-4 BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. as au aancfon.. J „blij" te zijn dat ze „levenslang had ge kregen." „Ik weet nu had ze gezegd dat er niets aan te doen is, als ik niet door de een of andere (door haar aangeduide ge beurtenis) gratie krijg. Maar als je li of 15 jaar krijg, zoo oordeelde zij dan ga je dood van ongeduld. Orgelbespeling in de St. Petrus-kerk. Klokslag zeven, kon men gisterenavond een groot aantal belangstellenden zich naar de St. Petrus-kerk zien begeven om de be speling van het nieuwe orgel bij te wonen. Door zeer doeltreffende maatregelen werd zorg gedragen dat geen stoornis door ge drang of opeenhooping kon plaats hebben, en de inneming der plaatsen met orde kon geschieden. Natuurlijk was iedereen in span ning om de lang verbeide tonen van het nieuwen kunstwerk te vernemen en precies half acht klonken de eerste noten van het Praeludium van Bach door het kerkgebouw. Het past natuurlijk niet kritiek te leveren, alleen zij dus vermeld, dat door orgel-com- positiën van Mendelssohn, Widor, Mailly, Guilmant en Handel, ruimschoots gelegen heid werd aangeboden de uitstekende eigen schappen van het orgel te doen uitkomen. De klank is over het algemeen voortreffe lijk, sommige instrumenten als clarinet, fagot, h^bo, fluit etc. zijn zeer gelukkig nagebootst en vooral door aanwending van pianissimo (of sourdine) wordt een prachtig effect verkregen. In enkele fluit- en octaaf stemmen bezit het orgel een zeldzaam fijn helder geluid, zoo zelf, dat het in de hooge octaven dikwerf aan het metaalheldere grenst. Wordt door ieder kunstenaar immer den invloed van een hem vreemd instrument gevoeldhet meest geldt dit voor een groot kerkorgel, temeer daar in de orgel-composi- tiën een bepaalden gang is aangeduid en elk orgel zijn bizondere manier van behandeling heeft. Wordt de organist echter van allen banden ontslagen en laat hij zijn fantasie den vrijen teugel, dhn hoort men dikwerf de prachtigste orgelpassages en komen de vele schoonheden van het instrument op heerlijke wijze aan den dag. Zoo was het ook met den heer Yerheijenals uit banden ontslagen begon hij met breede accoorden, in aansluiting van het Halleluja, waarvan de laatste tonen zooeven waren weggestorven, zijne ideeën den vrijen loop te latenen nu hoorde men het orgel in zijn ware kracht en schoonheidnu, in zijn improvisatie, kenmerkte de heer Verlieijen zich als een der eerste organisten uit Nederland, en maar geen kritiekhoewel er nog zooveel zou te vermelden zijn. Dat het nieuwe orgel, het instrument der verheerlijking bij uitnemendheidsteeds het doel moge verwezenlijken, is zeker de stille wensch van allen die gisterenavond in net kerkgebouw aanwezig waren. H. Doorgaans volgt op onweer onbesten digheid en afkoeling van temperatuur, in zoo ver zou de ingevallen koude verklaart kunnen worden als zij niet ver beneden de normale was. Na eenige zoele dagen in het laatst van April en het begin van Mei is met onweer en geduchte hagelbuien eene zoo plotselinge verandering in de tempera tuur ontstaan dat deze geheel aan Maart herinnert, terwijl deze maand dit jaar in tegendeel op hare bekende buien liet wach ten. Zelfs toen voor eenige dagen de wind uit het westen suisde, waarmede de zoete zephirs van de dichters, die de lente be zingen, worden aangeduid, was de lucht zoo ijzig koud, dat het gewone menschelijk gevoel daarvoor huiverde. Wordt de lucht helder, dan volgt er nachtvorst, zooals deze week, of de sneeuw- en hagelbuien komen uit het noorden aan jong gewas en teeder gebladerte schade doen. Of nu zulk eene koude vooraf door kringen om zon en maan, als getuigen dat er ontelbare fijne ijskris tallen in de bovenlucht zijn, wordt aange kondigd, dan wel dat zij ontstaat door het smelten van ijsbergen, tengevolge waarvan een zoo koude luchtstroom invalt, zeker is het dat de oudtijds reeds beruchte Mei- koude hoogst zeldzaam uitblijft. Op zijn beurt heeft de warmoezier alsdan in te brengen dat de jonge groenten verpieteren, waarbij de bloemkweeker instemt dat hij nog geen kasplanten zou durven buiten brengen. Terwijl het oog met welgevallen rust op de reusachtige bloemruikers van den boomgaard, vreest de tuinder daarvan geen gunstige uitkomst, of wordt de blijde verwachting van de veelbelovende akkers verijdeld. Aanschouwt de landman het wei land, eerst wit van madeliefjes, daarna met eene laag hagel bedekt, dan bejammert hij het oogenblik dat hij op een mooien lente dag zijn vee den stal deed ruimen, omdat er buiten zooveel jeugdig gras te vinden was. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank f 19.368.4.98,35®, en bij de betaalmeesters ƒ1.623.718,88. Te zamen 20,992,217,23'. Het Hll. komt in eene beschouwing over het gymnasiaal onderwijs tot het vol gende resultaat: Men beperke het onderwijs in de oude talen. Het Latijn worde voor allen behouden; het Grieksch slechts onder wezen aan hen, die het behoeven of die een bijzonderen aanleg openbaren. De moe dertaal kome meer tot haar recht door we tenschappelijk onderwijs en stijl-oefeningen in een vermeerderd aantal lesuren. De wijs begeerte worde niet ingevoerd, vóór men geschikte docenten en een leerplan heeft. Hare kracht moet echter, als zij ingevoerd wordt, bij het gymnasiaal onderwijs in de logica liggen. De hoogere philosophie be hoort aan de universiteit. Naar men aan het N. v. d. D. uit Karlsbad meldt, wordt Z. M. onze koning den 14en dezer aldaar verwacht. In het hotel Goldschild is reeds alles voor de ont vangst van den kon. gast gereed. Zooals reeds gemeld werd, zal dr. London er Z. M behandelen, evenals verleden jaar. Onze koningin zal zich waarschijnlijk den 2Sen Mei van Karlsbad naar Schönaubij Teplitz, begeven, waar in de villa Landhaus ver trekken voor H. M. in gereedheid gebracht worden. Men heeft gezorgd dat de koningin er ruimschoots van hare lievelingsbloemen, rozen, omgeven zal zijn. Naar het D. v. AT. verneemt, hebben zich meer dan 150 candidaten aangemeld voor het adelborstexamen, dat 18 Mei a. s. te 's Hage aanvangt. Het 21ste Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest zal den 2en Juli op het landgoed van den heer W. graaf Van Aldenburg Ben- tinck, te Middachten, gehouden worden. Met het oog op de aanstaande ver vulling der betrekking van directeur der Polytechnische school te Delft, heeft de Ver- eeniging van burgerlijke ingenieurs zich ge adresseerd tot den minister van binnenl. zaken, met verzoek om, in het belang van de opleiding der ingenieurs in Nederland, en van eene oordeelkundige verdeeling en verbinding der voor den aanstaanden inge nieur te onderwijzen vakken en wetenschap pen een technicusd. i. een ingenieur van groote bekwaamheid en veelzijdige practi- sche ervaring, tot die betrekking te benoe men. Zulk een man is, naar de meening der vereeniging, beter dan een abstract en zuiver wetenschappelijk geleerde, in staat het gewicht en het belang te bepalen, dat elke wetenschap en elk onderdeel voor de vorming van den ingenieur, met het oog op zijne latere loopbaan, heeft, en om dien overeenkomstig - het onderwijs te regelen, zóódanig, dat het inderdaad belangrijkste ten volle tot zijn recht komt en in het leerplan het meest op den voorgrond wordt gesteld. Zondag overleed te Delft een der aan zienlijkste en meest geachte ingezetenen aldaar, jhr. mr. A. Van der Goes van Naters geboren 13 April 1808 te Delft. Hij stu deerde te Leiden waar hij in 1833 in de beide rechten promoveerde; als student met de cornp. vrijwillige jagers der Leidsche hoogeschool in de 10-daagsche veldtocht uit getrokken, vestigde hij zich als advocaat in zijn vaderstad, waar hij al spoedig 4 Oc tober 1841 tot lid van den gemeenteraad werd gekozen. In 1855 nam hij als zoo danig ontslag, zich niet meer verkiesbaar stellende. Van 1837 tot 1853 was hij Hoogheemraad van Delfland toen hij 21 No vember 1853 werd benoemd tot dijkgraaf van dat Hoogheemraadschap, welke betrek king hij bekleedde tot in 1870 toen hem op verzoek eervol ontslag werd verleend. Dat hij in die betrekking zich hoogst verdien stelijk heeft gemaakt, blijkt uit de hulde hem door het bestuur bewezen door aan het eerste stoomgemaal van Delfland de naam „Van der Goes" te geven. Den 27 Mei 1856 gekozen tot lid der provinciale staten van Zuidholland, bekleedde hij die betrekking onafgebroken tot aan zijn dood. Een zeldzaam voorbeeld van toewijding aan het algemeen belang toonde hijdoor tot aan zijn dood werkzaam te zijn in verschil lende commissies, waaronder meer dan een die hij ruim een halve eeuw met ijver en en nauwgezetheid