F NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Z on- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 5 Cent. Zaterdag 9 Mei 1885. W°. 109. ADVERTENTIE»: Bureel: Scheepmakersstccg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLAND8CHK BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsc Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO, Van 1regels0.90. Elke regel meern 0.15. Groolc letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel/'0.10. 199e Jaargang. stadsnieuws. Heden werd aau de rijks-universiteit alhier tot doctor in de klassieke letteren bevorderd de heer P. H. Damsté, geb. te Wilsum (Overijsel)na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: „Adver saria critica ad C. "Valerii Flacci Argo- nautiea". Hier ter stede is eene commissie ge vormd van eenige dames, welke zich voor stelt, om bij genoegzamen steun der stad- genooten eene bewaarplaats voor jeugdige kinderen, eene zoogenaamde crèche, op te richten. Indien het haar gelukt deze inrich ting tot eenigen hloeite brengen hoopt zij warme spijzen, frissche lucht en beweging aan kinderen, ook ouder dan 3 jaar te verschaffen, die gedurende korteren tijd de bewaarplaats zouden bezoeken. De minister van binneul. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874. {Slbl. no. 99), zal aanvangen op Dinsdag '26 Mei e k. in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Nog brengt genoemde minister ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die in 1885 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Decem ber 1878 {Slbl. no. 222), zullen zitting houden te Breda en te Kampen op S Juni e. k. en volgende dagen. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatcourant opgenomen staten, betreffende: den in- en uitvoer der voornaamste handels artikelen op Java en Madura, gedurende de maand Januari 1885, vergeleken met dien over dezelfde maand van beide voorbijgaande jaren; den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaia, gedurende de maand Januari 1885. Voor het examen van machinist-leer ling 2e kl.dat eerlang zal aanvangen, hebben zich 51 sollicitanten aangemeld. Van dezen kunnen er 15 geplaatst worden. liet incompleet aan korporaals bij de inf.-regimenten vermindert sterk; op 1 Mei was het 131, tegen 152 op 15 Maart. Er zijn nog 75 korporaals geschikt ter bevorde ring tot onderofficier, doch die moeten wachten op vacatures. Sedert de laatst verloopen tien jaren was de teelt van bloembollen en crocussen voor de gemeente Bijnsburg een der voor naamste middelen van bestaan. Op de Woens- gehouden groene veilingen is de vrees be waarheid, dat ook dit artikel in de alge- meene malaise zou deeleu. De ducsoorten, die anders prijshoudend waren, zijn het meest gedaald. Daar de kleine landbouwer en ook de nijvere arbeider zich bier naar vermogen op de kweekerij toelegdeis die prijsverla ging een zware slag. De ramingenmet het oog op den reeds kwijnenden toestand voor den verkoop gemaakt, hebben slechts voor de helft aan de verwachting voldaan. (IV. li. C.) Maandag aanst. zal voor de recht bank te 's Hage behandeld worden de zaak tegen den hulponderwijzer te Katwijk, die een kind zoo zou hebben mishandelddat bet aan de gevolgen is bezweken. Adv. mr. D. S. Van Emden zal als verdediger op treden. Nog altijd hoort men te Amsterdam van uitgegeven valsche coupons. Thans werd bij een winkelier op de Bickersgracht weder eene valsche coupon 3 pCt. Werk. Schuld in betaling gegeven. Toen men bet bedrog ontdekte, was de dader reeds lang verdwe nen. De diergaarde van het genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam is met een kostbaar geschenk verrijkt, be staande uit twee volwassen koningstijgers van Sumatra, een geschenk van de heereu H. C. Van de Honert, hoofdadministrateur der Deli-maatschappij te Delien van G. S. Der Kinderen, onderadministrateur van gemelde maatschappij. Hit