NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 5 Mei 1885. N°. 105. ADVERTENTIEN: Uureel: Sciiecpmakersstee«' 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. Kostelooze Vaccinatie. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche ourant Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Nummer 5 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meerd 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, It contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199c Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lot koste looze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogenden. in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Leider, 6 Februari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden Gezien art. 5 1* alinea der wet van den 28" Juni 1881; (Staatsblad N». 97). Zooals die nader is gewjjzigd. Rrengen ter algemeene kennis, dat door AR1E VAN NOOD, woonachtig Ie Zoeterwoude en CHRISTINA VAN DE KLASHORST, vrouw van CoEitRAAD Collee alhier adressen z(jn ingediend om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank, recpeciievelijk in de perceelen Haarlemmerstraat n*. 311 en Kaiser- straal n*. 19. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidbx, 4 Mii 1885. STADSNIEUWS. Van het verven van de opstanden der Korenbeurs, waarvoor bij de ten raadhuize op 27 April 1885, gehouden aanbesteding geen inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, is thans bij herbesteding aannemer gewor- deu, de heer P. De Bruin, huisschilder, alhier, voor 330. Nog was ingeschreven voor 770, ƒ600 en ƒ591. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 18, ƒ3.80 en ƒ1.85de laagste prijzen ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Maart 11. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 149 kinderen, waaronder 9 levenloos aangegeven, overleden 73 personen, en wel; beneden 1 jaar 11, 15 jaren 12, 514 jaren 4, 1420 jaren 1, 2050 jaren 16, 50—65 jaren 9, 65—80 jaren 14, boven 80 jaren 6. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: lichaamszwakte, tering 6, klier ziekte, rhachitissyphilis 1, kanker 5, wa terzucht, scheurbuik 2, aanhoudende koorts 1huidziekte 1stuipen trismusepilepsie 1apoplexie 5hersenziekte krankzinnigheid 8keel- en longtering, bloedspuwing 9 croup 2, acute ziekten der ademhalingsorganen 7, chronische ziekten der ademhalingsorganen 8, hart- en vaatziekt.rheumat.arthrit. 1 organ, hartgebrekenaneurysma 2angina diphterina 1acute ziekten der spijsverterings werktuigen 4, chron. ziekten der spijsverte- ringswertuigen 3ziekten der organa uro- genitalia 3ziekten van het kraambed 1 gewelddadige dood 1onbekende oorzaak, plotseling 1. De 1ste luit.-kwartierm., D. J. Ten Klooster, van het 1ste bat. 4de reg. inf., is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking. Door de geneeskundige staatscommis sie werd Vrijdag 11. aan den heer A. A. Regensburg alhier het diploma verleend als theoretisch tandarts. Naar men verneemt, zal als opvolger van baron Van Ileerdt tot gouverneur van Suriname worden benoemd de gepensioneerde kapitein ter zee jhr. Wichers, gewezen minis ter van marine en oud-lid der tweede kamer. Morgen wordt prinses Hendrik der Nederlanden met haar verloofde te Berlijn verwacht. Bij het huwelijk, op Woens dag, zullen van buiten die stad tegenwoor dig zijn slechts de AltenburgscheAnhalt- sehe en Oldenburger familieleden. De jong gehuwden willen voorloopig op Albrechtsburg bij Dresden blijven. De keizerlijke hofpre diker Kogel, die ook het huwelijk der prinses met prins Hendrik inzegende, zal de trouw plechtigheid voltrekken. Kogel is te Berlijn een zeer beminde kanselredenaar. Hij was vroeger in Holland, te Rotterdam en in Den Haag, predikant. Naar men te Berlijn