IIJVOEGSEL behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag d3 vipril 6885iVu. 86. -Dl. 12 121 f 20 I' Kusl Dba> lal weer een klein bedrag was afgedaan en de schuld toen nog 1200 ark bedroeg, pakle de drukker zjjn boeltje in, vertrok naar de Neder- idsche grensstad Vaals, en liet niet slechts den fabrikant onbetaaldmaar breef hem bovendien spottende brieven. De fabrikant gaf hiervan bericht den rechter te Keulen. Deze raadde hem aan, zich lot den bnrgemees- van Vaals te wenden. Doch wat de fabrikant ook deed, het baatte niets. Onderwijl vernam hijdat de drukker een paar keeren 's weeks brika ar Aken ging en zich aldaar telkens in hetzelfde lokaal ophield. Hij ver- cht toen de politie aldaar, den voortvluchtige aan te houden Maar in- jddels had de rechterlijke autoriteit te Keulen eeu bevel tot gevangen- ing uitgevaardigd, zoodat de drukker zich niet meer op Pruisisch grond- bied waagde. Toen kwam de fabrikant op het denkbeeld om hem uit iderland weg te halen. Dit geschiedde, en de schuldenaar werd per rijtuig ar de Pruisische grens gevoerd. Doch een Nederlandsche gendarmeriepost orbijkomende, begon hij te schreeuwen, mét het gevolg dat het rijtuig J trd aangehouden en gevisiteerd. De fabrikant beweerde, dat zijn gevan- oe een uit Aken ontvluchtte krankzinnige was, maar dit werd niet ge- ofden terwijl nu de drukker werd vrijgelaten, werd de [abrikant met zoon, die hem had geholpen, gearresteerd en naar Maastricht gebracht, jfrwijl een paar handlangers, die mede bij de ontvoering werkzaam waren S weest, over de grens ontsnapten. De familie van den fabrikant wendde 5 ch terstond tot het Duiische departement van buitenlandsche zakenalwaar de belofte ontving, dat al het mogelijke ten gunste der arrestanten zou i orden gedaan. Er werd nu eerst beproefd, hunne uitlevering te verkrij- ten einde de zaak voor de Berlijnsche rechtbank te brengen. Dit mis- 9 kte, terwijl ook het aanbod eener hooge som als cautie werd afgewezen. heeft de familie een in het Duitsch vertaald afschrift ontvangen van ~!#e aanklacht tegen de beide gevangenen. Blijkens dit stuk worden zij be- tbuldtgd van het misdrijf, waaromtrent voorzien wordt in de artt. 341, 1 en 309 van het Nederlandsche strafwetboek, en in art. 2 der wet van 5 I Juni 1824 Staatsblad u°. 102). Een broeder van den fabrikant is nu j rgisteren naar Nederland op reis gegaanom er in het belang der beide 'estanten werkzaam te zijn. stiHAVENHAGE, 11 April. De officieren van gezondheid 2ae bij de zeemacht J. A. Portengen en IV. Van der Vegt worden, respectievelijk met 16 dezer en 1 Mei a. s., 3 plaatst aan boord van Z'. M\ wachtschip te Willemsoord, om tevens list te doen in het hospitaal der marine aldaar. - In de aldeelingen der eerste kamer werd het ontwerp omtrent de lHj rankwetwijziging over hel algemeen gunstig ontvangen. De meerderheid lieden, die aan het onderzoek deelnamen, zagen in de verscherping der pressieve maatregelen, om het misbruik van sterken drank tegen te gaan, ljerkelijke verbeteringen Ten opzichte van de wijzigingen in de preven- 11 He bepalingen der wet gebracht bestonden zeer uiteenloopende meeningen, e leden keurden het af, dat het verbod voor de gecombineerde ncrin- orn na 1 Mei a. s. met verkoop van sterken drank voort te gaan, bij t wetsontwerp werd verzacht, of eigenlijk gezegd werd opgeheven Andere den daarentegen verklaarden zich ingenomen met de verzachting der pre- ntieve bepalingen, al was ook in dit opzicht niet aller weusch bevredigd hadden sommigen liever gezien, dat aan de gecombineerde neringen jol den bestaanden voet de voortzetting van het bedrijf ware vergund ge- orden. Ook werd deze opmerking gemaakt ten opzichte van de confiseurs 1" banketbakkers. Vele leden hadden gewenschl dat de regeering deze ge- genheid zou hebben te baat genomen om aan de wet eene meer gelijkma- werking over het geheele rijk te verzekeren. Eindelijk wenschle de Mssie van rapporteurs de regeering in overweging te geven om bjj aan- 4! ming van dit wetsontwerp in het Staatsblad tegelijk met de wijzigings- II tt den tekst der geheele wet te doen afdrukken zooals zij na de onder- ne wijzigingen luidt. Voor het gerechtshof alhier stond heden als appellant terecht de werk- in