tiereld reden of marcheerden. Tegen een uur of half zeven zagen we een skunt Pe'oton s°ldaten' waar 'n 1 midden een man marcheerde, die bijna een Landu 'l0Ten ('e anderen uitstak, de handen geboeid en eene sigaar in den int-Cji te tt )ingt zaal; turetl al i n en n ia te m mond. Het was Cohen. In tegenstelling met de andere soldaten had hij ais in eeD w'tten hroek aan, en werd hij geleid door een adjudant-onderofficier. Achter deze patrouille liep de dominé. Cohen werd van de gevangenis door den kraton naar 't exercitieveld geleid, 't Moet een verschrikkelijke tocht voor hem zijn geweestwant hoewel iedereen zich stilhieldkon hjj toch aan de woedende blikken der soldaten zien, dat deze bedaardheid hnn moeite kostte. Niemand was er die eenige sympathie of medelijden met hem had. Hoewel doodsbleek en met moeite loopende, bleef hij rookeuen eindigde hiermede eerst bij 't schavot, om den fiskaal te beleedigen. Toen hij bij 't exercitieveld kwam, stonden daar de artillerie cavalerie en infanterie van 't garnizoen in carré. Bij 't inkomen in 't carré werden de trom men geroerden begonnen de trompetters te blazen. Hel vonnis werd nog maals voorgelezen, waarbij Cohen den fiskaal voortdurend toeriep «dat lieg je". Daarna beklom hij 't schavot, 't luik waar hij stond viel, en e('e- de executie was afgeloopen onder een vroolijken marsch trokken de troepen ttnidck TOorbij 't schavot naar den kraton terug. iernit ïondagmorgen had hier een laffe moord plaats. Eenige Aljehers nl.. die alle dagen met visch te koop loopen op Olehleh, kwamen bij de spoor wegbrug, alwaar een korporaal met drie man op post staat. De korporaal aardig vroeg om hun pas. en de voorste haalde dezen pas te voorschijn en gaf dien teidti aan den korporaal. Terwijl deze den pas las, en een der soldaten zich voor ordt over boog om den pas (een nieuwe soort eens te zien. trokken de Aljehers niet hunne rantjongs (messen) en staken den korporaal en twee der manschappen ipete dood. De vierde man zag ditschoot een der moordenaars dood en joeg iphef de vier andere op de vlucht. Tegen zulke moorden is bijna niets te doen. en. dapper of vermetel is 't niet, want toen er éen man in staat van tegenweer we »as gingen ze allen vjjf op de vlucht. De sluipmoordenaars zijn uit de e uil kampong Lampagar, die hier van daan (van boord) zichtbaar is en aan het d, wi strand ligt. Hoewel deze kampong herhaaldelijk hare kwade trouw toont, king wordt ze toch nog gespaard, omdat ze heet bevriend te zijn. O! hoe graag de hadden we Maandagochtend, toen we met den mortier gingen werpen jne I of Dinsdagmorgen, toen we er vlak bij schijf schoten, met sloepgeschut op rijk, die kampong geschoten in plaats van op de schijf. van han centi I vat lover le ho unti el Tt t de indis PER TELEGRAAF. LONDEN, 29 Jan. De tweede editie van de Daily Telegraph bevat een dépêche uit Handab van gisteren, meldende dat de Arabieren den 27*" de legermacht die door generaal Earic wordt aangevoerd hebben aangegrepen. De vijand werd teruggeslagen door de ruiterij en het kameelencorps, die het dorp Warag. dat tot dusver in handen was van de Arabieren, bezet ten. De vijand trok ten slotte terug op Birti. j de vooi iscbe let d iferei Febri In de hedeu gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig: iewtlk hh- De Fremery. Hartevelt, Bool, Groll. Wilhelmy llamsté, Zaayer, Van Dissel, Bredius, Eerstens, Versier, Van Hoeken, Land, Donner, Knappert, Driessen, Zaalberg, De Geus. De Goeje, Kaiser, Was, Van Wensen, Buys, Le Poole, Van der Hoeven, Juta, Cock en de voorzitter. De voorzitter deed mededeeling, dat het contract aangaande de Ruïne met den minister van binnenlandsche zaken is gesloten en ingeschreven is in de daartoe bestemde openbare registers. Verder deelde hjj mede dat eene som tan 85000 op prolongatie is gegeven. Nog werd mededeeling gedaan dat het bezoek aan verschillende inrich tingen van weldadigheid, door