«c: mm wez mz: mm wl j /m. IJKT TT. Tongeren, F. Voorzaat, J. J. Zandbergen, A. W. De Graaf, h! Verver, J. Verhoog en M. J. Verhoog. 2de klasse' b\ A. P. Brittijn, J. A. Brittijn, W. li. De la Court, J. F. Goddijn, G. Kouw, R. Van Oosten, J. SiljeeA. Verpoorte, J. F. Vlaanderen, L. H. Sala en W. Taffijn. 3de klasse: J. C. Annokkce, P. A. Van Beyeren Ber den en Henegouwen, M. Van den Brandé, J. H. L. Brumnelkamp, S. Filippo, C. Goddijn, W. H. Hoefsmit, G. L. Hofsteenge, T. C. Den Ouden, J. H. Peeters, J.' VaikH. D. Sala. 4de klasse aJ. J. Van den Bosch, J. W. Broek huizen N. D. Dee, N. Kloots, N. J. Moonen, C. J. De Nie, H. G. De Nie, M. P. C. Petri, J. A. Van Wijngaarde, N. Dekker, J. P. Van der Geest. 4de klasse b: F. T. J. Christiaanse, P. H. Taes, J. K. A. Fischer, D. W. Geesinck, W. J. Geesinck, B. Koo reman, A. Van der Lee, F. L. T. Van Oosten, J. S. T. Van Rijn, J. Verpoorte, L. Vooijs, K. D. "Wie- lenga, W. A. Groen, G. Van der Heiivel, J. A. Ha- geman. 5de klasse: G. F. Van Beukering, C. H. Van der Drift, J. Hengeveld, D. Kloots, J. G. Knotter, D. Komen, J. Ossevoort, J. II. Teeuwen, H. N. Van der Waals, G. J. Van der Mark, F. A. Wempe, W. N. Cunaeus, G. D. J. Beulink. 6de klasse'- J. G. Van den Berg, W. Delnaay, G. Van der Hert, Pr. Van Hooidonk, C. C. Van Ingen A. Kors, P. M. J. Van Oerle, G. C. Rietbergen, J. Vijl- brief, C. J. Broers, J. Van den Berg, L. Couvée, M. D. N. Van Hest, J. De Nie, A. A. Schreuder, D. H. Terburgh, J. A. Verhoog, P. N. Kriek. De bouwkundige zaal biedt dit jaar op het orkest eene groote verscheidenheid aan van bouwkundige ont werpen, waarvan de schets in de school is ontworpen zonder voorafgaande bekendheid met het onderwerp of de hulp van den onderwijzer. In de zaal, waar de ornamentteekeningen zijn ten toongesteld, trekken vooral de aandacht de boetseer- stukken, die het afgeloopen jaar in groot aantal zijn afgewerkt en waarvan vele door degelijkheid en nette afwerking uitmunten. Als men bedenkt dat in de bouwkundige afdeeling 1816 bouwkundige teekeningen zijn opgehangen of in portefeuilles nedergelegd, 22 medailleteekeningen en 25 uitslagen van werkstukken aanwezig zijn en in de af deeling ornamentteekenen en boetseeren 3288 handtee- keningen en 132 boetseerstukken zijn tentoongesteld en daarenboven 24 leerlingen zijn bekroond, dan mag men zeker hieruit besluiten, dat de leerlingen van M. S. G. met vlijt en ijver gewerkt hebben. De tentoonstelling der Practische Ambachtsschool omvatte 1. Smeden en timmeren. Eene volledige verzameling van de oefenstukken met de daarbij behoorende werk- teekeningen, gerangschikt naar de klassen. Naar deze teekeningen, door de leerlingen zelve vervaardigd, had den zij gearbeid. Daaronder behooren ook groote uit slagen. De hoogste afdeeling der 3de klassen telde nog geene leerlingen. 2. Van het werk der schilders waren voornamelijk tentoongesteld de oefenstukken in het letterteekenen en voorts waren verscheidene voorwerpen bij de afdeeling timmeren en smeden geplaatst, die door de schilders leerlingen geheel geschilderd waren, na al de vooraf gaande bewerkingen te hebben ondergaan. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand April 1885 vervoerd 19387 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer ƒ3358,316goederen 340.14. Totaal 369S.456. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 68227 opbrengst 10731.31s, goederen en diversen 1280.08 en totaal het bedrag der ontvangsten ƒ12011.395. Gedurende de afgeloopen maand April 1885 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 227,106 rei zigers, met eene opbrengst van ƒ208,309.34; bagage 322 tonnen, opbrengst ƒ4460.165; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 68034 ton nen, opbrengst ƒ136,542.91; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen ƒ5897.81; diverse ontvangsten ƒ3010. totale ontvangst 358,220.225, totale ont vangst van 1 Mei 1884 ƒ4,765,214.56. Over de lijnLeideu-Woerden werden vervoerd 12950 reizigers, met eene opbrengst van ƒ6789.bagage 14 tonnen, opbrengst 97.87; bestel-, ijl- en vrachtgoed 1718 tonnen, opbrengst 1897 92; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen ƒ118.28, totale ontvangen 8903.07 to tale ontvangst van 1 Mei 1884 108,688.075. In het studentenweekblad Minerva worden de Nederlandsche studenten opge wekt bij te dragen voor de oprichting van het monument, hetwelk te Rome ter ge dachtenis van Giordano Bruno op liet campo de liori verrijzen zal. Men vindt tegenwoordig bacterieën op verschillende plaatsen waar men die vroeger niet vermoedde. Zoo maakt o. a. de be- ëedigde chemist dr. Jeserich te Berlijn bekend dat deze wezentjes een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling vinden aan de patentsluitin gen, die tegenwoordig veel voor bierfles- schen worden gebruikt. Bij het openen de zer sluitingen gaat dikwijls een weinig bier uit de opening der flesch, blijft aan den rand van^den hals en aan de sluiting vast zitten en moogt daar uit. Juist deze aanslag van bier vormt, volgens gedane microscopische onderzoekingen, een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling van bacterieën, en dat dit nu niet zeer verkieslijk is zal zeker gaarne ieder toestemmen. Met betrekking tot het verdrinken van den nachtwacht P. te 's-Hage, moeten er ver moedens gerezen zijn dat hier moet gedacht worden aan opzettelijk te water werpen van den politiedienaar, na eene woordenwisseling met een viertal personen. In den afgeloo pen nacht althans is iemand, dien men ver moedt deel te hebben uitgemaakt van dat viertal, voorloopig in hechtenis genomen. Volgens het Vaderland heeft de ge vangen Jeanne Lorette zich van het leven willen berooven. De poging liep af met eene snede in de pols. In eene Zaterdag tc Haarlem gehou den vergadering van den Nederl. Studen- ten-Roeibond is besloten, den jaarlijkschen roeiwedstrijd van dit Bond ditmaal te hou den op Zondag 31 Mei op het Noorder Buiten-Sparen, tusschen de spoorbrug en Spaarndam. Vrijdagnacht is ingebroken in de Ge reformeerde kerk in de Jansstraat te Haarlem en uit een gesloten kistje, dat in de consi storiekamer stond, ongeveer 30 ontvreemd. De dief of dieven hebben zich toegang ver schaft door overklimming van de poortmuur naast de kerk en door het opschuiven van een raam op de binnenplaats; daarna is met geweld een groote kast opengebroken waarin het kistje met geld was geplaatst. Voor de wedloopen te Amsterdam op 28 Mei, zijn ingeschreven voor de Museum Stakes, 14 paarden; Amsterdamsche Stakes, 23 paarden Military, le serie, 7 paarden. Voor die op 30 Mei: voor de Military, le serie, 8 paardenMilitary, 2e serie, 6 paar den; Carrousel Plate, 4 paarden; Nationale Stakes, 5 paarden, Internationale prijs, 8 naarden, Aanmoedigings-prijs, 6 paarden. In den afgeloopen nacht ontstond te Utrecht een hevige brand in den oliemolen van den heer Overivijn op den Ilommel- schen weg. In weinig tijds nam de brand zoo zeer toe, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De molen en de bijbe- hoorende werkplaatsen zijn tot den grond toe door het vuur vernield. De jaarvergaderingen der Heldringge stichten te Zetten, zullen aldaar van 23 tot 26 Juni e. k. gehouden worden. De ver gadering van Steenbeek is toegankelijk voor alle belangstellenden, terwijl daartoe bepaal delijk nog zullen worden uitgenoodigd de doorgangshuizen te Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Arnhem en Gro ningen Beth Palet te Amsterdamde Mar- tha-stichting