BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. dan grooten toevloed van vreemdelingen hetzij op het feestterrein, hetzij in de Stads-Gehoorzaal een fancy-fair te houden? "Wij meenen, dat, bijaldien hiertoe nog geen plan bestondhet niet onraadzaam ware den gegeven wenk op te volgen. Heden werd aan de rijks-universiteit alhier tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer J. P. A. N. Caroli, geb. te 's Gravenhage, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: „Het interlocutoire vonnis, historisch beschouwd". Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 38 tot 65 volwas sen personen en 3 tot 11 kinderen. Men is ijverig in de weer de rails van de lijn Haven-Paardensteeg der Leidsche Tram op te breken. Bij den boek-, muziek- en kunsthan delaar B. Blankenberg te Leiden zal weldra verschijnen een zeer uitvoerige, duidelijke en net bewerkte wandelkaart: „van Vogelen zang tot Scheveniugen." De 1ste luit.-kwartierm. H. Rinck on langs van gedetacheerd uit Oost-Indië terug gekeerd is thans ingedeeld bij het 4de reg. inf. De minister van binnenh zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand Juni of Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Kampen. Voorts dat in den loop der maand Juli d. a. v. ge legenheid zal worden gegeven tot het afleg gen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Deze zullen wor den afgenomen te Amsterdam en Botterdam. Nadere bijzonderheden bevat de Sl.-Cour. In Belgische bladen wordt verteld, dat de Marnix en de Castor in Juli onzen koning naar Antwerpen zullen brengen, die op de Schelde, door den koning van België, aan boord van een rijks-stoomboot ontvangen zal worden. Voor de wetenschappelijke expeditie die onder bevel van den luit. ter zee 2 kl. J. H. Calmeijer naar het eiland Nieuw-Guinea zal vertrekkenverneemt de Amst.dat de regeering een hopper-barge(die niet langer gebruikt behoeft te worden bij de blokkade van Atjeh) beschikbaar heeft gestelt, bene vens een jaarlijksche subsidie van tienduizend gulden. Genoemde zee-officier zal in Julie naar Oost-Indië vertrekken. Gedurende April werden bij het kol. werfdepot aangenomen52 Nederlanders, 17 Duitschers, 3 Zwitsers en 4 Belgen; over genomen (van de korpsen) 42 militairen; uitgezonden naar Oost-Indië: 111 Neder landers, 16 Duitschers, 2 Belgen, 1 Zwitser, totaal 130; keerden terug uit Oost-Indië: 45 Nederlanders, 25 Belgen, 10 Duitschers, 3 Zwitsers, 2 Luxemburgers2 Afrikanen, 1 Pranschman, totaal 88. Het gemiddeld verblijf van laatstbedoelde militairen bedroeg 8 jaren. Van hen zijn er 31 met een pensioen van 100 tot 340 gulden uit den dienst ontslagen, 42 met paspoort; 14 tijdelijk afgekeurden en zieken bleven voorloopig nog in de sterkte en 1 deserteerde te Marseille. Uit West-Indië keerde drie Nederlandsche soldaten terug, die gemiddeld 15 jaren op Curasao of Suriname dienden. De ritmeester jhr. Van der Wijck en de le luit. Bolle, van het 3e reg. huzaren, hebbennaar het D. v. Z.-H. meldthet eigen aardige en nuttige plan opgevat, en daartoe een 12-tal dagen verlof bekomen, om met hun paarden groote geforceerde marschen te maken heel Neder'and door; er zijn o. a. dag reizen bij van 60 mijlen. Gisterenochtend te 4 uren gingen zij op marsch. Eene bemanning van den reeder W. Groen te Scheveningen is naar Grimsby ver trokken om getuigenis af te leggen tegen een Engelschen schipper, die in 1884 schade toegebracht had aan de haringnetten van genoemden reeder, welk feit door de Engel- sche regeering wordt vervolgd. Ook tegen half Juni zal de bemanning van de schuit van den reeder Waterreus Lzn. naar Londen vertrekken om in eene derge lijke zaak tegen den schipper van het En- gelsche vaartuig L O 366 getuigenis af te leggen. (D. o. Z. en 's Gr.) Eene schuit van den reeder L. Den Breems te Scheveningen, gemerkt Sch. 30, is door een Osteudeschen visscher, gemerkt O 200, op zee aangevallen. Eerst dreigde men de schuit, gemerkt Sch. 30, te over zeilen. Gelukkig wendde een man, die aan boord van den Ostendenaar van beneden kwamhet roer plotseling omen werd daar voor gestraft door zijn schipper, die hem WEC «SZ 3 M een slag met een geweer toebracht. Deze schipper