BIJVOEGSEL behoorende tot de Leid so he Courant van Maandag ó9 Januari Ó885dS. EJrCELAKD. Te Inverness werd door eigenaars van grond in de Schotsche Hooglan den eene vergadering gehouden, op verzoek van den minister van binnenl. zaken sir W. Harcourt, om den toestand van de kleine boeren (crofters) in de Hooglanden te bespreken. Er werd besloten, de stukken grond van de crolters, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbood, te vergrooten en hun contracten met eene lagere pacht, benevens vergoeding voor verbeteringen, aan het land toe te slaan. Bij de regeering zal er op worden aangedrongen, subsidie te verleencn ten behoeve der ontwikkeling van de visscherij en overi gens de emigratie in de hand te werken. Te Warminster werd Woensdagavond een dynamietaanslag tegen het raadhuis gepleegd. Ook ditmaal werd geen andere schade aangericht dan eene verbrijzeling van de ruiten van het gebouw en de naburige huizen. Van de Caddulbronnen is te Cairo, onder dagteekcning van 12 dezer, hel bericht ontvangen, dat de geheele colonne-Stewart dien dag aldaar was aaogekomen. Gedurende den tocht van de Howe.viatt-bronnen af hadden de Egyptische soldaten, die het waterconvooi begeleidden, zich zeer slecht gelragen. Zij verbruikten het water dat voor anderen bestemd was en wigerden verder voorwaarts te gaan. Volgens een later bericht zal de co- loine-Stewart den I4,l«n naar Metammeh vertrekken, waar hij den 174'" ditkt aan te komen. Volgens de laatst ontvangen berichten waren de in- igrgenten slechts in gering getal te Metammeh aangewezen. Be zeebrigade zil waarschijnlijk met de stoomboot Gordon van laatstgenoemde plaats naar (barloem gaan. Ten opzichte der overeenkomst tusschen Corea en Japan wordt aan de Standard uit Shanghai gemeld, dat Corea eene oorlogschatting van 509,000 gels zal betalen en Japan eene vaste bezetting van 1500 man te Seul zal «bben. De Times verneemt uit Durban, dat de heer Kruger, president van de 'ransvaal, zich verleden Donderdag met vijftig man ruiterij naar de grens telt begeven. Volgens verklaring van den staatssecretaris Bok zou na de atvangst van het Eugelsche ultimatum de Transvaalsche regeering overtuigd jjn geworden, dat de hulp van Duitschland moet worden ingeroepen. In ene openbaar gemaakte dépêche van den heer Bok aan lord Derby wordt bewering ontkend, als zou de Transvaal aansprakelijk kunnen gesteld rarden voor de geheele of gedeeltelijke voorziening in de kosten, welke de ipeditie naar Bechuanaland zal veroorzaken. Al het mogelijke is door de 'ransvaalsche regeering gedaan om hare onderdanen van schending der gren en terug te houden. Dat de Londensche conventie willekeurig zou zijn ge- chonden, wordt door haar nadrukkelijk tegengesproken; zjj verklaart zich elfs bereid, bij de Goosenlanders pogingen aan te wenden, om te berusten i de voorwaardendoor de Kaapsche ministers gesteld. - Aan de Timet wordt gemeld, dat de Zoeloelandsche Boeren, bijge daan door de Oesoctoes. een aanval op Oham Quasi hebben gedaan, omdat leze niet Dinizeeloe wilden erkennen. Oliam heelt echter de aanvallers ver dagen, hun groote verliezen toegebracht en de geroofde runderen heroverd. Om generaal Grant uit zijne financiêele moeieljjkheden te reddenheeft ie senaat der Vereenigde Staten zich vereenigd met een wetsontwerp om Jen oud-president der Vereenigde Stalen op de lijst der gepensioneerde offi- tieren te plaatsen, met den rang van generaal. Door dezen maatregel zal de [eneraal een jaarlijksch inkomen van ruim ƒ33,000 verzekerd z(jn. De heer Schuyler Colfax, gewezen vice-president der Vereenigde Staten lan Noord-Amerika, is den 13 Januari plotseling te Menkato overleden. Volgens een telegram uit New-York, heeft de betrokken rechter van iet Supreme Court aldaar