L£IDSC(!E C01RUT. i\#. 100. WOENSDAG 29 APRIL. STADS-BE RICHTEN. diegti er R. Bs kracl; 3CtS.il! 1885. taris W. 2600 2001 e half a en Kant gelijks I één Tij) De Courant verschijnt dagelijks. Zon. en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaurs f 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iede:j regel meer 25 eenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. De Uitgevers van dit blad berichten, dat de loogewo^ Leidsche Courant van 1 Mei aanstaanden af eene aanmerkelijke verandering zal ondergaan. Het formaat zal vergroot worden en den vorm der Amsterdamsche Courant verkrijgen; de abonne mentsprijs verminderd en van 6 op 5 per jaar gebracht, zijnde 1.25 in het kwartaal; franco per post in plaats van ƒ8, ƒ6.40 per jaar, zijnde ƒ1.60 in het kwartaal; de prijs der advertentiën verlaagd en van 0.25 op 0.15 per regel ge steld; terwijl dienstaanbiedingen tegen 0.10 per regel berekend en slechts a contant en zonder Raadtu rabat geplaatst worden. Voorts zal het blad met eene grootere, aangenamere letter gedrukt en op eene voor de lezers meer geriefelijke wijze inge deeld worden. De Uitgevers, GEBROEDERS MURÉ. rdt werkd de v« bekom IT. 70 56 60 117 90 51 85' 87» 88D 51 54 108 361 1251 61 KAASMARKT. BINNEN LA NDSC HE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat de Vrijdagsche Kaasmarkt, te beginnen met 1 Mei a. s.zal aanvangen des morgens te acht uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leidek, 28 April 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der wet van den 28e" Juni 1881 Staatsblad N. 97). Brengen ter algemeene kennis, dat door CORNELIS NOË. alhier woon achtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Steenstraat n°. 39. En geschiedt hiervan apenbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 28 April 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 April. Door Z. M. is benoemd tot hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de universiteit alhier, d'. G. A. Wilken, hoogleeraar aan de gemeente instel ling tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren, in de plaats van prol. P. J. Veth, die als zoodanig eervol is ontslagen, Leiden's Mannenkoor gaf gisterenavond in de Slads-zaal zijne achlste huishoudelijke uilvoering, waarop ten gehoore werden gebracht: «Albrecht Beiling", van Henri Brandts Buys, en «Sccnen aus Frithjof", van Max Britch. Het eerste werk, door den componist «Concert-drama" genoemd, biedt over het algemeen niet veel aantrekkelijks, slechts enkele koren, zooals het «Koor der Belegeraars" in de derde afdeeling en het «Soldalenkoor" verdienen vermelding, overigens verkrijgt men den indruk alsof de componist gezocht heeft zijn werk een tint van belangrijkheid te geven zonder evenwel zijn doel volkomen te hebben bereikt. Ook de sologedeelten zijn niet allen even dankbaar en daarom kan met te meer genoegen worden vermeld, dat over het algemeen de wedergave der solisten zeer bevredigend was, waaronder het duet tusschen de heeren De Goey en F. Driessen excelleerde. Het tweede werk, «Frithjof", is veel boeiender, zoowel wal compositie als text aangaat, het bezit veel meer gloed en is van veel grooter musikale be- teekenis. De uiivoering hiervan was ongetwijfeld beter dan die van het voor gaande nummer; wel miste men in de koren veelal zuiverheid en beschaafde voordracht, doch het geheel maakte toch een gunstigen indruk. Een der schoonste punten was «Frithjof Abschiei! von Nordland", door den heer F. Driessen zeer schoon met uiterst beschaafde loon voorgedragen. Mej. H. is in onze stad geen vreemdelinge meer en velen was het aange naam haar gisterenavond wederom als soliste te zien optreden. Hare voor dracht der verschillende soli was niet onverdienstelijk, doch eene partij, zoo als die van Anna in «Albrecht Beiling", gaat boven hare jonge krachten. In .Frithjof" had zij belet' oogenblikken, doch om bevredigend in zulke loonwerken op Ie treden, daartoe mist mej. II. nog te veel het «kiinstlerische". Evenwel moet worden vermeld, dat haar ruimschoots de bijvalsbetuigingen van het publiek ten deel vielen. De heer De Goey is natuurlijk genoegzaam bekend, het is echter een aangettamen plicht te vermelden, dat de verschil lende soli door Item op uitstekende wijze werden weêrgegeven. De vierde solist, die niet op het programma stond