LEIDSCHE C0ËR41T. M#. 18. DONDERDAG 22 JANUARI. 18H5. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën ie van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 5 3* LEIDEN, 21 Januari. De commissie belast met het afnemen van het praktisch apothekers- 3 examen heeft in hare zitting van heden tot apothekers bevorderd deheeren: JiB. J. Boerrigter, geb. te Laar (Hannover); Jan Douwes, geb. Ie Leens; J. M. Van Gherl, geb. te Enkhuizen, en tl. G. De Zaayer. geb. te Gro lt 1*P 7ningen. De examens van de eerste zitting zijn hiermede afgeloopen. 2 Door de geneeskundige staatscommissie is lot arts bevorderd: de heer D. Tjeenk Willink, cand.-arts. Toegelaten voor het 1' gedeelte: de hh. B. F. M. Berger, cand.-arts, en J. C. Schreuder, med.-doctorandus. qTI Zooals bereids werd gemeld, is door bestuurderen der Muziek-en Tooneel- - vereeniging "Nul en Vermaak" eene oproeping gedaan van werklieden, die Dp dit oogenblik werkeloos zijn, ten einde aan hen, van de baten der voor telling op 29 Dec. II. door die vereeniging gegeven, bons uit te reiken voor ardappelen, rijst en bruine boonen. Het spreekt van zelve dat vele aan zagen zijn ingekomen. De commissie, met die administratie belast, bericht 8k|ao ook dat de uitkomst van dien aard is, dat aan 243 werkelooze huisge- innen onderstand zal worden verleend, waarmede hedenmorgen een aan- ang is gemaakt. Bij een zoo groot aantal rechthebbenden is het een na- mirlijk gevolg dat de recette, hoewel niet onaanzienlijk, spoedig zal zijn g^Verdwenen. Het bestuur der vereeniging voornoemd wenschte wel dat dit anders ware, vooral met het oog op het wintergetjjde dat zich al ernstiger loet aanzien. Mocht het zijn dat Leiden's gegoede ingezetenen wilden hel en op den ingeslagen weg nog eenigen tijd te kunnen voortgaan, gaarne erklaard het zich bereid elke gift, hoe klein ook, voor dit doel te willen i ontvangst nemen aan het adres van den voorzitter A. J. J. Booda, Bree- traat 54. Mochten bestuurderen ondervinden dat nog velen werden ge- onden die voor dit goede doel iets wilden afzonderen, dan voorzeker wordt e zoo moeielijke taak door hen begonnen, meer aangenaam en tevens ge- lakkeiijker gemaakt. Hedennacht ten drie uren zijn nog drie pakschuiten met vijf paarden spannen van Rotterdam langs den Vliet gekomen. Aan de Neksluis over- aclitten deze schuitenwaarop zij zich door het ijs hebben gewerkt tot innen deze gemeente. Over hel wak dat de pakschuiten gemaakt hadden twogen zich heden schaatsenrijders, want het had streng gevroren. Daar ^2^t temperatuur met oostenwind niet meer gedaald is, de barometer geen j gaging toont tot rijzen en het weer te fraai is om duur te verwachten, kan )2 56)4 32 16 10H islan ABB1 t het zuidwesten binnen een paar dagen wel verandering ontstaan. Naar men ons uit Katwijk meldt zijn gisterennamiddag van daar de trste 64 bomschuiten op de verschvisscherij uitgegaan; met gunstig weer tllen er spoedig meer vertrekken. Pakketten, bestemd voor Portugal, kunnen thans weder ter verzen- ing per post. mede langs den weg van Frankrijk, worden aangenomen. Het stoomschip Macassarvan Batavia naar Amsterdam, arriveerde isterenavond te Port-Said en zal hedenochtend de reis voortzetten. De \ederland en Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is gisterenavond te Port- aid aangekomen en zal hedenochtend de reis voortzetten. De Primes émalia, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden Ie Genua. De htavia, van Java naar Rotterdam, arriveerde heden te Suez. De Soenda, an Batavia naar Amsterdam, vertrok van Colombo 19 Januari, lie Koning fillem III, van Amsterdam naar Java, arriveerde gisteren te Padang. Gisterenmorgen is in de Noordvestgracht te Schiedam drijvende ge- onden het lijk van den brandersknecht C. L. F. Krohne. oud 32 jaar, J', dieeergislerenmorgen, Ie ongeveer 3 uren, zijne woning heeft verlaten, zich naar zijn werk begevende. De ongelukkige schijnt, door de duisternis 8( misleid, te water te zijn geraakt. Hij laat eene vrouw en drie jonge kin- - deren na. 3' Aangaande de ramp op de Nieuwe Maas, wordt nog gemeld: De stoom boot Oude Maas 11, van Oud-Beierland, die ongeveer 160 passagiers en een groot aantal stuks vee aan boord had, werd beneden de zwarte ton bij Vlaar- Ringen aangevaren door de rijksstoomboot Zeemeeuw, waarbij de Oude Maas oen groot gat in den voorsleven bekwam en dadelijk begon te zinken. De paniek was onbeschrijfelijk. De Zeemeeuw deed alles wat mogelijk was om tie passagiers te redden, en evenzoo de Oude Maas III. die, van Rotterdam komendejuist voorbij voer. Toen de passagiers over warenwerden er 'ier vermist, die vermoedelijk door den schok gedood werden. Het juiste aantal