1 Lill>S(lll C01U4\T. 1885. 4 79. VRIJDAG 3 APRIL. werk de voorii -Inricl nre, ns B lirijfiBj aas :n Al tn O an n 1» r 18! ter li Gemt [heem De Courant vertchijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. tjumderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pry's der Advertentiên is van 14 regels f l.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 2 April. Burg. en weth. stellen aan den gemeenteraad voor gunstig te beschikken i een verzoek der afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsche laatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde om een subsidie uit de ge- mentekas, ten bedrage van 200, ten behoeve van eene in de maand Sep- limber te houden tentoonstelling van planten, tafelversieringen, bouquet ten enz. Nog stelt dit collegie voor, op haar gedaan verzoek, een eervol ontslag le verleenen aan mevr. H. G. Velh, geb. Van der Koogh, als regentes van jet H. G. of Arme wees- en kinderhuis, met dankbetuiging voor de door nar in deze betrekking bewezen diensten. Het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen heeft o. m. tot lid be- 'ef Itioemd de heer d'. P. P. C. Hoek, alhier. li It. .11 De bij de kweekschool voor zeevaart alhier gedetacheerde luitenants ttr zee der 2de klasse W. P. A. M. Kluit en P. A. R. Hennequin zijn be- (Jilemd om met 1*. October aanst. geplaatst te worden respectievelijk aan toord Zr. M'. opleidingsschepen Admiraal van Wassenaer en Anna Pauloana. - Gisteren vertrokken van de kweekschool voor zeevaart alhier een 80- jongens naar elk der opleidingsschepen Anna Paulotona en Admiraal m fVassenaer. De zomercursus bij die inrichting vangt thans aan met ruim 140 jongens. Naar gemeld wordt belooft de maskerade ook dit jaar weder goed te zullen slagen. Reeds 170 studenten hebben zich ter deelneming aangemeld, terwijl de geheele stoet, met inbegrip der anonymi, uit ongeveer 210 per sonen zal bestaan. Wat het feestterrein betreft, de werkzaamheden aan het gebouw gaan geregeld voortdaartoe werkt voorzeker mede het drooge en schoone weder. Voor de jonge planten echter gelooven wij, dat een verfrisschende regen liet ongewenscht zou zijn. Gisterenavond had in de Stadszaal de laatste der volksvoorlezingen die gedurende dezen winter werden gehouden van wege het depar tement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het program voor dezen avond bestond uit eene voordracht door den heer N. Brouwer en de litvoering van eenige schoone muzieknommers door het strijkorchest onder directie van den heer C. G. Locher. Zoowel de voordracht als de muziek werden met aandachtige stilte aangehoord en met daverend applaus begroet. Alvorens de muziek hare laatste toonen zou doen hooren, gevoelde de voor- litter der commissie voor de volksvoorlezingen, de heer G. Japikse, behoefte een enkel woord tot de aanwezigen te richten. Met ingenomenheid zag hij terug op de aangename avonden die dezen winter weder waren doorgebracht, en gewaagde met dankbaarheid dal de financiëele steun, die de commissie ook du weder had mogen ondervinden van het gemeentebestuur, haar uitstekend was ten goede gekomen. Doch niet alleen dit, ook de bereidvaardigheid, waarmede de verschillende sprekers hunne talenten ten beste hadden gehad, was van dien aard, dat men niet één avond behoefde verlegen te staan. Meende de commissie die heeren ook namens de bezoekers te moeten dank zeggen, zij echter gevoelde zich ten hoogste beloond door de getrouwe opkomst en de gespannen aandacht waarmede het gesprokene steeds werd gevolgd. Ook tot den heer Locher richtte spreker een enkel woord, zeide hem dank voor de wijze waarop hij ook van zijn kant die bijeenkomsten meermalen recht aangenaam deed zijn en twijfelde niet dat bij volgende ge legenheden de commissie ook weder op zijne gewaardeerde hulp zal kunnen rekenen. Na een woord van dank, ook van wege de commissie, voor de getrouwe opkomst, riep hij den aanwezigen een tot weerziens toe. mocht het zjjn onder gunstiger omstandigheden dan waarin velen thans verkeeren. 'sSprekers woorden lokten een levendig applans uit, voorzeker een be wijs, dat men de pogingen der commissie, die zich steeds beijvert hel nut tige met het aangename te paren, op hoogen prijs weet te schatten. In de thans verschenen laatste aflevering van het vijfde deel van »'t Archief voor Nederi. kunstgeschiedenis" komen twee belangrijke mede- deelingen voor aangaande de Leidsche schilders Dom. Van Tol en Bart. Maton, van wijlen onzen stadgenoot den heer jh'. W. J. C. Rammelman Elsevier. Door den heer G. Rosenthal te Amsterdam zijn aan de bibliotheek Rosethaliana aldaar geschonken ongeveer een 300-tal Hebraica en Judaica van meerderen ol geringeren omvang, die aan de bibliotheek ontbraken. Onder deze werken zijn vele zeer zeldzame, en verscheidene, die óf als unica te beschouwen zijn, öf tot dusverre aan de bibliografen ten eenemale onbe kend waren, en dan ook niet aan de beroemdste bibliotheken van dien aard in het buitenland aangetroffen worden. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld eene tabel bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over 1884. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is het volgende adres gericht: «Geeft eerbiedig te kennen de vereeniging Algemeene Belan gen, gevestigd le Dordrecht, erkend bij kon, besluit van 15 Mei 1883, n'. 46; dat in hare laatste vergadering is besproken het onbillijke dat men voor antwoorden, betrekking hebbende op reclamen bij de ministeriën van alge meen bestuur, wegens te veel geheven belastingen etc., behalve dubbel brief- porto, tengevolge van ongefrankeerde afzending van het antwoord en bui ten zegelkoslen, ook nog legesgelden heeft te voldoen, dat het adressanten wenschelijk voorkomt, dat hierin eene wijziging worde gebracht en gelooft zjj, zich van verdere aanwijzigingen dienaangaande te kunnen onthouden, daar het duidelijk is, dat de heffing van legesgelden, althans toegepast op soortgelijke antwoorden, niet te rechtvaardigen is. Indien toch eene klacht billijk is bevonden, dan meent adressante, dat den reclamant, die reeds veel last en kosten van de te veel berekende belasting gehad heeft, ten min ste kosteloos recht gedaan moest worden. Redenen waarom de bovenge noemde vereeniging zich met vrijmoedigheid wendt tot de vertegenwoordigers van de tweede kamer der staten-generaal, met eerbiedig verzoek, om dit adres ernstig le overwegen, en daarna maatregelen te nemen, die er toe leiden dat, door wettelijke regeling aan het hierboven geopperde bezwaar, dat reeds te lang velen - en te recht griefde, worde tegemoet gekomen." Door het bestuur van het Ned. Werkliedenfonds is een schrjjven ge richt aan de kamers van koophandel en fabrieken, waarbij het den steun dier kamers verzoekt ter verkrijging van vrijdom van zegelrecht voor polis sen van levensverzekering, afgegeven door vereenigingen, die zijn opgericht niet met het doel om winst te behalen, voor zoover de op het hoofd van één persoon verzekerde uitkeeringen niet meer bedragen dan ƒ5 's weeks gedurende het leven of dan ƒ300 bij overlijden, te zamen of afzonderlijk, onverschillig in welke termijnen de storting der premiën plaats vind, zoo mede voor de aanteekeningen op die polissen. Naar het oordeel van het bestuur moet deze vereeniging op gelijken lijn worden gesteld met de spaar banken aan welke vrijdom is verleend. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Port-Said en zou den volgenden dag de reis voortzetten. De Koning tVillem 111, van Java naar Amsterdam, arriveerde hedenmorgen te Suez. De Noordholland, van Java naar Rotterdam, vertrok 31 Maart van Colombo. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 1 April. Het schriftelijk gedeelte voor de 313 candidaten, die zich aangemeld hebben voor het onderwijzers-examen in Zuidholland zal plaats hebben 7 April, in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Hage. Het Vaderland spreekt het tegen dat er sprake van zou zijn, dat mr. W. baron Van Golstein, oud-minister van koloniën, gezant te Parjjs zal worden. Onlangs is gemelddat de Paus dispensatie had verleend voor een huwelijk tusschen een Israëliet, baron Popper, en een katholiek meisje. De Tijd meldt nu, op gezag van het Weener Vaterland, dat de quaestie wel te Rome is onderzochtmaar de dispensatie is geweigerd. In eene algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van land bouw is besloten, dat van 16 tot 20 Sept. te Purmerend eene tentoonstelling zal worden gehouden van vee, landbouwvoortbrengselen en werktuigen. Er zullen tal van gouden en andere medailles worden uitgeloofd. Uit Sliedrecht meldt men aan de /V. R. Ct. Dat het hier de arbeiders klasse. onder anderen de rijs- en aardewerkers, niet naar wensch gaal, ge tuigt het vertrek van velen van hen naar vreemde landen, o. a. naar Panama en Buenos-Ayres. Zoo zijn o. a. in de vorige week weder 9 ingezetenen van hier naar Buenos-Ayres vertrokken, om daar hun brood te verdienen in navolging van velen, die reeds vroeger derwaarts gegaan zijn, en van wie men steeds goede tijdingen verneemt. Visser, de voormalige makelaar te Beverwijk, die op zoo arglistige wijze zijn bewakers in de gevangenis te Haarlem, waar hij wegens frauduleus bankroet op de pistole zat, wist te ontsnappen, heeft dezer dagen een brief geschreven, waaraan het volgende is ontleend: Als aanleiding tot zjjne

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1