te Alfen aan den Rijn en het Magdalenahuis te Zetten. Door de politie te Venloo is aan de gezamelijke houders van de beleenhuizen aldaar de aanzegging gedaandat zij dit be drijf moeten staken. De eerstvolgende drie maanden zijn hun toegestaan voor het terug geven van de in hun bezit zijnde panden. Vrijdag jl. kwam langs het station te Maastricht een extra-treinbestaande uit negen wagens, met landverhuizers uit Duitschland Allen gingen naar Antwer pen, om zich daar voor Amerika in te schepen. In den laatsten tijd ziet men bijna dagelijks zulke treinen met landver huizers voorbij Maastricht komen. 's OIMVEMIAGE. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge- gemeester van Valkenswaard, J. Van Best; van Beusichem, II. H. G. Van Everdingen secretaris dier gemeente; van Ridderkerk, L. Kruyff Lz., secretaris dier gemeente; van Wessem, J. R. L. Corbey, secretaris dier gemeente; tot directeur van het rijkstele graafkantoor te Delfshaven, H. J. Doedens, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Joure; tot commies chartermeester bij het depot der oude rijksarchieven in Noordbrabant, A. C. Bondam, te 's Herto genbosch. Voorts is aan A. Vrijburg, eer vol ontslag verleend als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Door Z. M. is aan den gepeus. dirig- off. v. gez. 1ste kl. titulair bij de zeemacht P. J. Peltkamp vergunning verleend tot het dragen van de activiteitsuniform verbonden aan zijnen rang. De heer P. E. J. Hemelrijk, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Liverpool, is als zoodanig door de Britsehe Regeering erkend. De minister van oorlog zal op 14 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENGELAND. De kabinetsraad duurde Zaterdag ver scheidene uren. In den namiddag ontving de admiraliteit bevel tot het intrekken van de schikkingen voor het vervoer van 2000 man Engelsche troepen naar Indië. Hun vertrek was op 14 dezer bepaald. Naar men verneemt zijn Zaterdagmor gen belangrijke berichten uit St. Petersburg ontvangenwelke op het gebeurde te Pendjeh betrekking hebben. Lord Granville ontving iets later een mededeeling van den heer Von Staal over het plan der scheidsrechter lijke uitspraak. Het gerucht is in omloop dat, ofschoon de Russische regeering, wat bedoeld plan betreft, zich niet heeft terug getrokken, toch eenig oponthoud waarschijn lijk is, voordat het in de bijzonderheden aan een scheidsrechter kan onderworpen worden. De Pall Mall Gazette zegt, dat het gerucht ongegrond is, als zouden de onder handelingen tusschen Engeland en Rusland moeilijkheden ontmoeten. Wel blijft nog over zekere punten een besluit te nemen, maar er bestaat geen meeuingsverschil, dat door de gewone hulpmiddelen der diplomatie niet zou kunnen opgelost worden, of eene spanning in de betrekkingen tusschen beide mogendheden zou veroorzaken. Eehmi-pachamet gevolgis Zaterdag avond van Londen naar Parijs vertrokken. De Times verneemt uit Durban dat de dagbladen te Pretoria Kruger's dépêche aan Robinson van 4 April openbaar maak ten, waarin de staatspresident protesteert tegen Mackenzie's tegenwoordigheid in Bechuanenland ais gevaarlijk voor den vrede en evenzoo tegen Warren's beleid aldaar. Kruger verklaart dat eene andere grenspo- litiek mogelijk is. Warren beantwoordde. Kruger's dépêche met tegenbeschuldigingen Kruger spreekt die beschuldigingen tegen en verklaart dat de Transvaal vrede op de grenzen verlangt. IA U1T S C H G A X D. De Pruisische landdag werd Zaterdag avond te 7 j uurin eene gemeenschappe lijke zitting van beide huizen, door den minister Puttkamer, in naam des konings, gesloten. Uit Lemberg wordt aan Le Temps als nagenoeg zeker gemeld, dat de drie keizers dit jaar eene bijeenkomst zullen houden, en door