afwijzend beschikt op het verzoek van een obli- [atiehouder, dat aan de New-York Central spoorwegm. het recht tot uitbe- iling van het laatste kwartaaldividend ad 1% pCt. zou worden ontzegd. Verleden jaar zijn in de Vereenigde Staten 453,983 landverhuizers aan- lekomentegen 560,196 in 1883. De landbouwtentoonstelling te Saint-Lonis wordt verlicht door meer dan 100 Edison gloeilampen, gevoed door eene machine van hetzelfde systeem. Ie beweegkracht wordt door eene Armington-Sims-machine geleverd. Eene torstelfabriek der zelfde stad wordt verlicht met 150 Edison gloeilampen lan 26 kaarsen lichtsterkte en het nieuwe postkantoor aldaar is ook van tlectrisch licht voorzien. Te South-Beerd hebben arbeidstakende werklieden, meest PolenDins- lag II. ernstige onlusten verwekt. Zjj drongen in eene fabriek binnen en verdreven de daar bezig zijnde werklieden. Verscheidene personen werden [ekwelst, maar eindelijk kwamen de troepen tusschenbeide, die de werk- itakers in hechtenis namen. De regeering der Argentijnsche republiek heeft den gedwongen koers voor de biljetten der provinciale banken gedurende twee jaren vastgesteld. Jet goud doet 17 pCt. premie. FRAK KR IJ H. De gebroeders Laroche, die voor het gerechtshof der Seine terecht stonden wegens het vervaardigen van valsche banknoten der republiek Haïti, Jjjn door de gezworenen vrijgesproken. Tegen eergisteren hadden de werklieden buiten verdienste te Parijs leene manifestatie in de open lucht aangekondigd. De aanplakbiljetten, welke daartoe opriepen, zijn echter door de politie afgescheurd en van het plan is k niets gekomen. De overheid hadschijnt hetkrachtige voorzorgsmaatre gelen genomen. Victor Hugo heeft een terrein naast zijne tegenwoordige woning aan- gekocht voor ruim 337,000 Ir. Hjj denkt er voor zich een huis te laten bouwen. Wel moet de 83-jarige man zich nog sterk gevoelen om zulk een voornemen op te vatten. *54 SA h De vermaarde verzameling van Basilewski, door Rusland aangekocht, is verleden Woensdag in zes waggons van Parijs naar Petersburg verzonden onder geleide van den heer Lacoste, gewezen opvoeder van de kinderen van wjjlen Czaar Alexander II. Het geheel was bjj 18 maatschappjjen voor 6 millioen frs. verzekerd. Volgens een berichtgever van het Petit Journal te Lyon, heeft de politie aldaar eene zamenzwering ontdekt van anarchisten, die, eindelijk van woorden lot daden willende overgaan, zich voorgenomen hadden, de geweren en patronen van eene scherpschntters-vereeniging, bij de schiet baan dier vereeniging, buiten de stad, te vermeesteren. Er waren 8000 patronen, die het bestuur der vereeniging naar eene veilige plaats heeft doen overbrengen. De schietbaan wordt bewaakt en de politie spant alle krachten in om de zamenzweerders op het spoor te komen. In eene steenkolenmijn in het depart. Pas de Calais heeft eene ont ploffing plaats gehad, waardoor een mijngang over eene lengte van 800 meter instortte en 28 werklieden om het leven kwamen. Het kasteel bij Bergerac waar Montaigne gewoond heeft en waar tal van herinneringen aan den schrijver van vele kunstwerken bijeen waren gebracht, is Maandagnacht geheel afgebrand. SPANJE. Z. M. de koning heeft Dinsdag Grenada verlaten om Albnnuelas te be zoeken; maar hij is in het dorp Padoul moeten blijven, daar de wegen on bruikbaar waren tengevolge van regen en sneeuw. Z. M. heeft zich toen naar eenige andere dorpen begeven en is naar Grenada teruggekeerd. Albu- nuelas is door de inwoners verlaten; de jongste schokken hebben alles wat van de stad nog overeind stond vernield; 450 huizen zijn verbrijzeld en 300 ljjken werden uit de puinhoopen gehaald. Het aantal gekwetsten beloopt 200. Een zware sneeuwstorm woedt niet alleeu boven Andalusië, maar ook te Madrid en in het