BUITENLANDSOHE BERICHTS laagste de heer G. W. Lans, te Capelle a. d. IJsel, tot een bedrag van /"817,66. In bet arrondissement Leiden komen verder op die lijst voor: C-. J. Van der Oudermeulen, te Wassenaar, ƒ5904.59; jhr. mr. H.A. Steen- gracht van Duivenvoorde, te Voorschoten, ƒ5457.28 ;C. H. baron Van Pallaudtte Was senaar, f4373.82s; Mr. Ph. J. baron Van Pal laudt, te Wassenaar,./' 3639.68; F. A. G. graaf van Limburg Stirurn Noordwijk, te Noord- wijk, ƒ2969.49'; T. P. Viruly, te Leiden, /"238é.76J. D. graaf van Rech teren van Ahnem, te Wassenaar, ƒ2166; L. graaf van Limburg Stirum van Warmond, ƒ1947.50'; mr.C. Cock, te Leiden ƒ1 983,45' jhr. J. H. Gevers, teNoordwijk 1860.02'; J. H. Willink, te Oegstgeest, f 1663.40; J. Piek, te Oudshoorn, ƒ1360.55; mr. J. C. Van de Kasteele, te Wassenaar, ƒ1175.43' C. Wilde, te Katwijk, 1123.68C. 0. Leembruggen, te Leiden ƒ1019.94'; M. Temminck, te Lisse, ƒ955,42; L. Van der Eerden, te Leiden 924.60 P. L. C. Dries- sen, te Leiden ƒ868.86'; L. Koetsier, te Zoetermeer, /"868.83; J. Zaalberg, te Leiden, ƒ851,24. In het begin der maand Juni zal te 's Hage een onderzoek ingesteld worden naar de bekwaamheden van postambtenaren in den telegraafdienst. Volgens een nadere mededeeling van den berichtgever van liet IV. v. d. B. te 's Hertogenboschbevat de levensschets van den nieuwen minister Bloem in de Prov. N. B. CL verscheidene onnauwkeurigheden. De ware lezing moet de volgende zijn: „De vader van den heer Bloem was van opperwachtmeester bij de rijdende artillerie overgegaan als wachtmeester bij de maré chaussee van Noord-Brabant, en als com mandant der brigade-maréchaussee te Tilburg geplaatst. Van daar werd hij overgeplaatst als opperwachtmeester bij de compagnie te Luik, alwaar hij, op punt zijnde tot officier te worden bevorderd, overleed. Zijne moeder ging na het overlijden van haren echtgenoot naar hare geboorteplaats 's Hertogenbosch terug. Haar zoon was niet te 's Hertogenbosch maar te Tilburg geboren. Zijne moeder gaf hem eene goeden op voeding en goede scholen, en zond hem naar de zang- en muziekschool, opgericht door eene maatschappij, onder den directeurden heer Fallé. Hij maakte zoowel in den zang als op de viool groote vorderingen. Later ging hij uit eigen beweging in dienst bij de infanterie en daarna als korperaal bij het regiment grenadiers. In Den Haag sloot hij zich als liefhebber aan bij de Vereeniging Diligentia, en trok daar ieders opmerkzaamheid door zijne muzi kale kennis en schoone krachtige tenor-stem. Bij eene uitvoering, in tegenwoordigheid van Z. M. koning Willem II, trok hij als solo zanger ook 's konings aandacht. Z. M. ont bood hem in zijne loge en vroeg hem of hij zich voorbereidde tot den officiersrang. Hij antwoordde, dat hij weinig lust gevoelde voor het militaire leven, liever in burger lijke betrekking zou overgaan, en wel zijne studie zou willen maken als arrondisse mentsijker der maten en gewichten. Op last van Z. M. werd hij daarop van het regi ment grenadiers uit Den Haag, als korpo raal naar Delft gedetacheerd, om de lessen aan de Academie tot opleiding van inge nieurs aldaar te volgen. Alvorens deze studie ten einde te hebben gebracht, werd hij, op zijn verzoek en door tusschenkomst van Z. M. den koning, benoemd tot ontvanger bij de rijks-belastingen. Eenigen tijd later werd hij benoemd controleur te Groningen, en daarna in die betrekking overgeplaatst naar Amsterdam. Door zijne groote bekwaamheid werd de heer Bloem vervolgens aangesteld als refe rendaris bij het departement van financiën, en eindelijk benoemd tot rijks-directeur der be lastingen. Toen deze betrekking werd op geheven, keerde de heer Bloem als hoofd ambtenaar naar het ministerie van finan ciën terug. De 108e algemeene vergadering en het 28e congres van de Ned. Maatschappij ter bevordering van nijverheid zal worden gehouden op 7 Juli en volgende dagen, te Alkmaar. Naar gemeld wordt heeft de heer G. Van der Diesen, hoofdingenieur van den waterstaat, voor de hem aangeboden be trekking van directeur der Polytechnische school bedankt. Naar de W. R. C mededeelt, heeft de firma WeismaDn C°. in granen te Rot terdam haar betalingen gestaakt, met een passief van 4 h 4^ ton. De persoon, die verdacht wordt den brand