De senaat te Wa»hington heeft Donderdag het tractaat met Nicaragua in behandeling genomen. De senatoren Morgan en Ëdmunds verklaarden zich voor aanneming. In verscheidene doelen der Vereenigde Slaten heerscht felle koude. In den staat Nebraska is een troep van 14 personen, die opmelingeu en onder zoekingen deed voor den aanleg van een spoorweg, van koude omgekomen. De ongelukkige bezweken vermoedelijk terwijl zij op weg waren naar het naaste dorp, om levensmiddelen te konpen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: De staatkundige toestand wekt be zorgdheid, wegens den verontruslenden staal van zaken, door de finan- cieele crisis veroorzaakt. Men vreest, dal de regeeriug genoodzaakt zal zijn den staat van beleg af te kondigen. FKANHRU K. Morgen moeten de verkiezingen plaats hebben tot herziening van een derde deel van den senaat. -- Het weldadighcidsbesluur Ie Parijs heefl van den heer Alphonse Roth schild 10000 fr. ontvangen om die uil te deelen aan de behoeltigste werk lieden builen verdienste. De lieer Choiichard, directeur der magazijnen van het Louvre, heeft aan den voorziiler van het ilrukperscomité Ier leniging van den nood Ie Parijs gelijke som doen toekomen, en voorts nog een bon van 5000 fr. Ier inwisseling tegen koopwaren in zijne magazijnen. In de vorige week had zekere lieer M. L., aan het kanloor van het Crédit Foncier ie Parijs eene som van 4750 francs in ontvangsl genomen, die hij in den zak van zijn winterjas had gestoken. Hij zat op eene bank te wachten tot dal zijn naam zoude worden opgeroepen, daar hij nog eene tweede som te omvangen had, toen iemand hem mededeelde dat een per soon. die naast Item had gezelen en hel juist op een loopen zette, hem zijne bankbiljetten had ontlutseld. De bestolene snelde den diel na en haalde hem aan den uitgang van hel gebouw in. greep hem bij den kraag en hield hem, niellegenslaande hij op hevige wijze tegenweer bood, vast totdat poli- tie-beambten toesnelden. Hij werd naar het bureau van den commissaris van polilie Delalonde gebracht en daar onderzocht; in eene porteleuille, die niet aan den heer M. L toebehoorde, vond men slechts vijl bankbiljetten, elk van honderd francs, en in eene portemonnaie honderd francs iu goud geld. De gearresteerde verklaarde dat dit geld hem toebehoorde en dat hij in de kantoren van het Crédit Foncier meis gestolen had. Hij zeide James Canausan te heeten. drie-en-vijllig jaren oud en Amerikaansch onderdaan te zijn, voor eenige dagen te Parijs te zijn gearriveerd en in de rue d'Am- slerdam te wonen. Terwjjl de man sprak bemerkte de secretaris van den politie commissaris dat de Amerikaan behalve eene vreemde uitspraak der Fransche taal, ook veel moeite had om de woorden duidelijk uit tespreken. Hij vroeg daaarom of hij wellicht kiespijn had, waarop de Amerikaan ant- woorde dat hij pruimde. «Spuw de tabak dan uit", zeide de secretaris. Canausan weigerde bepaald om zulks te doen, waarop de secretaris hem eensklaps een slag op den rug gaf, tengevolge waarvan de Amerikaan zijn mond opende en liet pruimpje deed vallen dat uit een in vieren ge vouwen bankbiljet van honderd francs bleek te bestaan Canausan wei gerde inlichtingen omtrent dit feit te geven; men vermoedt dat bij. alvo rens hij de gestolen bankjes aan een zijner medeplichtigen gaf, een daar van zich heelt toegeëigend, dat hij in de hand oprolde en bij het overbren gen naar het politie-bureau in den mond verborg. De anarchisten van Momceau les Mines hebben weer eens van zich doen hooren. Zij hebben een blikken koffiekan, gevuld met oud ijzer en dynamietpatronenop de plaats van de pastorie der kerk geworpen. De dader is alweer onbekend gebleven. Te Réalmont (Tarn) is weder eene geheimzinnige misdaad gepleegd. Ten huize van eene algemeen geachte dame aldaar, de wed. Corneillan, is inbraak gepleegd en waarschijnlijk nok moord. De dame is verdwenen. Men acht het waarschijnlijk, dat de dieven haar om het leven gebracht hebben; maar haar lijk was tot dusverre niet te vinden. Het kasteel tan Poirier-de-Haul, bij Saint-Ló is eene prooi der vlammen geworden. Van de bewoners werden een oude heer van 70 jaar en zijne vrouw, die bij hunne kinderen inwoonden, de slachtoffers van dezen brand. Op het oogenblik dat het hoold der brandweer hen zou reddenstortte de vleugel in waarin zij zich bevonden. Eene dienstbode, die naar een belen- denden