PER TELEGRAAF. taan de rechtmatigheid van dit verdrag niet betwist worden, en de heer Blancsuhé heeft nu het araendement, dat hij op dit tractaat had ingediend, ingetrokken. Tusschen Frankrijk en Spanje is de overeenkomst geteekend betreffende twee nieuwe spoorwegverbindingen door middel van tunnels door de Pyre neeën. De eene verbinding, waarvan de werkzaamheden aan de Spaansche zijde reeds ver gevorderd zijn, zal tot stand komen over lluesca en Can- franc, met doorsnijding van den bergpas van Somport. De andere, die het moest door Frankrijk werd voorgestaan, omdat zij den kortsten weg vormt naar Carthagena en Alicante, twee Spaansche havens die het dichtst bij Algeriè zijn, zal tol stand gebracht worden over Noguera en de vallei van Arran, om van daar de Pyreneeën te doorsnijden en aan het Fransche spoorwegnet in het departement Ariège zich aan te sluiten. De heer Ravaisson heeft aan de Académie des Inscriptions medegedeeld, dat hij in de magazijnen van het museum van den Louvre heeft ontdekt een marmeren, helaas geschonden, kopie van een bronzen Hercules, een be roemd en thans verloren werk van den grooien beeldhouwer Lysipnus. dat deze aan Alexander schonk, vervolgens aan Hannibal behoorde, en daarna aan Sylla. Deze kostbare fragmenten zijn nu geplaatst in de zaal, waar ook de jongste aanwinsten der afdeeling antiekn zijn tentoongesteld. In de beroemde porseleinfabriek te Sèvres is een nieuwe porseleinsoort ontdekt, die het zoogenaamde oud-Sèvres in schoonheid overtreft. Na tien jaren aanhoudende studie bezit Frankrijk thans een porseleinsoort gelijk die van China. Dit nieuwe voortbrengsel overtreft de in China verkregen kleuren in helderheid. SPANJE De ontvangsten der schatkist gedurende de maand November zijn 5 mil- lioen minder dan in /dezelfde maand vah het vorige jaar. Verscheidene bandieten drongen Dinsdagavond de woning binnen van den pastoor van Cartelos, in de provincie Galicië. Zij vroegen hem geld; op zijne weigering bonden zij hem handen en voeten en wierpen hem op een hoop stroo, dat zij vervolgens in brand staken, zoodat de ongelukkige op rampzalige wijze den dood vond. ITALIË. De Paus heeft Woensdag de gelukwenschen der kardinalen ontvangen, en bij deze gelegenheid eenmaal te meer gewezen op den steeds moeilijker en onhoudbaren toestand, waarin hel pausdom verkeert te Rome, waar men het zijne minste vrijheden betwist. De Paus deed krachtige aanspraak op onafhankelijkheid. Hij protesteerde verder tegen de echtscheiding, welke hij beschouwt als een ondergang van het huisgezin, als nadeehg voor de opvoeding der jeugd en als eene oorzaak van verval voor de staten, waar zij is ingevoerd. Het staal te vreezen dat de hoogepriester nieuwe beproe vingen niet zal kunnen ontgaan, zoolang hij te Rome vreemde heerschappii moet dulden. De zoon Gods, die door de vlucht aan de woede zijner vijan den ontsnapte (zegt de Paus ten slotte), zal zijne kerk niet aan haar lot overlaten. De katholieken belmoren hunne gebeden te verdubbelen, om het oogenblik der verlossing te verhaasten. DUIT8CHLAND. De neutraalverklaring van het internationale vrijhandelsgebied op de thans verdaagde conferentie is afgestuit op den tegenstand van Frankrijk. Niettegenstaande de meest tegemoetkomende voorstellen bleef de gevolmach tigde van Frankrijk volharden, op grond dat hem de noodige inlichtingen ontbraken. Graaf Hatzfeldt, staatssecretaris voor de buitenlandsche zaken, die ernstig ongesteld was, bevindt zich iets beter. Hij moet zich echter nog zeer ontzien; alle bezorgdheid nopens zijne gezondheid is nog niet geweken. Hij begaf zich voor 14 dagen naar Coblenz, waar zich zijne familie bevindt. Zijn geheel herstel zal geruimen tijd vorderen. Georg Ebers, die na eene gelukkige operatie in beterschap vorderde, is opnieuw ingestort. Zijn geneesheer bad hem nog voor eenigen tijd het gaan verboden, en daarom