legde daarna zijn geweer aan op de bemanning der Scheveningsche schuit; doch deze hield zich wijselijk buiten schot. Men dreigde nog wel met sabels, maar de afstand tusschen deze twee schepen was te groot geworden. Dit feit had nogal plaats op de Hollandsche kust voor Goedereede. De kwartjesvinders hebben navolgers, en het is onbegrijpelijk hoe het mogelijk is dat sommigen, hoe dikwerf ook gewaar schuwd, zich toch inlaten met vreemdelingen die tot spelen uitlokkenomdat zijvalsche spelers en bedriegers zijnde, de zekerheid be zitten te zullen winnen. In de laatste dagen hebben zich te Rotterdam een paar gevallen van dien aard voorgedaan. Drie als heereu gekleede personen, hunne rol spelende alsof zij elkander niet kennen en slechts door toe val in dezelfde herberg of hetzelfde koffiehuis bijeenkomen, hebben door allerlei listen, hetzij den kastelein, hetzij een of meer be zoekers, weten te bewegen met hen in aan raking te komen. Het manoeuvreeren met drie kaarten, met de daarmede gepaard gaande weddingschappen om te raden waar zekere kaart zich bevindt, doet dan regel matig het geld der onoozele halzen op be- driegelijke wijze in den zak der valsche spelers overgaan. Als dan de politie ge waarschuwd wordt, vischt zij gewoonlijk achter het net. Meest altijd zijn de heeren gevlogen of gerechterlijk niet te achterhalen. We deelen de feiten andermaal mede ter waarschuwing. De bedoelde vreemde gasten zijn, na verscheidene personen opgelicht te hebben, met hunnen buit vermoedelijk uit Rotterdam verdwenen, om hun slag elders te gaan slaan. Het is, gelijk gezegd, eene variatie op het kwartjesvinden. De bedriegers ontmoeten elkander als onbekende in eene herberg of een klein koffiehuis, en als zij daar de lieden op de eene of andere wijze niet aan het spelen kunnen krijgen, wisselen zij munt- of bankpapier bij den kastelein. Is dan het geld eens op tafel, dan gebeurt het zelfs dat zij plotseling eenige passen met kaarten maken, staande houden dat de kastelein zijn geld verloren heeft, en daar zij met hun drieën de sterkste zijn, den aftocht blazen vóór de politie kan tusschenbeiden tredenwier tusschenkomst bovendien in dergelijke gevallen niet altijd van afdoenden aard kan wezen. Men zij derhalve allerwege op zijne hoede. (N. R. C.) EergisterenHemelvaartsdaghad in 't Volkspark te Amsterdam, onder voorzitter schap van den heer Ris, een openb. vergadering plaats van den Sociaal-Democratischen bond". Het publiek was vrij talrijk opgekomen. Als spreker trad op de welbekende woord voerder der partij, de heer F. Domela Nieuwenhuis, die tot onderwerp had geko zen: Wie zijn de dieven? Daar er zich geen' „tegensprekers" aan meldden, werd de bijeenkomst met een op wekkend woord van den voorzitter ten ruim 2 uren gesloten en ging men, ouder het zingen van 't „Vrijheidslied", vrij kalm uiteen. De eerste groote aflevering van lam meren op Tessel zal dit jaar op 18 Mei aanvangen. Er zullen in het geheel 4 groote verzendingen plaats hebben. De meeste lammeren denkt men naar de Leidsche markt te verschepen. Men gelooft, dat de aan voer dit jaar wel ruim 20,000 stuks zal beloopen. Er schijnt plan te zijn in 1886 te Arnhem weder eene nationale tentoonstel ling te houden; doch zonder daaraan als in 1879, eene internationale te verbinden. Omtrent het gebeurde te Nieuw Burg vliet wordt aan de jV. R. Ct. nader uit Bergen op Zoom gemeld: De herbergier D. had eenige beschonken lieden, wegens hun opgewonden toestand, uit zijn woning gezet en de deur gesloten. Gebruik makende van het binnenkomen van een daar nachtverblijf houdenden Belg, drongen zij naar binnen en hadden in een oogwenk D. op den grond geworpen. Als woestelingen vielen zij op hem aan en mishandelden hun slachtoffer op ergerlijke wijze. Met moeite werd hij door inmiddels toegesnelden ontzet. Door te hulp geroepen maréchaussees werd proces verbaal tegen de daders opgemaakt, waarna zij naar Breda werden getransporteerd. KRtVKMI VtE. Door Z. M. is aan den schout bij nacht F. H. P. Van Alphen, adjudant des konings in buitengew. dienst, den kapt. J. P. Van Rossum en den luit. ter zee 1ste kl. H. O. Achenbach, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen, respectievelijk