BIJVOEGSEL behoorende lot de Leidsehe Courant van Maandag 29 December óHH4<305. BUITEN LAN DSC HE BERTCITTEN. e af e e li a ar d. Het proefnommer is verschenen van een «Algemeen Orgaan der hoo- gere burgerscholen in Nederland", onder redactie van leerlingen der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Rotterdam. Op 15 Dec. jl. ontbraken bij de verschillende regimenten inf. 209 kor poraals. Op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar bedroeg het incompleet 215 sergeanten, 6 louners en 431 korporaals. Het Ned. Gymnastiekverbond telt thans 6000 leden en omvat 100 vereenigingen. De heer A. Van der Wal te Leiderdorp is toegelaten als geagreëerd klerk bjj de posterijen en werkzaam gesteld ten postkantore Naaldwijk. Men meldt aan de IV. R. C. uit Den Haag: Er is ernstig sprake van geweest om de Gothische zaal, behoorende tot het voormalige paleis van koning Willem II, tot eene kerk voor de Waalsche gemeente in te richten, daar het tegenwoordige kerkgebouw dier gemeente te klein is. Reeds was het noodige geld bijeengebracht, doch de breede kerkeraad heeft het plan verworpen. Thans moet namens Z. M. den koning onderhandeld worden met de Doopsgezinde gemeente, die mede de Gothische zaal lot kerkgebouw wenscht in te richten. Dinsdagnamiddag is bij het opstapelen van hout op het erf der heeren J. Vriesendorp Zoonen, aan de Geldersche kade te Dordrecht, een oppas send werkman, doordat hij het evenwicht verloor, van eene hoogte van circa 4 meter gevallen. Een paar uren daarna is hij aan de gevolgen over leden. Ook de andere dief, in zake den diefstal bij S. v. d. H. te Beemster, is door de politie opgespoord en in hechtenis genomen. De eene dief is ge bleken te zijn een oude knecht, de ander een matroos uit Nieuwediep. De waterstand is op den Gelderschen IJsel zoo hoogdat veel bouwland met overstrooming bedreigd wordt. Uit Borkuloo wordt aan de N.R.Ct. van gisteren geschreven: Heden avond had er tusschen Haaksbergen en Neede een groot ongeluk plaats op den G.-O. locaalspoorweg. Terwijl een trein in aantocht was, trachtte een rijtuig dwars over het spoor te rijden, doch niettegenstaande de machinist stopte, werd het rijtuig door den trein overreden. Tot op het oogenblik is bekend, dat er twee personen in het rijtuig dood zjjn gevonden; meer bij zonderheden zijn nog niet te berichten. In de gemeente Menaldumadeel is bij een oud vrouwtje, dat zeer ar moedig leefde en meermalen moest worden gedwongenhaar geringen aan slag in de belasting te betalen, als zij beweerde onvermogend te zijn, na haar overlijden voor ongeveer 13,000 aan effecten en andere waarden gevonden. Het kanaal GorredijkAppelscha is in dit seizoen voor de derde maal met ijs bedekt, zoodat de scheepvaart opnieuw gestremd is. Men deelt ons het volgende mede: Door het gerechtshof te 's Hertogenbosch werd bij arrest van den 24,lfn December jl. uitspraak gedaan in de zaak van Theodorus Heiligers oud 53 jaar schaaphouder, geboren te St. Antony wonende te E wijk gedetineerden is hij schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting in een gebouw waarbij te voorzien was dat eenig menschenleven daardoor in gevaar kon worden gebracht, en te dier zake veroordeeld lot zeven jaar tuchthuisstraf en in de kosten. Het gerechtshot te Arnhem veroordeelde hem indertijd tot vijltien jaar tuchthuisstraf, terwijl de eisch van het O. M. toen was een dergelijke straf van twintig jaren. De verdediger in deze zaak was mr. P. J. M. L. Scheepes, advocaat bij het gerechtshof te Arnhem. Een bakkersknecht te Breda heeft een der prijzen van 50,000 uit de Tunische loterij getrokken. Nabij Ter-Neuzen is Dinsdagavond een rijtuig met paard, waarin zich met den voerman drie kinderen bevonden, in het kanaal gereden. De voer man heelt zich weten te redden, maar twee der kinderen, 10 a 12 jaar oud, zijn verdronken. Te Helmond is eene schuit, beladen met jjzerdraad, uit Beek en Donk komende, op de Zuid-Willemsvaart door de stoomboot van 's Bosch aange varen, waardoor de stuurman Van Kruysch tusschen den wal en het vaar tuig verpletterd werd. Hij laat eene weduwe met vijf jeugdige kinderen na De justitie te Maastricht heeft zich Dinsdag naar Lutterade-Geleen be geven, ten einde in loco onderzoek te doen naar het plaats gehad hebbend spoorwegongeval, waarbij een 21-jarig doofstom meisje is overreden. Naar men verneemt is gebleken, dat de overgang, waarop bedoeld ongeval plaats gehad heeft, slechts aan eene zijde was afgesloten en zal het daarvoor ver antwoordelijk personeel zich daaromtrent te verantwoorden hebben. 