liet hij zich in een rolstoel rijden. Dezer dagen nu had Ebers te Leipzig het ongeluk, dat dc rolstoel onder hem brak, waardoor hij zeer hevig op den grond viel. Te Aken is een jeugdig Limburger in hechtenis genomen, in wiens be zit voorwerpen werden gevonden, afkomstig van kerkdiefslallen. Men ver moedt een der daders in handen te hebben van de veelvuldige kerkdiefstal len, welke in den jongsten tijd in Zuid-Limburg hebben plaats gehad. Een burger van het Zweedsche stadje Norrköping heeft aan verschil lende nuttige en liefdadige instellingen aanzienlijke sommen vermaakt, als aan een gesticht voor ongeneeslijke zieken 600,000 kronenaan eene wevers- school 300,000, aan een pensioenfonds 300.000 e. a. m. tot eene gezamen lijke waarde van ongeveer anderhalf millioen kronen. De Grieksche kamer heeft met 114 tegen 97 stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De ministers onthielden zich van stemming. De geruchten betreffende eene ministeriëele crisis in Turkjje zijn onge grond. Said-pacha geniet bij voortduring het vertrouwen van den sultan en blijft grootvizier. CORTl26 Dec. Groote toebereidselen worden hier gemaakt om voor waarts te rukken naar Merawi. De infanterie zal op vaartuigen den tocht voortzetten en de cjvalerie over land volgen. ATHENE, 26 Dec. In berichten uit Konstantinopel van den 24 wordt ver zekerd, dat Assym-pacha, niet Kiamil-pacha, naar Londen zal gaan om met Engeland het Egyptische vraagstuk en de tusschenkomst van Turkije in Soedan te regelen. BUCHAREST, 27 Dec. In de kamer werd de regeering geïnterpelleerd over het verbod van invoer van vee in Hongarije. In overeenstemming met het verlangen van den minister Bratiano ging de kamer eenvoudig over tot de orde van den dag. Naar aanleiding de klaagtoon, gebrek aan werk, thans algemeen aan de orde, werd onlangs in het Nieuws van den Dag een ingezonden stuk ge plaatst door een gepensioneerd kapitein van het N.-I. leger. Schrijver wjjst daarin op de verschillende middelen, die aan de hand worden gedaan, ter verbetering van dien toestand en komt ten slotte tot de vraag: //waarom denken toch zoo weinigen er aandat er groote behoefte bestaat aan aan vulling van ons leger, zoowel hier als in Indië!" Hoewel reeds meermalen is gewezen op de voordeelen, verbonden aan eene dienstneming bij het Indi sche leger, meent schrijver, dat bij de schaarschte aan werk op elk gebied en bij de weinige kans, die de jjverige handwerksman of gezel dan nog heeft om met goed fatsoen in zijn onderhoud te voorzien, en de moeielijkheid, zoo al niet onmogelijkheid, om voor den ouden dag een duitje over te leg gen, het niet ongewenscht kan zijn nogmaals op de voordeelen van den militairen dienst de aandacht gevestigd te houden. Wanneer het 't streven is van hen die zich voor het Indische leger verbinden vooruit te komen kan dit zeer goed gelukken. Zij, die eenig onderwijs hebben genoten, kunnen zich voorzeker eenigen graad verwerven en van korporaal staat de weg op tot hoogere graden. Ten andere verdient de categorie van de ambachtslieden bij het Indische leger afzonderlijke vermelding. Deze zijn in den eigenlijken zin des woords minder soldaat, zij heeten dan ook werklieden, zijn in klas sen verdeeld, genieten meer vrijheid en verdienen ook meer dan de gewone soldaat. Alle ambachten worden bjj het leger vertegenwoordigd. Zoo heeft men timmerlieden, metselaars, smeden, ververs enz. bij de genie; wagen makers, zadelmakers en hoefsmeden bij de artillerie en cavalerie; instrument makers, bankwerkers, plaatwerkers en kuipers, hout- en metaaldraaiers, koper- en blikslagers en ijzergieters, allen van de 1«, 2' en 3' klasse, bij den artillerie-constructiewinkel; instrumentmakers bij den topographischen dienst: geweer- en ladcmakers bij de geweermakersschool; buskruitwerkers in de pyrotechnische werkplaatsen en bij de buskruitmolens; photografen