lëiusche €01 rant. 1885. N#. 41. WOENSDAG 18 FEBRUARI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50franco p. p. f 2. a/tonder lij ke nommers lijn verkrijgbaar voor 5 cents. Oe prijs der Advertentiën ia van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 17 Februari. «k Ter vervulling der ontstane vacature in de plaatselijke schoolcommissie, ibl door het vertrek van den heer mr, J. S. D. Van Doorn, wordt aan den ge- - meenleraad het volgende dubbeltal voorgedragen: de hh. H. P. T. Van Wen- rtg sen en Felix H. A. Driessen. Door burg. en wetli. wordt ter benoeming van eene leerares in de muziek - (piano) aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, in de "'plaats van wijlen mej. A. Sehulz Lessig, de volgende voordracht aan den e'I gemeenteraad ingediend, ten einde tot eene benoeming over te gaan: mejj. G. M. G. Van Baaien en N. M. J. Werst, beide onderwijzeressen aan de iltmuziekschool der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst. Naar aanleiding de dezer dagen besproken quaestie van heerschende wef- -keloosheid, is ook de vraag gerezen waarom men niet zjjne toevlucht nam - tot het werkhuis. Besprekingen in dien geest met de werklieden leidden tot de uitkomst, dat velen zich bezwaard gevoelden daarheen te gaan, aan gezien de titel van die inrichting zoo niet hier dan toch elders deed denken L— aan eene strafplaats, vandaar dat een gang derwaarts hun nog te vernede rend voorkwam. Burg. en welh., de aangevoerde bezwaren eenigzins wil- I.— lende toegeven, hebben zich mitsdien tot het bestuur dier instelling gewend, l.-.üjj zetten in dit schrijven de verschillende aangevoerde bezwaren uiteen en geveu mitsdien aan bestuurderen in overweging aan het werkhuis den naam te geven van «Gemeentelijke inrichting tot werkverschaffing". Dat bestuur tchter, hoezeer toejuichende de houding door burg. en weth. aangenomen ten aanzien van de ook hier ter stede opgekomen werkeloosheid, kan niet ontveinzendat tegen de voorgestelde naamsverandering bij hen ernstige X-,bezwaren bestaan. Eerstens is het zeer gehecht aan den naam «Werkhuis", ander welke benaming het reeds 32 jaren mei eere heelt bestaan en in 5,_ tjjden waarin wezenlijk werkeloosheid heerschle (b. v. in 1852 en 1862) 5.—rulke ontegenzeggelijk groote diensten heeft bewezen. Niemand heeft er 0,-toit aan gedacht het denkbeeld van gevangenis of strafplaats met onteerende ondifevolgen te hechten aan die inrichting. Ten andere meent het bestuur op verlog een ander in zjjn oog gewichtiger bezwaar te moeten wijzen. Het n dpreestdat deze naamsverandering aanleiding zou kunnen geven tot meer- Qneilere eischen, totdat men eindelijk zal gaan drukken op den eisch van offi- :iCele werkverschaffing, wat tot vele moeielijkheden zou kunnen aanleiding 1;ven. De minderheid van het bestuur ziet evenwel in eene naamsverande- ng die groote bezwaren niet, doch vindt de voorgestelde benaming te om- achtigzjj zou geen bezwaar maken tegen de benaming «stedelijke werk- - nrichling". Burg. en weth., de aangevoerde bezwaren óf aannemende óf r, erdedigende, komen ten slotte tot de conclusie aan den gemeenteraad voor 45 e stellen den naam van het werkhuis te veranderen in den zin door de llinderheid van het bestuur dier inrichting bedoeld. De leden der vereeniging 1' en 2' sectie «Het Metalen Kruis" waren istercnavond voor de 31' maal bjjeen, ter viering van hun jaarfeest. De van het calé «Eigenzorg" zag er voor deze gelegenheid recht feestelijk it, waar mede tussclien friscli groen de busten van Neêrlands koningen t|liten. Toen de leden, eereleden en genoodigden zich van lieverlede had- len verzameld, riep de voorzitter allen met eene schoone toespraak het belkom toe, herdacht in korte woorden de dagen van 1830/31 en durlde jjjjj1 et vertrouwen uitspreken, dat, mocht het land in gevaar zijndezelfde trouw 96h 86» 58K, 64» 251» 96» oor koning en vaderland zou bljjken te bestaan als in de dagen van Van peyk en vroeger die van Van der Werff en Van der Does. Vervolgens her- Bilt acht spreker met smart de droeve slag door ons vorsten stamhuis in het 911 93 S 1011 90S 971 561 611 76 1031 121# 6i 125# 111 fgeloopen jaar geleden en kwam er alstoen van zelve toe te gewagen van iel verscheiden van twee leden der vereeniging, de hh. Ifesselberg en Kok, wien de vereeniging veel had verloren. Hij rekende het zich mede tot plicht een kort woord tot den eere-commissaris, den heer M. Glasber- en, te richten bij gelegenheid van dit zamenzijn en wees op het voorrecht tem dezer dagen geschonken en op de belangstelling hem van verschillende anten betoond. Nog werden door spreker op gevoelige wijze eenige dicht- voorgedragen, betrekking hebbende op de bange dagen van Leidens [(legering en ontzet. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ge leden stationnair was geblevenoverigens bleek de toestand gunstig te Met leedwezen herdacht hij twee leden die door langdurige ziekte erhinderd waren het feest bij te wonen; hij hield zich verzekerd dat zij n en geest op deze plaats aanwezig waren. Overigens riep hjj allen een enoegljjk zamenzjjn toe met den wensch dat bjj het appel op den feest- 'ond van het volgend jaar uit ieders mond het «present" moge gehoord oorden. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met het dansen en werd oor de oudjes uog met jeugdigen moed deel genomen aan de polonaise. De overige nummers van het programma werden afgewisseld door het zin gen van feestliederen en het houden van toespraken, zoodat men eerst in den vroegen morgen aan scheiden begon te denken. Het getal leden bedraagt thans nog 19. eereleden 31. Te oordeelen naar het gehoorde zouden laatstgenoemden, bjj eventueel verscheiden van de leden, toch de vereeniging doen voortbestaan. In het lokaal «Ephraïm' werd gisterenavond de derde jaardag gevierd door de «Leidsche Dilettantenclub." De voorzitter wenschle leden eu ge noodigden een recht genoegelijken avond toe en bracht in herinnering, dat ook deze vereeniging, hoe jong ook, reeds met vele moeielijkheden had te kampen gehad; dank zij het krachtig optreden van hel bestuur en de wel willendheid der leden mocht zjj zich in bloei verheugen. Had men tot heden het bezit van eene banier moeten derven, die tijd was voorbij, zcidespreker. Bjj het binnentreden van de leestzaal was het bestuur verrast door hel aan zien eener eenvoudig maar nette banier, donker blauw iluweelen grond; waarop met zilveren letters het devies van de vereeniging, met het jaartal der oprichting, aan de vereeniging geschonken door iemand die onbekend wenschte te blijven. Hij betuigde daarvoor namens bestuur en leden den hartelijksten dank. Vervolgens ging men. na het zingen van een welkomst groet door de werkende leden, over tot de uitvoering van «Moeder en Zoon", tooneelspel in 5 bedrijven, van Frederica Bremer, naar Charlotte Birch- Pieider, gevolgd door «Op water en brood", blijspel in een bedrjjf, naar het Hoogduitsch van Alexander. De werkende leden toonden moed te bezitten om een stuk als het eerstgenoemde op te durven voeren. Zjj, die zich illusion hadden gemaakt, als zoude deze voorstelling niet zoo gelukken als wel meer malen was geschied, zagen zich bedrogen. Op meesterlijke wijze kweten zjj zich van hunne taak en voor het meerendeel was men zeer goed op zjjne plaats. Een vjjftal jonge dames verleenden hare medewerking op niet onver dienstelijke wijze. Aan een tweetal hunner werd dan ook een bouquet aangeboden, en wel aan haar, die de rol van de Barones en aan haar, die de rol van Selma had op zich genomen. Ons overtuigd houdende dat ieder naar zijn vermogen medewerkte het geheel goed te doen slagen, mogen wij toch een woord van lof niet onthouden aan hen, die de rollen van de Barones en van Brttno op zich hadden genomen. Op meesterlijke wijze kweten zij zich van hunne taak en wisten de moeieljjkste poses goed tot hun recht te brengen. Ook het nastukje liep flink van stapel, waartoe niet weinig bij droeg het naïeve spel van Elise Malfaisant, leerlinge op eene kostschool. Daverende toejuichingen vielen den vertooners ten deel, niet alleen bij het einde, maar ook gedurende het spel. Een aangenaam bal besloot dit feest, waar men zoo genoegeljjk zamen was geweest. Ouders en voogden worden opmerkzaam gemaakt, dat er weder gele genheid bestaat om jongens uit Leiden en omliggende gemeenten op de Ambachtsschool alhier te plaatsen, ten einde onderwezen te worden in het timmeren en draaien, het smeden en draaien, bet verven en het hout- en marmerschilderen, penseelschrjjven en ornamentleekenen, beneveus het bouwkundig teekenen. Voor aanstaande steenhouwers bestaat er tevens ge legenheid het teekenonderwjjs te volgen, in hoofdzaak het letterteekenen en hel ornamentleekenen. De cursus duurt 3 jaar. Het schoolgeld bedraagt voor zoons van handwerkslieden ƒ2.50 per jaar. Gereedschappen, teeken behoeften en werkkielen worden kosteloos verstrekt. Van af 18 Februari lot 8 Maart 1885 bestaat er gelegenheid zich aan te melden bjj den direcS teur van 9—12 en 1% -4 uur, eiken werkdag, in de school, Sionsteeg 15. Gisterenavond te ongeveer 10% uren heeft een schoorsteenbrand plaats gehad op de Hoogewoerd, ten huize van den bierhuishouder D., die met behulp van cardoezen is gebluscht. Afgeloopen middernacht is buiten de Morschpoort een beschonken ar tillerist in een der slooten aldaar geraaktdoch door de hulp van twee infan teristen op het droge gebracht. Zoodra de dooi ontstond, en dat is nu drie weken geleden, viel daar mede eene bijzonder zachte weersgesteldheid in. De wind kwam uit het zuiden, zonder veel van streek te veranderen en het weer bleef bedaard, hoewel er veel storm was verwacht, blijkens den stand van den barometer en de berichten door weerkundige inrichtingen bekend gemaakt. Deze week zal de lang verwachte storm wel komen, «want het weer ligt op zijn luimen", gelijk de buitenlieden aanmerken. Dan keert de wind, en in Maart is het weder schraal, vriezend weer met N.-O. wind, hetgeen de tuinlieden zal teleurstellen, die reeds gespit hebben, bloemkool gaan poten en spinazie zaaien. Men meldt ons uit Katwjjk aan Zee: Van 14 tot 16 dezer zijn 14 bom schuiten aangekomen die besomden ƒ85 a 170 in 4 tot 8 dagen. Er werd besteed voor tarbot ƒ3 5/10, voor tong ƒ0,20 5/0,50, voor rog ƒ0,25 a

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1