-1 BUITENLANDSCHE BERICHTEN. nieuwe Delftsche station meldt de D. Ct.: Reeds is men druk bezig met de binnen- decoratiën van het station; de schilderwer ken worden met kracht voortgezet, de ver lichtingstoestellen worden aangebracht en alles werkt samen om der gemeente een monumentaal gebouw, harer waardig, te verschaffen. Van de binnendecoratiën heeft men onlangs een klein deel kunnen zien, namelijk de beide in blauwe tinten geschil derde tegeltableaux van de firma Joost Thooft en Labouchère, tentoongesteld geweest in het magazijn der firma Van Beest en Zn., vóórdat zij naar de Antwerpsche tentoon stelling verzonden werden. Beide tableaux zullen de vestibule van het nieuwe station versieren. Het station zal niet in Augustus, maar reeds in den loop der aanstaande maand in gebruik komen. Het vrouwenlogement te Rotterdam is, volgens het thans verschenen eerste jaar verslag over 188384, bezocht geworden door 640 personen. Het grootste getal be hoorde tot de dienstboden; 460 hiervan waren Hervormd, 128 Roomsch Katholiek, terwijl de overigen tot verschillende kerk genootschappen behoorden. Vele meisjes, uit den vreemde komende, werden van den rand van haren zedelijken ondergang gered en vonden daar een liefelijk tehuis. De rekening sloot met een nadeelig saldo van 99.48 De Nederlandsche Gereformeerde Zen- dingsvereeniging te Amsterdam, heeft blij kens het thans verschenen 24ste jaarverslag, in het afgeloopen jaar met veel vrucht gearbeid. Afdeelingen zijn gevestigd te Amsterdam met 320, Anen 29, Bodegraven 28, Broek op Langendijk 38, Engwierum 11, Enschedé 26, Hommerts 16, Hoogeveen 14, Lemmer 14, Makkum 19, Naaldwijk 14, Nijland 10, Oosterwolde 19, Rotterdam 112, Steen- wijk 35, Winterswijk 24, Wijckel en Balk 13, Zaandam 36, Zwammerdam 24, leden en begunstigers op verschillende andere plaatsen 1272. Totaal 1559. Het getal leden is met 65 verminderd, niettegenstaande vele nieuwe leden tot de vereeniging zijn toege treden. De jaarrekening sluit met een te kort van ƒ4396.72, in plaats van 991 ten vorige jare. Aan buitengewone inkom sten werd weinig ontvangen, tegenover circa ƒ9000 in 1883/84. In het geheel werd ten vorige jare ontvangen 19995.50 doch hierbij was 11360 aan buitengewone giften en legaten De gewone ontvangsten bedroe gen in 1883/84 12133.90en in dit jaar ƒ12867 05. Wijlen de heer C. Hibma, 1 Eebr. 11. te Amsterdam overleden, heeft nog ge legateerd aan de algemeene synodale wedu- wenbeurs, het fonds voor noodlijdende ker ken en personen en het fonds tot verbete ring der schraalste predikantstractementen, elk eene som groot ƒ8000. Ten aanzien van de vergiftiging met zoogenaamde saliemelk in den Anna-Paulow- na-polder is thans gebleken, dat de winke lierster, bij wie de salie gekocht was, bij vergissing stramonium had gegeven. Er bestaat nog eenige hoopdat alle drie perso nen in 't. leven zullen blijven. In een afgebroken kachelpijp in school n°. 2 te Wageningen is een vogeltje bezig haar nest te bouwen. Zij gaat daarmee te midden der levenmakende jeugd voort, even rustig, alsof het een afzonderlijke woning had. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft, in de zitting van 12 Mei, uitspraak gedaan in de zaak der heeren Bruiusma, die voor rekening der vereeniging tegen de kwakzalverij in hooger beroep waren ge komen tegen een vonnis der arr.-rechtbank te Maastricht, waarbij de heer Albers te Gulpen, als uitgever der Overmaasche Cou rant, veroordeeld was, om ter zake van een artikel uit het Maandblad tegen de Kwvkzalverij overgenomen, „dr. Ordtsmann Purgalif", aan dr. Ordtman te Maastricht te betalen de som van 3000 gulden, met aanplakking van het vonnis en de kosten van het proces, terwijl de heeren Bruinsma als verdaagden in vrijwaring veroordeeld warenom ter zake voormeld den heer Albers kost- en schadeloos te houden. In de zitting van 31 Maart jl. was het beroep door mr. Meier te Leeuwarden toegelicht, terwijl voor den geïntimeerde optrad mr. Tripels te Maastricht. Het hof vereenigde zich met het gevoelen van den eersten rechter, verklaarde het artikel krenkend, en op grond der verdachtmakingen daarin voorkomende de goede inzichten der heeren Bruinsma geheel onaannemelijk, en bevestigde dien tengevolge in alle deele het vonnis a quo, met veroordeeling der heeren Bruinsma in de kosten van het hooger beroep. 