I f l>S( lli; COURANT. N°. 63. m. in. <it MAANDAG 16 MAART. Je Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, stierlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën ie van 14 regele 1.iedere De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. reget meer 25 ccnt9, groote lettere berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. B1NN EN LANDS C H E BERICHTEN. 5 ad. 7" 7 l" d nd. w.lif11 md. v.i Aait L.i LEIDEN. 14 Maart. 64 ingezetenen, warmoeziers van beroep, is een adres aan den ge- iltraad ingediendhoudende het verzoek om alle de loopers met groen- tau Rijnsburg en andere gemeenten kotsende, te verbieden hunne waren s de huizen uit te venten, maar hen op eene plaats als markt te ver- irn. Zij wijzen daarbij 0. a. op de ergernis van deleden der dierenbescher- de de honden, die veel te zwaar werk moeten verrichten; rolgens op de schade door die verkoopers teweeggebracht aan de bestraling r«oor zij niets betalen, terwijl adressanten op hooge lasten zitten. Ten tloonen zij aan, dat door die iieden hun als 't ware het brood uit den d wordt gebaald, terwijl zij verder aanloonen, dat door het hellen van g marktgeld de stad daarvan nog eenig voordeel zou kunnen genieten, en weth. adviseeren dienaangaande dat er geen termen bestaan tot het der maatregelen door adressanten bedoeld. Eerstens is de groenten- bij verordening aangewezen; ten anderen zou een verbod als boven- slrekken in het nadeel der ingezetenendie thans de voordeelen van toncurreulie genieten, terwijl het aan adressanten volkomen vrijstaat aan de huizen der ingezetenen hunne waren ten verkoop aan te bie- Wat aangaat de mishandeling van dieren, daarvoor wordt voldoende ikt. vervulling van de vacature ontstaan in de plaatselijke schoolcommissie, v.Ai In door genoemde commissie aan den gemeenteraad aanbevolen, de hh. A. Driessen en F. Beijerinck. gevolge eener noodzakelijke verbouwing van de bewaarschool in de tttsleeg wordt door burg. en weth. aan den raad voorgesteld goed te de uitgave eener som van ongeveer 11500, waaronder ƒ2700 voor aankoop van een aangrenzend huisje in de Kaarsenmakerstraat, dat ter Miing van het plan noodig is. Voorts deelen zij mede, dat bet legaat, 4500onder last van uitkeering van 2 wekelijks aan Sara De Hen, tan A. Smit, indertijd vermaakt aan de bewaarschool voor arme en boze kinderen door mevr. de wed. D. Van Leyden Gael, geb. Van der thans ten name van de gemeente zal worden overgeschreven, ten be- van de bewaarschool in de Groenesteeg, aangezien de school door de lister- bedoelddoor de gemeente is overgenomen, tor S, Van Leeuwen, aannemer van het onderhoud van onderscheidene 0 'f' :-rt gebouwen en het ameublement der openbare scholen, gedurende de 1884, 1885 en 188G, is het verzoek ingediend hem voor de twee tte jaren eenige tegemoetkoming te verschatten, of van beide aannemingen torden ontslagen, aangezien hij door misrekening te laag heeft ingeschreven, weigering op dit verzoek zou zijn gezin in een zeer benarden toestand [tit. Burg. en weth., in overleg met de commissie van fabricage, zijn oordeeldat aan het eerste verzoek billijkheidshalve geen gehoor kan ito gegeven, wat aangaat het tweede, de billijkheid vordert dit toe te aangezien een uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de inschrij- Merdaad te laag is geweest; weshalve dit college voorstelt adressant ito overigen diensttijd met 1 Mei aanst. van zijne verbintenis te ont- t, onder voorwaarde dat wat gedurende de eerste maanden van dit jaar «Ijk is verricht in verhouding tot de aannemingssom over het geheele tut hem zal worden uitbetaald. 1 zake een onlangs bij den gemeenteraad ingekomen verzoek van den latenden commandant der dd. schutterij en van de Leidsche Scherp- 'wereeniging, waarbij de inrichting van eene schietbaan op het Raam- "nier Zoelerwoude werd aanbevolen, welk verzoek nader ook werd and door den kolonel-garnizoens-kommandant en het bestuur van zoomede door een schrijven van den commissaris des konings, '<"ltdoor burg. en weth. aan den gemeenteraad in herinnering gebracht 'a' hgeschied ten aanzien van de vorige schietbaan. Een aanleg op de ""(It plaats zoude voorzeker niet minder gevaar opleveren. De commissie 'atiicagc wijst ook op de omstandigheid, dat bij eventueele uitbreiding van fffflzen der gemeente dit terrein uitnemend geschikt kan worden om bouwterrein te worden gebezigd, voorts wijst zij er op dat de commu- lA'ie met Katwijk zoo gemakkelijk geworden is, dat bet bezwaar om van 0.1)1 •«muntende gelegenheid tot schietterreiu welk aldaar bestaat, gebruik 'iken, als 'I ware is weggenomen. Dientengevolge stellen burg. en weth. 1,1 tut adressanten te kennen te geven, dat er tegen het gevraagde verzoek I. Hatt uiteii eenJ.i uezwaar bestaat, zoodat daaraan geen gunstig gevolg kan worden gegeven; eene som van f 3000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van bedoeld land, en afwijzend te beschikken op het verzoek van de wed. Kooreman om continuatie van de onderhandsche huur. Uit de opgaven betredende de sterfte en de geboorten in de maand Januari II. blijkt, dat 0. a. in de gemeente Leiden waren geboren 175 kin deren, waaronder 13 levenloos aangegeven, overleden 127 personen, en wel: beneden 1 jaar 43, 1- 5 jaren 7. 