van het grootkruis, het ridderkruis 3de kl. en het ridderkruis 2de kl. der orde van Maritieme Verdieusten, hun door Z. M. den koning van Spanje geschonken. Door Z. M. is de heer P. A. J. baron De Smeth van Alphengezantschaps-attaché 4ÊLZ MM M3M. -M M T» in algemeenen dienst, op zijn verzoek, ge steld in disponibiliteitbuiten bezwaar van van 's rijks schatkist. De heer M. Bellini, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Genua, is als zoodanig door de Italiaansche regeering erkend. De minister van justitie zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. Ten nadeele van den horlogemaker v. d. B., in de Spuistraat, is uit diens win kel door een onbekende een gouden horloge ontvreemd. ENGELAND. Het hoogerhuis nam in eerste lezing het ontwerp tot oprichting van een ministerie voor Schotland aan. Het hoogerhuis nam gisteren in tweede lezing de kiesdistricten- bill aan. De heer Gladstone deelde in het la gerhuis mede, dat de onderhandelingen met Rusland nog niet waren gesloten en het ver wachte antwoord van de Russische regeering op de mededeelingen omtrent een deel der grensquaestieeerst binnen eenige dagen kan arriveeren. Heden zal de correspondentie wor den overgelegd; zij breekt af bij het incident van Pendjeh, omdat de onderhandelingen daarover nog niet zijn geëindigd. Den heer Gladstone is niets daarvan bekend, dat Rus land zou hebben gezinspeeld op het verlan gen om gezanten in Kaboel te vestigen. Nog deelde de heer Gladstone mededat hij zieh voorneemt in de tegenwoordige zitting nog een aantal wetsontwerpen bij het par lement in te dienenals omtrent de kleine landbouwers in Schotlandeen ministerie voor Schotland, het middelbaar onderwijs in Wales, en vernieuwing van eendeel der wet tot voorkoming van misdaden in Ierland. De koningin hield Woensdag in Buc kingham-palace een dames-receptie, ten einde aan vele aanzienlijken de gelegenheid te geven aan hare majesteit te worden voorgesteld. De vorstin betrad te 3 uren de troonzaal, vergezeld van den prins en de prinses van Wallis en de overige leden der koninklijke familie. De groothertog van Mecklenburg Strelitz en prins Hendrik van Battenberg waren mede tegenwoordig. Het corps diplo matique was nagenoeg voltallig. Tegen 4 uren nam de koningin afscheid en liet de taak van de voorstellingen verder over aan haar séhoondochter, de prinses van Wallis. De regeering zou uit St. Petersburg eene mededeeling hebben ontvangen waarin gezegd wordt, dat het noodig zal zijn zekere punten der ontwerp-overeeukomst van de heeren Granville, Kimberley, De Staal en Lessar te verduidelijken alvorens door de Russische regeering te worden geratificeerd. Uit Dongola wordt aan The Standard i. d. 14 Mei gemeld, dat de meeste troe pen van den Mahdi in de richting van Sennaar en Kordofan zijn opgerukt. Onder zijne te Khartoem aanwezige volgelingen woedt de pokken-epidemie op schrikbarende wijze. Het bericht van de nederlaag, door het garnizoen van Sennaar aan de troepen van den Mahdi toegebracht, en dat betref fende de uitbreiding van het verzet tegen zijn gezag in Kordofan worden bevestigd. Ook de Arabieren van Noeba moeten tegen hem zijn opgestaan, en te Rahad'uioet een groote slag geleverd zijn, waarvan de uit slag echter nog onbekend is. Naar men zegt bevindt de Mahdi zich met enkele vol gelingen te Omderman, waar hij een groote slavenmarkt heeft opgericht. De regeering van Canada heeft een telegram van generaal Middleton ontvan gen, waarin deze meldt, dat het gevecht van 11 Mei eene volkomen overwinning voor de Canadeezen is geweest. Middleton had een brief gezonden aan den hoofdman Riel, waarin hij zich bereid verklaart om hem te beschermen, in afwachting van eene beslissing der Canadeesche regeering. Toen hierop geen antwoord kwam, hebben de troepen dertig amunitie-wagens bij Battel- ford buit gemaakt. GEMENGDE BERICHTEN. De vrienden van den heer Bradlaugh te Oldham hebben in die plaats voor hun geliefden volksredenaar een circus afgehuurd dat aan 3000 personen zitting kan verlee nen. Daarin zal de heer Bradlaugh in het vervolg zijn Zondags-voordrachten houden. Eene nieuwe onderneming wordt in Engeland op touw