hunne ministers van buitenlandsche zaken zullen vergezeld worden. GEMENGDE BERICHTEN. Binnenkort zal eene opgaaf van de let terkundige nalatenschap van wijlen Prins Leo pold, hertog van Albany, jongsten zoon van koningin Victoria, verschijnen. De koningin houdt zich persoonlijk met de redactie bezig. Eene korte levensschets van den overleden prins, door den beer Martin, den bekenden schrijver van het „Leven van prins Albert", zal er aan toegevoegd worden. Het boek zal voornamelijk bestaan uit door Prins Leo pold gehouden redevoeringen. In het bekende proces van mevrouw Weldon tegen den beroemden componist Gounod, wegeus laster, is eindelijk te Londen door de jury uitspraak gedaan. Behalve de 16 40 p. St., die Gounod bereid was te betalen, is hij veroordeeld tot eene schade vergoeding van niet minder dan 10,000 p. st. Gounod had van de verdediging afgezien. De rechtbank te Parijs heeft drie tuiniers uit de omstreken tot 100 fr. boete veroordeeld, omdat zij tomaten ter markt hadden gebrachtdie zeom er een beter aanzien aan te geven, opgeverfd hadden. Voor eenige dagen wist een ontrouwe bediende van een Parijschen koopmau in naalden en spelden in diens magazijn in te breken en met eenige medeplichtigen een partij kisten spelden te stelen, ter waarde van 25000 fr. De kisten werden naar ver schillende hötels-garnis gebracht, waar de spelden in kartonnen doozen verpakt werden, om ze daarna te verkoopen. Voor het echter zoo ver gekomen was, wist de politie bij dit plan een speldje te steken en nam den dief met zijn medeplichtigenwaaronder een vrouw, in hechtenis. Aan boord van de stoomboot la vitte de Marseille van de Messageries, op weg naar Bueuos-Ayres met landverhuizers, ziju de passagiers 3de klasse in opstand gekomen, wegens huu slechte voeding. Volgens be richten uit St. Vincent, waar de boot door eeu l'ransch oorlogschip bewaakt werd, was de kapitein ernstig gekwetst en zijn twee pas sagiers gedood. Nadere bijzonderheden ont breken. Asyl Steenbeek te Zetten. Het zeven en dertigste jaarverslag van de staat en de verrichtingen van het Asyl over 1883/84 is verschenen. Daaruit blijkt, dat 29 meisjes de inrichting hebben verlaten, terwijl 30 werden op- Keuomen, waarvan ééne echter het gesticht weldra weer verliet, zoodat de bevolking thans gelijk staat met die des vorigen jaars. yjen had het voorrecht, dat geene enkele om straf behoefden weggezonden te worden, al maakten sommigen het vaak zoo lastigdat er aan wegzenden gedacht werd. De twee eenigen, van wie men liet woord „weggezonden" min of meer zou kunnen gebrui ken, waren toch wel beschauwd personen, die verlangden heen te gaan en wie men, naar de oude gebruiken van Steen beekvrijheid liet te Vertrekken. Behalve de reeds genoemde moest er nog eene naar een ziekenhui, worden gezonden, die thans, hoewel daaruit ontslagen, nog niet in staat is haar brood te verdienen en daarom tijde» lijk in een Doorgangshuis is opgenomtn verpleegde werd door de ouders terug en zal door bemiddeling van dezen een! zoeken, terwijl er 24 van wege de jjJ diensten werden geplaatst, van welke de gunstige berichten werden ontvangen. Slecti van deze is, naar men met zekerheid weel den slechten weg opgegaannadat zij hareu' op ontrouwe wijze had verlaten. De ervi aangaande de zieken, die men in het jaar heeft opgedaan, zoowel aangaan™ stierf als aangaande twee, die elders moeste plcegd worden, deed de noodzakelijkheid om een afzonderlijk ziekenhuisje te hel„„ staat der kas liet zulks toe en zO0j werd besloten tot den aanbouw van 2 ziel, trekken en een tweetal kleinere kamerljes, afgescheiden van het hoofdgebouw en sleet een overdekten gang daaraan verbonden, door kreeg men de gelegenheid 7 kamertjes bouwen, waaraan steeds