eenige leden van den raad gedaan, tot geen sneedkijzondere aanmerkingen had aanleiding gegeven. Aan de orde was de benoeming van een lid der plaatselijke schoolcom- nneltnissie. als zoodanig werd benoemd de heer mr. J. A. F. Coebergh. is d( Het verzoek van den heer W. P. Wolters, om vergunning tot het waar- eBsa nemen van de betrekking van agent eener levensverzekering-maatschappjj werd ingewilligd. Omtrent de voordracht tot het verleenen van alschrijving of restitutie un plaatselijke directe belastingen, evenals over het tweede suppletoir kohier Ier plaatselijke directe belasting, dienst 1884, werd door niemand het woord er f| tvraagd. zoodat deze beide werden goedgekeurd. 0j B Vervolgens was aan de orde het verzoek van het bestuur van het depar tment Leiden der Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid tot 1 trlaging van den gasprijs. (te voorzitter gaf in overweging in de eerste 'il 18 laats dit verzoek in behandeling te nemenom vervolgens over le gaan iaaritt bespreking van het voorstel gedaan door de hh. Buys. Groll en Van ;aanl lissel. De heer Van Dissel deed opmerkendat het voorstel van burg. en yai reth. niet volkomen homogeen was met het verzoek door het departement in nijverheid gedaan. Dit laatste toch vroeg aanvang van de verlaging der rijzen met 1 Januari en bovendien restitutie van het reeds te veel be amen lalde. Burgemeester en wethouders daarentegen stelden voor de ver- H) tging een aanvang te doen nemen drie maanden later en verder werd st g|t door hun van restitutie niet gesproken. Gaarne zoude hjj nu welen lel elk voorstel men het eerst in behandeling zoude nemen of waarover de over- egingen zullen plaats hebben, óf dat van het departement óf dat van het ,n' üeljjksch bestuur. De heer Buys geloofde dat het vrij duidelijk vast stond, !r all it men omtrent het voorstel van hel dagelijksch bestuur het eerst het woord la Ra ode voeren, naast dit oorspronkelijk voorstel is nu een ander gedaan door ent heeren Van Dissel c. s., een voorstel dat verder strekt dan dal van burg. t en iweth het is dus als het ware een amendementhij geloofde dus dat men bij de thandeling van het voorstel van burg. en welh. ook de motieven mag aanvoeren, l®en' 'tlke hen geleid hadden tot hel doen van hel tweede voorstel. De voorzitter was on gén hiermede niet eens. hij was van meening, dat bet tweede voorstel volstrekt j leviet in verband staat met het voorstel van burg. en weth. Zal de raad nu njo'jtvolg geven aan den wensch van den heer Buys, dan is eene verwarring es t|in discussie onvermijdelijk. Niemand hierop het woord verlangende, erd het verzoek van het departement het eerst in behandeling genomen. erli De heer Kaiser, het woord vragende, geloofde, dat het departement zich 8 °P Idadtst had op een zeer verkeerd standpunt, door te btweren, dat door )nge flaging van den gasprijs het debiet veel grnoter zoude zijn. Ter staving re(|tn zijn beweren haalde spreker verschillende feiten aan, welke hij geput envrt"I llil l'oor ('en we|houder Bool opgemaakte statistiek dezer gemeente, og eene andere quaestie deed hem aarzelen zijne stem te geven aan de prijs- Naging van het gas, namelijk omdat het gas zulk eene verbazende concurrentie 's "aft te verduren van de petroleum; uit ondervinding was Item gebleken dal ts lal troleum 4 maal zoo goedkoop is dan gas en met deze overtuiging was exer I verzekerd, dat vooral de mingegoeden, vooral van de eerste tot de negende klasse, toch niet znllen overgaan tot het gebruik van gas. Wanneer hij nu dit een en ander in overweging nam. dan moest hij tot het besluit konen, dat het niet raadzaam was het verzoek van het departement in te willigen. De heer Groll was thans geheel van zienswijze veranderd; was hij vroeger voor de prijsverlaging, thans is hij een volmaakt tegenstander hiervan. Ver schillende redenen werden aangevord ter verdediging van het voorstel1°. om te concurreeren met de