'stiRAVENHAGE, 27 December. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Januari 1885, ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van genees kundigen raad, voor Zuidholland tot leden benoemd: dr. J. N. Ramaer, te 's Gravenhage, J. Thorn Leeson, te IJselmonde. d'. F. H. G. Iterson, te Gouda, J. C. Th. Vigelius, te 'sGravenhage, VV. Robertson, te Rotterdam; en tot plaatsvervangende leden: dr. F. H. Blom Coster, te 'sGravenhage, dr. J. Vroesom de Haan, te Rotterdam, J. C. Huysman, te Brielle, A. C. Cramer te Rotterdam. Door Z. M. is aan mej. J. F. Schwiering, geb. te Osnabriick (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereischten voldoet, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Door den minister van koloniën is de heer P. Pieters benoemd tot 2' klerk bij het departement van koloniën. De alkoniging der wet van 5 December 1884 (Stbl. n°. 228) is heden overeenkomstig dp publicatie van 5 DecemDer 1884 (Stbl. n°. 229) geschied, in eene plechtige zitting van den hoogen raad, het gerechtshof en van de rechtbank. De stoomboot Elderslie, die expres gebouwd werd voor het vervoer van bevroren vleesch, heeft hare eerste reis volbracht en kwam 11. Maandag met 25,000 bevroren schapen van Nieuw-Zeeland te Londen aan. The Times, een der eerste dagbladen van de wereld, met eene oplage van 75 a 80,000 exemplaren daags, behoort aan verschillende aandeelhouders, waarvan de voornaamste is John Walter, lid van het parlement Deze aan deelhouders kiezen den editor (hoofdredacteur); eenmaal benoemd, is deze volstrekt meester over het dagblad, zooals ieder te zijnent is; hij staat onder niet de minste controle en heeft slechts rekenschap te houden met de open bare meening; zelfs in geval van verschil tusschen hem en de eigenaars zullen deze zich tweemalen bedenken voor zij hem laslig vallen. Het dagblad heeft bovendien een administrateur-generaal. De redactie bestaat uit 3 on der-hoofdredacteuren, 16 a 20 redacteuren voor de hoofdartikelen, een hoogst belangrijk aantal specialiteiten voor de wetenschappelijke, letterkundige en handelsartikelen, een leger van reporters, correspondenten, één minstens in elke groote stadbenevens reizende correspondenten en berichtgevers. The Times, waarvan het abonnement ongeveer 50 'sjaars kost en elk nummer 6 stuivers, wordt gedrukt op papier, dat per nummer 6 stuivers kost. Dank de groote oplage en het enorm getal advertentiën, die daarvan het gevolg zijn, is dit de bron der voordeelen. Zonder gekheid kan men wer kelijk zeggen, dat de aandeelhouders van The Times op elk nummer ver liezen, maar door de hoeveelheid winnen; de opbrengst der advertentiën bedraagt tientallen milliocnen. Wanneer het drukken van het blad is afge- loopen worden eiken avond de vormen, in plaats van te disiribueeren, ge smolten en maakt men van het dusverkregen gietsel nieuwe letters: een be langrijke besparing van tijd. Msb Uit Debbeh wordt van 22 Dec. aan de Daily Telegraph gemeld: Een boodschapper van den mudir van Dongola is uit de omstreken van Berber hier aangekomen. Hij brengt hel bericht aandat de Mahdi eene versterking van 14.000 man aan Osman Digna had gezonden, maar dat de rebellenver nemende, dat de Engelschen zich te Corti bevinden, te Berber standhielden met het doel om hun déir slag te leveren. De Mahdi bevindt zich thans te Omdurman en Khartoem zou volkomen ingesloten zijn. Met betrekking tot den opstand in Corea meldt eene dépêehe uit Hong kong in de Times de volgende bijzonderheden. De Chineesche troepen te Seoul hebben de uit Japanners