iE II) SC HE COURANT. ZATERDAG 25 APRIL. NNff> N#. 97. I)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per eierendeels ('airs 1.50franco p. p. f 2. ionderliike nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiën is vaa 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. De Uitgevers van dit blad berichten, dat de eidsche Courant van 1 Mei aanstaanden af eene mmerkelijke verandering zal ondergaan. Het irmaat zal vergroot worden en den vorm der msterdamsche Courant verkrijgen; de abonne- lentsprijs verminderd en van 6 op 5 per lar gebracht, zijnde 1.25 in het kwartaal; franco er post in plaats van 8, ƒ6.40 per jaar, zijnde 1.60 in het kwartaal; de prijs der advertentiën erlaagd en van 0.25 op ƒ0.15 per regel ge teld; terwijl dienstaanbiedingen tegen 0.10 per egel berekend en slechts a contant en zonder abat geplaatst worden. Voorts zal het blad met ene grootere, aangenamere letter gedrukt en op ene voor de lezers meer geriefelijke wijze inge- eeld worden. De Uitgevers, GEBROEDERS MURÊ. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 24 April. I. M. heeft benoemd bij het 4' reg. infanterie: tot luit.-kolonel de majoor tysman, van het le reg., en tot 1'» luit. de 2'luit, Sommer, van het corps. Bij de op 22 dezer te Amsterdam, van wege bet departement van ko- liën gebonden aanbesteding, was voor de levering van 400 wollen dekens, aste inschrijver, de heer J. Scheltema Jz.te Leiden, voor ƒ840. Bij het gisteren te 's llage gehouden acte examen voor lager onderwijs krden geëxamineerd 8 candidaten; toegelaten 4, namelijk de hh.: L. A. huid, uit Rotterdam; C. Van Son, G. J. Piera en J. A. Meijerhofl, allen t Dordrecht. De bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan der parochie in den 11. Nicolaas binnen de Veste te Amsterdam, de wel-eerw. heer N. ieuwenhuizen; tot kapelaan te Dordrecht, de wel-eerw. heer L. Kleyweg, t kapelaan der parochie van den H. Laurentius te Alkmaar, de wel-eerw. ter P. D. A. Zondag, tot kapelaan te Kastrikum, de wel-eerw. heer J. C. H. Launspach. - Uit de rekening en verantwoording van het Fonds voor onderofficieren inz.over het jaar 1884, blijkt, dat de ontvangsten totaal bedroegen '31777.53%, de uitgaven 60655.33, zoodat bij slot van het jaar 1884 Weer is uitgegeven dan ontvangen 28877.79%, terwijl een kapitaal van f 715,000 op het Grootboek der 2% pCts Nationale Werkelijke Schuld als tigendom van het fonds is ingeschreven. Het aantal deelgenooten van het lends bedroeg op ultimo December 1884 1391. Op genoemd tjjdstip waren personen in het genot van jaarljjksche lijfrenten en pensioenen, waar- tin het gezamenlijk bedrag der uitkeeringen eene som van 14735 beloopt. - De 1'" luit. C. H. Van der Mersch, van het 31" reg. huzaren, wordt tin 16 Juli tot 31 Oct. gedetacheerd bij de normaal-schietschool, om den teden cursus bij te wonen. - Men meldt uit Brussel, dat onze landgenoote mej. Bramine Hubrecht tot eerelid is benoemd van de aldaar gevestigde //Société Royale Beige des «quarellistes. - Uit het WestlaBd wordt geschreven: Ofschoon de uien flink te velde staan, verlangen zij echter zeer naar regen. In lossen droogen grond ge- Poot, raakt de aarde den knol nu niet innig genoeg, zoodat deze zijn voed sel moeielijk tot zich kan trekken. Bovendien neemt die moeilijkheid met eiken dag dat de droogte voortduurt in afmeting toe, waardoor gevaar foor mislukking van den oogst ontstaat. Over den stand der aardappelen val. niet te klagen: «Ze staan goed op de rij"! De aalbessenboompjes hebben veel hinder van een insect, hier bekend onder den naam van «sprui- teneter". De weilanden hebben een roodachtig aanzien, tengevolge van het gemis aan vocht. Een paar dagen regen zou niet alleen eene geheele ver andering, maar ook den dood van den schadelijken «spruiteneter" te weeg brengen. D'. E. J. Homoet, pred. te Putten, heelt bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Aarlanderveen. Gisterenmiddag werd. volgens