BUITENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 30 December. Door Z M. is aan d'. J. S. Snellen van Vollenhoven, Ie Naaldwijk, verlol verleend tot het aannemen en dragen van het onderscheidingsteeken 4' kl. van het Borstbeeld des Bevrijders van Venezuela. Door Z. M. is benoemd tot kantonrechter te Bruten, mr. J. R. H. Van Schaik, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Breda, en tol grif fier hjj het kantongerecht te Zierikzee, m'. E. lte Vries, thans griffier bij het kantongerecht te Goor. Boor Z. M. is J. J. Van Raab van Canstein, rijksontvanger te Enschedé, benoemd te Bergen-op-Zoom, voorts is benoemd tot rijksontvanger te Asten J. A. Motké, thans te Horst, en te Wijchen G. G. A. Meuwissen, thans te Kerkrade. Boor Z. M. is bevorderd lot commies bij het depart, van financiën, J. J. Willemse, thans adjunct-commies. De officier van administratie 2e kl. 1. Lombaard wordt met 6 Januuri a. s. geplaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Hellevoetsluis. Be heer B. López Penha Jr., benoemd tot consul-generaal der Neder landen te Barranquiilavoor de Vercenigde Staten van Columbia, is als zoodanig door de Columbiaansche regeering erkend. Be minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 1 Januaria. s. geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer zijn aangenomen alle provinciale belastingen en credietwetten, benevens de hoofdstukken 1, 2 en 7 der staatsbegrooting en de wet op de middelen. Be heer Fransen Van de Putte interpelleerde den minister van buitenlandsche zaken over de gevangenhouding der Hollanders door de Franschen te Congo. Be minister verklaarde deze zaak te zullen onderzoeken en de Frausche regeering had een onderzoek aan Congo toegezegd. De heer Muller drong aan op flink optreden voor onze rechten. Be minister antwoord, dat zoolang onzeker heid bestond over de rechten van Frankrijk op de plek waar de dorpen door de Nederlanden en Duilschers verbrand waren de regeering niets kon doen dan onderzoeken. Be kamer is "ö&jrop gescheiden tot 12 Januari aanst. De vergaderiiï welke onder voorzitterschap van den burgemeester gis teren alhier is vergaderd geweest, ten einde na te gaan in hoeverre uitvoe ring zou zijn te geven aan den wensch der vergadering van industriëelen te Amsterdam, om alsnog door particuliere bijdragen in het subsidie voor de tentoonstelling te Antwerpen te voorzien, heeft na uitvoerige discussie, in de bestaaiice omstandigheden de zaak niet voor uitvoering vatbaar geacht. In eene gisteren gehouden vergadering van den geneeskundigen raad voor Zuidholland is o. a. medegedeeld, dat dr. Evers aan Z. M. de koning zijn eervol ontslag als lid van den geneeskundigen raad in deze provincie gevraagd heeft. ENGELAND. De raad van bestuur der houders van buitenlandsche fondsen te Lon den, heeft uit Caracas i. ri. 5 dezer bericht ontvangen, dat voor een bedrag van 6728 pd. st. ten behoeve der geconsolideerde schuld is afgezonden. Aan de Engelsche bladen wordt uit Berlijn gemeld, dat de Israëlieten van Volhynië geweigerd hebben zich aan den militairen dienst te onder werpen, en tegen de Russische politie zijn opgestaan. Aan de Times wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de overheden aldaar een diefstal van 20000 roebels in goud en zilver uit de schatkist ontdekt hebben. Be regeering staakte onmiddellijk de uitbetaling der sala rissen aan de ambtenaren der thesaurie. Gedurende het onderzoek heeft een der ambtenaren zich door vergiftiging van het leven beroofd. Men meldt uit Cape Coast Castle dd. 9 Dec., dat