LE1D8CBE €01! BA IT. 1885. 1°. 4. DINSDAG 6 JANUARI. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiên is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Hemen de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1885, voor hen die op den lslfn Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1866, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun lffrjaar, doch vóór het volbrengen van hun 20"e, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 16den, den 23ste0 en den 30"«n December 1884; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 12dtn Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, d Dinsdag a 13dcD a a aa a 4 en 5 a Woensdag a 14d<n a aa a aa aG, a Donderdag a IS1*"1 a aa a aa a 7 a Vrijdag a 16'e0 a aa a aa a 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgaveder woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdee- ling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsohe Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden 5 Januari 1885. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Januari. Nadat een paar jaar geleden nu wijlen den heer H. F. Schlette, en in het jaar lfc83 den heer C. J. Heintz, hun vijfentwintig-jarig jubilé vierden als regent van het Evang. Luth. weeshuis alhier, herdacht gisteren de heer C. H. Backer den dag waarop hjj voor vijfentwintig jaar dezelfde betrek king aanvaardde en merkwaardig genoeg hoopt inliet volgende jaar den heer G. J. Bos, als laatste in dit viertal, hetzelfde feest te herdenken. Het is zeker een merkwaardig feit dat vier regenten van een gesticht in achter eenvolgende jaren, hun vijfentwintig-jarig jubilé mochten vieren, wij hopen daarom dat zij nog vele jaren in vereende krachten tot voorspoed van ge noemd gesticht mogen werkzaam zijn. Gedurende het laatste kwartaal van 1884 is het museum van natuur lijke historie alhier bezocht geworden door 971 personen. Gedurende het 4e kwartaal 1884 is de kweekschool voor zeevaart al hier met 100 jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 170. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, ƒ19, ƒ4.10 en ƒ1.95, de laagste prijzen ƒ35, ƒ18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Het jjs is zóó slecht, ook in de singelgrachten, want daartoe heeft het te kort en niet streng gevroren terwijl het geenszins van één nacht is, dat het gisteren golfde onder de schaatsen van waaghalzen, die nooit ver genoeg zijn. Geen wonder dat menigeen voor ongelukken vreesde, terwijl het ijs overal scheurde. Daar de barometer gedaald, de wind naar het znidwesten geloopen is en de temperatuur zachter wordt, kan er stormweer uit den Atlantischen Oceaan verwacht worden. Schippers van pakschuiten en veerschuiten hebben heden de vaart open gehouden, omdat zij vooreerst geen vorst verwachten. De berg heeft een muis gebaard, van Horatius, viel iemand heden ten kwart over een uren in, toen een jongen aan de Botermarkt uit een val eene muis losliet, die bijzonder snel en met allerlei wendingen zich over het ijs en dan weer in het water voortspoedde. «Hij (wij maken in het spraakgebruik de meeste woorden mannelijk, zon en maan niet uitgezonderd) hij kan er toch «nooit" af, riepen de belangstellende jongens, want tegen den wal kan hij niet op. En toen de jongens met stukken ijs en straat- steenen beproefden om de muis te treffen, hetgeen niet gelHkte, was de belangstelling bij dit geval van groote menschen zóó toegenomen, dat een ongeluk ten opzichte van een zekeren jongen P.die al spelende in het water valt en door een zekeren Q terstond op het droge wordt gebracht, er mee kon worden gelijk gesteld, zoo dat met de muis niet veel meer indruk maakte. Door den heer jhr. mr. A. Baud te 'sGravenhage is, ook namens diens mede-erfgenamen in de nalatenschap van wijlen de douairière baronesse U. S. Baud, een tot die nalatenschap behoord hebbend model van een schip van kruidnagelen vervaardigd (Ambonsch werk) onder glazen stolp op maho niehouten voetstuk aan het rijks ethnographisch museum te Leiden ten ge schenke aangeboden. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een aan het postkantoor 'sGravenhage ingeschreven postwissel groot ƒ64.52, door een onbekende wegens te weinig betaald successierecht ingezonden. In een afzonderlijk bijvoegsel der Staatscourant n°. 3 wordt medege deeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over October 1884. Het wapen der inf. telt op het oogenblik niet minder dan honderd zeven en twintig luitenants met het officierskruis van 15-jarigen dienst. Bij de cavalerie telt men er vijf, terwijl hun aantal bij de artillerie twin tig bedraagt. Bij de genie is een derde gedeelte der kapiteins nog geen vjjftien jaar officier. Dezer dagen verscheen de tweede aflevering van den catalogus der bi bliotheek van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden, be werkt door den onder-bibliothecaris L. D. Petit. Zij bevat het vervolg van de dichtwerken der zestiende tot de negentiende eeuw. Eene belangrijke plaats hierin beslaat de onderafd. «Gelegenheidsgedichten", op of bij gebeurtenissen, zoowel van staatkundigen en kerkelgken als van plaatselijken aard; naar ijjdsorde gerangschikt van 1552—1834, ongeveer vier duizend in getal, waarboven men zou kunnen schrijven «de vaderlandsche geschiedenis in ge legenheidsgedichten"; er mogen vele kleinigheden in voorkomen, die op zich zelf weinig waarde hebben, maar gerangschikt, zooals de heer Petit dit deed, vormen zij vereenigd een merkwaardig hoofdstuk der geschiedenis van onze letterkunde. Niet onbelangrijk zijn ook de nieuwjaarwenschen, geboorte- en verjaardichten, bruiloftsdichten, ljjk- en grafdichten"; voor de nasporing van data van huwelijken enz, somtijds van nut. Met deze 24« afl. is het eerste deel reeds ruim 700 bladz. groot; met de 3dt, die deze maand ter perse wordt gelegd en «Buitenlandsche taal- en letterkunde" zal bevattenis deel I compleet. (iV. R. Ct.) De heer J. J. M. De Groot, laatstelijk tolk voor de Chineesche taal te Pontianak. thans met verlof hier te lande, is door den senaat der universi teit te Leipzig bevorderd tot doctor in de philosophie, honoris causa, naar aanleiding van zijn werk: «Over de jaarlijksche feesten en gebruiken van de Emoy-Chineezen". Omtrent de aanhouding van J. en O. te 'sGravenhage, verdacht van diefstal bij den vleeschhouwer v. G. aldaar, wordt aan de N. R. Ct. nader bericht: De aanhouding van O., door de Haagsche politie gevraagd, is ge schied door die te Leiden, hetgeen ten gevolge had dat bij eene huiszoeking bij hel meisje van 0., mede te Leiden woonachtig, verschillende goederen zijn in beslag genomen, afkomstig van geld, door O. aan haar gegeven, zoomede een bankbiljet van 100. Door een en ander wordt het waar schijnlijk, dat O. met den inmiddels te 's Hage aangehoudenen J. aan ge- melden diefstal schuldig zijn, daar bij den vleeschhouwer ook een bankbil jet van 100 ontvreemd is. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool is in December 1884 te Wageningen gevallen 113% streep regen, tegen 83 indezelfde maand van 1883; in het geheel in 1884 655 streep, tegen 834% in 1883. Een boerenknecht en eene boerendochter zijn op het Koevorder meertje bij Sneek door het ijs gezonken en omgekomen. Vrijdagnamiddag brandde de boerderij af bij de fabriek van tuinge reedschappen van den heer D.onder Ernst. Van het vee is weinig gered kunnen worden, en ook nagenoeg de geheele inboedel en de goederen van den vorigen eigenaar, den heer N.die over weinige dagen zouden worden verkocht, zijn eene prooi der vlammen geworden. Een baanwachter van Wiepden, die naar Enschede verplaatst was, nam bij het vervoer van zijn huisraad per spoorwagen de gelegenheid waar om zijn ouden schoonvader met zijn ledikant eveneens in dien goederenwa gen te plaatsen; bij aankomst aldaar bleek bij het openen van den verze gelden wagen, dat de 83-jarige man was overleden. Door de justitie is een onderzoek ingesteld. Een inwoner van Rokanje, vader van een talrjjk gezin, werd des nachts wakker en meende aan de buitendeur stemmen te hooren. Eenige

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1