NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Cent. Dinsdag 12 Mei 1885. N". lil. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepmakersstceg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. is j Stads-Berichten. Rostelooze Vaccinatie. DE BOETVAARDIGE. idea Aank. Leiden 7.IS 8.56 10.21 II 12.11 2.06 3.61 6.41 6.1! 7.06 8.22 9.01 9.46 10.30 12.11 Leidsc ourant Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel/1 0.10. 199c Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meenle LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lol koste- looxe vaccinatie en revacclnatle voor onvermogendenin het lokaal der Slads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags le een uur. Leioen, 6 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Leiden brengen ter kennis van de kies gerechtigden dat de verkiezing van één lid van den Raad dezer gemeente, ter vervulling der vacature ontstaan tengevolge van het overlijden van den heer J. GROLLdie in 1889 moest af treden. zal plaats hebben op Dinsdag, den 26,n Mei 1885, van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. Leiden, 1 Mei 1885. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KaNTER. Burgemeester, E. KIST, Secretaris. STADSNIEÏiWS. Heden werd aan de rijks-universiteit alhier tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer G. F. M. Yan Hugen- poth tot Aerdt, geb. te 's Heerenberg, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: //De bevoegdheid van den raad van state". Naar wij vernemen heeft de burge meester alhier, als hoofd der gemeente politie, schriftelijk zijnen dank betuigd aan P. J. F. «Toosten, rijksambtenaar en J. W. 3. Gans, baardscheerder, voor hun flink optreden bij het assisteeren der politie, bij gelegenheid dat een beschonken persoon die de openbare orde verstoorde, naar het politie-bureel moest gebracht worden. Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen den bekenden Theo- dorus Yan der Meer, die zich wederom aan onzedelijke handelingen heeft schuldig gemaakt, Reeds vroeger is door den com missaris van politie voor dien persoon ge waarschuwd. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, ƒ3.70 en ƒ1.85, de laagste prijzen ƒ35, ƒ3.70 en ƒ1.85. Hedenmorgen hoorde een aan de Bo termarkt wonenden winkelier een slag tegen de spiegelruit en ontdekte dat een stukje uit dat glas op den grond lag. Bij nauw keurige beschouwing bleek dat men in deze te denken had aan het schot met een flau- bert-geweer gelost, vermoedelijk door iemand aan den Nieuwen Rijn woonachtig, wellicht met de bedoeling om op deze of gene vogel te schieten. Hoe onschuldig ook moge genoemd wordenkan dit echter persoon lijke ongelukken tengevolge hebben, waarvoor de dader strafrechterlijk kan worden vervolgd. Men zij alzoo gewaarschuwd. Men schrijft van bier aan het Hbl.: Dank zij den milden regen, begint het feestterrein op de Ruïne eenigzins op een tuin te gelijken. De struiken vertoonen een frisch groen en ook het gras schiet tusschen de bloemperken welig op. Rechts en links van het Van der Werff-standbeeld eenigzins meer naar het midden bevinden zich twee fonteinen, wier bassins met hun helder wit cement, aardig tegen het groen zullen afsteken. Naast de fonteinen zijn slingerpadeu door latwerk afgezet, waarover later zeildoek zal gespannen en waartegen klimplanten zullen aangebracht worden. Op verschillende plaat sen verrijzen buffetten en bloemen kiosken die in netheid van bouw en stijl met de feest tent wedijveren Dit groote