bestaande paleiswacht aangevallen en den koning bevrijd. De Japanners namen de vlucht naar het hótel hunner lega tie en voerden drie dooden en vijf gekwetsten met zich. Daar werden zjj door de Coreanen overvallen en het gebouw vernield. De minister van Japan en zijn geleide baanden zich een weg tot Chermulfo. Dertig Japan ners, die te Seoul gebleven waren, werden vermoord. Elke der twee par tijen beschuldigt de andere van den aanval. Door de Japansche en de Chi neesche regeering zijn officieren met het instellen van een onderzoek naar het gebeurde belast. Niet de zoon, maar de neef des konings is door de muitelingen om het leven gebracht. Blijkens een telegram uit Pekin heb ben de Japanners geen pantserschepen naar Corea gezonden en behandelen zij de zaak met gematigdheid. De koning van Corea, Tui-Tschy, sedert 1863 aan de regeering, en die bewaakt werd door vierhonderd Japansche so'daten welke zjjn vol vertrouwen genotenbevindt zich thans in de macht der Chineezen, ten getale van ongeveer vierduizend. De strijd wordt dus wel degelijk over het oppergezag gevoerd. Trouwens, Corea werd altoos door binnenlandsche verdeeldheden geteisterd. Er bestaan vier politieke par tijen die elkander het gezag betwisten, en de toestand waarin hel laud verkeert is nog verergerd door de tegenwoordigheid van de Chineezen en de Japannersdie aanspraak maken op de snzereiniteit. Uit Japan wordt melding gemaakt van verschrikkelijke verwoestingen, welke op de westkust van het land door een hoos zijn aangericht. Te Kurashiki zijn niet minder dan 500 huizen vernield en 1800 menschen om gekomen. Te Taaiashina bezweken de dijken voor het geweld der golven; 430 huizen werden weggespoeld en 100 personen verloren het leven. Te Imabari, Matsuyama en Iyo zijn 170 personen verdronken, 151 huizen ver nield en 112 jonken verongelukt. Wegens de tegenwoordig lage dagloonen in de Vereenigde Staten zien sommige aldaar wonende Scandinavische arbeiders er hun voordeel in, den winter in het moederland door te brengen. Zoo zijn den 22,t'» November 600 Zweedsche, Noorsche en Deensche werklieden teruggekeerd en den 6d«D dezer zouden er nog 400 van New-York vertrekken. Wanneer de lente komt en daarmede hooger arbeidsloon in het nieuwe vaderland, keert het grootste gedeelte weder naar Amerika terug. Velen der teruggekeerden hebben niet onbeduidende spaarpenningen medegebracht. Het Thédtre Comique, een van de nieuwste en bloeienste schouwbur gen van New-York, is totaal afgebrand; de schade is 120,000 dollars; niets was verzekerd. Volgens een bericht uit Melbourne heeft de regeering der kolonie Victoria bjj de gouvernementen der andere koloniën in Australië aanzoek gedaan om een gemeenschappelijk protest uit te vaardigen tegen het Duitsche protecto raal in de Zuidzee. frankrijk. In den senaat heeft, bij de discussie over de middelen-wetde heer Buflet deze wijze van de begrooting te behandelen ten sterkste gegispt en voorgesteld, zoowel om de behandeling van de begrooting der uitgaven als die der middelen tot het nieuwe jaar uit te stellen en zich thans te bepalen tot de goedkeuring van 1/12 der geraamde inkomsten en uitgaven. Dit voorstel is met 184 tegen 45 stemmen verworpen. In de kamer heeft de minister van justitiede heer Martin-Feuillée, medegedeeld, dat de bezoldiging van den vicaris-generaal Rodez is ingetrokken wegens ongeoorloofde pressie, met het oog op de senaatsverkiezingentegen over gedelegeerden senaatskiezers en pastoors. Een wetsontwerp lot opening van een voorloopig crediet van 1 milliard voor de uitgaven van het eerste kwartaal van 1885, is ingekomen, waaromtrent de commissie rapport zal uitbrengen. De heer Blancsubé, afgevaardigde van Cochinchina, heeft aan den voor zitter der commissie van de kamer tot onderzoek van het met den koning van Annam gesloten tractaat een telegram uit Saigon overhandigd, waarin gemeld wordt, dat Norodom, koning van Cambodja, opnieuw het in JuniII. met Frankrijk gesloten tractaat heeft geteekend. Dientengevolge kan voor-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5