3 E1D8CIIE COURANT. i#. 60. K binnenlandsche berichten. 1885. eo ctaii DONDERDAG 12 MAART. Dl Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- nstierlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsraimte. art. ten lid u ter ii idi tmidt; il >lanct in 11 tl letti l -ANK ^4® Land, 5 5 3 3 n 5 4% ind 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 I 5 6 ind. it. id. id ind. >w, ind. Aid LEIDEN, 11 Maart, derde of laatste Toonkunst-concert werd gisterenavond gegeven medewerking der Amslerdamsche orkestvereeniging, terwjjl als solisten len me). Van Baaten en de heer J. G. Striening, beiden aan de muziek- alhier verbonden. rijde, waarvan mej. Van Baaten zich als soliste heelt doen kennen, niet door iets bijzonders Hit. Het «G-moll Concert", van Mendelssohn, ur, tik geen bijzondere moeielijkheden bevatwerd eenigzins mat voorge- PABli t». haar aanslag was niet sterk genoeg om de piano tegenover het lens te sterke orkest voldoende te doen uitkomenen het parelende ddere, dat in het pianospel juist een der hoofdvereischten zijn, werd zoodat de verschillende Rguren aan duidelijkheid te wenschen over- Zeker was aan een en ander ook de salonvleugel schulddie voor ttoe zaal niet krachtig genoeg klinkt, waardoor natuurlijk veel fijnheden hun recht komen en dus de totaal indruk ook niet verbetert. De nummers door mej. Van Baaten voorgedragen voldeden beter; in de «me", van Chopin, en de «Valse Caprice", van Schubert-Liszt, ont- >lde zij veel meer kracht en gloed; de «Fuga", van Bach, daarentegen mislagen monotoon en zonder de minste uitdrukking weergegeven. zal door anderen het spel van mej. Van Baaten hemelhoog worden ven. dit hangt natuurlijk slechts af van de eischen die men stelt, wie echter ■nstenares optreed moet als zoodanig worden beoordeeld en dan kan ordeel over mej. Van Baaten niet onverdeeld gunstig zijn. Aangezien- de capaciteitenwelke men van eene onderwijzeres mag verlangen «ogen worden beoordeeld naar haar optreden als solistekan over hare Iling als leerares aan de muziekschool geen oordeel worden geveld, zij hier herinnerd, dat de theoretische kennis van mej. Van Baaien, bare benoeming de doorslag heeft gegeven, terwjjl toch bij eene voor piano-onderwijs, het piano-onderricht hoofdzaak moet zijn. genaam is het over den heer Striening een gunstiger oordeel te kunnen ken. Hoewel het beier ware geweest indien hjj, in plaats van het aal) onbeleekenend «Vioolconcert", van Wieniawski, zjjne keuze had vallen op een werk dat meer in zjjn bereik lag, is het toch merk- dat de heer Striening zijn tijd niet nutteloos laat voorbijgaan en zich kunstenaar wil verheffen, de onzekerheid in streek en toon van heelt plaats gemaakt voor meer vastheid en degelijkheid (hoewel zjjn tent niet geschikt is om een en ander in zjjn voordeel te doen uitkomen), de is echter niet gezegd dat de heer Striening reeds onberispelijk gaar is, veel blijft nog ter verbetering vatbaar, bij moeieljjke passages «ral in octavengangen laat de zuiverheid steeds te wenschen over en de verschillende figuren niet de noodige klaarheid, en daarom is aan te bevelen zich niet te spoedig aan al te moeielijke werken tn. De «Fantaisie Caprice", van Vieuxtemps, werd zeer verdienstelijk a, de stacalo's waren zeer goed, doch geheel volkomen heeft Striening ze nog niet in zjjne macht, ook zjjn streek valt te roemen bij nog meer lenigheid in de pols zeker in schoonheid winnen, orkest speelde voldoende, doch niet zóó als men had kunnen ver- van musici die gewoon zijn immer met elkaar te werken, de ilhe-Ouverture" werd beter uitgevoerd dan de overige orkestnummers immer meesleepende «Tannhauser-Ouverlure" voldeed beter dan uit- door het Paleisorkesl. Vlekjes, zooals in de begeleiding van het uncert", mogen echter in een goed orkest niet voorkomen, gelukkig alles spoedig weer in orde. listerenavond werd in het gebouw der Loge de maandelijksche gewone tring van de leden der aid. Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij «inbouw en Plantkunde gehouden. Na de aanneming van eenige leden, deelde de secretaris mede, dat ingekomen waren; 1°. eene klacht iele leden, dat zij het Tuinbouwblad niet ontvangen hadden; 2'. eene over den landbouw van het afgeloopen jaar, ontvangen van het stuur der maatschappij, en ten slotte een bericht van het hoofdbe- «aarin het meldt, dat het voor de in September a. s. te houden ten- Iling eene som disponibel stelt van 50. De tentoonstelling, den laart a. s. te honden in de Gehoorzaal, zal opgeluisterd worden door wring van eenige zangstukken door Leidens Mannenkoor, terwjjl de Ibenrs voor de versiering der zaal zal zorg dragen. Vervolgens ging Hitter over tot het uitreiken der medailles, door enkele leden be de Rozen- en Leliententoonstelling te 's Gravenhage, en wel aan 'ij tr Mater twee zilveren en een bronzen, aan den heer Kors een zil- Met veel genoegen vervulde hjj deze taak, want daaruit bleek op Alegbare wijze, hoezeer de leden dezer