gebouwdat zijn veranda's evenals twee armen uitstrekt over het terrein belooft in alle opzichten aan het doel te beantwoorden. Yoor zoover men over een gebouw zonder eenige versiering oordee- len kan, ziet het er gezellig uit. De eetzalen, garderobes, stemkamer enz. allen zijn even ruim en frisch. De danszaal vooral kan schitterend worden, en zij zal ook 's mid dags voldoende verlicht zijn daar het midden gedeelte van het gebouw zich in koepelvorm verheft en rondom van ramen voorzien is. En terwijl nu geheel Leiden en tallooze vreemden feest vieren op de Ruine zal YanderWerff, die ons door zijn dapperheid in de gelegen heid heeft gesteld elke vijf jaren de stichting van Leidens Hoogeschool te herdenken, aan al die feestvierenden den rug toekeeren. Zoo ooit, dan is het voor de feestweek te betreuren dat bet front van het standbeeld niet naar de Unie gekeerd is. Het programma is verschenen der ten toonstelling van begonia's, dahlia's, lelie's, aster's en enkele andere planten, zoomede van tafelbloemstukken, bouquetten, enz., te houden door de afdeeling. Leiden en Om- sreken der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, van 11 tot en met 14 September 1885, in de zaal en den tuin van Zomerzorg, te Leiden. Mathesis Scientiarum Oenitrix. 100e algemecne vergadering van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. De president prof. H. A. Lorentz bracht verslag uit van den afgeloopen cursus 188185, aan welk ver slag de volgende bijzonderheden zijn ontleend. De president wees er op, dat hij zich gelukkig ge voelde te kunnen mededeelen, dat in het onderwijzend personeel gecnerlei verandering had plaats gehad. Reeds sedert den cursus 188081 was noch door den dood, noch door vertrek naar elders een enkele leeraar aan het genootschap ontvallen. Door de verschillende rich tingen, waarin de school werkzaam is, heeft zij eene eenigszins ingewikkelde organisatie en daarom is voor haar stabiliteit in de onderwijskrachten nog meer eene behoefte dan voor menige andere. Aan leeraars en directeur werd door den president namens het bestuur dank ge bracht voor de trouwe zorgen aan de school gewijd. Het aantal leerlingen klom in den afgeloopen win- tercursus tot 207. De hoogste klassen waren sterk be volkt. De 5e klasse telde dezen winter 20, de zesde zelfs 36 leerlingen. Onder deze laatsten waren er 19, die reeds vroeger het theoretische eindexamen hadden afgelegd, 1 die bovendien het diploma van bouwkunde had verworven, terwijl 11 leerlingen reeds vroeger be kroond waren, verscheidenen van dezen 2 of 3 en een enkele zelf9 4 maal. Onder de beste bezoekers der school waren er die gedurende 9 of 8 jaar het onder wijs volgden, twee b. v. die het eindexamen reeds in 1882 aflegden. Het aantal der deelnemers aan het eindexamen in de wis- en natuurkundige vakken was dit jaar bijzon der groot namelijk 14 en de uitslag bijzonder gun stig, daar met uitzondering van 1 aan allen het diplo ma kon worden uitgereikt als aan: D. Kloots, J. G. Knotter, H. J. J. Maas, G. F. Van Beukering, J. H. Teeuwen, C. H. Van der Drift, W. N. Cunaeus, J. Ossevoort, G. D. J. Beulink, J. Hengeveld, G. Van der Hert, G. J. Van der Mark, Pr. Van Hooidonk. Eveneens slaagden allen, die in beschrijvende meet kunde en perspectief onderzocht werden als: J. G. Van den Berg, A. Kors, P. M. J. Van Oerle, C. J. Broers en J. Van den Berg, terwijl twee leerlingen aanteeke- ning kregen voor ornamentteekenen als L. Couvée en J. G. Knotter. Vijf leerlingen, die reeds diploma had den