uidsum €01 It A T. r 1885. N#. 16. DINSDAG 20 JANUARI. STADS-BERICIITEN, at b en. steed rondf nai e vti diem ïdrag enote 'raaj !n eenli n d( hij o I TOt rdei ie ui( rloot ieeldi felijlj teren meet nst I jkhej ioeni tlrjjlj lwe wad n dfj an fonij o :er hum ir hi en a hunt i, di al De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels janrs f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groole letters berekend naar plaatsruimte. in 4 'enik HER-IJK. BURGEMEESTER in WETHOUDERS yin LEIDEN, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 16Jen December 1884, n°. 54 Provinciaalblad n°. 77), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der inaten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1885; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet van den 7e0 April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor wijk III, op den 20, 21 22 en 23 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 2den December 1884, de letter l/, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichtenen bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 December 1884. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. gsti 9.- 8.50 6. 6.25 5.75 6.75 4 50 3.5Qf 7.75 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over het afgeloopen jaar 1884 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoe digste, uiterlijk vóór uit'. Januari e. k. ter Gemeente Secretarie (af- deeling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leideü, 3 Januari 1885. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. 6.75 1.— 4.- 1.80 1.60 LEIDEN, 19 Januari. Door burg. en weth. dezer gemeente is heden ter raadhuize in hel openbaar aanbesteed: 1'. het verrichten van eenige werkzaamheden aan de gebouwen en meubelen der openbare lagere scholen, in zes perceelen. De hoogste en laagste inschrijvingen bedroegen achtereenvolgens: Van perceel 1 f 1085 en 698, van perceel 2 441 en 173, van perceel 3 1092 en f 729, van perceel 4 298 en 170, van perceel 5 1140 en 965 en van perceel 6 740 en 156. Als laagste inschrijvers zijn van de verschil lende perceelen voor de vermelde bedragen aannemers geworden, de heeren: le J. I. Planjer, metselaar; 2' lil. N. Laugezaal, timmerman; 3' H. J. Sloot, timmerman; 4' P. Hasselbach; 5' H. De Jongh en G. J. kooreman, timmer lieden, en 6' J. H. Heus, huisschilder, allen le dezer stede. 2". het ver richten van eenige werkzaamheden aan de hoogere burgerschool voor jon gens en het gymnasium, in twee perceelen. De hoogsie inschrijving van perceel 1 bedroeg 735 en van perceel 2 434. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer A. Verhoog Jzn.. timmerman alhier, voor 450 en f 239. 3°. het maken van een ijzeren hek om de school in de Van-der-Werfslraat. Hiervan is als laagste inschrijver aannemer geworden, de heer G. Brummelkamp, smid alhier, voor f 769,85. Het hoogste inschrij vingsbedrag was 1379. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 36, ƒ17.50, /4.10 en /1.95, de laagste prijzen ƒ35. ƒ17 50. 3.70 en ƒ185. Hedenmiddag 1 uur ontstond brand in een gebouw, gelegen aan den Zijlsingel, ingericht tol vernisslokerij, van de firma Herfst en Helder alhier. Spoedig was de spuit van den Zijldijk en die van de firma De llcyder en C". ter plaatse aanwezig, zoomede het dagelijksch bestuur, de beide gemeente- veldwaclnersen rijkspolitie. Door de eerste behoefde echter slechts water le wor den gegeven om het in de onmiddellijke nabjjheid gelegen gebouw, waarin spiritus en andere licht brandbare stollen geborgen waren, te sparen, wat dan ook is mogen gelukken. De felle hitte maakte het somwijlen onmo- geljjk het brandende perceel te bereiken. Hoewel door zamenloop van om standigheden geen gebruik is gemaakt van den voorraad zand ter blussching aldaar aanwezig, zou deze niet voldoende zjjn geweest den brand te stuiten. Naar wij vernemen is het perceel, dat geheel is uitgebrand, tegen brand schade verzekerd Het onbeschadigde perceel zal gedurende den nacht wor den bewaakt. Naar wij vernemen is heden een aanvang gemaakt met de inzameling van giften ten behoeve van eene inrichting voor weezen in den lande, waar voor onlangs oproeping is gedaan door de vereeniging van weesvaders. Het schoone doel voor oogen