vermeld (waarom niel beviel niet zoo zeer; zijn eenigzins eentoonig geluid en stijve voordracht was niet geschikt erg te boeien, heigeen evenwel gedeeltelijk op rekening zijner ondankbare partij moet worden gesteld. Kan nu de uilvoering van gisterenavond niet in alle deelen gunstig mogen worden genoemd, zeker is, dat het aandeel der solisten het grootst en tevens het beste was, daar het koor nog niet aan de eischen beantwoord, welke men aan goede zangers mag stellen. De uitstekende krachten, die in het Mannenkoor ongetwijfeld worden aangelroflenkunnen niet voorkomen dat door anderen nog veel wordt bedorven. Moge evenwel het spreekwoord «de aanhouder wint" worden bewaarheid, dan zal dit zeker de grootste voldoening zijn voor den ijverigen directeur, den heer Taylor, wien een woord van lof voor zijne bekwame leiding niet mag worden onthouden. Men schrijft ons; Gaandeweg worden er melkkoeien in het weiland ge daan, die, voor zoover eene koe daartoe in staat is, hare vreugde betonnen dat zij den stal verlaten hebben. Eigenlijk geraken nu de meeste stallen ontruimd, want het is tijd. Het gras is dan ook in de laatste warme dagen gegroeid, zoodat het vee eten vindt, doch het voornaamste blijft toch nog ontbreken om aanwas te verwachten, te weten regen. Een vlaag is te weinig om de droogte te gemoel te komen, die reeds zooveel weken bestaan heeft en daarmede is volstrekt niet geklaagd. De wolken scheuren en de zon komt telkens in vollen glans te voorschijn. Regen voor het wetland en den akker, regen voor de vrucht en de bloem, en dan is het in waarheid lente met eene groene Meimaand. Morgen is het Mei, hoe kwistig heeft die heer lijke maand reeds den boomgaard met bloesems getooid i Waar men het oog wendt, overal perenboomen met een pracht van bloesems en de appelboomen zullen wat later in het geheel niet behoeven onder te doen. Perziken, prui men en abrikozen beginnen reeds vrucht te zetten. Als Mei het nu eens zonder zijne welbekende nachtvorsten zoover bracht dat op den bloesem vrucht volgde; als de stormen nu eens uitbleven, die zoo menigmaal de hoop op een goeden oogst vernietigden. Want terecht is dikwjjls reeds aange merkt dat de natuur zoo wreed jegens zich zelve kan zijn en verwoestte wat zij eerst in zoo ruime mate had voortgebracht. Daarom brengt de hovenier steeds in herinnering dat er nog veel moet gebeuren voordat de vrucht in den korf ligt; eene herinnering wel geschikt om niet te veel aan de lentevreugde toe te geven, maar daarbij aan den oogsltjjd te denken. De minister van financien maakt bekend dat het saldo van 's rijks schat kist op 25 dezer bedroeg; bij de Nederlandsche bank 14,488,996.37, en bij de betaalmeesters 1,876,311.15%. Te zamen ƒ16,365,307.52% Bij het gisteren te 's Hage gehouden acte-examen voor lager onderwijs zijn geCxamineerd als onderwijzer 9 candidaten. Afgewezen 4. Toegelaten de heeren: B. H. H. De Koning, J. P. Piera en P. Bak, van Dordrecht; A. Brake!, van Rotterdam, en A. J. Vel t hui zenvan 's Hage. De op den 5" van elke maand van Bordeaux vertrekkende Fransche pakkelbooten naar Brazilië en La Plata, zullen in het vervolg weder Rio de Janeiro aandoen, zoodat met die pakketboot alsmede met die welke den 20'"° van elke maand van Bordeaux vertrekt, eene brievenmaal naar Bra zilië zal worden verzonden. Het stoomschip Noordholland, van Java naar Rotlerdam, passeerde gisteren Gibraltar. De Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Port-Said 27 April. De 1' luit.-kwartiermeesler J. Van Ravenvan het 5« bataljon8* reg. inf. te Utrecht, is met ingang van den 1"'° Mei a. s. overgeplaatst bij het 2e bataljon van het 4' reg. van genoemd wapen te Leiden. De overplaatsing van den majoor Thirion, van liet 3de naar het 2de reg. huzaren te Venloo, is ingetrokken, daar de aanvankelijk bij het 3de reg. huzaren benoemde majoor Wilbrenninck bij het 2dt reg., zijn vorig corps, ingedeeld blijft. Men meldt uit Paramaribo van 2 April: Den 30'" Maarl is de heer prof. Martin, vergezeld van de heeren d'. H J. Benjamins, W. L. Loth en J. Neervoort van der Poll per creool naar Boven-Suriname vertrokken. Bij het vertrek waren tegenwoordig Z. Ex. de gouverneur, benevens verscheidene vrienden en bekenden der vertrekkendenterwijl het muziekcorps van het 105 99

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1