92 I02»ni 91 97 56 61 wjja BIJVOEGSEL behoorende lot de Leidsche Courant scheu van Maandag 26 Januari óHHft2d. oep ti t een Aan de Handelskade te Amsterdam is Donderdag een tol nog toe on- ''walbekend jongtnensch door het ijs gezakt en in de diepte verdwenen. Zijn '-fijk is nog niet gevonden. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, arriveerde heden e zitóte Marseille. De Gelderlandvan Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Sagres. De Nederland en Oranje, van Amsterdam naar Ratavia, is gis teren van Suez vertrokken. Gisterenmorgen is in de kleerenbleekerij van A. Evers, ie Haarlem, een hevige brand uitgebroken. Rinnen weinig tjjds siond het huis in laaie vlam en waren huis, inboedel en wassrhen groolendeels verbrand. Het be nedengedeelte van het huis is gespaard. De inmiddels toegesnelde brandweer wist door doeltreffende maatregelen het gevaar tot dit ééne perceel te be- perken, hoezeer de belendende huizen vrij wat schade kregen. De staande gebleven maren zijn omvergehaald. Een en ander was verzekerd en deoor- zaak wordt gezocht in het vuur vatten van goederen, welke men bezig was te droogen. Het Nieuwsblad van den Hoekschen Haard bevat bijzonderheden "omtrent de vreeselijke ramp, den 20'° dezer aan de stoomboot Oude Maas 11 58qoverkomen. 's Morgens om 6 uren naar Rotterdam vertrekkende, zag het I 63{er niet naar uit, dat men spoedig op de bestemmingsplaats zou zijn. Een 1244ffare mist hing over het water en deze mist, een witte damp als hij ge- jglek. was niet te onderscheiden van het rijm, waarmee de oevers bezet aren. zoodat land en water één kleur hadden. Na veel lobben kwam en bij Vlaardingen aan te ruim 9 uren. De mist was nog altijd even zwaar ibleven; een weinig, maar niet veel meer dan een uur geleden, kon men het water onderscheiden. Plotseling merkte de uitkijk op de boot een oomschip voor zich en eer men den tijd had om aan te roepenvolgde hevige slag, een groot gekraak, en de Zeemeeuw had de Oude Maas II igevaren, vóór bij de boeg. Op hetzelfde oogenblik begon de boot al met voorgedeelte weg te zinken. De passagiers in de voorkajuit waren er ergste aan toe. Hier vooral was liet: die het eerste boven is redt nog n leven; men vloog naar de trap. De passagiers uit de achterkajuit had- n meer lijd om zich te redden, daar het achtereind van de boot met deze ijuil rees. naarmate het voorgedeelte zonk. De machinist had de legen- 30oordigheid van geest, voor hij zich uit de machinekamer spoedde, de eppen open te zetten om den stoom te laten ontsnappen en de vuren open leggen. De aanvaring was zoo hevig, dat 2 ossen verpletterd werden en splinters van het houtwerk door de voorkajuit vlogen. Op het voordek bben wel zeker de treurigste looneelen plaats gehad. Alles woedde daar een; menschen, vee en goederen, het geleek een kluwen; 3 beesten éden zich van hun touwen losgewerkt en 2 paarden waren losgesneden, mannen redden zich spoedig, maar met de vrouwen, versuft als zij waren or het plotseling ongeval, had men de grootste moeite. Vliegenssnel werd ar een louw om het lichaam geknoopt en werden zij zoo op de Zeemeeuw heschen. Helaas! men kon allen niet redden. Acht passagiers hebben er leven bij ingeschoten. Pietje De Ruyler, een meisje dat zich naar haar mst te 's llage begaf, bijna in veiligheid, viel van de raderkast in het 104Her. Men stak haar een schippershaak toe, tweemaal greep zij mis, de 102rde maal begaven haar de krachten. Haar lijk spoelde kort daarop te lardingen aan. Dit is zeker, dat het te verwonderen is, dat niet allen 'ongelukt zjjn. Ware de boot niet zoo dicht onder den wal geweest en Zeemeeuw door den stroom niet bijgedraaidvoorzeker allen waren om- komen. Eer en lof moet gegeven worden aan de dekknechts van Oude tas II, Jan Romein en Albert Den Boer, die bovenmenschelijke pogingen redding gedaan hebben. Den Roer was de laatste die de verongelukte it verliet. Ook aan de bemanning van de Zeemeeuw zij hulde gebracht j ir haar trouwe hulp. Donderdagmiddag ontstond er brand op de steenbakkerij van den heer J. Mijnlief te Herwijnen. Door het spoedig aanrukken