het 29ste jaarverslag over 1884, van bet logement voor vrouwelijke personen „Te Huis" te Amsterdam, blijkt, dat deze inrichting reeds aan 8992, herbergzaamheid schonkmeestal uit den dienstbaren stand. Het bestuur en de directie stellen zich steeds ten doel, het bevorderen van een oprecht christelijke wandelwaaraan het eerlijk en volvaardig dienstbetoon onafscheidelijk ver bonden is. Deze inrichting onderscheidt zich van alle gewone logementen daarindat de logeerenden onmiddellijk den indruk ont vangen, dat men daar, door liefde tot den naaste gedrongeneenig en alleen aller wel zijn bedoelt. Deze bewustheid wordt ook zeer bevorderd door de Zondagsheiliging stille orde en kerkgang. Des Zondagsavonds wordt ook toegang verleend aan allen die vroeger in de inrichting gelogeerd hebben, en ook aan eerbare meisjes die daarom ver zoeken. Dan wordt onder leiding van den directeur het christelijk lied aangeheven, waarbij de orgeltoonen niet ontbrekendan wordt door verhalen of voorlezen, door bet aanbieden van boeken en nuttige prentwer ken, en het genot van kleine versnaperingen de avond zoo gezellig mogelijk doorgebracht menige nuttige wenk gegeven, voor het practische leven bruikbaar, en voorts al wat liefelijk is en wel luidt, bevorderd. Voor velen bleven deze samenkomsten dan ook een heilzame herinnering, een terughouden vim Dezoek aan verkeerde plaatsen, tevens ook een voorbeeld hoe men op christelijke wijs den Zondag-avond tot eene verlustiging maken kan. Het bestuur brengt dan ook een welver diende hulde toe aan den beer W. Hofsté en zijn echtgenoote, die als directeur en directrice met zeldzame toewijding aller be langen behartigen. Hoevele bemoeiingen de zeer uiteenloopende belangen der logeerenden vereischen, werden zij steeds bereid gevon den, zoowel binnen- als buitensbuis die te bevorderen. Het getal logeerenden bedroeg 716, dat der vertrokken 725 en dat der logeerdagen 10,719. Uit den aard der zaak was dat minder dan ten vorigen jare, toen de in ternationale tentoonstelling maanden achter een velen deed toevloeien. Ter bevordering van het goede doel der inrichting heeft het bestuur besloten beper kende bepalingen in te stellenten einde het te spoedig achtereenvolgens terugkomen van dienstbaren tegen te gaan, daar de in richting het lichtvaardig verlaten van dien sten niet wel in de hand werken, terwijl ook een verblijf langer dan drie maanden niet toegestaan wordt, dan in buitengewone gevallen. Allezins verdient deze inrichting de waardeering, die haar van buiten Am sterdam ten deel valt; toch veroorlooft zich het bestuur op te merken, dat die waar deering in geldelijke ondersteuning nog verre niet is in evenredigheid met de uitgaven, welke voor de instandhouding ten behoeve der van buiten komenden gemaakt moeten worden. Hoezeer deze inrichting door alle gezind heden wordt gewaardeerd blijkt hieruitdat de logees behoorden bij, te weten414 Her vormden 176 lt.-Katholicken60 Lutker- schen, 41 Christelijk Gereformeerden, 14 Doopsgezinden, 5 Waalsch Gereformeerden, 3 Bemonstrantschen en 3 Israëlitischen. Yoor de inrichting werd van 1 Januari tot ultimo December 1834, ontvangen f 8096.926. Uitgaven 7912.41. Saldo ƒ184.515. Gisteren nacht, omstreeks twee uur, brak in een pakhuis op de Egelantiersgraeht te Amsterdam een hevige brand uit. Om de goederen, die er in opgeslagen waren, vreesde men voor de aangrenzende panden het ergste Beneden toch waren cokes, steenkolen enz. geborgen terwijl boven eene sigarenfabriek van de firma Kirsten Bax gevestigd was. Te drie uur was de brand weer, die met stoom- en drie handspuiten werkte, de vlammen meester. Het gebouw, waartoe de braud beperkt bleef, is nage noeg uitgebrand. De drijvende stoomspuiten waren uitgerukt, maar behoefden niet te werken. Onder de gemeente Velzen is in de herberg „De Haven van IJmuiden", op de heide, brand ontstaan. Het geheele huis werd in de asch gelegd. Een aantal veehouders in deu omtrek van Leeuwarden zijn op dit oogenblik ver legen met hunnen overvloed van melk. De Leeuwarder roomboter-fabriek heeft onver wachts liet werk moeten staken wegens een defect aan de machine, en de veehouders- melkleveranciers, die hunne eigen karnmo lens met toebehooren reeds van de hand bidden gedaan, weten nu met de melk geen FEUILLETON. 