waarnam. De overledene was o. a.voorz. der commissie van Delft van de kweekschool voor zeevaart te Leiden. Gisteren is te Rotterdam aangekomen het stoomschip Afrikaan, medebrengende, onder geleide van den Belgischen officier Puimer, een gezelschap Afrikanen van ver schillende rassen, bestaande uit elf perso nen, waaronder drie vrouwen en een meisje. Onder hen treft men ook den Afrikaan aan, die Stanley tot geleide diende, de eenige, die Portugeesch en Engelsch spreekt en Europeesch is gekleed. Alle anderen zijn gekleed als in hun eigen land. Zij brengen verschillende dieren en voorwerpen mede en vertrokken gisterenavond per stoomboot Tele graaf naar de Antwerpsche tentoonstelling. Waarschijnlijk door het inslaan van bliksem is in de Bodegraafsche Meije eene boerenwoning afgebrand. Door de geluk kige richting van den wind zijn het zomer huis en de hooiberg gespaard gebleven. Het huis was tegen brandschade verzekerd. Te Anna-Paulowna deed zich eergis teren een geval van vergiftiging voor na het gebruik van saliemelk. Vier personen van de vijf, die van de melk hadden ge dronken, waren gisterenmorgen nog bewus teloos; de vijfde, die slechts een kopje er van gebruikt had, was ook het minst aan getast en leed alleen nog aan duizelingen. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Ensing, van Schagen, terwijl de politie in middels een ijverig onderzoek instelde. 's GK AVEMI ACU Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen: aan mr. H. G. Van Doesburgh, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, der versierselen van ridder der orde van Franz Josephhem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken, en is aan den heer J. H. Eliashoofdcommies bij het depart, van koloniën, der versierselen van de vierde klasse der orde van het Borst beeld van den Bevrijder, hem door den pre sident der Vereenigde Staten van Vene zuela geschonken. Door Z. M. is benoemd tot adjunct- commies bij het departement van oorlog, de eerste klerk bij dat departement W. F. Huyzer. Door Z M. is de le luit.-kwartier- meester H. J. Avelingh, van het 1ste reg. huzaren, in zijnen rang van le luit. en met zijne ancienneteit als zoodanig overgeplaatst bij het wapen der kon. maréchausseeen wel bij de divisie van Noordbraband en Zeeland. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 14 en die van marine op 15 dezer geen audiëntie verleenen. schaffing der middelen voor het aangevmj krediet bij tweede lezing aangenomen. Nu de vrede met Rusland verzehl schijnt, zullen de hertog en de hert<3 van Connaught eerlang van Indië de tein reis naar Engeland aanvaarden. ItClTëCllLAKO. In de gisteren door den rijksdag g™ den zitting verklaarde prins Von BisJ bij de behandeling van het toltarief, 6ai regeering van Spanje, tegen concessiët» den invoer van Zuidvruchtenvan de j paling omtrent het invoerrecht op j heeft afgezien. Bij derde lezing werd m recht op rogge en tarwe door den rijks! op 3 mark bepaald. GEMENGDE BERICHTEN. BELGIË. Tot bestuurder van den nieuwen Congo- staat, waarvan de koning van België onlangs souverein werd, moet de bekende reiziger Stanley benoemd wezen. Als ministers zou den hem ter zijde staan de heeren Strauch (oinnenlaJd en oorlog), Van 't Velde (koop handel) en Vannous (geldmiddelen). De zetel van dit ministerie zal te Brussel wezen. ESGELAAO. Lord Granville antwoordde in het hoo- gerhuis op eene vraag van lord Salisbury het volgende: „Daar Engeland en Rusland het eens zijn geworden over het onderwerpen der ontstane eere-quaestie aan den souverein van een bevrienden staat, verwachten wij geen moeilijkheden met betrekking tot de ondergeschikte punten. De regeering heeft het daarom raadzaam gevonden, dat lord Kimberley en ik met de heeren Von Staal en Lessar zouden bijeenkomenom de Af- ghaansche grensquaestie in overweging te nemen. Wij zijn in hoofdzaak tot eene regeling gekomen, welke de regeering, lord Dufferin en den raad van Indië volkomen bevredigt. Deze regeling is door de Rus sische vertegenwoordigers aan het kabinet te Petersburg opgezonden." Lord Hartington zeide in het lagerhuis dat de regeering besloten heeftde Engelsche troepen zoo spoedig mogelijk naar Wadi Haifa en Assoean terug te trekken. Met den terug tocht zal tegen het einde dezer maand een aanvang