5 PER TELEGRAAF. 4 4 4 gehouden, heeft een tekort van ruim 51,000 fl. veroorzaakt, dat de 66 heeren van het waarborgfond* moesten dekken. Het waarborgfonds bedroeg ruim 111,000 fl. PANAMA, 19 Dec. Door eene Londensche firma is het contract onder teekend, waarbjj zjj aanneemt vijftien duizend nijjlen van de Culebra-s»ctie voor het Panama-kanaal te graven Het werk zal minder dan acht francs per meter kosten en binnen twee jaar voltooid zjjn. Een groot aantal Eoropeesche arbeiders zal in dienst genomen worden. Het droge seizoen is ingetreden. De gezondheid der werklieden is goed. Hee werk komt vooruit. I (BB SIC W W. Voor eenigen tjjd werd op de commissie voor het Huldebetoon aan den Burgemeester, bij diens benoeming tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, een beroep gedaan, om na het volbrengen barer taak middelen te beramen ter voorziening in deu nood van de werkeloozen. Nadat met het aanbieden van bet album van deelnemers aan dat huldebe toon, de werkzaamheden waren atgeloopen, heelt de commissie rijpeljjk de vraag overwogen, in hoeverre aan die roepstem gehoor kon worden gege ven en is zy na langdurige besprekingen tot het besluit gekomen 'dal op dit oogenblik hier Ier stede de toestand van werkeloosheid niet van dien aard is, om aanleiding te geven tot buitengewone maatregelen"zooals door den inzender werd bedoeld. Een in uitgebreiden kring door de commissie ingesteld onderzoekwaar aan werd deelgenomen door personen van allerlei stand en van uiteenloo- pende richting op godsdienstig en staatkundig gebied, vestigde de overtuiging, dat b(j de meeste ambachten minder gebrek aan werk zich doet gevoelen, dan wel ongelijke verdeeling van den arbeid, tengevolge van de overhaas ting, waarmede veelal de werken moeten worden opgeleverd, om te vol doen aan den te korten by de aannemingsbestekken gegttudeu termijn; over matige arbeid en Ijjdeljjke slapte wisselen daardoor elkaar voortdurend al en een beter overleg tusscheu architecten en werkbazen zou daarbjj niet alleen den werkman, maar ook het werk ten goede komen. Bij het fabriekwezen wordt voorts slechts bij uitzondering schaarste van werk aangetroffen, in welk geval door fabrikanten zooveel mogelijk geheele staking van aroeid wordt vermeden door tijdelijke vermindering van de ar beidsuren i gebrek wordt zoodoende dan nok voorkomen, doch de verdiensten eh weekloonen tjjdelijk aanmerkelijk minder, waarom de werkman daarin veelal niet wil treden en tot eigen schade geen verdienste verkiest boven eehe geringe. Overigens kenleekent zich ook de algemeene toestand evenmin als zoo by uitstek ongunstig, want het cijfer der aanvragen om onderstand by de ver schillende liefdadigheidsinstellingen is niet merkbaar hooger dan vroegere winters en het aantal personendat zich uit gebrek aan werk daartoe aan meldt aan het stedelijk werkhuis, bedraagt nog geen 100, tegenover een tienvoud, dat eertijds daar wel eens plaats bekwam. Zoolang die laatste instelling dan ook niet te kort schiet om door werkverschaffing den nood te helpen lenigen van hem die tot werken in staat is. achtte de Commissie den tijd niet gekomen om nieuwe instellingen in het leven te roepen, die, wat .inrichting en werkkring betreft, toch bij de bestaande noodwendig zoude achterslaan; doch het besluit werd genomen om het oog gevestigd te blijven houden op den toestand en op te treden, wanneer de behoelte daaraan zich zou doen gevoelen. Namens de Commissie voornoemd, A. G HES^ELS. Voorz. Leiden, 18 December 1884. M'. P. A. VAN BUTTINGHA WICIIERSSecr; PENSIOEN VOOR GEMEENTE-AMBTENAREN. I. De zitting van den Leidschen Gemeenteraad van den 4 December II. was in meer dan een opzicht merkwaardig en huogsthelansrijkzoo in de ge- houden beraadslagingen als in de genomen besluiten. Zij verdient uit dien hoofde eene opzettelijke bespreking en eene meer dan gewone belangstelling, al is het ook, dat de onderwerpen in beginsel en strekking zeer verschillen en de bevoegdheid van den Gemeenteraad vooral blijkt in het eene geval zéér ruim en breed te kunnen worden opgevat, in hel andere uiterst beperkt. De Gemeenteraad heeft door eene herziening van de in 1876 vastgestelde Verordening, op het verleenen van pensioenen aan gemeente-ambtenaren en bedienden bekrachtigd het besluit van zijn voorganger en hulde bewezen aan het beginsel, om voor gemeente-ambtenaren te zorgen, dat zij op hun ouden dag en ingeval van ongeschiktheid door lichaamsgebreken niet broode loos zouden zjjn. 