de li. Ct.. te Delft, aan een aantal genoodigde dames en heeren door de Delftsche studentenvereeniging Vrije Studie, eene matinee musicale in den Stads Doele aangeboden (muziek van het 3e regt. huzaren te 'sHage), ter eere van het nieuwe vaandel, haar ge schonken door de familie van professor Bosscha. Het vaandel is buitenge woon prachtig, van groen fluweel met toepasselijke inscription. Het is ge leverd door de firma Van Oven te 'sHage, en gedeeltelijk bewerkt door de dames Bosscha. De bisschop van Haarlem heeft gisterenvoormiddag den eersten steen gelegd voor den bouw der R. K. kerk op Feijenoord. - Het muziekfeest der Toonkunstenaars-vereeniging zal te Dordrecht ge houden worden, op de twee Pinksterdagen, 24 en 25 Mei a. s. De jaarvergaderingen ter bespreking van de belangen der gestichten «Bethel". «Magdalenahuis", //Steenbeek" en «Talitha Kumi", zullen op den Vluchtheuvel te Zetten gehouden worden van 23 tot 26 Juni e. k. De ver gadering van «Steenbeek" is toegankelijk voor alle belangstellenden, terwijl -if, W worden uitgenoodigd de bestuurders van de Doorgangshuizen te Am sterdam, Leiden. Den Haag, Rotterdam. Arnhem en Groningen, van de Mar- thastichting te Allen a. d. Rijn enz. In de crimineele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden is Jans Bruins, oud 26 jaren, landbouwer te Ruinen, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, gepleegd op J. L. Mulder, te Anzen. Overwegende, dat besch. gehandeld heeft onder invloed van en opgehitst door den als getuige gehoorden H. Wever, en dat hij naar 'shofs oordeel het doodelijk gevolg niet heeft gewild, veroordeelde het hof hem tot twee jaren celstraf. Op verzoek van een der crediteuren is de Friesche Bankvereeniging Tigler Wijbrandi Co., te Leeuwarden, door de rechtbank aldaar verklaard in staat van faillissement. Te Leeuwarden is eene bejaarde vrouw van schrik gestorven. Zij wierp in de Grachtswal eenig vuil stroo. Dit is in strijd met de politiever ordening. Een schippersknecht, die zich nabjj de vischmarkt bevond, riep luidkeels: «politie, maak proces-verbaal!", waardoor de vrouw zoo hevig verschrikte, dat zij ineen zakte en eenige oogenblikken later overleed. Door gedep. staten van Groningen is vastgesteld de lijst, bevattende de hoogst aangeslagenen in die provincie. Als n°. 1 op die lijst komt thans voor jhr. m'. J. Al. A. Van Panhuys, commissaris des konings, tot een totaal bedrag van ƒ4191.36%; de heer W. A. Scholten, die sedert 1871 steeds als n». 1 op de lijst voorkwam, komt dit jaar daarop voor onder n°. 2 tot een totaal bedrag van 3994,98%. Eergisterennacht stortte te Maastricht bij den heer G., brander, de bovenste graanzolder inwaardoor de daaronderliggende eveneens bezweek en de geheele massa graan in het slaapvertrek der echtelingen te recht kwam. Van eene bruiloft laat tehuis komende, waren zij gelukkig nog niet te bed. Zij geraakten onder het graan bedolvenmaar konden er zich nog uitwerken. De wacht der over hunne woning gelegen boschbrakken- kazerne heeft hen met ladders door het raam er uitgehaald. Het kind, aan vankelijk bewusteloos, was later buiten gevaar. Het huis is bedorven; de balken zijn gebroken. 'sGRAVENHAGE, 24 April. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar J. Canter Visscher, laatstelijk ontvanger bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Nederlandsch- Indie, thans met verlof hier te lande, vergunning verleend tot aanneming der versierselen van de vierde klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela ge schonken. Naar wij vernemen zijn, met ingang van 1 Mei, bij het departement van marine benoemd tot: inspecteur van financien bij de comptabiliteit van het loodswezen, de heer F. C. Hanebeek, thans hoofdcommies; referendaris, de heer S. Wolfson, hoofdcommies; hoofdcommies, de heer H. P. Looijen, commies; commies, de heer W. N. M. Huart, adjunct-commies; adjunct-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1