BUITENLANDSCHE BERICHTEN. anderen te verrijken. Hij schreef de hem ter inning gegevene eenvoudig overonder - teekende ze met den naam van zijn patroon en stak het geld op, terwijl hij aan den heer Koster, onder overlegging van de ori- gineele quitantie, zeide, dat de klanten hem voor een week of langer hadden terugge zonden. Zijn ontsnapping te Utrecht, die getuigt van groote brutaliteit en tegenwoordigheid van geest, moet zich aldus hebben toege dragen. Hij is uit zijne gevangenkamer door een vier meter hoogen luchtkoker op geklommen, heeft daar een rooster verbro ken en is zoo op het dak gekomen, van waar hij in een naburigen tuin is gespron gen. Daar vond hij eene dienstbode, die hijvreeselijk ontdaan naar het scheenver- haa'ldedat hij van het dak was gevallen, waar hij a's metselaar werkte. Zij gaf hem wat drinken en liet hem de deur uit. Hij zet thans zijne kwade praktijken voort. Naar voorloopige berekening heeft hij zich f 300 onrechtmatig toegeëigend. Weder eischte de dood een offer onder de weinig overgeblevene oud-strijders van Waterloo. De heer J. H. Van Apeldoorn, ge pensioneerd onderofficier, een achtenswaar dig grijsaard, inwoner van Kampen, ont sliep op den 28 April 1885 op bijna 90-jarigen ouderdom. In 1814 in dienst getreden, woonde hij den slag van Waterloo bij en ontving bij een stormmarsch eene degenwond. In 1830 was hij bij het mobiele leger bij den opstand in België en werd den 27 October van dat jaar bij de affaire voor Antwerpen gebles seerd door een schot van een geweerkogel aan het linkerbeen. In 1831 en 1832 was hij onder de verdedigers van de cita del van Antwerpen, waar hij met zoovele brave strijders krijgsgevangen gemaakt werd. Met veel tact en beleid wist hij den 17 Mei 1833 uit zijne gevangenis te ont vluchten en na het uitstaan van groote ge varen den vaderlandschen grond te berei ken. In 1834 was hij weder onder de bewakers der vesting Grave. Na in 1836 tot den graad van onderofficier te zijn be vorderd, verkreeg hij in 1847 pensioen. Sedert leefde hij als rustig en braaf bur ger, en niets was hem aangenamer dan over den militairen dienst te kouten. De belangen zijner mede-gepensionneerden nam hij volgaarne ter harte, en toen de vereeniging van gepensionneerde militairen die door de pensioenwet van 1879 werden achtergesteldwerd opgerichtnam hij eerst als correspondeerend lid en later als voor zitter der afdeeling Kampen een werkzaam deel in de verrichtingen dier vereeni ging. (Kamp. Cl.) Het tekort van ƒ60,000 in de kas der Nutsspaarbank te Noordbroek zal uit de kerkelijke fondsenwelke ruim voorzien zijn, gedekt worden. Hierdoor blijven velen, die een klein kapitaaltje hebben, voor on dergang beveiligd. In eene vrijdagavond gehouden ver gadering van vernooten der Middelburgsche ïelefoonvereeniging is na langdurige gedach- tenwisseling met 60 tegen 43 stemmen be sloten, de inwerkingbrenging der telephoon tijdelijk aan te houden, en inmiddels aan het gemeentebestuur de verlenging der con cessie voor één jaar aan te vragen. De koningin van Engeland en prin ses Beatrice kwamen Zaterdagmorgen ruim acht uur van Darmstadt te Vlissingen aan en begaven zich onmiddellijk aan boord van het Engelsche jacht Victoria and Albert. De koningin wendde zich, aan boord ge komen zijnde, terstond tot prins Bodewijk van Battenberg, die als luit. ter zee tot het état-major der Victoria and Albert be hoort; na den prins de hand gegeven te hebben wisselde II. M. enkele woorden met den commandant van het jacht en vertoefde vervolgens eenigen tijd op het dek, waar zij zich verder met prinses Beatrice onder hield. Te negen uur vertrok de Victoria and Albert, begeleid door de jachten Alberta, Galatea en Enchantressvan hier. De voerman R., die op het stations- terrein te Tilburg bezig was met het laden zijner kar, stiet deze tegen een aldaar staan- den waggon. Plotseling kwam een raugeer- trein met dien waggon in aanraking, met het gevolg dat de kar vernield en de ach- terpooten van het paard verbrijzeld werden. De voerman kwam er met gescheurde klee deren gelukkig af. Het paard werd dade- tijk afgemaakt. 