petroleum, zooals reeds door den heer Kaiser was besproken, kon geen sprake zijn1'. werd aangevoerd dat het gasverbruik in andere gemeen ten grooter is, dit was echter geen afdoende reden, want in die andere ge meenten werd dikwijls hooger prjjzén betaald; buitendien zijn er hier ver schillende personen, die hei niet om de financiêele omstandigheden behoeven te laten, welke toclt geen gas verbruiken: naar de reden hiervan vragende kreeg spreker ten antwoord, dat het gas een groot gebrek heeft, namelijk, dat het niet beweegbaar is, met eene lamp is zulks wel het geval. Spreker meende hierdoor aangetoond te hebben, dat niet de prijs een overwegende factor zal zijn om tot het verbruik van gas over te gaan. 3'. de reductie van 15 pCt. zoude, bij inwilliging van liet verzoek door het departement gedaan. voor fabrieken, verbruikende meer dan 1500 M3., stijgen tot25pCt. Spreker rekende uit. dat dit een voordeel voor deze groote fabrieken zoude opleveren van 0.50 per dag. Hij geloofde niet dal deze som het wel en wee dezer fabrieken zal uitmaken. Dit waren voornamenlijk de re denen die Item van opinie hadden doen veranderen en die hem deden twijfelen aan de verwachtingen door de voorgestelde prijsverlaging gesteld. Ten slotte bewees spreker door eene zeer uitvoerige berekening, dat men niet mocht overgaan lot de voorgestelde verlas ing. De heer Van Dissel geloofde dat in casu. slechts zijnde op financieel gebied, men zich van alle mogelijke illusiên moet onthouden, eene fout waaraan het dagelijksch bestuur in deze zeer mank gaat. liet dagelijksch bestuur verkeerde, zooals uil de stukken blijkt, in een merkwaardig optimisme; door verschillende aanhalingen uit de stokken, door burg. en welh. geschreven, staafde hij dit beweren. Hij geloofde dus, dat de raad zich wel moest wachten om blindelings gehoor te geven aan de voordracht van burgemeester en wethouders; en toch was men hiertoe eenigzins verplicht, omdat burgemeester en wethouders hunne beweringen volstrekt niet bewijzen door het aangeven van bepaalde cijfers. Ook verschillende argumenten, door het dagelijksch bestuur ter bekrachtiging van hun voorstel gebruikt, werden door spreker weerlegd. Wat hunne bewering aangaat, dat de verlaging der gasprijzen zeer aanbeve lenswaardig is, vooral met het oog op de naderende en meer en meer groo ter wordende concurrentie van het eleclrisch licht, meende hij zich te kun nen beroepen op het spreekwoord »Men moet de bakens verzetten wanneer het getij is", dat derhalve ook hier tot die verlaging kon worden overge gaan. wanneer het gevaar werkeljjk nabij is. Bij het resumeeren van alles kwam hij lot de conclusie, dat men tegen zulke benadeeling van gemeente belangen. iets anders moet stellen dan hoopvolle beschouwingen' Het was mogelijk dat de verwachtingen in alle mogelijke opzichten beantwoord werden, zeker is zulks echter niet, en zoolang zulks niet het geval is. zou hij zjjne stem aan het voorstel onthouden. De heer Wilhelmy Damslé zoude gaarne met het oog op de billijkheid zien. dat aan het verzoek van bet depart, gehoor werd gegeven. Door de fabrikanten, winkeliers en koffiehuishouders was eene oneindig grooter som besteed aan het gas dan door particulieren. Ging men nn na. dat eerstgenoemde personen als het ware verplicht zijn zich van gas te voorzien, derhalve verplicht zijn ook, behalve de rijksbe lasting, nog veel zwaarder belasting te betalen door hunne verplichte deel neming in het gasverbruik, dan geloofde hjj, dat men uit billijkheidsgevoel tot de voorgestelde prijsverlaging van het gas moest overgaan. De heer Cock verklaarde zich eveneens op verschillende gronden tegen het voorstel. De heer Buys was steeds zeer geneigd geweest om de beslaande prijzen te handhaven. Was zulks vroeger het geval, veel sterker thans nog nu de gemeente-financiên van den legenwnordigen tijd met de grootste omzichtig heid moesten behartigd worden; nu