en lithografen bij den topographischen dienst; teekenaars b(j den generalen staf en bij de genie, enz. enz. enz. Voor vele andere vakken is in vrijen tijd in hel particuliere ieven altijd werk te vinden en wat te verdienen. Schoen en kleermakers, horlogemakers, pianostemmers enz. vinden overal iets, en het bij het Indische leger bestaande spaarfonds kan getuigen, dat niet wei nigen hun overgegaarde penningen daarin beleggen en bij het verlaten van den dienst een soms niet onbelangrijk sommetje uitbetaald krjjgen. Wijders heeft men nog de militairen schrijvers. De aspiranten voor deze categorie kunnen, na afgelegd examen bij het ministerie van koloniën, zich op alles zins voordeelige voorwaarden voor den dienst der militaire administratie bij het Indisch leger verbinden. De meer ontwikkelden kunnen bij dien dienst officier worden. De daarvoor vereischt wordende kundigheden kunnen zij zich op de militairen school te Meester-Cornelis eigen maken. Zjj maken de reis naar Indië als gouvernements-passagier der tweede klasseen hebben aan spraak, voor hun vertrek, op een verlof met behoud van soldij voor den tijd van zes weken. Voorts gewaagd schrjjver van de voldoende woning, voe ding enz. en de belooningen na 6-, 12- en 24-jarigen diensttijd die den sol daat bij het Indisch leger wacht. Buitendien maakt hij na twaalf jaren dienst aanspraak op het volgend pensioen of gagement, dat bedraagt: voor den soldaat ƒ200, den korporaal ƒ220, den sergeant 260, den serg.-majoor ƒ290 en den adj-onderoffic. 320; na twintig jaren dienst: voor den soldaat ƒ320, den korporaal ƒ380, den sergeant ƒ420, den serg.-majoor ƒ450 en den adj.-onderoffic. ƒ480. Bij bekomen verwondingen, in en door den dienst of te velde, kunnen deze pensioenen of gagementen nog met een vierde en meer verhoogd worden. In gevallen van verwonding, die tot in dienst blij ven ongeschikt maken, kan het volle gagement met de verhooging worden toegekend, ongeacht den tijd welken men heeft gediend. Zij, die het geluk hebben, als belooning van uitstekende daden van moed, beleid en trouw.de Militaire Willemsorde 4E kl. te verdienen, verwerven bij de toekenning van deze koninklijke onderscheiding bovendien een levenslange geldelijke toelage; die voor de zeemacht of het leger te lande bedraagt: voor soldaat of matroos ƒ60 'sjaars, korporaal ƒ75. sergeant ƒ130, sergeant-majoor ƒ160 en adj.- onderofficier ƒ200, en dienstdoende bij de zee- en landmacht in de over- zeesche bezittingen: voor soldaat of matroos ƒ65, korporaal /80, sergeant ƒ140, sergeant-majoor /160 en adj.-onderofficier ƒ230. Aan eene benoeming tot ridder van de 3e klasse voor de Militaire Willemsorde, is het dubbele van vorenstaande riddersoldjj verbonden. Ten slotte waarschuwt schrijver zieh te wachten voor de zich noemende wervers of commissionairs; men be taalt enorm hooge premiën voor hunne bemoeiingen, terwijl men zich slechts behoeft aan te melden op de bureaux van de plaatselijke commandanten in die plaatsen waar zich garnizoen bevindt, waar zich dit niet bevindt, ver- voege men zich bij de burgemeester, die mede alle inlichtingen enz. kosteloos verstrekken en in het bezit zjjn van de voorwaarden, welke op dienstneming betrekking hebben. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 27 December. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste. Hoogste. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver. Lichte r Duivenboonen Daardenboonen Boter (l»te qualiteit (2dt (lste r per kil.) (2de Turl haardbr. 1"' soort (grauwe) Lange zwarte hectol. vat) 2 1 4870 kilog. dubb. heet. 18000 7.75 7.50 5.50 5.50 5.— 5 50 4— 2.50 7.25 6.25 58.- 50.- 1.45 1.25 0.42 9.- 8.50 6.- 6.25 5.75 6.75 5.— 3.50 7.75 6.75 64- 56.- 1.60 1.40 0.44 Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURE, voorbeen J, C. Drarsi.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6