'sGravcnhagc, 30 April. Door Z. M. is verlof verleend tot het aan nemen der versierselenaan den heer J. L. H. Hanckar, wonende te Numea inNieuw- Caledonië, van commandeur der orde van Onze Lieve Yrouwe der Onbevlekte Ont vangenis van Villa Vifosa, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken, en aan P. Goedkoop Dz., te Amsterdamvan het Gouden Kruis van verdienste met de Kroon hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije en Bohemen, ge schonken. Door Z. M. is: eervol ontslag ver leend aan den heer W. J. L. Grobbee, als minister van financiën, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan den koning en aan den lande bewezen; en tot minister van financiën benoemd de heer J. C. Bloem, te 's Graveuhage; een en an der met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. Aan G. Lammers, zich schrijvende G. Lammers Jzn.eervol ontslagen opzichter der kustverlichting op Tessel, is uithoofde van meer dan 65-jarigen ouderdom, toege kend een pensioen ten laste van den staat. Door Z. M. is aan Arthur Francke, geboren te Neukloster, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Neder- landsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigenonder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefe ning der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. De minister van koloniën heeft de heeren H. Kleyn van de Poll, oud-resident op Java, te Utrecht, en J. Spanjaard, hoog leeraar in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië, te Delft, benoemd respec tievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der commissie, welke dit jaar be last zal worden met het afnemen in Neder land van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambtenaars-examen. De nieuwbenoemde minister van finan ciën, de heer Bloem, vertrok heden naar het Loo om door Z. M. den koning te worden beëedigd. Morgen zal hij de por tefeuille van zijnen ambtsvoorganger, den heer Grobbee, overnemen. BELGIE. De tentoonstelling te Antwerpen werd Zaterdag te halfdrie geopend door den ko ning vergezeld van de koninginden graaf en de gravin van Vlaanderen, het gevolg des koniugs, alle ministers, het corps diplo matique, den senaat, de leden der kamer, de magistratuur, de hooge burgerlijke en militaire ambtenaren en ongeveer 7000 per sonen. De heer Lynen, president der tentoon- stellings-commissie, hield eene zeer lange rede, waarin hij deed uitkomen, hoe, on danks de bezorgdheden en moeielijkheden van het begin, het werk zoo reusachtige afmetingen verkregen haddank zij de mach tige bescherming des konings en de mede werking van alle landen der geheele wereld. De koning antwoordde, dat hij zich ge lukkig gevoelde, de levendige belangstelling, welke hij en zijn broeder voor het welsla gen der grootsche ouderneming koesteren, te hooren constateerenhij dankte al dege nen die tot het werk bijgedragen hebben. De toejuichingen waren onbeschrijfelijk. ENGELAND. Uit Londen is te Parijs onder dag- teekening van gisteren bericht ontvangen, dat het antwoord van Busland aldaar gis terenavond is aangekomen. Busland neemt in hoofdzaak het arbitrage-voorstel aan niet over het incident van 30 Maart, maar over de schikking van 17 Maart. Dit ant woord heeft te Londen groote tevredenheid verwekt en de onderhandelingen zullen voortgezet worden. Eene overeenstemming schijnt thans bijna zeker. Tot scheidsrech ter zal de koning van Denpmarkenof kei zer Wilhelm gekozen worden. De Echo, vermeldt onder voorbehoud, dat tusschen Engeland en Turkije een ge heim verdrag is gesloten, krachtens welk Engeland bevoegd zou zijn, ingeval van oor log, Konstantinopel te bezetten en oorlog schepen door de Dardanellen te zenden. Be velen, die hierop betrekking hebben, zou den aan de militaire autoriteiten in Egypte zijn gegeven. De Pall Mall Gazette zegt, dat het bericht betreffende het oprukken der Bussen naar Kilamoer, aan de Koeschk, waarschijn lijk juist is. De diplomatieke agent van Frankrijk is Zaterdagnamiddag van Alexandrië naar Cairo vertrokken. Generaal Wolseley is Zaterdagnamiddag te Soeakim aangekomen. Uit Lima wordt gemeld, dat de re- geeringstroepen te Ayacucho