te Wijngaarden te hebben gesticht, heeft bekend. Wraakneming wegens een twist, welken hij twee jaren geleden met ml* m iiw sb - vrouw v. Z. (eigenares van het afgebrande pand) heeft gehadschijnt hem tot het mis drijf gedreven te hebben. Zaterdag 2 Mei werd, volgens het N. v. d. 1)., te Amsterdam de 108de alge meene jaarvergadering gehouden door het Wiskundig Genootschap. „Een onvermoeide arbeid komt alles te boven", luidt de kern spreuk van dit genootschap. En terecht. De lange reeks van werken bewijst het, dat de 106 jaren gewijd zijn geweest aan ar beid en nog eens arbeid. Het verslag bevatte o. a. de mededeeling, dat het ledental geklommen was tot de nooit bereikte hoogte van 236 gewone en 6 ho noraire leden. Verder dat deel XII van het Nieuw-Archief, uitgegeven onder leiding van prof. dr. D. Bierens de Haaneerlang zal verschijnen. Het bestuur onderging eenige wijziging. In plaats van den 2den secre taris, dr. N. P. Kapteyn, die na een werk zaamheid van zeven jaren eervol ontslag had aangevraagd, werd gekozen dr. G. Schouten te Amsterdam. Na afloop der vergadering werd een be zoek gebracht aan de beide scholen geves tigd in 't Rijks-museum, en daarna de dag besloten door een gezelligen maaltijd. Het Hbl. meldt, dat bij een aantal kunstvrienden en vereerders van den architect P. J. H. Cuypers het voornemen bestaat, hem ter gelegenheid van de opening der rijksmuseum-gebouwen een gouden gedenk penning aan te bieden. Mevrouw Kleine gaf Maandagavond hare afscheidsvoorstelling te Amsterdam. De raad van beheer van het „Nederlandsch Tooneel" bracht haar bij monde van zijn voorzitter hulde en bood haar een gouden lauwerkrans aan. Tevens werd haar een voltaire geschonken, in den rug waarvan haar portret, in de rol van juffrouw Ser- klaas, is gebeeldhouwd. Vervolgens sprak de heer Ritner Bos in naam der Kleine commissie en bood haar het album aan. In naam van het studentencorps overreikte haar de pedel, in ambtsgewaadeen bouquet, waarvan de bloemen als het wapen der stad wa ren gerangschikt. Ook de kunstenaars en kun stenaressen namen deel aan de ovatie. In den foyer maakten haar, na het einde van de voorstelling, vele corporatien haar op wachting. De heer W. J. Hofdijk sprak haar toe, na wien de heer Waller, presi dent van het „Nederlandsch Tooneel", eene welsprekende rede hield. De secretaris van het Studenkorps hield een toespraak bij de aanbieding van een fraaie bronzen Sappho. Uit Alkmaar werd haar een blijk van hoog achting overhandigd en even zoovele andere genootschappen en vereenigingen. Ten slutle zongen twaalf heeren dilettanten me vrouw Kleine een afscheidsgroet toe. Donderdag 7 Mei a. s. zal door de vereeniging „Het Ned. Tooneel" te Amster dam eéne voorstelling worden gegeven, waar van de netto opbrengst zal komen ten voor- deele der vereeniging „Hulp voor minver mogende ooglijders." Opgevoerd zal worden het bekende oorspronkelijke tooneelspel „George de Lalaing, graaf van Renneberg." Grootvorst Wladimir Alexandrovilch de oudste broeder van den keizer aller Rus sen en commandant der keizerlijke garde, wordt den 20en dezer maand in het „Amstel- Hótel" te Amsterdam verwacht. Met het afbreken en ontruimen der in het Entrepotdok te Amsterdam ingestorte pakhuizen wordt voorzichtig voortgegaan. Het droge weder was gunstig voor de suiker, die nu in redelijken toestand onder het puin kon weggehaald worden. Ook het aantal ge broken flesschen wijn der firma Koopmans en Bruinier valt mee. Men berekent, dat vermoedelijk ongeveer 10 pCt. der flesschen verloren zijn. Gisteren is in den Buiten-Amstel te Amsterdam een schuitje dcor het aanvaren van een daar voorbij komend stoombootje omgeslagen. Van de twee jongelingen die er in zaten is een gered; de andere ver dronk, niettegenstaande de pogingen tot red ding aangewend door de bemanning van het stoombootje. Een Duitscher, die in een hotel te Arnhem logeerde, heeft zich aldaar, na zich vooraf op vijf plaatsen in de armen te heb ben gesneden, een kogel door het hoofd gejaagd. Hij heeft nog eenige uren ge leefd. Da rechtbank te Leeuwarden heeft B. F. W.oud 54 jaren, vroeger koopman te Surhuisterveenthans zonder beroep te Gro- ninger-Opeinde, en zijn zoon F. B. W.,oud 24 jaren, ter zake van wederspannigheid