gezet, eene Maatschappij tot „uitleening van schilderijen", op de wijze eener leesbibliotheek. Men zal zich moeten abonneeren en dan om de drie of zes maanden nieuwe schilderijen, vanls of doode meestersvan hooger of prijs, al naar zijn abonnement; outvjJ Men ontvangt eene lijst om uit te De ondernemers doen uitkomen, dit streven de kunstenaars in de minder ItJ rechte klassen zal doen toenemen, etui débouché voor kunstenaars van iederenl opleveren en de kunst zelf zeer voonj pen zal. Paul De Cassagnac treedt af ah J teur van de Pays, die door den dooil den uitgever Gibiat in handen komtvA Jeromisten. Hij is niet van plan een* blad op te richten. Louis Napoleon is van zijn Kif het Oosten te Parijs teruggekeerd. De militaire rechtbank te Mats zal binnenkort over een zonderling fcj beslissen hebben. Zekere Hébrardserge majoor aan een militair hospitaaldeserts in 1882, maar werd gearresteerd en; Algiers gezonden. Ook daar wist hij ec; te ontsnappen en namonder den n Vernier, bij het vreemden-legioen voor oorlog in Tongkindienst. Hij deed deren van dapperheid en werd den 19 tober, nadat hij onderscheidene Chinees vaandels had buit gemaakt, gekwetst, a» zijn linkerarm moest worden geamputen Op het slagveld werd hem de militaire i daille toegekend. Later werd Hébrard k kend en hij wordt thans naar Franb overgebracht; men vermoedt dat de t kwijtschelding van straf zal verkrijgen. Het comité voor het nationaal geselt aan prins Von Bismarck heeft deze weet laatste zitting gehouden. Het totaal der i gekomen giften bedroeg, na aftrek van 20,1 mark aan kosten, 2,729,143 mark, van millioen voor den aankoop van t landgoed Schönhausen besteed is, zod voor de „Bismarckstichting" 1,229,1 mark overblijft. Een hooggeplaatste dief. Uitl Duitsche plaatsje Meckesheim wordt i teld, dat de vrouwen er sedert eenigent sterk over het spoorloos verdwijnen vanki dergoed van de bleekvelden te klagen b ben. Men kon den dader maar niet op k spoor komen en verdiepte zich in gissinge toen eensklaps een zeer hooggeplaatste n het dorp op heeterdaad als de dief bete werd. Op zekeren dag zag men namelijk i groote verbazing den ooievaar van het di met ontfutselde stukken linnengoed op t nest vliegen. Een onmiddellijk tegen In poot ingesteld onderzoek en eene onvem delijke huiszoeking brachten aan het lit! dat de gestolen voorwerpen door den 1 waren gebruikt, om zijn harde legenti in het nest tot eene zachte te maken. De koningin van Zweden heeft hare beide zonen Turkije verlaten en bevii zich nu op het kasteel Sinaia in Rumet alwaar zij nog eenigen tijd met haar zot prins Karei, die thans zoo goed als herstel is, zal doorbrengen. Haar andere zo» prins Eugenius, wordt véér Pinksteren: het vaderland terugverwacht. De gezagvoerder van een te New-Yoi den 13en Mei aangekomen transatlantic stoomboot rapporteerde, dat hij op zijne de dezer dagen veel besproken ijsheiligt heeft ontmoet, in den vorm van ijsberg! en een uitgestrekt ijsveld. PER TELEGRAAF. LONDEN, 15 Mei. (Part. tel. S.) D Pall Mall Gazette weerspreekt de bewerit gen van The Standard, dat de Russisch regeering nieuwe moeilijkheden over de Af ghaansche grensregeling zou hebben doei ontstaan. LONDEN, 16 Mei. Een buitengewest kabinetskoerier met belangrijke dépêches vu sir Edward Thorntongezant te Petersburg, die op de Afghaansche quaestie betrekking hebben, is gisterenavond hier aangekomen. Daily News verneemt dat de wijze, waarop de Russische regeering zich over het ont werp eener schikking tusschen Engeland ei Rusland uitliet, aanleiding gegeven heeft tot het toelichten van nog eenige punten, e dat toen een meeningsverschil tusschen li twee partijen zich openbaarde, hetwelk echte geenszins de hoofdzaak betreft. CAIRO, 16 Mei. Het bericht uit Cain, gisteren te Parijs verspreid, als zoude 4 Fransehe agent aan de Egyptische regeering hebben te kennen gegeven, dat Frantriji het decreet van den Khedive, dd. 12 AprilJ betreffende het nu reeds afhouden van pCt korting van het bedrag der coupons, voJ onwettig houdt,is van allen grond on bloot. Geenerlei maatregel van dieu asri is tot dusver door den Franschen agio1 genomen.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2