zegt, zal tengevolge van dit huwelijk het jaargeld van ƒ60000, dat de weduwe ge noot, weder aan koning Willem III komen, daar bij het eerste huwelijkscontract der prinses dit inkomen slechts zoolang verze kerd is, als zij ongehuwd in Nederland blijft, maar hangt het van 's konings groot moedigheid af, of de prinses dit inkomen voor het vervolg zal genieten. (N. R. C.) Naar men verneemt heeft de koning der Belgen de commandanten der twee te Antwerpen liggende Nederlandsche oorlog schepen, den kapitein-luitenant Le Bron de Vexela en den luitenant ter zee eerste klasse Carabier, benoemd tot ridders der Leopolds orde. Naar het Utr. Bil. verneemt, zal aan het verzoek van een der oudste diri- geerende officieren van gezondheiddie den dienst wenschte te verlatenvooralsnog geen gevolg gegeven worden en dit wel in ver band met latere mutatiën bij het korps militaire geneeskundigen. Hier te lande is het bericht ontvangen dat de kapitein-luitenant ter zee C. J. Ma- rinkelle, commandant van het etablissement Onrustin Indië gestorven is. De overle- lene was een zeer verdienstelijk zee-officier, gedecoreerd met de Willemsorde 4de kl., eti de ridderorde van de Eikekroon. Verder was aan hem uitgereikt de eeresabel, het eereteeken voor krijgsverrichtingen voor de expeditiën van Boni in 1859, de Zuid oostkust van Borneo van 1859 tot 1863, Atjeh van 1873 tot 1880, benevens de Atjeh-medaille. (B. v. N.) Van officiëele zijde verneemt Be Tijcl dat mgr. Boermans, deken en plebaan van Roermond, benoemd is tot coadjutor van mgr. Paredis. Tot onderwijzer aan de R.-K. Paro chiale school te Zoeterwoude is benoemd de heer A. Van der Meer te Honselersdijk. Voor de betrekking van schoolhoofd te Leidschcndam, jaarwedde 1100, hebben zich 65 sollicitanten aangemeld. Door welwillende tusschenkomst van de comités van het Roode Kruis en belang stellende landgenooten is door het hoofd comité een ruime voorraad van doelmatige boekeutijdschriften en illustraties verza meld, ten behoeve van de zieke en gekwetste krijgslieden in Nederl.-Indië, zoodat thans voor geruimen tijd in de behoefte aan lec tuur is voorzien. Men verneemt, dat de voortvluchtige F. Polak zich naar Griekenland zou hebben begeven. De Nederlandsche zendingvereeniging te Rotterdam, ontving van 16 Maart tot 15 April jl. met inbegrip van een gift groot ƒ1000, van wijlen jonkvr. J. A. H. Bichon van IJselmonde de niet onaanzien lijke som van ƒ3627.42. In het Feestgebouw te Rotterdam zal Donderdag aanst. de eerste eener reeks voorstellingen worden gegeven door het wereldberoemde ballet- en operettengezelschap Alexander Genee, bestaande uit 70 artisten van den eersten rang. Dit gezelschap, dat steeds met succes optradheeft besloten eene kunstreis door Nederland te maken. Hetzelfde Nederlandsch-Belgisch comi té, dat de wedrennen bij Clingendaal aan legde, bereidt volgens de N. R. C. wedrennen voor tegen 18 en 19 Mei, aan den Bergwegnabij Rotterdam. Zekere O. bracht zijn kameraad K. (beiden zijn fabrieksarbeiders te Bolnes) eene gevaarlijke wonde aan den rug toe. De aanleiding tot deze misdaad is zeer gering. O. vroeg aan K. om een borrel. K die weigerde, ontving daarop eenige scheld woorden en een paar klappen met eene tabaksdoos op het hoofd en daarmede scheen de strijd beëindigd. Een oogenblik daarna vraagt O. aan een derde een mes ter leen en begaat de beestachtige misdaad. Door burg. en weth. van Haarlem zijn aan den raad voorgedragen voor de benoeming van een gasopzichter-technoloog op een jaarwedde van 1200, de heeren J. W. Holterman te AmsterdamA. Oost hoek, te Zevenhuizen, en J. Van Rossum du Chattel, te Leiden. Ilenri Rooseboom de ontrouwe knecht van den heer Aug. Koster op den Nieuwen- dijk te Amsterdam, van wiens ontsnappin gen uit de politiebureaux aldaar en te Utrecht melding is gemaakt is (zegt de Amst.) nog steeds op vrije voeten. Dat het wenschelijk zou zijn, dat de politie hem eens voor goed onscha delijk maakte, bewijst het feitdat hij gisteren weder een klant van zijn patroon door mid del van eene valsche quitantie heeft opge licht voor 35. Valsche quitantiën waren zijn gewoon middel om zich ten nadeele van FEUILLETON. 