's GRAVEXHAGE, Door Z. M. is de heer J. H. A. W. it-* JES m je» ss ra AE baron Van Heerdt tot Eversberg, gouver neur van Suriname, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol uit's lands dienst ontslagen, met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven, en is de heer mr. II. J. Smidt, oud-minister van justitie, thans lid van den raad van state, benoemd tot gouverneur der kolonie Suriname. Door Z. M. is de heer mr. J. J. Van Meerbeke, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, opnienw benoemd tot voor zitter van den raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Grave, A. A. A. Stael, caudidaat-notaris te Tilburg, en is W. Blok, te Hoorn, voor het tijdvak van 15 Mei tot 31 December 1885, benoemd tot opzichter der Zuiderzee- visscherij. Voorts is aan mr. J. A. N. Tra- vaglino, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het vierde kanton te Amsterdam. De heer L. L. Schmierer, benoemd tot consul der Nederlanden te Galatz, is als zoodanig door de Rumeensche regeering erkend. Door Z. M. is benoemd, bij den gene- ralen staf, tot majoor, de kapitein A. L. W. Seyffardt, van dien staf, en in zijnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst, bij genoemden staf, de kapitein D. G. Nele mans, van den staf der genie; bij het wa pen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapitein C. L. W. Moorrees, van dien staf, voorzitter der commissie van proefneming; tot kapitein magazijnmeester, de 1ste luit.-magazijnm. F. A. La Rose, mede van dien staf; bij het eerste reg. vest.-art.tot kapiteinde lste luit. J. C. Swaving, van het 2de reg. vest.-art.; bij het 2de reg. vest.-art., tot luit-kolonel, de majoor A. Qreve, van het corps; bij het 3de reg. vest.-art., tot com mandant van het corps, de luit.-kolonel II. M. Steenberghe, van het lste reg. veld-art. bij het 4de reg. vest.-art., tot commandant van het corps, 's konings adjudant in bui- tengew. dienst, de kolonel W. C. Hojel, thans commandant van het 3de reg. vest.- art., die, in verband daarmede, van zijn tegenwoordig bevel op de meest eervolle wijze wordt ontheven; tot majoor, de ka pitein P. A. Scheltus, van het lste reg. vest.-art. De officier van administratie lste kl. F. A. Frederiks, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluiswordt met den laatsten dezer op non-activiteit ge steld en met 1 Juni a. s. vervangen door den officier van administratie lste kl. L. C. Duhne. Eenige jaten geleden is door de arrond.- rechtbank te 's Gravenhage een procedure gevoerd tusschen het R. C. Parochiaal Arm bestuur tegen het R. O. Armbestuur, beiden te Leiden, en den burgemeester dier stad. Het eischende bestuur vorderde toen dat de gedaagde zoude worden geschrapt van de lijst der weldadigheidsinstellingen tot armen verzorging, ingevolge art. 3 van de wet tot regeling van het armbestuur, door het ge meentebestuur van Leiden opgemaakt. Deze eisch deed het eischend bestuur hierop steunen, dat het sinds zijn bestaan als kerkelijke inrichting bij uitsluiting tot de armenzorg was gerechtigd en verplicht. Die vordering werd toen door de rechtbank ontzegd; in welke beslissing werd berust. Doch in September 1882 overleed te Lei den de heer v. G.schoenmaker te Leiden, die sedert 1855 aan het R. C. Armbestuur aldaar het voor die instelling noodige schoeisel had geleverd. Bij zijn testament in Sept. 1816 (dus vóór de oprichting van het R. C. Parochiaal Armbestuur te L.) vermaakte hij aan de R. C. armen te Leiden een legaat van ƒ5000. De erfgenamen waren bereid dat legaat uit te keeren. Maar aan wien? Want beide inrichtingen van weldadigheid maakten nu op die uitkeering aanspraak. Het R. C. Armbestuur omdat als gemeente lijke instelling, op hem de plicht der alemen- tatie der R. C. armen rustte; het R. C. Parochiaal Armbestuur op grond dat het bij uitsluiting meende daartoe bevoegd te zijn. Het R. C. Armbestuur ging daarop tot dagvaarding der erfgenamen over. Deze stel den zich geen partijmaar refereerden zich aan het oordeel der rechtbank (te 's Graven hage). Doch in dit proces intervenieerde het R. C. Parochiaal Armbestuur om den eisch tegen te sprekenthans niet meer be