zolder gevlucht was, was krankzinnig geworden van angst. De gouverneur van Cochin-China seint uit Pnumpeuh van gisteren, dat de Fransche troepen na een geforceerden marsch op den 21'° dezer Sivotha hebben overrompeld. Zij jaagden zijne bende uiteen en doodden een twin tigtal zijner volgelingen. Men gelooft dat Sivotha gewond en te paard ont vlucht is. De troepen zetten de vluchtenden na. SPANJE, De koning is Donderdag in de hoofdstad teruggekeerd en werd door eene groote volksmenigte verwelkomd. Hij reed in eene open calèche en was zonder geleide. Zr. M°. populariteit is door zijne reis naar de streken, waar de aardbeving heeft gewoed, en door zijne houding aldaar, zeer gestegen. De koning van Italië heeft 30000 pesetas gezonden voor de slachtoffers der aardbevingen, de keizer van Oostenrijk 20000, Portugal 100,000, Enge land 175,000 en Frankrijk 60000. ITALIË. Het Itaiiaansche eskader, met het naar Assab bestemde expeditiecorps aan boord, is gisterenmorgen op het Suez-kanaal aangekomen. In depêches uit Susa en Buneo wordt melding gemaakt van nieuwe ongelukken door sneeuwvallen veroorzaakt. Reeds zijn vele slachtoffers ge vonden. Te Exeilles zijn dertig personen omgekomen. Ontzaglijk groot is de schade, door de lawines in het noorden des lands teweeggebracht. Drie personen, die aan het werk waren gegaan om de gemeenschap tusschen Miola en Demonie te herstellen, werden door de lawines medegesleepl en twee hunner zijn gedood. Te Frassino. in de pro vincie Turijn, zijn dertig Ijjken van onder de sneeuw opgedolven. OIJ I T 8 C H I. A NT De ofüciëele courant bevat geen bulletins meer over den toestand des keizers. De keizer stond gisterenmorgen te 11 uren op. Bij den bondsraad is een voorstel ingediend om aan de rijksbegrooting voor 1885/86 toe Ie voegen een post van 248,000 mark voorgebouwen, bureaukosten, enz. ten behoeve van een gouverneur in Kamerun en van commissarissen in Togo en Angra-Pequena. In den rijksdag werd gisteren eene langdurige discussie gehouden bij de behandeling der post van 150.300 R. M. voor onderzoekingstochten in Afrika, een post. die door de commissie ter goedkeuring was aanbevolen. Van Fortschritlier en clcricale zijde werd levendig geprotesteerd tegen de adressen, die naar aanleiding van het bekende votum van 15 Dec. aan Von Bis marck waren gezonden. De conservatieven en nationaal-liberalen toonden daarentegen aandat de adresbeweging zeer natuurlijk en van groote betee- kenis was. De post van 150,000 R. M. werd ten slotte met groote meer derheid goedgekeurd. De commissie van den rijksdag, belast met het onderzoek vandewets- voordracht op de subventie aan stoomvaartlijnen, heelt het voorstel aange. nomen van hare sub-commissie, met een amendement van een lid uit hel centrum, volgens hetwelk de vaarten op de Australische en Oost-Aziatische lijnen iu minstens vier weken, op de Alrikaansche lijnen minst genomen eens per maand zullen moeten geschieden. Een besluit is nog niet geuomei ten opzichte van een amendement van het centrum, volgens hetwelk be paalde waarborgen moeten gegeven worden betredende den bouw en de in richting der stoomschepen en die schepen op Duilsche werven gebouwd moe ten worden. De commissarissen der regeering hadden zich verklaard leget de bepaling, dat nieuwe schepen voor de verschillende lijnen zullen gebouw worden en evenzeer tegen de voorwaarde, dat alleen Duitsche werven voo den bouw zouden worden aangewezen. Nadat er zich hier en daar vereenigingen hadden gevormd tot het inza melen van bijdragen, ten einde prins Von Bismarck op zijn 70'° verjaardag (1 April), op welken dag hij tevens vijftig jaar in staatsdienst zal zijn geweest, een nationaal huldeblijk aan Ie bieden, is er thans te Berlijn eene hoofdcom missie voor die zaak opgetreden, onder voorzitterschap van den hertog vai Ralibor. president van hel Pruisische heerenhuis. Ondervoorzitter is de heei von Ivöller. president van het huis van afgevaardigden; penningmeester d heer Rölger. president der Seehandlung. Deze hoofdcommissie heeft nu een oproeping aan het Duitsche volk gericht, onderleekend door het genoemd drietal en 116 notabelen uit de verschillende Duilsche slaten. Twee partijen namelijk hel centrum en de socialisten, hebben zich van onderteekening onthouden. Volgens latere berichten uil Mannheim schijnt het, dat de te Hoeken heim in hechtenis genomen persoon