Saint-Germain verlaten had, om naar het kasteel te Bres sion te gaan. Mevrouw De Montperrey had met de grootste aandacht naar hem geluisterd; slechts van tijd tot tijd een klein bescheiden glimlachje even op de lippen latende spelen. Na een oogenblik te hebben stilgezwegen nam zij het woord. „Beste vriend!" sprak zij met een beetje goedhartige spotternij in de stem. „Wat er gebeurd is, moest geschieden. Ik ben alleen maar verbaasd, dat de krisis niet eer plaats had. Daarna van toon veranderende, ging zij voort: „Ik wensch u geluk, dat gij eindelijk gaat denken als ieder ander mensch. Ik ben blij dat ge uw afzondering vaarwel zegt. Ge keert in de wereld terug. Ik zie in n een verrezen doode. O, ik zegen het ver liefd paar, dat, zonder daarvan eenig ver moeden te hebben, liet vermogen heeft bezeten u de oogen en hart te openen." „Maar, als ik u wel begrepen heb, is het niet alleen om mijne bekoorlijkheden dat gij uw kluis hebt verlaten om u naar Bression te begeven?" „O, mevrouw „Graaf, een weduwe van twee en veer tig jaar dat is mijn leeftijd zou zich bespottelijk maken als zij zich dergelijke aanmatiging veroorloofde. Ik twijfel aller minst aan uw vriendschap. Ge hebt mij een bewijs er van gegeven door aan mij te denken toen gij in verlegenheid waart, om u er uit te redden. Ge hebt op mij gerekend. Ik voel mij gevleid en vereerd door uw vertrouwen. Gij wilt trouwen. Heel goedIk zal alles doen wat in mijn vermogen is om een lieve, waardige levens gezellin voor u te vinden." „O, u is toch goed, heel goed!" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1