jegens den deurwaarder Oosting, toen deze den eerstgenoemde in de gijzeling bracht, krachtens een vonnis dat de kassiersfirma Bloembergen en Zn. ten zijnen laste heeft veroordeeld ieder tot 1 jaar celstraf; Etje mz o mlj hc. a. w nar*. B., vrouw van eerstgenoemde, tot 183 dagen celstraf; en G. B. W.oud 17 jaren; zoon en J. H. W.oud 22 jaren, neef, ieder tot drie maanden celstraf, terwijl J. B. W., oud 14 jaren, zoon, werd vrijgesproken om dat deze, naar het oordeel der rechtbank, niet gehandeld heeft met oordeel des on derscheids. Gisterenmorgen te kwart vóór vijf uur kwam te Vlissingen van Engeland aan het koninklijk Engelsch stoomjacht Osborne aan boord hebbende de Hertogin van Albany schoondochter van koningin Victoria en zuster van onze koningin. De hertogin bleef aan boord van het jacht tot op het oogenblik van het vertrek van den mail- trein, waarmede zij te 7 u. 20 m. de reis naar Bentheim voortzette. Zij was verge zeld van hare twee kinderen, waarvan het eene nog op den arm gedragen werd. Zoo wel de vorstin als hare kinderen zagen er welvarende uit. De Osborne vertrok onge veer te kwart vóór achten weder naar Engeland. Te Hedel zou een weduwnaar met eene weduwe in het huwelijk treden, doch de kinderen dezer laatste uit haar eersten echt verhinderden haar naar het stadhuis te gaan, door haar op te sluiten. Na veel moeite gelukte het haar het huis te ontkomen, doch op de straat wachtte haar geene malsche ontvangst, daar bijna alle bewoners van het dorp voor hare woning hadden post gevat en volgden haar al joelende, zingende, flui tende naar het stadhuis, waarheen de brui degom zich reeds in stilte eenige uren vroe ger had begeven. Tot 's nachts 12 uren was het volk op de been. 'sGravenhagc, 6 Mei. Door Z. M. is aan den luit. ter zee 1ste kl. A. C. Van der Sande Lacoste vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken 4de kl. van het Borst beeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan mr. U. H. Huber, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsvervan- ger te Leeuwarden, en zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Leeuwarden, mr. I. Wolff en mr. J. Van Leeuwen, bei den advocaat en procureur aldaar. Voorts zijn benoemd: dr. C. Winkler, te Utrecht, meft ingang van 1 October 1885, tot lector aan de rijks-universiteit aldaar, om onder wijs te geven in de psychiatrie, en H. A. Bender, tijdelijk onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Deventer, met ingang van 1 Juli e. k., tot onder wijzer in zang- en toonkunst aan die school. - Door Z. M. is aan den lsten luit. T. Van Exter, van het 4de reg. vesting- art., op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en zijn de off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. M. Rutgers van der Loeff en A. F. Ver schuur, respectievelijk met ingang van 16 dezer en 1 Juni aanstaande, bevorderd tot off. v. gez. der 1ste kl. De tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. A. Winternitz wordt met 6 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. De heer Th. Devries, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Bona, is als zoodanig door de Fransche regeeriug erkend. De minister van financiën zal morgen geen audiëntie verleenen. Met eiken dag zal men thans onze Haagsche Passage levendiger en gezelliger zien worden. Telkens toch worden nieuwe magazijnen en winkels geopend. Aanst. Za terdag zal dit met verschillende magazijnen het geval zijn. Doch vooral de opening van het „Wiener Café" zal aan de Passage heel wat drukte en een fraai aanzien geven. Deze opening is thans op Zaterdag e. k. 's avonds te 6 uren bepaald. Het publiek is reeds nu, door hetgeen van de inrichting te zien is, zeer begeerig om dit prachtig etablissement te leeren kennen. En die nieuwsgierigheid is gerechtvaardigd, want het Wiener Café zal, niet alleen om de smaakvolle inrichting, een groote aantrekkelijkheid worden. Velen zul len er door de zucht naar 't echte „Wiener Mélange" heen getrokken worden, anderen door de welvoorziene leestafel; deze om de Dames-salonwaar niet gerookt mag worden gene om de keurige biljartzaal daarboven; terwijl het gezellig „zitje" aan tafeltjeson der de kolonuade aan het Buitenhof, wel allermeest in den smaak zal