5-14 jaren 1,14—20 jaren geene, 20—50 jaren 22, 50—65 jaren 19, 65—80 jaren 29, boven 80 jaren 6. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, lering 20, klierziekte, rhachitis, syphilis 2, kanker 4, aanhoudende koorts 1, huidziekten 3, stuipen, trismus, epilepsie 8, apoplexie 1, hersenziekte krankzinnigh. 4, keel- en longtering, bloedspuwing 13, croup 2, kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 17, chronische ziekten der adem halingsorganen 30, hart- en vaaiziekt., rheumat., arthrit. 3, organ, hartge- breken, aneurysms 2, angina diphterina 2, acute ziekten der spijsverterings werktuigen 5, chron. ziekten der spijsverteringswerktuigen 3, ziekten der organa urogenitalia 3, gewelddadige dood 1onbekende oorzaakplotseling 1. Het getal der in de Stedelijke Werkinrichting opgenoraenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 74 tot 109 volwassen personen en 9 tot 11 kinderen. -- In de morgen te houden voormiddag-godsdienstoefening van de Wal- sche gemeente zal d". J. A. Van Hamel, emer. pred., optreden, in plaats van d'. Chavannes, zooals op het kerkbriefje is vermeld. De opbrengst van 's rijks middelen in Februari jl. bedroeg ƒ6.801,314.83% legen 7 049,270.92% in Februari 1884. De raming over eene maand is 8,940,864.59. De minister van binnenlandsche zaken noodigt hen, die zich aan het eindexamen der gymnasia of het daarmede gelijkgesteld staatsexamen in 1885 wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April e. k. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage, met opgaven van hunne woonplaats en van het getuigschrift, dat zjj verlangen te verwerven, en met vermelding of zij aan het eind-examen van een der gymnasia, dan welaan het staatsexamen wenschen deel te nemen. De St.-Ct n». 62 bevat het verslag van de werkzaamheden, die door dr. W. G. Vigelius aan de Nederlandsche tafel in het Zoölogische station van dr. Dohrn te Napels zijn verricht. Dij hei gisteren te 's Hage gehouden examen voor nuttige handwerken werden geëxamineerd 6 candidaten. Afgewezen 4. Toegelaten de dames T. Kuipers, van Nieuwer-Amstelen L. Bok. van Amsterdam. Het stoomschip Soerabaia, van Java naar Rotterdam,arriveerde giste- |ren te Marseille. De Drenthe, van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Marseille. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, passeerde (Kaap) Garvoeiro den 13 Maart. Uit het verslag omtrent den toestand van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier blijkt, dat het aantal leden op 1 Januari 1885 bedroeg 1900, waar van 59 de dubbele en 43 de drievoudige contributie betaalden. Dit fonds, dat nog slechts in beperkten kring werkt, beschikt reeds over een kapitaal van ruim 75000. Wijlen Z E. den luitenant-generaal Van Willes schonk het in 1884 een legaat van ƒ500. Ten laste van het fonds zjjn 95 weduwen, waarvan er 91 op 1 October 1884 pensioen genoten. De majoor der art. Soutendam, directeur der pyrotechnische school, en de 1' luit. Brender a Brandis zullen te Carlsruhe op last van ons gouverne ment belangrijke militaire proefnemingen bijwonen. H. M. de keizerin van Oostenrijk bracht Donderdag aan boord van het stoomjacht Santa Cecilia, een bezoek aan Nieuwediep. Gisterennacht ver trok H. M. van daar naar IJmuiden, alwaar zij gisterenmorgen te 7 uur binnenkwam. Het jacht is opgesloomd naar Amsterdam. De effecten, die te Amsterdam door eene dienstbode bjj vergissing wa ren weggegooid, werden gevonden door twee kinderen eens eerlijken werk- mans, en deze hebben geheel zonder erg, terwijl zij naar /'grootvader" op weg waren, de voor 't grijpen liggende enveloppe meêgenomen, misschien om den ouden man met iets moois te verrassen. De kinderen waren een meisje van tien en een jongentje van zeven jaar, te Nieuwer-Amstel woon achtig. Terwijl zjj op eene sloep met de gevonden «-prenten" zalen te spe len, zag een voorbijganger welke waarde deze hadden. Hij raadde hun aan, naar huis te gaan, en dapper stapte de kleine man aanstonds, met het kost bare pakket onder den arm naar Nieuwer-Amstel terug*. De vader, ofschoon

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1