der spuiten is mogen gelukken de fabriek en gebouwen voor het vuur te behouden, is alleen een hooiberg met het daarin bevindend hooi door de vlammen rnield. Een kastelein stond op de vaart te Blesse met flesch en glaasje ge- tpendom aan een zestiental jongens en meisjes, in een kring om hem :n geschaard, een borreltje te schenken, dat door een persoon betaalt zou irden, die met geopende beurs gereed stond. Eensklaps begaf zich het en allen zakten naar beneden, tol den kastelein incluis, in het water, mtnigen tot den hals, anderen minder diep. Met een nat pakje kwamen allen weer op het droge. Op ongehoorde brutale wijze is Woensdagavond te 9 uren bij den tettier Nuijten te Bergen-op-Zoom ingebroken. Waarschijnlijk is de dief gs een in aanbouw zijnd perceel binnengedrongen en over eene houten 1U2fbhutling geklommen; hij heeft zich blijkens nog aanwezig zijnde kleine 103(oeisiappen naar de schuur begeven en is door een klein luikje, dat zich evond, in het vertrek gekomen. Met behulp van eene pook 102)le^' 'le' kabinet geoPei>d en een bedrag van zestig gulden aan geld flvreemd. Toen de bewoners te huis kwamen, vonden zij de deur, welke vóór het vertrek gegrendeld hadden, geopend, zoodat de dief zich daar- or verwijderd heeft. Door de justitie wordt een onderzoek ingesteld. Omtrent het le Elsloo afgebrande kasteel worden de volgende geschied- ndige mededeelingen gedaan: Het middeleeuwsche kasteel van Elsloo werd 1456 bij eene overstrooming der Maas le gelijk met de kerk aldaar weg- De nieuwe kerk werd kort daarna op den berg, waar ze nu I -|aatopgetrokken, terwijl het nieuwe kasteel onder aan den berg en meer ndwaarls werd aangelegd. Dit nieuwe gebouw schijnt in 1620 hertimmerd zijn. Het was wellicht bet oorspronkelijk kasteel, waarvan men nog bij laag DBA^Ier de fondeeringen in de Maas ziel en dat deel heeft uitgemaakt van het be- stigd kamp, hetwelk de Noormannen in 881 daar ter plaatse hadden aangelegd. was een der forten waaruit hun aanvoerder Godfried dikwijls toog om de vers der Maas te verwoesten. Gedurende de middeleeuwen en zelfs tot op t einde der vorige eeuw was de tegenwoordige gemeente Elsloo een deel II. it. 4( 8! 20.41 11 i'.usl 1 - Dba 10 20 1 11 Kusli spoeld. van het Duitsche rijk, en zijn gebiedende heer, die vorstelijke rechten bezat lid van den Westpaalschen Kreis. De heerlijkheid was in hel bezit der ge slachten Elsloo, Schoonvorst, Gavere en Arberg. Deze laatste verkocht het kasteel Elsloo aan de tegenwoordige eigenaars, de graven de Geloes. 'sGKAVENHAGE, 24 Januari. Door Z. M. is L. D. G Teychiné, secretaris der gemeente Breda, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en is vergunning ver leend: aan D. F. A. Ban tuin, te 'sGravenhage. tot het aannemen endragen der onderscheidingsteekenen van ridder der St. Olaf-orde, alsmede van ridder der orde van het Legioen van Eer. hem respectievelijk door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen en den president der Fransche republiek geschonken, en aan dm gepensionneerden officier van gezondheid 2' kl. van de landmacht in Wesl-ludiB dr. A. A. G. Ritter von Koch, tot aanneming van het ordeleeken 3" kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester: van Bergen, (Limburg) Th. W. Otlen; van Vrieseveen, ,1. O. Meijer, secretaris dier gemeente; van Grijps- kerk, R. B. Van Holdinga, secretaris dier gemeente; van Wissekerke, W. J. Vader, en is aan J. A. De Ridder, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Zwammerdam. Door Z M. is benoemd tot landmeter der 3e klasse van het kadaster, de adspirant-landmeler E. Dijkstra. Door Z. M. is aan 11. J. C. Van Lent, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lijdelijk adsistenl aan 's rijks veeartsenijschool, en voor den tijd van één jaar, tot adsisient aan gemelde school benoemd: A. Vrjjburg, vee arts te Beetslerzwaag. Door Z. M. is aan mejullrouw C. M. A. Van den Berg. laatstelijk hulp onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederlandsch-Indié, thans met verlof hier te lande, we gens ziekte, met ingang van 1 Mei 1885, op haar verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De benoemde tijdelijke officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht A. Lachawiec, med. doctor, wordt met 26 dezer geplaatst in de rol van Z'. M'. wachtschip te Willemsoord, ten einde dienst le doen in het hospitaal der marine aldaar. Over de aanmaning tot voldoening van eene al of niet dubieuse schuld kregen twee personen le Leiden het onlangs met elkander te kwaad. Van woorden kwam het tot daden, de een, de smid v. D„ bracht zijne tegenpartij met een stuk ijzer eenige slagen toe waardoor hem twee ribben werden ge broken en de ander, zekere v. d. A., trok een mes en verwondde daarmede zijn tegenstander in de borst. Beiden werden le dier zake voor de Haagsche rechtbank gedagvaard, doch de uitspraken van dat college leverden noga eenig verschil op, daar v. D. veroordeeld werd tot 3 maanden celstrafterwijl v. d. A. er slechts met eene boete van ƒ12 afkwam. v. D., die zich met de tegen hem uitgesproken straf bezwaard gevoelde, voorzag zich van het vonnis in hooger beroep, welk beroep heden door de v-orrectioneele kamer van hel gerechtshof te 's Gravenhage werd behandeld. Z(jne verdediging werd voorgedragen door m'. 1). S. Van Emden, die, de beide vonnissen met elkander in verband beschouwde en trachtte aan te toonen, dat het wettig en overtuigende bewijs voor de schuld van dezen bekl. niet was geleverd. In elk geval was naar zjjn oordeel de opgelegde straf veel te hoog en hij vertrouwde, dat óf eene vrijspraak óf eene veel mindere slraf door het hof zou worden uilgesproken. Adv. gen. jhr. mr. De Savornin Lohman, die in deze zitting van het hof voor 't eerst het openb. min. waarnam, zag in de beide vonnissen het be wijs dat deze zaak door de rechtbank van alle zijden was beschouwd en geloofde niet dat uit het eene vonnis ten nadeele van het andere kon worden geargumenteerd. Wat het bewijs aangaat meende hij dat terecht als voldoende bewezen was aangenomen dalgeen wat den bekl. is ten laste gelegd, terwijl hem overigens de opgelegde straf niet te hoog voor kwam. Op grond daarvan requireerde hij de bevestiging van het vonnis. Gisterenmiddag dineerden vele hooggeplaatste personen bjj H. K. H. prinses Hendrik. Bij zijn optreden in het eerste bedrijf van Faassen's »Platijn C'." werd de heer Le Gras, die den 13,n dezer zijne 25-jarige loopbaan als tooneelspeler herdacht, gisteren door het publiek met luide en aanhoudende toejuichingen ontvangenterwijl hem een zilveren lauwerkrans werd aan geboden. Bij het bestuur der Haagsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw bestaat het voornemen om ook dit jaar weder eene harddra verij en schoonrijderij te doen plaats hebben. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. ENGELAND. Kolonel Frederik Burnaby, die in den slag bij Abu Klea sneuvelde, was bekend door zijne groote reizen eerst in Zuid-Amerikalater in Midden- Afrika. In 1875 maakte hij zijn beroemde en avontuurlijke rit naar Khiva, die gepaard ging met de grootste bezwaren en persoonlijke gevaren. In het volgende jaar deed hij te paard eene reis door Klein-Azié en PerziB, en be vond zich later als non-combattant in Don Carlos' leger in Spanje. In Egypte woonde hg den slag van El Teb bijwaar hij gekwetst werd. Kol. Burnaby was ook in het reizen met luchtballons een der grootste waaghalzen. Uit Teheran is aan den Standard gemeld, dat de shah van PerziB jl. Dinsdag eene wapenschouwing heeft gehouden over 2000 man, die eer gisteren naar Aslrabad zouden vertrekken om het gezag van PerziB onder de Turcomanen Tan Yodut te handhaven. Deze expeditie mishaagt Rusland in hooge mate, daar deze mogendheid beweert een soort van protectoraat over die Turcomanen te bezitten. Hel kabinet van St. Petersburg zou bjj de Perzische regeering geprotesteerd hebben. De Times verneemt uit Durbandat de majoor Gorgesde Britsche vertegenwoordiger te Pretoria, onverwacht bevel ontvangen heeft om naar Kaapstad ie gaan. De reden is onbekend. Er zjjn thans, volgens de Sun, te New-York 100.000 mannen zon der werk.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5