een bende Ashantees den 12° Nov. Mansu aanviel, maar teruggeslagen werd. De aanvoerder en en 40 man werden gevangen genomen. De nieuwe koning van Ashantee zou na Kerstmis gekroond worden. Uit Panama is te New-York bericht ontvangen, dat op de hoogte van Lac Cruzitas een gevecht heeft plaats gehad tusschen de Equadorsche regeerings-stoomboot Ecuadouan en het rebellen-vaartuig tluacho, met dit gevolg, dat het regeerings-schip werd genomen. Vierhonderd personen zouden daarbij om het leven zijn gekomen. Aan een ander regee- rings-vaartuig evenwel zou het later weer gelukt zijn de Ecuadouan te heroveren. Ook te .oeten weer onderscheidene gevechten tusschen de regeerings-troepen en oe opstandelingen hebben plaats gehad. FRANKRIJ K. In de gisteren door den senaat gehouden zitting heeft de heer Méline, op eene vraag van den heer Saint-Valiier, geantwoord, dat de regeeriug de rechten op het vee handhaaft, en dat zij bij de heropening der kamers zal verzoeken om de landbouwquaestie aan de orde te stellen. De regeering zal alles doen wat in haar vermogen is, om den toestand der landbouwers te verbeteren. De senaat heeft met 192 tegen 3 stemmen het door de kamer aangenomen crediet van 1 milliard goedgekeurd. Be heer Dauphin heeft zjjn rapport over het budget van uilgaven ingediend. Be zitting is daarop gesloten. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren, met 408 tegen 96 stem men, de wet op de middelen aangenomen, met de daarin door den senaat gebrachte wijzigingen. Daarop werd beraadslaagd over het door de regee ring gevraagd voorloopig crediet van 1 milliard, ter verzekering van den geregelde gang van zaken. Be heer Clémenceau bestreed nadrukkelijk het stelsel der regeering, als strekkende om het financieel gezag van den senaat te herstellen. Hij verzocht dat de kamer het voorstel naar de begrootings- commissie zou terugzenden, doch de kamer verklaarde zich daartegen met 277 tegen 232 stemmen. Na kort debat werden al de artikelen aangeno men en werd hel ontwerp vervolgens naar den senaat verzonden. Eerstdaags wordtvolgens een der correspondenten te Parijs van de Köln. Zeit. in die stad eene deputatie van Engelsche werklieden verwacht welke zich met de Frausche arbeiderspartij in verbinding zal stellen om de grondslagen te leggen voor een internationaal verbond tegen de eischen van het kapitaal en de werkgevers. Officieel is bevestiging ontvangen, dat de landontdekker Charles HHber op eene reis in Arabië vermoord is. IPANJE. De aardbeving die Donderdagnacht in Spanje heeft plaats gehad, heeft ernstiger gevolgen gehad, dan men eerst heeft medegedeeld. Alleen in de stad Albuqueros heeft men 40 lijken onder de puinhoopen der ingestorte huizen gevonden. Te Arenas del Rey heeft de catastrophe evenveel onheil aangericht. Het aantal dooden bedraagt 40 a 50 Het stadje Tralarranga is een ruïne geworden en twaalf der inwoners zijn gedood. De helft der stad Vilez-Malaga is verwoest, hetgeen ook te Canillas het geval is. Te Estepona zijn de kerk, 't stadhuis en verscheidene andere gebouwen slechts puinhoopen meer. De schrik was in verscheidene plaatsen zoo ontzettend, dat vele stedelingen naar buiten gevlucht zijn en in het open veld hun kamp hebben opgeslagen. De telegraphiscbe gemeenschap, die in het geheele schier- I eiland was afgebroken, is nog niet overal hersteld. Volgens officieele rap porten bedraagt het aantal dooden in de provinciën Malaga en Grenada 266. Blijkens de laatste berichten gaat het getal slachtoffers in het geheel 1000 te boven. DVITSCHLAND. Nu de Duitsche rijkskanselier