voor de wis- en natuurkundige vakken namen deel aan het examen in de bouwkunde. Aan allen werd een diploma toegekend als aan: D. H. Terburgh, M. D. N. Van Hest, L. Couvée, J. G. Van den Berg en P. M. J. Van Oerle. Met ingenomenheid deelde de president mede dat 35 der leerlingen gedurende dezen cursu3 het onderwijs aan de Practischc Ambachtsschool volgden. De uitslag der prijsvragen was als volgt: Voor bouw kunde: 1°. Voor het ontwerpen eener houten bekapping boven eene open overdekte speelruimte waren 3 mede dingers. J. Hengeveld 1ste prijs groote bronnen me daille, G. J. Van der Mark, 2de prijs, kleine bronzen medaille. 2°. Het ontwerpen eener tochtpui in eene vestibule, 7 mededingers. L. Couvée, 1ste prijs, kleine zilveren medaille, P. M. J. Van Oerle, 2de prijs, groote bron zen ined. en J. G. Van den Berg, 3de prijs, groote bronzen medaille. Aan beiden werd dus het accessit toegekend. 3°. Het ontwerpen van een trap in eene op te geven ruimte, 5 mededingers. L. Couvée, 1ste prijs, kleine zilveren medaille en D. Komen, 2de prijsgroote bronzen medaille. 4°. Het ontwerpen van een houten plafond van op te geven oppervlakte, 4 mededingers. A. A. Schreuder, ontving den Isten prijs, kleine zilveren medaille; D. H. Terburgh, den 2den prijs, groote bronzen med. 5°. Het vervaardigen van een hoek- en kilkeper op 1/3 van de ware grootte (de deelen moesten uit elk ander kunnen genomen worden), 7 mededingers, de leerlingen N. Kloots en J. P. Van der Geest, ontvingen beiden den Isten prijs, kleine bronzen med. Het ac cessit, een boekgeschenk werd toegekend aan J. Verpoorte. 6°. Het vervaardigen van eene trap J wentel met hellende spil en boomen op j van de ware grootte, 3 mededingers, P. M. J. Van Oerle, 1ste prijs, grootte bronzen medaille en G. J. Van der Mark, 2de prijs, kleine bronzen medaille. 7°. Het vervaardigen van het ondergedeelte van eene Engelsche trap, bestaande uit 7 treden met baluster en leuning op van de ware groote, 3 mededingers. J. A. Verhoog, 1ste prijs, groote bronzen medaille en P. N. Kriek, 2de prijs, kleine bronzen medaille. Handteekenschool. Twee prijsvragen waren uitgeschre ven als: 1°. Het nateekenen van eene FriesversieriDg. Het uitgeloofde eeremetaal werd niet toegewezen, maar aan het best gekeurde werk, aan dat van L. Van den Berg, werd een getuigschrift toegekend. 2°. Het nateekenen van eene vaas in Frans-renais- sance stijl. J. Vijlbrief, 1ste prijs, kleine zilveren medaille en G. Van der Hert, 2de prijs, groote bron zen medaille. Boetseerklasse. Twee prijsvragen waren dit jaar uit geschreven als 1°. Het vervaardigen van eene frontispiesversiering in renaissance-stijl, 6 mededingers. P. M. J. Van Oerle, 1ste prijs, kleine zilveren medaille, J. Vijlbrief, 2de prijs, groote bronzen medaille en aan J. De Nie, werd als 3de prijseveneens een groote bronzen medaille toegekend. 2°. Het boetseeren (copieeren) van een pleisterorna- ment (zeeattributen), 10 mededingers. G, F. Van Beu- kcring, lst.e prijs, een boekgeschenk, F. A. Wempe, 2de prijs, een boekgeschenk. Eervolle vermeldingen werden toegekend in de 1ste klasse J. A. Van de Geer, A. Van GelderenP. H. Kouw, H. Lek, G. S. NagtegaalD. Nienwendorp, J. J. SlegtenhorstC. Teunissen en M. W. Haalebos; 1ste klasse b: H. P. Boom, J. C. Briine, J. C. Dorrepaal, J. Van der Drift, J. De Koning, W. T. Vuurpijl, J. Van der Wiel, B. Van Kleef, J. J. Hasselbach, P. Ressenaar, J. Van Wijk. 2de klasse a J. H. Bonarius, W. Koreman, P. J. Lacourt, II. D. Lens, G. J. C. Metselaar, W. F. Van FEUILLETON. 