werende, dat het eischend bestuur geen reden van bestaan meer hadmaar dat hij intervenieert, wettelijk erkende kerkelijke instelling tot het legaat gemaakt aan de R. C. armen te Leiden, de eenig bevoegde is. De rechtbank wees echter den eisch «3 «j ast ,m M TT» toe. Van dit vonnis kwam de intervenient in appèl, hetgeen Woensdag voor het ge rechtshof te 's Hage werd toegelicht door mr. A Van Berckel, advocaat te Amster dam en namens het geintimeerd R. C. Armbestuur bestreden door mr. A. M, Van Stipriaan Luiscius. De conclusie van het O. M. en 's hofs uitspraak deelen wij nader mede. EXGELAXO. Op de vraag van den heer Chaplin, of het antwoord van Rusland in zake de Afghaansche grensquaestie ontvangen is, antwoordde in het lagerhuis de heer Glad stone: „Ik heb geene officiëele mededeeling daarover aan het huis te doen. Dit alléén weet ikdat de onderhandelingen worden voortgezet." In den verderen loop der zitting werd met 337 tegen 38 stemmen het voorstel aangenomen, om aan prinses Beatrix bij haar huwelijk een jaargeld van 6000 p. st. toe te staan. Eergisteren is door de regeering be sloten, om onverwijld het grootste gedeelte der Engelsche troepen uit Soeakim terug te trekken. De brigade infanterie der garde zal naar Engeland terugkeeren. De onderhandelingen ovpr de Afghaan sche grensregeling gaan ssdert eenige dagen goed vooruit en zullen waarschijnlijk spoe dig ten einde loopen. Zoodra dit het ge val is, zou de heer Lessar zich naar Mid den-Azië begevenom op de plaats zelve deel te nemen aan de vaststelling der ver dere bepalingenwelke met de grensregeling in verband staan. Uit Simla wordt gemeldDe nieuwe Afghaansche grenslijn zal, naar men ver neemt als volgt worden getrokkenZij gaat uit Noordwaarts van Zulfikar, loopt in Oostelijke richting tot Chamanibaid aan de rivier Kuschk, volgt den loop der rivier tot aan de grens, gaat in Noordoostelijke richting tot Zuidwaarts van Pendjeh, en loopt dan door eene bebouwbare streek tot aan Khoja-Saleh, aan den Oxus. Deze lijn ligt voor een gedeelte tusschen de beide grenslijnen, onderscheidenlijk door Engeland en Rusland voorgesteld. De generaal Aizpuru, het hoofd der opstandelingenis als gevangene naar Bogota overgebracht. Uit Ottowa wordt gemeldGeneraal Middleton geraakteden llden Mei met den vijand bij Baloche slaags. Hij verjoeg den vijand met de bajonet uit de loopgraven, maakte zich van zijne ammunitie meester, en bevrijdde de gevangenen, welke thans veilig zijn in het Canadeesche kamp. Het verlies der regeeringstroepen bedroeg vijf dooden en vijftien gekwetsten. De vijan den hebben aanzienlijke verliezen geleden. Onder de vijandenwelke door de Canadee sche troepen krijgsgevangen gemaakt zijnbe- hooren de particulieren secretaris van het op perhoofd der rebellenLouis Rielen een lid van zijn raad. Twee stoombooten zijn vertrokken om de opstandelingen den terug tocht af te snijden. FRAKKKIJK. In een bericht van generaal Brière De L'Isle, uit Hanoi i. d. 13 dezer, wordt geen melding gemaakt van de officiëele ken nisgeving der ontruiming van Lang-Son door de Chineezen op 5 Mei. Wegens materieele bezwaren hebben laatstgenoemden eenige dagen uitstel gevraagd, om hunne stellingen aan de Roode Rivier te verlaten. Generaal Brière De L'Isle had ter keunis van den heer Patenötre gebracht, dat hij wel geneigd zou zijn een nieuw uitstel van tien dagen te verleenen, mits Tuan-Quan op 23 Mei in het bezit der Franschen wierd gesteld. Sedert den aanvang der ontruiming zijn benden zeeschuimers verschenen bij Than-Moi, Dang-Son, de Zwarte en de Witte Rivier, zoomede in de nabijheid van Song-Kan. Zij worden ijverig nagezet. De Nederlandsche gedelegeerde in de te Parijs vergaderde commissie voor het Suez kanaal heeft in haar jongste zitting nadrukkelijk het recht verdedigd van de Europeesche mogendheden, om geregeld toe zicht uit te oefenen op de vrijheid van verkeer op het kanaal. Hij vond daarin steun bij al de overige gevolmachtigden, behalve bij de Engelsche gedelegeerden. De heer mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland heeft den president der Fransche republiek zijne geloofsbrieven overhandigd, als minister-resident der Zuid-Afrikaansche republiek bij de Fransche regeering. "Volgens berichten uit