LE1DSC0E C4K ltA\T. 1885. N\ 26. ZATERDAG 31 JANUARI. STADS-BERICÏITEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels janrs f 1.50, franco p. p. f 2.- L afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leverancierswerkbazen, enz., welke over het atgeloopen jaar 1884 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoe digste, uiterlijk vóór alt'. Januari e. k. ter Gemeente Secretarie (af- deeling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER Burgemeester. Leider3 Januari 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dal ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor dering der plaatselijke belasting op de HOSfDEIV, ieder houder van een of meer bonden, die aan die belasting onderhevig zjjn, verplicht is, daar van jaarlijks vóór oi op den 31"" Januari bij den Gemeente ontvanger aan- gilte te doen, door inlevering van een behuorljjk ingevuld en door den aangever onderleekend biljet en dat bedoelde inschrjjvingsbiljetten voor liet dienstjaar 1885 kosteloos ten kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijg baar zjjn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leider, 3 Januari 1885. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 30 Januari. De opDrengst van het vergunningsrecht alhier, over het dienstjaar 1834. heelt ƒ13.250 bedragen, zoodat de raming over genoemd dienstjaar met 1250 is overlroden. Op 1 Januari 1835 bedroeg het aantal vergunningen 255, zijnde 6 minder dan op 1 Januari 1884. In eene gisterenavond door enkele ingezetenen dezer gemeente uitge schreven vergadering, ter bespreking van de te nemen maatregelen ter be strijding der bestaande werkeloosheid en de hieraan verbonden nadeelen voor den werkenden stand, is eene commissie benoemd, ten einde een on derzoek in te stellen omtrent den bestaanden toestand en de te nemen maatregelen. Deze commissie is zamengesteld uit zes leden der burgerij, met name de hh. Van Dam, llasselbach, Hessels, Donner, Van der Ileyden en Van der Hoeven, en uil vier uit den werkenden stand, de hh. Kouw, Van Ewjjk, Metselaar en Moens. De commissie heeft zich terstond diligent verklaard en zal reeds heden avond vergaderen. Heden voormiddag, te ongeveer 10Ik uren, is een voor een brik ge spannen paard op de Hoogewoerd, ter hoogte van de Walersleeg, van den tram geschrikt, tengevolge waarvan dat dier aan het hollen is geraakt en daardoor eene zich op die hoogte bevindende 60-jarige koopvrouw op den grond is geraakt; deze, met het paard in aanraking gekomen zijnde bekwam aan de enkels der beenen eenige verwonding. Zjj werd door ir. W. P. heelkundig behandeld. Haar toestand moet niet van ernstigen aard zijn. Wij ontleenen aan het verslag van den toestand der vereeniging «Uit Liefde" alhier het volgende; Met genoegen vermeldt hei bestuur dat de staat der kas alleszins gunstig is te noemen. Het aantal leden bedroeg op 31 December II. 283. Ouder hen die de vereeniging door den dood zag ont vallen, wordt eene welverdiende hulde gebracht aan wijlen den heer Toorens, die gedurende 12 jaren met onverdroten ijver de functie van secretaris ver vulde. Behalve eene feestgave op 3 October II., bestaande uit 3800 haringen en 1900 bronden, werden aan de leden, ter uiideeling aan behoeftigen, uit gereikt 17397 bons voor gort. rijst en brood: in de kosten voor de feest gave werd voorzien door eene buitengewone bijdrage van de leden; de uit gaven voor laatstgenoemde bons werden bestreden door de contributie van de leden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat zij die boeken uit de Koninklijke bibliotheek te 'sGravenhage (er leen wcnschen te ontvangen zich voortaan rechtstreeks moeten wenden tot den bibliothecaris aldaar, die gemachtigd is aan zoodanig verzoek, des geraden, te voldoen. Voor het uiileenen van een handschrift wordt de machtiging van den minister van binnenlandsche zaken vereischt. Het stoomschip C. Fellinger, van Amsterdam naar Java, passeerde (isteren Dover. De Prinses Amalia, van Batavia naar Amsterdampasseerde Gibraltar 29 Jan. De Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdamarri veerde te Marseille 29 Jan. De Prins Frederik. van Amsterdam naar Bata via. passeerde Gibraltar 29 Januari. De minister van financiën deelt in de memorie van antwoord over de begrooting van zijn departement mede, dat bij herziening of nadere regeling van het octrooi der Nederlandsche bank, de uitgifte van muntbiljetten door het rijk zal worden vervangen door uitgifte