houdende, vertrouwen wij dat zij, van wie dit plan is uitgegaan, in hunne pogingen niet zullen beschaamd worden. Zooals blijkt uit achterstaande aankondiging heeft zich te Amsterdam eene commissie gevestigd, die zich ten doel stelt het bijeenbrengen van gel den ten behoeve van die ongelukkigen die door de verschrikkelijke aard bevingen in Spanje van have en goed zijn beroofd geworden. Wij achten het overbodig iels tot aanprijzing te zeggen, aangezien wij ons overtuigd hou den dat ook nu de Nederlandsche natie niet achterwege zal blijven een pen ningske af te zonderen voor hunne zoo geteisterde natuurgenooten. Het reeds meermalen besproken pensioenfonds voor werklieden is, in weerwil der vele aan de oprichting verbonden moeielijkheden, onlangs tot stand gekomen en bij toenemende medewerking van belangstellenden, schjjnt de bloei der zaak verzekerd te zijn. De gelegenheid tot deelneming in het werkliedenfonds is geopend met den aanvang van 1885. Zoolang nog geen directeur is benoemd zullen commissarissen zich voorloopig met die werk zaamheden belasten. 0. m. is ook commissaris de heer mr. H. B. Greven, le Leiden. Eerlang zullen in de verschillende deelen des rijks agentschappen worden gevestigd. Het bestuur vleit zichdat het goede voorbeeld van een der voornaamste fabrikanten uit Utrecht, die reeds voor pensionneering op 60-jarigen leeftijd van zjjn personeel in het werkliedenfonds heeft deelgeno men, door velen zal gevolgd worden. Men schrijft aan het D. c. Z. en 'i Gr. uit Leiden, dat de notarissen aldaar zich tot Z. M. hebben gewend met het verzoek om de door het over lijden van den notaris P. Muller opengevallen plaats niet te vervullen. Eigen Baard behelst o. a. eene albeelding van het gedenkteeken van Leiden's ontzet, het monument en de vier bas-reliefs. In de Staatscourant van 18/19 Jan. wordt de uitslag medegedeeld van de in 1684 te Utrecht gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche taal. De St.-Ct. van heden bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen der examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen. Binnenkort kan eene belangrijke bijdrage worden verwacht tot de kennis van Nieuw-Guinea, waarvan men nog zoo weinig weet. De resident van Ternate, de heer Van Braam Morris, zwager van den tegenwoordigen gouverneur-generaal, is een breedtegraad ver de Rochussen-rivier opgestoomd. De journalen en kaarten van dien merkwaardigen ontdekkingstocht worden, onder toezicht en medewerking van den heer Robidé van der Aa, uitgege ven en zullen eerstdaags het licht zien. (B.) Omtrent het berichtdat de vermiste ingenieur Stork goed en wel in Amerika aangekomen zou zijn, is noch bjj de familie, noch bij de politie, noch bij de beste vrienden van den verdwenette iets bekend. [Ebt.) Door de Rotterdamsche politie is een Oostenrijker in voorloopige be waring genomen, die zich onder verdachte omstandigheden in een hótel te Rotterdam ophield en die gebleken is, zich nabij Praag aan een diefstal onder verzwarende omstandigheden te hebben schuldig gemaakt, op grond waarvan door de Oostenrijksche regeering zijne uitlevering aan het Neder landsche gouvernement was gevraagd. Iemand te Haarlem, die zich veeltijds buiten de stad ophoudt, had voor eenigeti tijd bij zijne familiebetrekkingen in bewaring gelaten een trommel met eITecten, ter waarde van ruim 30 duizend gulden. Toen hij zich dezer dagen weder in bezit wilde stellen van zijn kapitaal, ont brak daaraan de helft; alle nasporingen naar het overige zijn tot heden vruchteloos gebleven. In de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam heeft Zaterdagnacht eene brutale inbraak plaats gehad: De heer B. C. J. Lievegoed heeft in de ge- bonwen 92 tot 102 eene zaak met verscheidene vertakkingen. Behalve eene specerij- en droogerijmalcrij, heeft hij daar een krijtmolen en mosterdfa- briek, terwijl hij onder de firma Wed. John Gay eene inrichting heeft tot het inmaken van zuren. De gebouwen welke meest alle van hout zijn grenzen van achteren aan de bogen der viaduct, door den heer L. voor bergplaatsen gehuurd, welke weder door houten hekken zijn afgesloten. Men begrjjpt dat het inbreken den dieven dus niet moeilijk is gevallen; zjj

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1