de uitgaven zich meer en meer geneigd toonden zich uit te breiden. Tegen die stijgende uitgaven zjjn de middelen om deze uiigaven te bestrijden, zeer beperkt; de 4/5 zet spreker niet be paald vast in den zadel. Ter bestrijding hebben wij nn de gasfabriek, eene zeer gunstige omstandigheid voor deze gemeente en al behoefde men nu niet te beweren dat de gasfabriek de kurk is waarop onze financiën drijven, toch was de grootste omzichtigheid ten zeerste aan te bevelen. De winstderving, die men door de voorgestelde verlaging zoude ondervinden, zijnde 33000, zoude volgens spreker eene gernimen tijd stand houden, en al was het ook te verwachten dat bij verlaging der gasprjjzen het debiet eenigzins grooter zou worden, deze vermeerdering zou echter niet zoo zijn dat deze winstderving werd gedekt, en dan vroeg spreker, is het met het oog op de tegenwoordige oogenblikken geoorloofd aan het voorstel gehoor te geven? Wat worden de gevolgen, vroeg spreker ten slotte, indien de verwachtingen niet werden verwezenlijkt, indien het steeds eene winst derving zal zijn, die winstderving zal niet betaald worden door de gas- verbruikers maar integendeel door hen die geen gebruik van het gas maken, hoofdzakelijk door hen die een inkomen hebben beneden de ƒ2000, onder welke het minste gas gebruikt wordt. De voorzitter verklaarde met veel belangstelling de beweringen van den heer Kaiser te hebben gehoord en gevoelde zich zeer teleurgesteld. De heer Kaiser was van een zeer verkeerd standpunt uitgegaan; hjj had nameljjk zijne beweringen trachten te staven uit verschillende tijdstippendie thans niei meer kunnen gelden. Wat het beweren van den heer Groll aangaat, dat het gas niet verplaatsbaar is, dat kon hij niet deelett; dit is eene eigen schap die het gas steeds beeft gehad, hetgeen toch niet had belet, dat het gasverbruik enorm is toegenomen. Volgens spreker was er een punt waarop niet genoeg gelet werd, namelijk, dat het eene gemeenlefabriek is, eene fabriek dus die aan allen toebehoort, en die dus voor elk en een iegelijk der inwoners moet openstaan, en wanneer de raad niet alles in het werk stelde om dit te bereiken, dan geloofde hij niet dal men volkomen billijk en rechtvaardig handelde. Wat de concurrentie met het eleclrisch licht be- trelt, eene niet te weerleggen waarheid is het, dat wanneer de prijs van het gas 6 cents is, men langer het eleclrisch licht zal kunnen tegenhouden dan wanneer de gasprijs gehandhaafd bleef op den thans bestaanden prijs. Wat de klacht door den heer Van Dissel geuit betreft, dal burg. en weth. lijden aan een enorm optimisme stelde hij tegenover het pessimisme van den heer Van Dissel, op zoodanige wjjze is men quite. De heer Cock had zich tegen het voorstel verklaard, omdat de vermindering van de opbrengst vooral zoude drukken de mindergegoeden der belastingschuldigen. Hoezeer hij ook medeging met deze belangstelling, moest hjj echter verklaren, dat de heer Cock eenige verkeerde cijfers heeft aangehaald, waardoor de toestand der klassen, die zoozeer zijne belangstelling opwekten, zeer verzwaard worden hetgeen in werkelijkheid niet het geval is. Tegen hel bezwaar door den heer Buys aangevoerd, dat men zeer voorzichtig moest te werk gaan. wijl de uitgaven zoo sterk stjjgen, stelde hij tegenover, dat de inkomsten ook zeer toegenomen zijn. Hjj eindigde met de bewering, dat volgens hem het zeer wenscheljjk zoude zijn het gasverbruik zooveel mogeljjk dienstbaar te maken aan het algemeen, hetgeen door de voorgestelde verlaging zoude kunnen bereikt worden. Nadat nog door de heeren Kaiser. Groll en Cock hunne gevoelens waren verdedigd en door den voorzitter beantwoordt, werd het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht en aangenomen met 17 tegen 10 stemmen die van de hh. Groll, Van Dissel, Verster, Donner, De Geus, Kaiser, Bre dius, Buys, Le Poole en Cock.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 3