werkelijk de moordenaar van den heer RumpfT Ie Frankfort is. De instructie wordt daarom zeer in het geheim gevoerd, want men vermoedt, dat hij medeplichtigen heeft. De wond op dt binnenvlakte zijner hand is, zooals de artsen verklaren, ongeveer zes dagen oud en kan door niets anders dan een messteek veroorzaakt zijn. Het sig nalement komt overeen roet dat van den persoon op wien dadeljjk na het plegen van de misdaad het vermoeden was gevallen. Uit Brunswijk wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld, dat het be richt der Berlijnsche Post onjuist is, als zouden de erfgenamen ab intestate van den hertog van Brunswijk zijn testament reeds in techten hebben aan gevallen. Wel hebben zij een rechtsgeleerd advies gevraagd over de geldig heid van dat testament en zij zullen van dat advies hunne verdere stappen laten afhangen. In rechtsgeleerde kringen te Brunswijk is men van oordeel, dal hel testament, hoewel eeuigzins zonderling van vorm, naar Brunswijkscb recht geldig is. Dm zijne vrouw van hel misbruik van sterken drank te genezen kwam een man te Allien (bjj Munster, in Weslfalen) op het denkbeeld haar een nacht in de open lucht te laten doordrengen, vastgebonden aas een boom. Hij vond den volgenden ochtend zijne vrouw doodgevroren. Te Weenen is nu de Makart-lentoonstelling geopend. Zij bevat een groot aantal der werken van dezen kunstenaar uit zijn eersten en uil lateren tijd. en zij geeft een goed beeld van zijne ontwikkeling als portret- historie-, landschap- en monumentaalschilder. ooiT-isrniE BATAVIA, 19 December. Hel Alg. Dagbl. verneemt, dat de gouv.-generaal het departement van binnen), bestuur heelt uitgenoodigd om zijn gevoelen meè te deelen omtrent de vraag, wat er gedaan zou kunnen worden om aan de zelfstandigheid der residenten meer uitbreiding te geven, zoowel in financieel als in administra tieven zin, ook ter verlichting van het centraal gezag. Bij wijze van proef heeft de regeering geen bezwaar tegen de vestiging eener Roomsch Katholieke missie onder de Dajaks in de Westeraldeeliug van Borneo, mits die zich voorshands bepale tot zoodanige plaatsen iu deafdeelin gen Montrado en Sambas, welke wegens lutnne ligging en den aard der aldaar gevestigde bevolking door den resident van genoemd gewest voor het nemen eener proef het meest geschikt worden geacht en niet, dan met voorkennis en bewilliging der regeering tot uitbreiding worde overgegaan. Het bericht, dat de cholera aan boord van hel ramtorenschip Koning^i( der Nederlanden was uilgebroken, schijnt niet geheel zeker. Verleden Vrij-, dag zijn wel twee pas kortelings uit Nederland aangekomen matrozen naar[" hel hospitaal vervoerd en den volgenden dag aldaar overleden Door de be manning wordt echter hunne ziekte toegeschreven aan het te veel gebruiken van inlandsche vruchten, wat bij nieuwelingen wel meer voorkomt. Gisterenrerc zijn nog een inlandsche en een Europeesche stoker, naar men ons zegt, we-)ev( geus hevige koorts naar het hospitaal vervoerd moeten worden. Hel schip ligt nog steeds op de reê. doelt heeft hedenvoormiddag de quarantaine-vlag geheschen. Als de officiëele besmetting voorbij is, moet het naar Onrust om 1 daar van witte mieren gezuiverd te worden. [Alg. Dagltl.) ke Li De hij 29 Ra tv aa Co 181 1°. 2'. 3°. 4°. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Jan. De Dail News meldt, dat de Engelsche regeeringpoe; voornemens is de zuidelijke gedeelten van Nieuw-Guinea in te lijven. KP,Cfi*HEIt. Nieuwe geneeskundige ontdekking. DePALATINOPHILEfiu van AD. COTILS, Apotheker, Scheikundige. Avenue Qnentin Massys, 37,e d (Park) Antwerpen-, geueesl radikaal en met eene verwonderlijke snelheid hardnekkige asthmas en chronische bronchites. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 24 Januari. VERKOCHTE HOEVEELHEID. Laagste. I Hoogste. OudeTarwe. Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver. Lichte Duivenboonen l'aardenboonen Boter (l,te qoaliteit 54 (2"' 54 (1",! per kil.) (2J° Turf haardbr. 1'" soort (grauwe) Lange zwarte hectol. - f 4 vat) - 3 3 4650 dubb. kilog. heet. 7.75 7.60 - 5.50 5.- 5.— 5 50 4.— 2.50 7.25 6.25 68.- 60.- 1.70 1.50 9.— 8.50 6.- 6.25 5.75 6.75 4 50 3.50 7.75 6.75 74.- 66.- 1.85 1.65 I hoe sch tnat tot Mat die 226 bev< vert an 4.1 iog Te Leiden ter Boekdrnkkerjj van GEBROEDERS MUR.É, voorheen J. C, Datess

Leydse Courant | 1885 | | pagina 6