eene nederlaag hebben geleden. Generaal Cacerès trekt thans tegen Lima op. Er worden toebe reidselen gemaakt voor een grooten veld slag in de omstreken. De wetgevende vergadering heeft hare zittingen verdaagd. FRANKRIJK. Volgens een bericht van generaal Brière de l'Isle, is Dongsou opnieuw door de Fran- sche troepen bezet. De in de vredespreli- minairen vervatte bepalingen nopens de ont ruiming van Tongkin worden tot dusverre stipt door de Chineezen nagekomen. Volgens berichten van Zaterdag uit Konstantinopel heeft de Porte afgezien van haar plan, om haar besluit van 27 April, tot handhaving der neutraliteit, aan de mogendheden officieel mede te deelen. De vredelievende berichten sluiten thans de waarschijnlijkheid van een conflict buiten en maken dergelijke kennisgeving onnoodig. DIIIFSCIILAVD. Prins Yon Bismarck heeft in den bonds raad de wet verdedigd, door Pruisen inge diend, om het getal leden in de rechtban ken van gezworenen te verminderen. Na dat pleidooi stelde Saksen-Weimar voor, de beslissing te verdagen. Niet onmogelijk is het, dat 't voorstel nu in den bondsraad zal worden goedgekeurd. In den rijksdag zal het niet gemakkelijk de meerderheid ver werven. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Antwerpen wordt aan Le Temps gemeld dat een waggon, waarin de versie ringen van den voorgevel der Fransche af deeling van de tentoonstelling vervoerd wer den, te Bohain in brand geraakt is. Een groot gedeelte der versieringen is vernield. Het Japansche dorp, bij Hyde-park te Londen opgericht is eergistemacht ge heel door brand verwoest. Al de Japansche werklieden hebben zich kunnen redden. Vrijdagavond hielden 136 kleêrmakers- bazen te Parijs eene vergadering, waarin met 108 stemmen (30 onthielden zich van stemming) besloten is de geëischte loons- verhooging der kleermakersknechts niet toe te staan. Uit Napels wordt van 3 dezer be richt: Uit twee openingen van den Vesu vius, in 'de nabijheid van het hoogstgelegen station van den tandrad-spoorweg, stroomt de lava in groote hoeveelheid omlaag naar het terreingelegen tusschen Torre del Greco en Pompei. Prins Yon Bismarck ontving op zijn 70sten verjaardag 560 geschenken van ver schillenden aard, 3 benoemingen tot doc tor honoris causa door de universiteiten te GöttingenTubbingen en Erlangen, 5 aan stellingen tot eereburger van de stedenwelke den Saarbrücken, Kissingen, Blankenburg, Osnabrück en Beichenhall, 23 adressen van gelukwenschingen namens de steden, welke den kanselier het eereburgerschap reeds ver leenden, 175 adressen van coöporatiên en vereenigingen 2644 telegrammen en 2238 brieven; van al deze bewijzen van belang stelling werden 5643 beantwoord. Omstreeks een uur 's nachts werd den eersten Mei te Weenen een vrij hevige aard beving gevoeld. Ook in de Zuidelijke pro vinciën werden schokken gevoeld, van het Noord-Westen naar het Zuid-Oosten. Te Gratz voelde men vijf schokken, hevig ge noeg om klokken te doen stilstaan en schil derijen en spiegels te doen vallen. Te Kiudberg, in het Murthal, werden vele huizen beschadigd en één kind gedood. De laatste aardbeving te Weenen en in Stier marken en Neder-Oostenrijk had in 1876 plaats. Een afstammeling van den Hongaar- schen koning Bela IV, wordt tegenwoordig door de gemeente Weenen verpleegd. Hij is een knaap van vestien jaren die op jeugdi gen leeftijd zijne ouders verloor en tot nog- toe in een weeshuis was grootgebracht. Aangezien de ouders van den jongen te Weenen te huis behoorden en hij, wegens lichaamsgebreken, geen ambacht kon leeren of in staat is zelfstandig aan de kost te ko men moest hij in een liefdadigheidsgesticht der stad worden opgenomen. Eene poging om den knaap arbeid in het open veld te doen verrichten, mislukte en er bleef niet anders over dan hem in een der hospitalen op te nemen. Bij het onderzoek omtrent de nationaliteit van den jongen, legde een zijner bloedverwanten eene genealogie over, waaruit bleek dat hijmet twee andere kin deren, in rechte lijn afstamt van koning Bela IV, die in het jaar 1270 in Hongarije regeerde. Van Hongaarsche zijde is, niettegenstaande alle aangewende pogingen, niets in