4.) „Hoe vertrouwelijk de betrekking ook is die er tusschen een notaris en zijn cliënt bestaat, kan het toch best, dat zekere zaken hem onbekend blijven." „Toegegeven. Maar daar gijzooals ik meen, belang stelt in den graaf De Lasserre moet gij vermoeden „Een notaris zou zijn boekje te buiten gaan, als hij poogde de geheimen zijner cliënten te doorvorschen." Op Van Ossen's lippen speelde een bit ter lachje. „U verschuilt u op een allerbehendigste wijze achter uw ambt," hernam hij. „Maar ik, mijnheer, ik ben geen notaris, ik ver oorloof mij onderstellingen te wagen en te beproeven, de waarheid die zich verborgen houdt, te ontdekken. Het heeft mij geen moeite gekost te raden dat een verschrikke lijke, onverwachte slag mijn vriend heeft getroffen. Ja, ik ben er zeker van, hem is een groot ongeluk overkomen." „'t Is mogelijk." De Hollander hernam, zich al meer en meer opwindende: „Hij verkoopt zijn huis? Heeft hij een groot geldelijk verlies geleden? Maar dan ben ik er toch om hem bij te staan. U heeft slechts één woord te spreken, mijnheer! en van avond, binnen een uur, stel ik ter uwer beschikking vijf honderd duizend fran ken, een millioen, kortom de som, die gij zult noodig hebben." Corvisier bleef een oogenblik verstomd bij die edelmoedige opwelling van den Hol- landschen bankier. „Welnu," hernam deze, „u antwoordt mij niet?" „Ik vergat mij zeiven, terwijl ik bezig was u te bewonderen." Daarna ging hij, het hoofd schuddende, voort „Gelijk ik u reeds zeide, ben ik sedert vijftien jaren de notaris van den graaf De Lasserre. Ik ben het, die in zijn naamj I korten tijd voor zijn huwelijk het huis heb gekocht, dat ik thans in last heb weder te verkoopen. Ik ben genoeg op de hoogte zijner zaken om u te kunnen zeggen, dat de heer De Lasserre i'n geen geldverlegen heid zit." „Zoo sprak Van Ossen. „Ongetwijfeld", dus ging de notaris voort „kan zijn vermogen niet vergeleken worden bij dat van het huis Van Ossen te Amster dam. Maar met een kapitaal van een vijf mil lioen franken in roerende goederen van het puikste allooi belegd, heeft de graaf geen enkele financiëele ramp te duchten." Een wolk overtoog het voorhoofd des bankiers. „Dan is hetgeen mijn vriend gebeurd is mijnheer!" dus sprak hij "nog veel ver schrikkelijker dan ik onderstelde?" „Ik weet het niet," antwoordde Corvisier, altoos even onbewegelijk. „Kom, het gaat hem als mij, hij weet niets," dacht Van Ossen. Hij stond op en nam zijn hoed en zei: „Een laatste vraag, mijnheer?" „Ik ben tot uwe orders." „Kan u mij zeggen, waar de graaf tegen woordig woont?" „Ook dit kan ik tot mijn grooten spijt u niet zeggen." „Hoe? U is zijn notaris en zijn zaak gelastigde, en u weet niet waar hij zich bevindt" „Ik weet het niet mijnheer! Het is van daag acht dagen, dat te negen uur de graaf mij een bezoek kwam brengen en het volgende zei: „Ik ga Parijs verlaten. Waarschijnlijk kom ik er nooit terug. U zal wel mijn huis willen verkoopen met den inboedel, als de kooper daarin lust heeft. Zoo niet, dan zal u het meubilair en het linnengoed in het verkoop-lokaal veilen. Ik zeg u niet waar ik mij gaat vestigen, ik weet het zelf niet. Zoodra ik daaromtrent een besluit genomen heb, zal ik u schrijven. Maar alles doet mij voorzien, dat het wel drie of vier maanden duren zal eer gij een brief krijgt." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1