omgekomenen kan echter nog niet opgegeven worden. Het vee, dat voorop stond, is verdronken; van de beesten die achterop stonden, hebben enkele zich losgerukt en zijn naar den wal gezwommenal de overige zjjn mede verdronken. Van de goederen is niets gered. Van andere zijde ver neemt men, dat in de voorkajuit van de gezonken stoomboot twee ljjken zijn gevonden en wel van eene oude vrouw en van een meisje van ongeveer 16 jaren. Kapitein De Koning van de stoomboot Ondernemingzegt het volgende: "Toen ik te Vlaardingen lag te lossen, hoorde ik een slag alsof een kanon werd afgeschotenen daarna een vreeselijk hulpgeroep en gekerm van menschen; zoo spoedig mogelijk werd los gemaakt en daar ik door den mist niets kon zien, op het geluid afgestoomd. Aangekomen bleek mjjne hulp niet meer noodig te zijn; de Zeemeeuw en Oude Maas III hadden de passagiers al aan boord, de aangevaren boot zonk van voren en daar het water nog door het schot werd tegengehouden, stond de boot rechtop met het roer in de hoogte. Er was geen leven meer op te zien, enkele beesten hadden zich losgerukt, maar de meeste waren verdronken. Op mjjne terugreis was ook het achtergedeelte gezonken, en kon ik de doode beesten zien liggen. Het aantal passagiers dat verdronken is kan nog niet met ze kerheid bepaald worden. Eenige schuiten zijn bezig met zoekener worden nog menschen vermist, het juiste aantal verdronkenen zal dus eerst binnen een paar dagen bekend worden. Gisterenavond vervolgde! op de Vlietkade te Kralingen een hond eene kudde schapen van 63 stuks, die alle de vlucht namen op het (js en er door heen zakten. 61 werden er gered, de twee andere verdronken. Gisterenochtend is een varensgezel, wonende te Rotterdam, die zich met schaatsenrijden op de Kralingsche plas vermaakte, door het ijs gezakt en verdronken. Hij was herhaaldelijk gewaarschuwd tegen de gevaarlijke plaats, waar hem het ongeluk trof. Zjjn lijk is nog niet gevonden. Ook een jongeling, wonende te Rotterdam, is op de Kralingsche plas door het ijs gezakt en verdronken. Zijn lijk werd spoedig opgevischt. Onlangs werd gemeld, dat in de schooi, bestemd voor de militairen, in de kazerne te Haarlem een groot aantal voorwerpen op baldadige wjjze waren vernield. Na een langdurig onderzoek is nu de schuldige ontdekt. Het is de korporaal W. v. G. v. P., die deswege tot eene celstraf van een jaar veroordeeld is. Omtrent de inbraak in het kantoor van den heer Lievegoed in de Haar lemmerhouttuinen te Amsterdam kan nog worden medegedeeld, dat in deze van plichtverzuim der politie is gebleken. Immers twee agenten hebben in den bewusten nacht, in plaats van hunne ronde behoorljjk te verrichten, zich gcrnimen tjjd opgehouden ten huize van een bakker of broodverkooper aan den Spaarndammerdijk. waardoor de mogelijkheid is ontstaan, dat de dieven met hun buit ongemerkt zijn voorbijgegaan. (Bbl.) Te Heiloo bij Alkmaar woedde gisterennacht een hevige brand, welke de boerderij »De rustende jager" in ascli legde. Een deel van het vee kwam in de vlammen om. Ook de eigenaar bekwam, bjj het pogen om het zjjne te reddenhevige brandwondentengevolge waarvan hij is overleden. Maandagavond is te Utrecht in de Korte Komsleeg een mandje ge vonden, waarin een jongentje van vijf maanden oud, met een briefje op de borst, dat het hier uit armoede, daar de moeder niet meer voor het onder houd kon voorzien en de vader overleden was, was neergelegd. Het werd terstond door eene vrouw opgenomen en bij haar te huis verzorgd. Het paneelzagen dat eene poos uit de mode scheen is weder ter hand genomen. De beoefenaars van dat vak hebben zich nu in Arnhem vertoond. Blijkbaar waren zij zeer bedreven in hun handwerk; de bewijzen welke zfl Zondagnacht daarvan aflegden, getuigen, dat zij de kunst meester zjjn; maar van de twee deuren in dezelfde woning, waar ze op die wijze wilden binnendringen, waren de naden van het paneel van binnen met ijzer beslagen, zoodat de pogingen mislukten. De Leeuwarder Courant van heden bevat reeds ruim 30 aankondigingen van hardrijderijen, alle in Friesland, de meeste binnen de eerste drie dagen, alle nog in deze week te houden. Behalve enkele gouden en zilveren me dailles werd reeds in totaal eene som van ƒ3000 aan prijzen uitgeloofd. Te Sneek zal Donderdag a. s., van wege de ijsvereeniging Sneek, jjs en weder dienende, eene hardrijderij op schaatsen plaats hebben door gym nasten der vier noordelijke provinciënwaarbij eene gouden medaille als prijs en eene zilveren medaille als premie worden uitgeloofd. Vóór den aanvang en na den afloop der rjjderjj zal een optocht plaats hebben in kos tuum met banieren.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1