8.) Toch was hij verplicht een oogenblik te wachten om aan de wolkdie zijn oogen omfloersd had, den tijd te geven op te trekken. Ziehier wat hij las: Mijnheer! „Ik ben een rampzaligeIk heb uw „vertrouwen verraden. Ik heb vergeten „wat ik verschuldigd was aan uw voort durende vriendschap en aan mijn er kentelijkheid. Ik heb u bedrogen, „mijnheer Ik ben een onwaardige. Ik „kan niet, ik moet niet meer inuwna- „bijheid leven. De naam, welken gij //mij geschonken hebt, behoort mij niet „meer. Ik heb het recht niet meer „dien te dragen. Ik doe mij zelfs ge rechtigheid wedervaren, door uw huis „te verlaten. „Gij zult niet meer over mij hooren mijnheer! Voor immer wil „ik dood zijn voor de wereld. Maar „hoe onwaardig ik ook ben, mijnheer! „ik ben moeder; en ge weet hetik heb „mijn dochterlief. Helaas! ook gij hebt „haar lief, gij O, gij zult mij ver kloeken Ik zou u haar willen „laten, maar ik kan niet, neen! ik kan „mijn kind niet achterlaten! Ik „moet uw huis verlaten, en ik kan niet „vertrekken zonder mijn dochter. „Vaarwel, Mijnheer! Helena." Een oogenblik bleef De Lasserre als be dwelmd zittende brief tusschen zijn vingers verfrommelende. Zijn uitzicht was als van een krankzinnige. Eensklaps stond hij open terwijl hij met den voet op den grond trapte en zijn trekken op vreeselijke wijze zich verwrongen, riep hij, door een nieuwen aanval van woede aangegrepen „Ah, die ellendelinge, de eerlooze. Zij heeft mij alles met een slag ontnomenmijn geluk, mijn bloed, mijn leven! Het was haar niet genoeg mij te onteeren, mijn naam door 't slijk te halen Zij moest mij daar enboven mijn kind, mijn lieve Lucie, mijn liefsten schat ontstelen! O ellendelinge, ellendelinge O ja, ik vloek je, afschuwelijk wezen! ik vloek je! Zij wist wel, dat zij mij een harte wond toebracht. Wie weet? zij hoopte misschien, dat ik op het vernemen van haar dubbele schanddaad, als door den bliksem getroffenneergestort zou zijn om niet meer op te staan Sterven! Ik? Neen, neen En mijn dochter, wat zon daarvan worden?" Hij richtte zich in zijn volle lengte op en riep uit: „Voor mijn dochter voor haar alleen, wil ik leven Na een kort stilzwijgen, ging hij voort: „Waarheen is zij gegaan, de ellendelinge? Waar denkt zij haar schande te verbergen? Zij is vertrokken met haar verleider... O, mijn dochter bij dien kerel, dien lafaard! Ik zal u terugvinden, mevrouw de gra- vin De Lasserre! ik zal u terugvinden" ging hij voort tandenknersend, „al zoudt gij u ook zijn gaan verschuilen aan de uit einden der aarde. Ja, ja, ik zal u terug vinden. En wee, wee haar, als ze mij mijn dochter niet hergeeft!" De graaf De Lasserre had nog slechts één enkele gedachte: de gravin terugvinden om haar zijn dochter te ontrukken. Noch tans ontveinsde hij zich de moeielijkheden niet der taakdie hij ging aanvaarden. Maar met zijn forschen wil, vond hij die niet boren zijn kracht. Daarenboven, het gold zijne dochterOm harentwil was hij tot alles in staat. Geen hinderpaal kon zijn moed verzwakken. De man die een onmetelijke ramp had verpletterdvoelde in zichzelf, bij de gedachte aan zijn dochter, een bovenmenschelijke kracht. Evenwel toen zijn woede een weinig be daard was, ontrolden heete tranen opnieuw aan zijn oogen. Hij voelde het de ramp zalige, dat zijn levensgeluk voor altoos ver nietigd was. Hij wilde weten wat ïijne vrouw bij haar vertrek had medegenomen, en maakte in de vlucht een inventaris der voorwerpen, die haar toebehoorden.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1