geweigerd heefi om de hem aangeboden gelden te gebruiken voor het bezoldigen van een tweeden directeur in het depart, van buitenl. zaken, heeft men het plan opgevat, om die som om te zetten in een nationaal geschenk, dat Von Bismarck den leo April, bjj zijn 70'° jaardag en zijn 50e dienstjaar als rijksbeambte, zal worden aange boden. Uil meer dan 50 van de grootere steden van Duilschland is reeds blijk van instemming met dit plan door het comité, te Witten, ontvangen. -— Te Bazel is op een bal, in de vorige week aldaar gegeven, eene der danseressen in de armen van haren danser doodgebleven. De geneesheer die in allerijl geroepen werd, verzekerde, dat de dood der jonge dame ge- welen moest worden aan haar te nauw geregen keurslijf - waardoor de ademhaling belemmerd was. De heer Zenari, directeur der discontobank te Laibach, heeft zich van het leven beroofd. Er is een tekort van 70,000 fl in de kas. MADRID, 29 Dec. Nieuwe en heviger schokken van aardbeving deden zich hedenochtend gevoelen te Torrox (provincie Malaga). Het stadhuis dreigt in te storten. Andere huizen zijn beschadigd. In het dorp Trigüana I (provincie Malaga) zijn vele huizen ingestort. De inwoners vluchten naar het platteland. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Maandag 29 December 1884.) „Medea", Treurspel in 3 Bedrijven, van Ernest Legouve, bewerkt door Floris Van Westervoort, en „Eigenzinnigheid", Blijspel in 1 Bedrijf. Op nieuwheid van stol kan bovengenoemd stuk voorzeker niet bogen. Reeds door Euripides in het Grieksch. door Senecea in het Latijn behandeld, diende deze sage, die ons 1350 voor Christus verplaatst, tot onderwerp van den grooten Corneille om eindelijk wederom door Ernest Legouvéophet tooneel gebracht te worden. Het aantrekkelijke van deze sage, de liefde, welke de pen van zoovele beroemde auteurs voor dit monster van wreedheid en verdorvenheid heeft gekoesterd, is ons ten eenemale onverklaarbaar. Men j stelle zich voor het walgelijkste, verdorvenste en onnatuurlijkste physisch wangedrocht, behept met de laagste hartstochten, met de meest barbaarsche onmenscheljjke ondeugden, men stelle dit wangedrocht op eene plaats, waar alle deze verdorvenheden het duidelijkst, het meest zichtbaar zjjn, daar, waar men gewoon is die ondeugden aan te treffen, op de laagste sport van de maatschappelijke ladder, men geve aan dit monster echter een ziel, waar in een enkele dier edele, reine deugden huist, welke men liefde noemt, hetzij dan een liefde voor den echtgenoot, hetzij voor den vader, hetzij voor de kinderen en datzelfde monster, datzelfde wangedrocht zal deernis mede lijden weten in te boezemen, zelfs meer dan dit, het zal belangstelling wek ken. Lticrèce Borgia, de beruchte giftmengster, die alles doodt, alles aan haar wraak, aan haar haat ten offer brengt, zij die door de stervende door haar vergiftigde edellieden gevloekt wordt, zjj weet niettegenstaande dit alles nog deelneming op te wekken door haar liefde, welke zij koestert voor haar zoon Gennaro, door wiens hand zij stern; Triboutei in Ie Roi s'amuse evenals het vorige stuk van Victor Hugo, de man die anderen in hun onge luk, in hun folteringen tergt en smaadt, hij wordt beklaagd, men deelt zijn smarten, men gevoelt zijn lijden, wanneer hjj slaat bij hel lijk zijner dochter, die hij wegens den smaad haar aangedaan had. heeft willen wreken. Bjj Medea niets van dit alles, deze heeft haar vader gedood, omdat deze niet in haren wensch, het huweljjk met Jason, wilde inwilligen; zij doode Creusa, de vrouw voor welke zij moest wijken, de