noorden des lands. DIJITSCHLiANfD. De Pruisische troonrede bevat nog aangaande den landbouw; *De uit breiding, door de wetgeving des rijks in het njjverheidsbedrijf te weeg ge bracht, is zichtbaar in eene allengs voortgaande ontwikkeling der volkswel vaart. Alleen de landbouwende bevolking mist tot nog toe het haar toeko mende aandeel in de weldaden van dien vooruitgang. Niettegenstaande een over 't algemeen gezegenden oogst rust er op den landbouw een druk. Tegen over de toegenomen kosten van voortbrenging en de verhoogde openbare lasten, die op deze gewichtigen tak van bedrijf rusten, zijn naar evenre digheid daarvan de prijzen der voornaamste voortbrengselen niet gestegen en thans veeleer lager dan sinds vele jaren. Het debiet binnen het bereik der technische nevenbedrjjven kwijnt, en de prjjzen van suiker en geestrijke dranken zjjn gedaald tot een peil, waardoor in het bedrjjf niet slechts de winst ophoud, maar verlies wordt teweeggebracht. Het zal b(j Zr. M'. re geering een onderwerp van voortdurende zorg zijn, voor zooveel zjj vermag, de oorzaken dezer zware crisis aan het licht te brengen en door hare maat regelen zooveel mogelijk er in te voorzien." Uit een telegram, uit Weenen te Berlijn ontvangen, bljjkt, dat de politie te Frankfort wel degelijk een bepaald persoon verdenkt van den moord op den polilieraad Rumpfl. Zij zond aan de politie te Weenen diens signalement. Het politiebestnur te Frankfort heeft de premie op de ontdekking van den moordenaar van den heer Rumpfl tot op 10000 mark verhoogd. Uit Denemarken wordt van den li'" dezer des avonds gemeld, dat wegens sneeuwstorm verschillende spoortreinen niet konden loopen. Ook uit Christiania wordt berichtdat een sneeuwstorm uit het noordoosten de treinen 'öf te laat doet aankomenól geheel doet uitblijven. De voorwerpen van kunst uit de werkplaats van Hans Makart zullen in Maart in het openbaar verkocht worden. Te Czernowitz hebben herhaaldelijk grondverschuivingen plaats De Grieksche kathedraal en het akademiegebouw, welke in 1864 gebouwd werden en 10,000,000 kostten, loopen groot gevaar van in te storten. Eene naburige boerenwoning is reeds door eene bergstorting bedolven. PER TELEGRAAF. MADRID, 16 Jan. In antwoord op een interpellatie van markies d'Armjjo, die den minister van builenlandsche zaken verweet Spanje vernedert te hebben, verklaarde markies d'Elduayen, dat hij deze beschuldiging verre van zich werpt en ze op den interpellant overbrengt. Hjj voegde er bjj dat de betrekkingen van Spanje met al de mogendheden voor- treflelijk zijn. en dat al de moeilijkheden, die zich tot dusverre hebben voorgedaan, op vriendschappelijke wijze zijn of zullen worden uit den weg geruimd. PARIJS, 17 Jan. Edmont About is overleden. BERLIJN, 17 Jan. Naar aanleiding van het bericht, heden door de bladen medegedeeld, dat de regeering Brindisi tot uitgangspunt der nieuwe post- bootlijn heeft gekozen, wordt van goed ingelichte zjjde gemeld, dat nog geen besluit in dit opzicht is genomen en dat ook niets zal besloten worden, voordat de wet lot ondersteuning der lijnen gereed is. LONDEN, 17 Jan. Lord Granville komt heden te Londen. In den loop van den namiddag zal de heer Waddingion hem Frankrjjk's tegenvoorstellen met betrekking tot Egypte overhandigen. Men gelooft dat in de volgende week een kabinetsraad gehouden zal worden om deze voorstellen te onder zoeken. NEW-YORK, 16 Jan. De mais-opbrengst in de Vereenigde Staten over het jaar 1684. wordt geschat op 1795 millioen bushels; de tarweoogst zal ongeveer 513 mi lioen bushels opgeleverd en de opbrengst van haver zal het cjjfer van 583 millioen bereikt hebben. Deze cjjfers zjjn de hoogste welke men ooit gekeud heeft.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5