groote behoeften gevoeld. De inrichting heeft ruimte voor sonenmaar meer dan eens is dit getal tot ut 50 gestegen, daarom was er eenige jaren e reeds een gemeenschappelijke slaapzaal i« voor 7 personen, doch daardoor was men j bekende stelsel des afzonderlijke slaaokai ten deele afgeweken. Hierin wordt tliaus zien, zoodat voortaan voor 51 meisjes plaat Wat de financieelen toesiaud aangaat, fc was weder veel reden tot dank. Van N. ouden vriend der gestichten, die menigmi milde beurs opende en die ds. Heldring jarei getrouw ter zijde stond, ontving men ui overlijden een legaat van ƒ5000; waaruit i. ten van de aanbouw van het ziekenhuisje t worden bestreden. Van wijlen mej. G. M. J, dekoper werd ontvangen ƒ500. Ook mevr. S melpfeng, geb. Prijn, te 's Hage, gedacht' richting met een legaat groot 200. Van. De Bas te 's Hage werden een aantal telt lenders ontvangen Het Kerstfeest, dat op: beek altijd groote beteekenis heeft, werd in opgeluisterd, alsmede door een aantal Kei schenken aangekocht voor de opbrengst vu sprei door mej. Heldring gemaakt en Wille den Haag te gelde gemaakt. Ook in 1884 werd, evenals in de twee gaande jaren, de jaarlijkselie vergadering langstelling bijgewoond. Op den 26 Juni men samen met afgevaardigden uit alle i De Doorgangshuizen te Rotterdam, Den Amsterdam, Arnhem, Beth Palet te Amsti de Martha Stichting te Alfen a. d. Riji, Magdalenahuis te Zetten, de gestichten van De ltanitz te Groningen, en de Stichting n Sesar Segers te Leiden waren daar vertegti digd. Meer en meer vormt Steenbeek dei tusschen al de besturen dier inrichtingen, door blijft de arbeid leven; eenheid en ven denheid, onderlinge waardeering en volledige heid, vonden op die bijeenkomsten hun volti harmonie. De ontvangsten bedroegen ƒ23,893.895. u gaven zijn geweest 16,955.77, terwijl m overblijvende bedrag groot ƒ7038.125 ziju a kocht zeven pandbrieven, ieder groot ƒ1001 Nat. Hypotheek-Bank. PER TELEGRAAF. TIENTSIN, 9 Mei. De gedachte: ling tusschen Parijs en Peking, op den gi slag van Founder's memorandum, doet vreedzame oplossing verwachten. De Patenötre heeft zijne geloofsbrieven oveti digd. Alle invoerrechten in Tonkin zijn gesteld op 5 pCt., naar de waarde. DONGOLA, 10 Mei. Volgens ge: heeft Osman Digna zichmet eenige hangers uit Berber, naar Khartoem beg! om troepen te vragen, ten einde zichI de Engelschen in Soeakim te kunnen zetten. SIMLA, 9 Mei. De hertog van naught heeft een verlof voor twee man verkregen. KEULEN, 11 Mei. De componist dinand Hiller is gisteren overleden. LONDEN, 11 Mei. (Pari. lel. S'. ochtendbladen bevestigendat de geruel betreffende het aftreden van lord Duffe onderkoning van Indië, ongegrond zijl De Times meldt uit Konstantinopel de verdedigingswerken van de Dardam ijverig worden voortgezet. PARIJS, 11 Mei. Generaal Brièit l'Isle seint uit Hanoi dd. 10 Mei Chineesche commissarissen zijn te H: teruggekeerd. De onderkoning van nam beloofde, dat de ontruiming den 1 Juni zou zijn afgeloopen en verzekerde Luhvinphuoc zal gehoorzamen. De ont ming zal wel met eenige moeilijkheden paard gaantengevolge van de groote 1 veelheden materieel en het gebrek aan v tuigen. De onderkoning van Yunnam digde eene proclamatie uit, waarin de standelingen verzocht worden zich te ons werpen. NEW-YORK, 11 Mei. De Belg® stoomboot Helvetia van de White Crop! is door het ijs verbrijzeld en Zaterdagi dag in de nabijheid van Kaap Breton! zonken. De bemanning is gered dooi stoomschip Acadian. De Helvetia hadg passagiers aan boord. De lading wordt schat op 400,009 doll. IA«KZ«VUEA. Beschouwingen over proza en poëzif i. MULTATULI. Bij het hooren van dezen naam richt mei zich naar Nieder-Ingelheim bij Wiesbaden.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2