het be lang dezer afstammelingen van een Hou- gaarsch vorst gedaan, de gemeente Weenen komt daarentegen hare verplichtingen ge. trouw na. De gezondheid van generaal Grant is reeds zoo veel verbeterd, dat de generaal zijn arbeid aan het boek, dat hij bezig is te schrijven, kan hervatten. Dit Kaapstad wordt bericht, dat het Noorweegsche schip „Juno" op zee is ver brand. Een deel van de equipage werd gered. LAATSTE UKKICUTEN. i De Leidsche giftmengster heeft cassatit aangeteekend tegen het arrest van het ho: te 's Gravenhage. De op het jaarlijksch inkomen der kroon, gedurende de minderjarigheid van onzen troonopvolger te nemen som voor de kosten van het regentschap, wordt, bij een dooi de regeering aan de tweede kamer inge diend wetsontwerp, voorgesteld te bepalen op ƒ175000. Bij arrest, heden door den hoogen raad gewezen, werd o. m. verworpen de cassatievoorzieningen vanW. F. De H. en A. C'. v. d. N.te Leiden en te 's Hage, veroordeeld door het gerechtshof te Amster dam, wegens diefstal met inklimmiug in eene villa te Hillegom en medeplichtigheid daaraan, de eerste tot 16 maanden en de tweede tot 2 jaren celstraf. Gisterenmiddag 4 uur sprong van een uit Botterdam te Delft aankomenden trein vlak voor het station de rem van een dei wagens met een vervaarlijken slag stuk. Door den schok brak ook de koppelstan» van twee wagens, die eenige meters vat elkander bleven stilstaan. De verbinding zoo goed mogelijk van de wagons veroor zaakte eenigen tijd oponthoud alvorens di trein de reis naar Den Haag kon voort zetten. PER TELEGRAAF. I,ON DEN, 2 Mei (Part. Tel. D. van 17.) Sir Edward Thornton heeft aan lord Gran ville per telegraaf kennis gegevendat Bus land in beginsel het voorstel aanneemt on zekere betwiste punten aan een scheidsrech terlijke uitspraak te onderwerpen. De kabinetsraad, tegen vijf nurbijeenge roepen duurde tot ongeveer halfzeven. Bij het scheiden zagen de ministers er opgeruimd uit. Lord Granville sprak later op het ban ket, door de Academy aangeboden, en vei- klaarde dat de regeering alle reden had te ge- looven dat het geschil met Busland in dei minne zou worden geschikt. CAïBO, 3 Mei. Nubar-pacha bracht heden een bezoek aan den heer Taillandiei den diplomatieken agent van Frankrijk, ei betuigde hem het leedwezen der Egyptisch regeering over de opheffing van Le Bof hore égyptien. De heer Taillandier heelt daarna het bezoek beantwoord. SIMLA, 3 Mei. Volledige bijzondei- heden over het gebeurde bij Pendjeh zijl hier ontvangen. Men beschouwt ze ah een bevestiging der opvatting, dat de aan val der Bussen op de Afghanen niet wis uitgelokt. BERLIJN, 3 Mei. Volgens hier ont vangen bericht uit Konstantinopel heefi lord Granville in verschillende bijeenkom sten met Fehmi-pacha en Musurus-pachs eene militaire conventie tusschen Engeland en Turkije voorgesteld. Fehmi-pacha zot verklaard hebbendaarop geen antwoord tt kunnen geven. LON DEN4 Mei. Met betrekking tol Buslands antwoord op Engelands voorstel len verneemt de Times het volgende: //Terwijl de Russische regeering voorne mens is die voorstellen als grondslag tol verdere onderhandelingen te beschouwen, wordt het als onbestaanbaar met de eer vat het leger aangemerkt, dat de gebeurte nissen van 30 Maart aan een scheidsrech terlijke beslissing onderworpen worden, i« welken vorm dan ook. Als alternatief zoi worden voorgesteld, dat, gedurende den tijd welke tot de grensregeling door de benoem de commissie noodig is, de Russische troept! zich terugtrekken uit de positiën, welke naar beweerd wordt, ten gevolge van de uil tartende houding der Afghanen, door geut raai Komaroff bezet zijn." De Times meldt uit Tientsin van gisteren «Een Engelsch eskader heeft Fort Hamilto bezet. De Chineezen beschouwen deze han deling als een schending der integriteit vu Core»." LONDEN, 4 Mei. Daily Neios meldt, dat het antwoord der Russische regeerin,' op de dépêche van lord Granville Zaterdag' ochtend ontvangen en dadelijk door dei heer De Staal aan lord Granville ter haa' gesteld werd. In den Zaterdagnamiddag gt' houden ministerraad was dit antwoord een

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2