Londen, te Parijs ontvangen, verwerpt Rusland niet het geheele tracé der grens te Londen vast- gesteld, doch stemt niet toe in alle déttj punten, voornamelijk bestaande in weij gronden. De moeilijkheden spruiten vo0( voort uit topographische misverstanden onvoldoendheid der kaarten. Men hoo- tot een goed eindresultaat te zullen gerake- maar tengevolge van de moeilijkheden j.' den tegenwoordigen parlementairen toesta; in Engeland is eene oplossing niet dan or enkele dagen waarschijnlijk. De vrienden van Jéróme Napoln bereiden meetings voor, met het oog op; aanstaande verkiezingen. Die meetings s; len elke week worden gehouden in versclj lende wijken van Parijs en ten slotte; eene groote meeting plaats hebben ini Cirque d'Eté, waartoe ook anti-Bonaparti ten zullen worden genoodigd. BVITSCIILAXD. Men meldt uit Dantzigdat de vi drijving van Russen en Polen, in Ooi Pruisen verblijf houdende, voortduurt. Zest gezinnen werden uit genoemde stad reé verdreven. Het Zweedsch parlement heeft en nieuwe militiewet aangenomen, in overeet stemming met het ontwerp dat door j commissie uit de tweede kamer was vm gesteld. De dienst is zes jaar in het tieve leger en zes jaar in de reserve. Iele jaar zullen de reserve-manschappen twil dagen dienst moeten doen. De „Landstorm1 zal ook nog zes jaar dienst eischen. De tweede kamer heeft deze wet met lij tegen 83 stemmen, de eerste kamer heef haar met 79 tegen 50 stemmen aangeuoma, De heer Istoczy, een der hoofden» de antisemietische partij in Hongarije, ij. klaart in zijn blad, dat hij de antisemiet sche partij verlaat. Hij geeft als refe zijner terugtreding op, dat het antisemi tisme niet voldoende wordt gesteund. Ht blad, door Istoczy geschreven, heeft zienlijke verliezen geleden. Men beschort deze verklaring als eene aankondiging r« de ontbinding der antisemietische partij. GEMENGDE BERICHTEN. Te Parijs zal in hel Palais de l'Indust» van 1 Juli tot 30 Nov. een internationil „exposition de travail" plaats hebben, hooi zakelijk met het doel om de verschillen! wijzen van fabriceeren in verschillende I». den met elkander te vergelijken. Men zegtdat de grèvisten in li kleermakersvak te Parijs reeds meer dan millioen hebben verloren dat de Engelioi firma's de grève begunstigen en daano-i subsidies zenden. Een tweede grève, van de schoenmakersknechts, wordt wacht. Christine Nilsson, de Zweedsche t» geres, die in den Hamlet van Ambroii Thomas de Ophelia creëerde, is, na veel jarige afwezigheid, weder te Parijs opgetre den en er met geestdrift ontvangen. En concert, ten behoeve der „werkverschafc aan blinden" in de Trocadéro-zaal gegerei bracht, grootendeels zeker tengevolge ra hare medewerking, 54,000 francs op. Op het eiland Capri is een der ouè paleizen van Tiberius ontdekt, eendertwaï' keizerlijke villa's, waarvan Tacitus spreek De directeur der opgravingen te Napel deelt daaromtrent eenige bijzonderheden mede Een boer vond bij Fragorain een heuvel gra vende een stuk muur, en ontdekte weldn dat dit tot eene dubbele rij kamers, aan ween zijden van een goed onderhouden gewelfb- hoorde. Alles is gebouwd in de tichelsteenel van keizerstijdvak; de muren zijn, ti« meter hoog, meest gepleisterd en met gekleur de stuc bedekt, hetwelk zeer beschadigd I Vele vloeren zijn van wit marmer, eenra gekleurd mozaïek, 4 M. 60 bij 4 M. 21 groot, zal door de Italiaansche regeerig aangekocht en in het museum van Napel geplaatst worden. In vroeger tijd is op den zelfde plaats veel lood, van opgravingei afkomstig, verkocht, zoodat eenige meenet, dat het thans gevonden gebouw wel eet badhuis kan geweest zijn. De koning van België wordt in 4 volgende week te Berlijn op bezoek gewaclt De dood van den Duitschen Afrika- reiziger dr. Nagtigal heeft de aaudacli wederom gevestigd op het gevaarlijke kli maat aan de Westkust van Afrika. I> Duitschland, zegt de Post, wordt een stad, waarin op 1000 inwoners jaarlijks 25 sta ven, niet zeer gezond genoemd. Aani' westkust van Afrika is dat echter nog nies daar er gemiddeld van de aldaar gevestigd 10U0 Europeanen circa 600 en 800 p6 jaar sterven. Het honorarium, dat Göthe van'' firma Cotta ontving, was, volgens een Ij- richt in het Börsenblatt für den BucAlwk'

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2