9.) Die woorden werden begroet met luide bijvalsbetuigingen. «Dit geschenk, dat ik u geef", ging de graaf voort, „is te gelijker tijd een bewijs van mijn vriendschap en een belooning van uw goede en trouwe diensten. En nuvriendenheb ik u iets te vra gen. Gij moet mij iets beloven." Hier verzwakte zijn stem en begon zij eenigszins te beven. „Belooft gij", dus ging hij voort, „dat gij nooit een woord zult spreken over het geen hier dezen morgen en dezen nacht gebeurd is?" „Mijnheer", antwoordde de hofmeester met aandoening, „wij zullen stom blijven als het graf. Wij zweren bet, nietwaar?" voegde hij er bij, zich wendende tot zijn kameraden. «Ja, wij zweren het", antwoordde allen als uit een mond. „Dank u. Maar gij moet niet denken dat ik door mijn geschenk uw stilzwijgen heb willen koopen. Neen, neen! Ik ken vrienden! ik wist, dat ik u kon vra gen mij een laatste bewijs van uw genegen- j heid en verknochtheid te geven. Nogmaals,! hebt dank." j De dienstboden verwijderden zich. Een oogenblik later verliet Theodoor het huis om eerst een brief te brengen aan een koopman in paarden en rijtuigenvervol gens de rekeningen der leveranciers te vol doen, zooals zijn meester hem bevolen had en eindelijk zich te begeven naar de Fran- sche Bank. Hij was te vijf uren terug. Onmiddellijk liet de graaf De Lasserre opnieuw zijn dienstboden roepen en stelde ieder hunner liet beloofde bedrag ter hand. Zij waren, met inbegrip van de min, den portier en diens vrouw met hun negenen. Hij zond hen weg met den last om zoo spoedig mogelijk bun toebereidselen tot het vertrek te maken. „Want", voegde hij er bij, „wij zullen allen dezen nacht het huis verlaten." Terwijl de dienstboden bezig waren met hun boeltje te pakkenbleef de graaf De Lasserre niet werkeloos. Hij liet twee groote koffers in zijn kamer brengen en vulde ze zelf met alle voorwerpendie hij wilde mee nemen. Wij behoeven niet te zeggen, dat onder die voorwerpen ook de juweelen zijner vrouw waren. Hij bad ook met een bijzon deren zorg al de kleertjes en het lijflinnen van zijn dochtertje bijeengepakt. Hij had het besluit reeds genomen, dat het huis verkocht zou worden met alles wat zich daarin bevond. Hij wilde evenwel nieti dat de luiermand van zijn lief dochtertje in handen van vreemden zou komen. Om zeven uur ging hij middagmalen. Hij at iets beter dan straks. Hij was zwak en gevoelde dat hij noodig had zijn uitgeputte krachten te herstellen. Hij proefde van alle schotels, die men hem voorzette, dronk zijn flesch ledig en weigerde zijn koffie niet. Hierna stak hij werktuigelijk een sigaar op. Maar hij liet die spoedig uitgaanterwijl hij haar in den mond hield. Eindelijk sloeg het tien uur. De graaf riep zijn hofmeester en verzocht hem de be- noodigde vigelanten te gaan halen. Een half uur later begon de ontruiming. De koetsier en de huisknecht gingen samen het eerst heen. Vervolgens kwam de beurt aan de keukenmeid en de kamenier. Een oogenblik later vertrok de min alleen. Na verloop van een kwartier verlieten de hof meester en kamerdienaar op hun beurt het huis. De portier en zijne vrouw volgden hen spoedig. Op last van den graaf had de portier de bel losgemaakt. Alleen gebleven, ging De Lasserre twintig minuten ongeveer op de plaats voor zijn huis, waarvan alle deuren en alle vensters gesloten warenop en neer. Een rijtuig met twee paarden hespannen, waarop men zijn beide groote koffers geladen had, wachtte hem in de straat. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1