H. Z. te Maassluis, die onlangs door de rechtbank te Rotterdam werd toordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf ter zake van diefstal van kleeding- ukken en eenig geld uit een onbewoond magazijn, gepleegd door middel n overklimmingbraak en een valschen sleutel. De bekl.die beweerde schuldig te zijn en zich daarom in hooger beroep had voorzien, trachtte ins die bewering bij den hoogeren rechter te doen ingang vinden. Adv - tnr. Bijleveld was echter van meening dat het vonnis, voor zooveel de tgelegde straf betreft, moest worden gehandhaafd. Alleen oordeelde hij ine wijziging in de qualificatie noodig omdat z. i. geen twee afzonderlijke hen, zooals de rechtbank had aangenomen, maar slechts één voortgezet hof, dat dadelijk uitspraak deed, wijzigde de O. M. was aangegeven en bevestigde overigens Het het indrijf was gepleegd, ■alifleatie zooals door cl vonnis. - Naar wjj vernemen is de bij de kunstkenners en ook in hel bniten- and bekende verzameling van handschriften, van wijlen den heer Mazel, aangekocht door de firma v. Slockum en Z». alhier, die deze merkwaardige collectie wellicht nog in den loop van dit Jaar in veiling zal brengen. Van 4t belangrijkste stukken dezer verzameling, die in een der laatste Spectators- Icmmers reeds werd vermeld, noemen wij slechts een zeer kostbaren eigen- jj 'ledigen brief van Rembrandt, een diplomatisch schrijven van Rubens, een "or de geschiedenis merkwaardig rapport van den gezant Aerssen en een 9' "er zeldzaam voorkomend handschrift, bevattende acht versregels van Tasso. In een der zalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen [Ji *«rd heden alhier onder voorzitterschap van den heer P. C. Evers de jaar vergadering gehouden van aandeelhouders in de Rijnlandsche Stoom- haowegmaatschappij. Uit het door den heer Evers uitgebracht uitvoerig uil 'trslag omtrent den toestand der vennootschap en de uitkomsten in 1884 '«kregen, bleek dat ditmaal in tegenstelling van vorige jaren tamelijk be veiligende mededeelingen kunnen worden gedaan. Terwijl 1883 sloot met verlies van 24573.33biedt 1884 eene zuivere winst aan van |IH 9! 10350.66 waarvan /6576.40% het aandeel der vennootschap uitmaakt bij de exploitatie van 1884 verworven en f 4204.25% aan remen is gekweekt na aftrek van onkosten. Derhalve is thans de verwachting bevestigd dat de aandeelhouders eindelijk vruchten van hun bezitting zullen gaan genieten. Overeenkomstig het ten vorige jare genomen besluit tot wijziging der sta tuten zijn thans door commissarissen de noodige maatregelen genomen om het beschikbaar kapitaal van 90.000 op de aandeelen terug te betalen, tegelijk met het dividend over 1884. Die uitbetaling zal dientengevolge met 300 per aandeel geschieden na afstempeling der aandeelen. Hel maat schappelijk kapitaal is derhalve thans teruggebracht tot 180.000 of van 300 aandeelen a 600. Het afgeschreven bedrag van 120,000 heeft ge strekt tol aanzuivering van het verlies 1883, tot terugbetaling der boven genoemde 90,000, terwijl 5426.19 bestemd is voor aanleg van een reserve fonds en belegd zijn in obligatien 4 pCt Holl. Y. S. M. zoodra dit fonds een som van 10 000 zal hebben bereikt, wordt het aandeel dal daarvoor uit het overschot der winst is bestemd, aangewend tot aflossing, bij uilloting van aandeelen a pari of 600. De opbrengst van het rcizigersvervoer, be dragende I 45.928.61 komt neer op 0.18 per passagier, ƒ5313.24 per kilo meter 0,53% per treinkilometer en f 0.02 per passagier en per kilometer. Aan goederen, postpakketten enz. werd 2824.98 ontvangen. Ook de exploiteerende maatschappij meent dat de toekomst van den Rijnlandschen stoomtram met vertrouwen mag worden legemoetgeziendaar de opbreng sten niettegenstaande de concurrentie van den waterweg eene gestadige toename en de levensvatbaarheid van de onderneming aantoonen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ENtiELAIll». In het lagerhuis deelde de heer Gladstone mede, dat het antwoord van Rusland over het gebeurde aan de grens van Afghanistan gisterenavond is ontvangen. Daarin wordt verklaard, dat de Russische regeering reeds ophel dering aan generaal Komarollover zijne handeling heeft gevraagd. Naar de heer Gladstone vermoedt, heeft het woord »reeds" deze beteekenisdat ophelderingen zijn gevraagd voordal sir Edward Thornton, de Engelsche ambassadeur, in gedachtenwisseling was getreden met den heer Von Giers. Tevens herhaalde laatstgenoemde zijne verzekering, dat de Russen Pendjeh niet bezet hebben, maar naar hunne vroegere stellingen zijn teruggekeerd. Men meentdat lord Granville het Russisch gouvernement verzocht heeft generaal Komaroff. die den aanval tegen Pendjeh heeft aangevoerd, te ontslaan. Over het algemeen houdt men zich overtuigd, dat het voorval binnen kort den oorlog zal uitlokken, ondanks de persoonlijk vredelievende gezindheid van den heer Von Giers. Ijverig wordt er onderhandeld tusschen het Engelsche departement van buitenlandsche zaken en de Porte, daar het doel van Engeland, naar men zegt, is, om, ingeval van oorlog, een vloot naar de Zwarte Zee te zenden om de Russische havens in de Krim te blok- keeren, terwijl een eskader de havens in de Oostzee zou afsluiten. De Standard meldt, dat, naar de verzekeringen in Engelsche militaire en ofHciéele kringen, de macht der Russen in Turkestan grooter is dan algemeen werd geloofd. Er bestaat goede reden om aan te nemen, dat thans 18000 a 20000 man in de nabijheid van Pendjeh zijn, en dat eene macht van 60000 a 70000 man op weg is van Askabad naar de grens. Indien men dus niet wil dat Herat door een Russischen coup de main geno men worde, zegt het blad, behoort de Indische regeering onverwijld maat regelen te nemen. De Bombay Gazette verneemt van goed onderrichte zijde, dat de emir van Afghanistan zeer op een verbond met Engeland gesteld is, maar tevens wapenen, ammunitie en eene verhooging van het jaarlijkschesubsidie verlangt. De Engelsche regeering zou daaraan hebben toegegeven. De emir gaf echter tevens zijne bezorgdheid te kennen, dat het binnenrukken van Engelsche troepen in Afghanistan den haal, door den vorigen oorlog ge wekt, weder zou doen ontbranden. Lord Duflerin antwoordde dat hij de grenzen niet zou overschrijden, tenzij de Alghanen dit mochten verlangen. In elk geval zou Engeland zich van den plicht kwijten, om de onschend baarheid van het gebied des emirs te beschermen. Acht gedrukte Cltineesche boeken uit de 13de eeuw zijn nu door het British Museum te Londen verworven, als een aanschouwelijk bewijs dat de boekdrukkunst reeds lang vóór Koster, Guttenberg en Faust bij de zonen van het Hemelscbe Rijk bekend was. De letters zijn lomp en ruw afgedrukt, evenals die van de eerste boeken welke in Europa op dezellde wijze als deze gedrukt werden. Het papier is volkomen gelijk aan het thans nog in China vervaardigde. Blijkens de Mouvement géographiqne is de expeditie onder den lui tenant Wissmann den 12 October jl. in den besten staat in Maba, aan den Tchikapaaangekomen, en hoopte in 5 dagen het eerste doel der reis, den Kassai, te bereiken. Dan zal Wissmann den loop van die rivier, tot aan haren zamenloop met den Loubula, benedenwaarts vervolgen. Een verdrag 'zal worden gesloten met Lonkengo den koning der Bakouba en een station aan den oever van de rivier gevestigd. De timmerlieden der expeditie zullen daar eene kleine flotille van booten bouwen, waarmede de geheele loop van den Kassai tot zijne inntonding in den Congo zal worden bevaren. Tot dusver was het benedenste gedeelte van den Kassai, evenals het door die rivier doorstroomde gebied, nog geheel ononderzocht. Te Malangé troffen de expe dities van Wissmann en van dr Pogge elkander aan. Een van de vier hoofd personen van Wissmann's expeditie, een der luitenants Meijer, was al dadelijk te Malangé aan dysenterie bezweken. In het rapport van het departement voor landbouw te Washington wordt gemeld, dat er eene vermindering is van 3 millioen acres in de opper vlakte van den met wintertarwe bezaaiden grond. De tegenwoordige stand van tarwe is 77, tegen 96 in het vorige jaar, doch de werkelijke stand van den oogst zal eerst de volgende maand beter blijken. Naar de tegenwoordige kenteekenen te oordeelen zal de vermindering der productie ongeveer 100 millioen schepels bedragen. Wat rogge betrelt, de vermindering der be zaaide oppervlakte staat in verhouding tot die der tarwe, maar de stand is veel beter.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5