vrouw aan wie haar echtgenoot de voorkeur boven haar had gegeven, zjj brengt haar eigen kinderen ten offer om de wraak te koelen, die zij koesterde tegen haar ontrouwen echt genoot; een menschelijk wezen derhalve zonder liefde, zonder barmhartig heid, zonder mededoogen is het, die ons voor oogen wordt gesteld; een wezen dat noch meewaren noch mededoogen kan inroepen. De wjjze waarop Legouvé dit stuk heeft weergegeven, heeft veel meer overeen komst met de tragedie der beide schrijvers uit den oudheid, dan met die van Corneille. Deze laatste doet Creusa zelf de wensch uiten het prachtige kleed, Medea toebehoorende, te verkrijgen. Dit is veel meer overeenkomstig de werkelijkheid dan hetgeen ons thans wordt verhaald Hier is hel Medea zelf die het kleed haar ten geschenke aanbiedt. Creuse, die haar mede minnares in al haar kracht kende, zij, die wist dat zij eene tovenaresse, eene giftmengster bj) uitnemendheid was. zjj moest natuurljjk een zekere angst, een zekere huivering hebben voor het geschenk haar door die vrouw aangeboden, de woorden 'Timeo Danaos-dona ferentes" moesten zich van haar gemoed meester maken bij het ontvangen van dit kleed; dit schjjnt de auteur van dit stuk uit het oog verloren te hebben. Om dezellde reden heeft de opvatting van Corneille meer recht wanneer hjj Kreon eenige zachtmoe digheid geeft, wanneer hij dezen een dag uitstel vóór hare verbanning doet ge<en; het verzoek door haar gedaan moet eenige achterdocht opwekken, het moet bij Kreon het vermoeden doen verrijzen dal zij dezen tijd zal gebruiken om haar wraak ten uitvoer te brengen, ook dit is door Legouvé niet in acht genomen. Een laatste aanmerking nog, het heelt ons eenigzins verwonderd, dat juist hetgeen het gemakkeljjkst te behouden was, geheel verworpen werd, waarom toch aan de kindereu vau Medea namen gegeven geheel in strjjd met de geschiedenis, waarom dezen ook niet hier genoemd Mermeres en Phenes zooals de sage ons mededeelt dat zjj hietten. Wat het spel aangaat, wrj kunnen ons beperken met slechts te gewagen van mevrouw Théo Frenkel Bouwmeester, zjj was de ster, die uitblonk boven allen, zij alleen was het die ons boeide, kortom zjj alleen was en maakte alles; de woede, die zich van haar meester maakte bjj het verne men der tijding dat Jason een andere tot zijne wederhelft zoude verhellen, de smart, die zij gevoelde bij het afscheid nemen harer kinderen en einde lijk de slotscène waar zij haar bloedige laak volbrengt; dit alles gaf zjj uitstekend weder. Bepaald betreurenswaardig mag het dan ook genoemd worden, dat zij zoo slecht werd gesecondeerd. Mevrouw Coelingh, als Kreusa, was eenvoudig ellendig; zonder de minste hartstocht, zonder de minste gloed declameerde zjj hare rol. welke zjj steeds van dezelfde manua len deed verzeld gaan. Hare vraag tot Medea gericht: Zijt gjj de verschrik kelijke Medea? werd op dezellde toon uitgesproken als iemand die een ander om een weinig vuur verzoekt; eene algemeene hilariteit volgde dan ook op deze woorden. De heer Ruygrok, als Orpheus, was ons te zalvend, de heer Van Kuyk te schreeuwend en de heer Vos te weinig majestueus om als koning te kunnen fungeeren. Het nastukje, getiteld: «Eigenzinnigheid" is een oud, ons reeds lang bekend lever de rideau, uitmuntende door humor en geest. Het werd met verve en con amore gespeeld en viel dan ook bepaald in den smaak van het ditmaal vrjj talrjjk publiek, zooals bleek uit de hilariteit en de luide bjjvalsbetuigingen, die den uitvoerders ten deel vielen. M'. L. H.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2