afdeeling ijverig werken ter bevordering van den bloei der maatschappij. Omtrent de aanvraag om bosch- grond nam de heer Speet het woord. Hjj gaf eenige inlichtingen omtrent de wijze waarop en de tijd wanneer dit te bekomen is. Hij geloofde echter niet dat de behoefte voor boschgrond groot is. De heer Witte daarentegen meende, dat er wel degeljjk behoefte bestaat, maar dat de boschgrond, tot heden hier ontvangen, niet aan de vereischten voldoet. De heer Speet zal zich dit jaar wederom belasten met het bezorgen van boschgrond, zoo er ten minste genoegzaam aanvrage bestond. Omtrent de vraag: Waartoe dient de verwatering van timmerhout, in eene vorige vergadering in de bus gevonden, gaf de heer Speet als zjjne meening te kennen, dat men lot dit middel zijne toevlucht heeft genomen om de menigvuldige insecten, die het hout vernielen, le dooden. Ten slotte werd in behandeling genomen de vraag: Beslaat er ook een middel tot het verwijderen van slakken uit de kassen? Zoo ja, welk middel is dat? Hierover werden verschillende mee ningen geuit. De een geloofde het op den grond leggen van slabladeren een uitstekend middel, een ander het plaatsen van treclas in de kas, terwjjl een derde het houden van padden en kikvorschen zeer aanbeval. Het voor stel van den heer Speet, om eene verzameling van nuttige en schadeljjke diersoorten aan te leggenzal in overweging genomen worden. Door de geneeskundige staatscommissie zjjn tot arts bevorderd de heeren H. G. Ringeling, doctorandus, en W. W. v. d. Vegt, cand.-arts. Toegelaten voer het le gedeelte de heeren Frederik Van Eeden, doctorandus, W. De Booy, en 0. Engelken, cand.-artsen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden dat eerlang gelegenheid »al gegeven worden tot het afleggen van het veeartscnijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad na. 99), ter verkrjjging van het diploma van veearts. Dag en plaats van dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zjjdie tot gemeld examen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 April e. k. schriftelijke opgave doen, mils portvrijaan den voorzitter der commissie van examen, directeur van 'srjjks veeartsenijschool te Utrecht, en bij hun verzoek voegen het bewijs, waaruit bljjkl, dat zjj het natuur kundig examen, omschreven in art. 9 der aangehaalde wet, met goed ge volg hebben afgelegd. Het stoomschip Macassar, van Amsterdam naar Java, vertrok heden ochtend 9 uur van Londen naar Pauillac. Bij het gisteren te 's Hage gehouden examen voor nuttige handwerken werden geëxamineerd 6 candidalen. Afgewezen 3, toegelaten de dames D. Van Essen, S. Kesler en D. Wens, allen te Delft. De jaarlijksche studenten-roeiwedstrijd zal ditmaal plaats hebben den 29 Mei, op den Rjjn hjj Oudshoorn. Volgens berichten uit Curasao van 13 Februari II. heeft de gouver neur ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat tengevolge van de ver werping door de tweede kamer der staten-generaal van het wetsontwerp, waarbjj door de regeerin? een subsidie werd aangevraagd ten behoeve van de internationale tentoonstelling te Antwerpen, er van regeeringswege geen inzending kan plaats hebben. Naar de Haart. Ct. verneemt, heeft het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem opnieuw toezeggingen ont vangen van uit te loven medailles voor hare over weinige dagen te openen tentoonstelling, en wel van de heeren Leend. Roozcn Zonen te Overveen eene gouden medaille en van den heer P. Loosjes te Haarlem eene vergulden zilveren en eene zilveren medaille. Uil Noordwijk aan Zee wordt onder dagteekening van 10 Maart ge meld: Morgen vertrekt van hier naar Oslende de reeder E. Smit met twee zijner schippers en twee matrozen van de bomschepen N. W. 2 en 3 tot regeling der schade, hun door visschers uit Ostende toegebracht. Den li'" Juni 1883, daags na den brand van de houten feesttent te Delft, werd op Stads Doeie in eene vergadering van re'unisten (oud-leden van het Delftsche studentencorps, op voorstel van den heer J. C. Van Marken Jr., eene motie aangenomen, waarbij eerstgenoemden onder bel uiging hunner meest innige deelneming in het onheil het corps getroffen, zich het recht voorbehielden aan dat corps eene nieuwe banier, zjjner waardig, aan le bieden. Eene commissie, beslaande uit de heeren jhr. W. H. T. H. Van Raders, J. C. Van Marken Jr.F. G. Waller en A. Labouchère, vormde zich onmid- delljjk tot dat doel; doch toen op de partjj, door de burgerjj den leden van het corps aangeboden, de heer F. M. De Vries van Heyst, voorlezing deed van eene, namens Z. K. H. prins Alexander gedane aanbieding tot schenking van een nieuw corpsvaandel, welk aanbod met geestdrift werd aangenomen, toen vermeende de commissie haar mandaat te moeten nederleggen. De spoedig daarop gevolgde dood van Z. K. H. zonder dat uitvoering was gegeven aan II. D. voornemen tot schenking eener banier, deed de commissie opnieuw

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1