vallen. (Fad.) Op vergevorderden leeftijd is alhier overleden [de heer A. J. L. M. Lux, voor malig referendaris bij het Ministerie voor de zaken van den R. K. Eeredienst en na de opheffing van dat departement, refers daris bij het dep. van Justitie, afdeel Eerediensten. Gedurende het dienstjaar van 1 J 1884 tot 1 Mei 1885 bedroeg het vervoer:, passagiers met den stoomtram den B» Scheveningen 765.650 of 100.400 per. nen meer dan in het voorafgaande dieiistjn Het voornemen bestaat hetbadseir» te Scheveningen 10 Juni a. s. te opener K\GEL;V\It. De heer Gladstone zeide gisteren in 1 k lagerhuisIngevolge het besluit, dat te L den de gedachtenwisseling zal gevoerd den over de hoofdpunten van de quaes der Afghaansche grensregeling, is eeneri andering noodzakelijk geworden in den ai der instructie van de officieren en beambti die op de plaats zelve over de bijzonder! den der regeling zullen beraadslagen. Die overeenkomstig is aan sir Peter Lumsi en den heer Stewart bericht gezonden, 1 zij zich onmiddellijk naar Londen moeti begeven. In den verderen loop der zitting verwiei het huis met 240 tegen 237 stemmen door de regeering bestreden voorstel it oppositie, dat de kosten van het opmakt der nieuwe kiezerslijsten zullen bestred worden uit de rijks- en niet uit de plat selijke belastingen. Uit Cairo wordt gemeld: Sir Evelij, Baring heeft bij den heer Taillandier gs protesteerd tegen het hervatten der uitgavi van de Bospbore Egyptien. Naar aanleidit daarvan wordt thans medegedeeld, dat Taillai dier het blad niet zou doen verschijnt] voor hij instructies over deze van het Franseb gouvernement zou hebben ontvangen. Aangezien de meerderheid in de nieuii kamer van afgevaardigden van Brazilië zij verzette tegen het regeeringsontwerp betrei fende afschaffing van den slavenhandel i: Brazilië, heeft het ministerie-Dantas ziji ontslag genomen. FRANKRIJK. De heer Floquet heeft eergisteren ii de kamer van afgevaardigden het voorat terschap aanvaard met de volgende toespraak De eer van geroepen te worden als vot» zitter hier de laatste beraadslagingen va het wetgevend tijdvak te leiden, treft u diep. Om mij niet als verpletterd te ga voelen onder die taak, moet ik de uitste kende mannen wel vergeten, die de omstai digheden gewild hebben dat ik opvolg mag ik op dit oogenblik de openbare erken telijkheid inroepen noch voor hen die thani leven in de hooge verantwoordelijkheid va: het gezag, noch voor hem (Gambetta), dit nog omstraald door den luister eener roem rijke jeugd, reeds is overgegaan tot de ge schiedenis omgeven door de smart der re publikeinen door den rouw des vaderlands. Ik moet geheel en al opgaan in de ge dachte aan den plicht, dien gij een, ik durf zeggen beproefd, republikein opgedra gen hebt. Ik kan u, mijne heeren, niets dan mijn goeden wil aanbieden. Die wil is geheel en al te uwer beschikking; maat hij zou vruchteloos zijn, indien gij met uwe toegevendheid mij niet tevens de mede werking verleendet, die ik inroep van alle mijne ambtgenooten zonder onderscheid, Als men deze plaats inneemt, van waai men in naam der vergadering spreekt, moet de partij-man verdwijnen. Hier kan slechts de onpartijdige scheidsrechter zetelen, eenig en alleen bezield met het verlan gen om het recht van een ieder, de vrij heid van allen te beschermen, de waardig heid onzer beraadslagingen, de oprechtheid van het vertegenwoordigend regeerstelsel te verzekeren, den eerbied van de nationale souvereiniteit, waarvan gij de lasthebbers zijt, te handhaven. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren den heer Delaforge tot vice-presi dent benoemd met 146 stemmen, tegen 129 op den heer Develle. Louise Michel heeft in een brief aan den minister van binnenlandsche zaken ver klaard de haar toegedachte gratie te zullen weigeren. De heer Clovis Hugues heeft den mi nister van binnenlandsche zaken verzocht de opvoering door een reizende troep van een drama, Lovis Rhugues getiteld, tever- bieden, waarin tooneelen uit de zaak Hugues- Morin voorkomen. De heer Hugues schijnt voornemens te zijn de zaak aan het oordeel van den rechter te onderwerpen. DUITSCHLiAND. Woensdag werd in den Duitschen rijksdag een aanvang gemaakt met de tweede

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2