EIDSCDE HK It A VI. IJ. 1885. 88. WOENSDAG 15 APRIL. STADS-BERICHTEN. J DE KANTER, Burgemeester. n en 1 De Courant verschijnt dadelijksZon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vier endeels jaars f 1.50franco p. p. f 2. i adastrai afzonder Hike nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiën is van I4 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. met groéffl kamertji 'Steenmi 400 pet erhuurj1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der wet van den 28" Juni 1881 Staatsblad N. 97). Brengen Ier algemeene kennis, dat door CORNELIS VAN HENSBERGEN, Ihier. en door BOUDEYVIJN HOOGTEIL1NG, Ie Soeterwoude woonachtig, erzoekschriften zijn ingediend om vergunning lot verkoop van sierken drank het klein, respectievelijk in de perceelen Burgsleeg n°. 3 en Nieuwe it Heerip n°. 100. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing m de Loidtcht Courant. 385. Burgemeester en Wethouders voornoemd, t jj Lzidis, 14 April 1885. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis, dat de =Commissie van Financiën thans is samengesteld als volgt; M'. J. Til. BUYS, Voorzitter. M'. S. LE PUOLE.I en J. GROLL, [Leden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leides 14 April 1885. DE KANTER. pCt. pCt. t= land. pCt. pot. BLNNENLAN DSCH E BERICHTEN. pCt. ind tnd' I. P. iCt. Ct. LEIDEN. 14 April. Heden werd door den kapitein W. L. Van Kaathoven, waarnemend kom nandant der dd. schutterij alhier, eene wapenschouwing gehouden. Het jmtnmando over het bataillon was opgedragen aan den kapitein G. N. Van der Koog. Uitgelokt door het schoone weder was eene menigte toeschou- rers op de been. Na het beproeven der brandspuiten heden middag, geraakte een der edienende personen, door eene snelle beweging van een tweetal spuiten an de Turfmarkt, op den grond, met het gevolg dat een derzelve hem over iet lichaam ging. De man gevoelde zich niet in staat huiswaarts te keeren. lezorgdheid voor een aankomenden kinderwagen moet de oorzaak van dit ingeval zijn. Op de Bloemmarkt naast het Anatomisch Museum van d'. P. Spitzner. lat heden ter bezichtiging voor het publiek geopend is, wordt nog de ge- egenheid aangeboden tot de bezichtiging van een schouwspel, zijnde eene legoocheling die rust op een merkwaardig verschijnsel der natuurkunde, mder den naan van «De Sphinx, de vrouw zonder lichaam". Van al hetgeen n de laatste 20 jaren te aanschouwen werd gegeven, wordt deze verschij ning eene der belangrijkste genoemd. Wat men ziet gelijkt aan een droom en nochtans moet het de werkelijkheid zijn. Tot onderwijzer aan eene R. K. school te Rotterdam is benoemd de heer R. J. Van Es, alhier. - De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuidhollandsche stoom tramweg-maatschappij Haarlem—Leiden bedroeg in de maand Maart 1885 73320.53, het goederenvervoer bedroeg ƒ235.16, zjjnde over het totaal ƒ4.10 per dagkilometer. 's Rjjks middelen hebben in Maart opgebracht 10,841,648.75% tegen 9,394,356.09 in Maart 1884. Een twaalfde der raming bedraagt ƒ8.940,864.59. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van's rijks schat kist op 11 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 13,125,375.12, en bjj de betaalmeesters ƒ1,747,961.49. Te zamen ƒ14,873,336.61. li Op 11 April is aan Z. M. den koning vanwege Z. H. den regeerenden I vorst van Saxen-Altenburg de officiëele mededeeling gedaan van het voorge- nomen huwelijk van H. K. H. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden met Z. D. H. prins Albert van Saxen-Altenburghertog van Saxen. [Stc.) De Staatsct. deelt de statuten mede van de Christelijke jongelingsver- I eeniging, onder de zinspreuk: «Dient den lieer, te Warmond. Bij het gisteren te 's Hage gehouden acte-examen voor lager onderwijs werden geëxamineerd 8 candidaten. Afgewezen 4. Toegelaten als onder- wijzers de hh. A. Kasbergen en J. C. Snel, beiden van Gouda; L. D. Van TjDjjk, van IJselmonde, en F. Verhoef, van Rotterdam. Ij j>j Heden is bij het gehouden acte-examen te 's Hage als onderwijzer toege- laten de heer J. A. Doesburg Lanooy, te Leiden. Het stoomschip Noordbralantvan Java naar Rotterdam, passeerde eergisteren Galle. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van D" Port-Said 13 April. De Londensche correspondent der N. R. C. schrijft: Naar ik van goe derhand verneem, is het nu twijfelachtig geworden, of er in het geheel wel een officiëel onderzoek in zake de /Vtsero-geschiedenis door den Board of Trade zal plaats hebben. Naar men verneemt zou de vice-admiraal W. K. Van Gennep, direc teur en commandant der marine te Willemsoord, zjjne op pensioenstelling verzocht hebben. Mgr. P. M. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, begeeft zich naar wjj vernemen, in den loop der volgende maand naar Rome. Met zekerheid kun nen wij onzen lezers mededeelcn, dat door Z. D. Hoogw. maatregelen zijn getroffenom diegenen onder de Katholieken in Nederland, welke zich omstreeks dien tijd naar de Eeuwige Stad zouden begeven, in de laatste week dier maand aan Z. H. den I'aus in een bijzonder gehoor voor te stellen. Wij twijfelen geenszins, of door geestelijken en leeken zal gaarne gebruik wor den gemaakt van deze gelegenheid om, onder de hooge leiding van Neder- landsch eersten kerkvoogd, de vernieuwde betuiging van hun geloof en liefde neder te leggen aan de voeten van Christus' plaalsbekleeder. De juiste dag der audiëntie zal door ons worden medegedeeld. Tijd De onderwijzer V. te Katwijk, die verdacht werd een kind zoodanig mishandeld te hebben, dat het aan de gevolgen is gestorven, is thans weder op vrije voeten. (iV. v. d. D.) Uit Hillegom wordt van 11 dezer aan de H. Ct. gemeld: Met opge wektheid werd alhier de 25-jarige ambtsvervulling van den heer H. Nieuwen- huis als secretaris dezer gemeente gevierd. Algemeen werd gevlagd en een muziekcorps, onder directie van den heer Grentzius, deed zich op het dorps plein hooren. Eene feestcommissie, door ruime bijdragen van de ingezete nen in staat gesteld, overhandigde den secretaris eene kostbare pianino, terwijl burgemeester en raadsleden, uit eigene beurs, den jubilaris eene pendule ten geschenke aanboden als waardering van de langdurige en trouwe diensten, door hem aan onze gemeente bewezen. Illuminatie, vuurwerk en optochten verhoogden des avonds de feestelijke stemming. Naar wjj verne men, zal de heer Nieuwenhuis aan de kinderen der openbare en bjjzondere scholen, in het hotel Koning, een aangenamen avond verschaffen, door voor stellingen van den heer Qckhuyzen. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de letterkun dige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen, werd door den waarn. voorzitter, prof. Naber, een woord van herdenking gewjjd aan het overleden medelid, den Leidschen oud-hoogleeraar dr. J. H. Schollen. Persoonlijk weinig met den overledene bekend en met diens studievakken niet in veelvuldige aan raking, bepaalde spreker er zich toe de indrukken weder te geven, welke hij van oud-leerlingen en vrienden van Scholten heeft mogen opvangen. Zijn rijkbegaafde geest, de diepte en veelzijdigheid zjjner inzichten, ziju groot talent om zjjne gedachten te ordenen eu te uiten, dat alles heeft Scholten dienstbaar gemaakt aan de verhelling van het geestelijk leven van ziju volk. Warm als deze verdiensten gehuldigd worden door allen die hem gekend hebben, nog hooger zoo mogelijk klinkt hunne vereering, wanneer zjj Scholten's karakter, zjjn hart en zijn omgang herdenken, als leermeester en als vriend. Zijne geheele persoonlijkheid doet hem eene plaats innemen onder onze merkwaardigste tjjdgenooten. Te Utrecht is gisteren ecue algemeene vergadering gehouden van den Ned. velocipèdistenbond. In behandeling werden gebracht de nieuwe statu ten der vereeniging, waarop de koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd, en werd voorlezing gedaan van 2 brieven, een van prof. De Vries uit Leiden en een van prof. Alberdingk Thijm uit Amsterdamdie beiden daarin hunne warme instemming beluigen met het voorstel van het bestuur om aan den bond een Nederlaudschen naam te geven, werd door de verga dering zonder hoofdelijke stemming besloten om voortaan den bond te noe men «Alg. Ned. Wielrijders Bond". Gisteren werd het stoffelijk overschot van mr. Eug. Van Oppen en diens jeugdige dochter te Maastricht gralwaarts gedragen. De beide kisten waren bedekt met bloemen en kranseu, welke door de lamilieleden en door vrien den van de overledenen daarop waren nedergelegd. Te 11 uren bad in de St. Servatiuskerk de uitvaart en daarna de teraardebestelling in de nabu rige gemeente Amby plaats. Op het graf werden toespraken gehouden door m'. Nijpels, den pastoor-deken van St. Servaas en m'. Riveaux, van Nijme gen. Dr. A. Van Oppen bedankte namens de familie voor de betoonde deelneming. Met diep leedwezen wordt uil Maastricht gemeld, dat ook de jonge advocaat Van Oppen bezweken is aan de wouden, hem door den moordenaar Timmermans toegebracht. Door de rapporteurs in de eerste kamer is het verslag uitgebracht over de staatsbegrooting voor 1885. In de algemeene beschouwingen werd o. a. in het midden gebracht, dat men in geen geval andere wijzigingen des kieswet vóór de behandeling van de voorstellingen tot Grondwetsherziening wenschle en dat, mocht de wijzi ging van de kiestabel niet tot stand komen, dit geenszins moge strekken tot vertraging van de behandeling der ontwerpen belrekkelgk de wijziging der Grondwet. Bjj eene bespreking van het onderwijsvraagstuk werd de wensch geuit, dat de bezadigden uit de verschillende parijjeu trachten zou den lot overstemming te geraken, opdat de strijd over hetgeen verdeelt, voor eenigen lijd althans, niet langer in den weg sta aau de overweging van andere landsbelangen, die dringend voorziening eischen. In alle aldee- lingcn werd uitvoerig gesproken over den toestand van 's lands geldmiddelen en het finaiiciëel beleid der regeering. Geconstateerd werd dat het even wicht tusschen uitgaven en inkomsten nog altijd op bedenkelijke wijze ver broken is, dat die toestand niet mag voortduren eu dat het herstel van het evenwicht volstrekt noodig is en wel door krachtige bezuiniging en door versterking van middelen. In beide opzichten is de regeering, naar men algemeen meende, te kort geschoten. Enkele leden zagen zich op grond

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1