van bankbiljetten beneden de 25. De heer J. J. Van Kerkwjjk, lid van de tweede kamer der staten-gene- raal, heeft thans in eene afzonderlijke brochure uitgegeven het door hem in het tijdschrift van het koninklijk instituut voor ingenieurs geschreven opstel getiteld; De Nationale Maatschappij tot aanleg en exploitatie van lokaalspoorwegen in Belgie. Zooals uil zijne vroegere verioogen in en bui ten het parlement bekend is, vinden stoom- en buurt- ol lokaalspoorwegen een groot voorstander in den heer Van Kerkwijk, die daarvan groote indi recte voordeelen verwacht en er een middel in ziet om de verhuizing van het platte land naar de steden tegen te gaan, daargelaten dat door den aanleg van deze middelen van vervoer, in plaats van kostbare staatsspoor wegen, veel millioenen aan de schatkist zouden bespaard worden. Op Dinsdag 3 Februari e. k., des namiddags te 2 uren, zal in het lokaal «Krasnapolsky", te Amsterdam, eene vergadering worden gehouden, uitgeschreven door de voorloopige commissie der «Centrale Veeeenigtng van Nederlandsche Industridelen". De onderwerpeu, alsdan te behandelen, zjjn: 1°. constitutie der vereeniging, 2'. behandeling der statuten, 3". benoeming ran een bestuur, 4°. bespreking der belangen van de vereeniging. Aile be langhebbenden en belangstellenden worden lot bijwoning opgeroepen. Door Renke Van der Zee zijn in de jongst verlonpen week de volgende prjjzen behaald: Woensdag te Bolsward, 100Donderdag te Franeker, 100, Vrijdag te Sneek. ƒ100, Zaterdag te Zwolle, ƒ150. Zondag te Krommenie, ƒ40, Maandag te Amsterdam, ƒ300, Woensdag te Leeuwarden, 300. Te zamen dus ƒ1090. Omtrent de landverhuizing naar de Transvaal wordt in een hier te lande ontvangen brief, welke men aan het N. v. d. D. ter inzage verstrekte, het volgende gezegd, dat wij meenen onder'de aandacht onzer landgenooten te moeten brengen; De toestand in Zuid-Afrika is tegenwoordig treurig. Er is geen werk, geen geld, duizenden Ijjden armoede. De talrijke werklieden, die uit Nederland naar de Transvaal, vooral naar Pretoria, komen, vinden daar niet, zooals hun was voorgespiegeld, ruimschoots gelegenheid om geld te verdienen. Zij zien zich spoedig tot een treurig omzwerven en gebrek lijden veroordeeld, en een groot aantal hunner trekken te voet Natal enden Oranje-Vrijstaat in, om te trachten daar iets te verdienen. «Waarschuwt", zoo zegt de briefschrijver, «toch alle werklieden legen landverhuizing naar Zuid-Alrika. Overal treft men hier Nederlandsche werklieden aan, maar in den treurigsten toestand, hongerig, haveloos en vaak nog blijde, het vuilste werk te kunnen verrichten. Zuid-Afrika heeft in dezen tjjd geen Hollanders of Engelschen meer noodig, en wie toch de reis wagen, zullen zich bitter teleurgesteld zien." Omtrent het spoorwegongeluk Ie Zwijndrecht meldt de Dordr. Ct.: Bijna onmiddellijk na de botsing geraakten de wagens en de locomotief in brand, welke werd aangewakkerd door den hevigen wind. Of de brand ontstond door de wrijving bij de botsing veroorzaakt dan wel door het vuur uit de locomotief, is niet bekend. Uit Zwijndrecht rukten spoedig twee spui ten ter hulp, waarvan écn water gaf. Gedurende het branden der wagens werden aanhoudend eenige knallen gehoordhetwelk aanleiding gaf te ver moeden, dat zich onder de goederen, waarmede de wagens geladen waren, patronen bevonden, liet kan echter ook zeer goed zjjn dat die knallen ver oorzaakt worden door het springen van flesschen met wijn, welke onder de goederen aanwezig waren. Aan de groote inspanning der manschappen, welke aan de spuit werkzaam waren en niet minder aan de krachtige hou ding van den heer f'. J. A. De Bruine, burgemeester van Zwijndrecht, die meermalen het voorbee'd moest geven, was het te dankendat men betrekke lijk spoedig den brand meester was. Daarna werd door de manschappen, welke aanw ezig waren en die van de treinen uit Dordrecht, welke ontboden waren, onmiddellijk een aanvang gemaakt met het opruimen, zoodat lieden ochtend ten G)4 uur de westelijke lijn vrij was en over die lijn het vervoer weer kon geschieden, liet was verschrikkelijk om te zien. hoe die stevige wagens als glas waren verbrijzeld, zoodat op groote afstanden goederen en stukken van den wagen verspreid lagen. Wat de oorzaak van de botsing is geweest, kan nog niet met zekerheid gezegd worden, wel echter dat de trein van Dordrecht onverantwoordelijk bard liep en voorbjj de afstandssig- 12

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1