gemaakt worden. Van een expedi tie naar Khartoem is afgezien. Een onder zoek is ingesteld naar de vraag, ofdeNijl- spoorweg als handelsonderneming kan voort gezet worden. Met betrekking tot Soeakim is het nog onmogelijk definitieve inlichtin gen te geven. Alleen dit kan verklaard worden, dat de ontruiming van Soeakim niet zal plaats hebbenvóórdat ten opzichte der be zetting eene overeenkomst met eene andere mogendheid getroffen is. Tot dien tijd moet die stad beveiligd worden. De voortzetting van den Berger-spoorweg ligt niet in het plan der regeering. Lord George Hamilton stelde daarop de door sir Stafford Northcote aangekondigde motie van afkeuring, naar aanleiding van het krediet van 11 millioen, voor. Na eene uitvoerige discussie werd Hamilton's amendement met 290 tegen 260 stemmen verworpenen het voorstel tot ver- Dinsdag-avond werd te Brussel eenige personen op straat een grauwig zak gevonden, die open was en tal brieven en papieren bevatte. Nadat de eerst naar het politiebureau was geb werd hij gedeponeerd op het Stadium,,j men kort daarop van de directie der Li wegen de tijding ontving, dat uit i gen die tusschen het noorder- en zuijJ station dienst deed, een pak was g inhoudende verscheiden crediet- en aan# teekende brieven, ten bedrage van, v schatting, 10,000 frank. Bij een 'naarl inhoud van den zak ingesteld ondeat bleek, dat uit alle particuliere brievi waarde, welke zij bevatten, gestolen ,s alleen de dienstbrieven waren ongeschotic Tot nu toe bleven alle nasporingen der po' tie naar de daders vruchteloos. Omtrent de inhechtenisneming te Akt van Pertet, alias Revant, die, zoovele b daden op zijn geweten moet hebben, n#i: men aan het B. v. N. nog het volgende Een goed gekleed persoon had zich a het postkantoor te Aken vervoegd en gevraaT of er niet een aangeteekende brief voor^ poste restante was ontvangen. Op het i kennend antwoord begaf hij zich weder, straat, waar hij dadelijk door een poli! beambte in burgerkleeding werd aangelioiii en naar de gevangenis overgebracht. bleek den rechter persoon in handen te iX ben, dien men zocht. Hij heeft in denmj van 23 op 24 Februari op het kasteelCt] teau de la Russe bij Lyon eene damei gottier genaamd en hare gezelsehapjufc. vermoord en zich met 30,0u0 frcs. aandi gatiën ten laste der stad Lyon uit de \L ten gemaakt. Zijn spoor werd door dei litie door Zwitserland en Oostenrijk getal! In Weenen en Munchen hield de moor! naar zich langen tijd op. Daar men tl onophoudelijk op de hielen zat, begaf! zich de vorige week naar Keulen waar: twee dagen vertoefde en van waar hij n. Aken vertrok en in het hotel Am Rheinisck Bahnhof zijn intrek nam. Hier bereik hem zijn vervolgers. De moordenaar is een bankroetier, 30 ren oud en uit L'Arbrestedepartei du Rhone, arrondissement Lyon afkomiL Een politie-beambte uit Lyon, die tl gevolgd was, leidde het eerste verhoor.! Minister van Justitie in Frankrijk isberel per telegraaf van de gevangenneming onil richt. Richard Shortde mandie Thoid Plielan in het kantoor van O'DonovanSosj doodstak, is door de jury te New-York een beraadslaging van twee uren vrijgespr ken. Toen het vonnis werd uitgeproh hieven Short's vrienden, in grooten getij aanwezig waren, een oorverdoovend gejui: aan, dat de politie-agenten eerst niet spoedig konden stuiten. De vrienden drongen zich om Short, wenschten hemf luk en gaven op de meest dolzinnige to hun vreugde te kennen. De rechter rees, bleek van verontwaarl ging, van zijn stoel op en zeide ernst'# „Leden van de jury, ik kan niet nalitf om mijn groote verbazing te kennen te gei over de uitspraakwelke gij zoo even lifj gedaan." Er heerscht dan ook algemeene verosj waardiging over de vrijspraaken toch stond de jury uit drie Duitschers en nerf Amerikanen, die geen van allen bijzon™ sympathie gevoelde voor Iersche moorden»'! Men meende, dat Phelan, die met eeisj stool gewapend naar Rossa's kantoor het plan had om met Short twist tezoel^ en hem ook zou hebben doodgeschoten. Short hem niet had voorkomen en hem' dolksteek had toegebracht. Van daar de jury termen vond om hem vrij te s?|' ken. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 11 Mei. {Part. tel. II.) Gj| Herbert Von Bismarck is tot ondersecrSj

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2