't Is zeer opmerkelijk, dat de Gemeentewetgever auto nomie der Gemeentebesturen op dit punt zoo onbeperkt heelt erkend, zoo dat geen hongere goedkeuring vereischt wordt op eene verordening, die voor de toekomst rechten schenkt, veikregen rechten erkent en een schuld op de gemeente legt, die laarltjks op de plaatselijke begrooiing wordt gebracht en voor de goedkeuring der provinciale macht geen hinder of bezwaar oplevert. Maar daarentegen en gelijktijdig heeft de Gemeenteraad een besluit ge nomen lot verhooging van jaarwedde, dat, niets meer en niet» anders is dan een bloot advies, een welgemeende wensch ol een uitgedrukt gevoelen, waaromtrent een hoogere macht eigendunkelijk en oppermachtig beslist, nadat het gezag, dat voor de gelden zorgen moet. daarop slechts is gehoord. De Gemeenteraad is bevoegd tot de benoeming van de Wethouders, den Gemeente-Secretaris en den Gemeente-Ontvanger, maar onbevoegd die naar j bekwaamheid, verdienste, yver en trouw te bezoldigen, lie gemeenteraad heeft geen der miuUen invloed op de keuze van een Burgemeester en van een Commissaris van Politie, maar is verplicht de bezoldiging door hooger gezag bepaald uit te betalen, ook ingeval een opvolger of nieuwe titularis nog moet doen bljjken zjjn voorganger in alles te evenaren. De bevoegd heid van den Gemeenteraad is door den Gemeentewetgever in d;t opzicht niet oordeelkundig geregeld en was vatbaar te maken om ter voorkoming van misbruiken, veeleer repressief dan preventief te worden. Is het verstandig en verdedigbaar een opvolgenden Burgemeester of Commi-siris van P.ditie, ren nieuwe Secretaris of Ontvanger reeds dadeljjk toe te kennen de waarde van hun voorgangers en eene belooning te verzekeren voor diensten en be kwaamheden, die eerst uit de ervaring kunnen bljjken met die geljjk te staan, waarmede de belooniug in billjjke verhouding werd geregeld f Alleen dan wanneer uit 's Rjjks Schatkist bezoldigd wordt de Burgemeesters en de Commissarissen van Politie, omdat zjj door den Koning worden benoemd, kan een vaste maatstaf van bezoldiging naar het cijfer der bevolking worden aangenomen, bijv. 10 cents 'sjaa'S per ziel voor een Burgemeester en 7 cents voor een Commissaris van Politie. Maar wanneer de Gemeentekas belast wordt met de bezoldigingdan late men aan den Gemeenteraad de vrjjheid onbepaald, die bij art. I3S der Gemeentewet voor alle ambtenaren geldt, zoodat het bjj». mogeljjk is aan den Commissaris van Politie een per soonlijke toelage te verleenen voor de jjverige en trouwe plichtsbetrachting bij vermeerderde werkzaamheden als eenig overgebleven hulp-Officier van Justitie of aan den heer De Laat de Kanter een jaarljjksch erkentenis van duizend gulden voor de aanzienlijke geldelijke voordeelen die bjj der Gemeente bezorgd heeft als Commissaris van de Leidsche Duinwatermaatschappjj. Aan hunne opvolgers komt die erkenning van buitengewone verdiensten niet toe, dan zoodra zjj zulks waardig maken. En daarmede zou dan ook nel bezwaar zijn opgelost dat bij meer dan eens scheen post te hebben gevat, tegen eene duurzame verhooging of eene ongelijkmatige regeling der bezoldiging van Gemeente-ambtenaren of een onevenredige lastdie op de schouders der belas tingschuldigen werd gelegd. Want, en nu volgt het pensioneeren van Gemeente-ambtenaren, de daarover gehouden beraadslagingen en de daaromtrent plaats gehad hebbende stemmingen getuigen van eene booge waardeering der Gemeente-amhtenareo door al de Raadsleden. «Het verleenen van pensioe» is voor den ambtenaar «van veel belang, maar het is van niet minder belang voor de gemeente, «omdat men ambtenaren moet hebben, die niet bezwaard zjjn met zorgen «voor de toekomst, daar zjj onder deze omstandigheden gewoonlijk onbruik- 'baar zjjn. Ook nog om een andere reden is het verleenen van pensioen «zoo nuttig. De gemeente behoudt daardoor de vrjjheid om ambtenaren, «die ongeschikt blijken, te ontslaan, iets waartoe men niet licht komt, «als men weet, dat men een ambtenaar door zjjn ontslag prjjs geeft aan «gebrek." Die gunstige gezindheid bleek bovendien bij de beraadslagingen over het bedrag dat zal worden bjjgedraaen voor het recht op pensioen en niet het minst ten aanzien van de voorgestelde verhooging ten aan'ien van nieuw aan te stellen Gemeente-ambtenaren, zoodat zelfs geheele ontheffing der bjjitrage ter sprake kwam. üntegenzeggeljjk wordt reeds nu de gemeente met een aanzienljjke last voor peusioneering bezwaard tegenover de buiten verhouding lage som van pensioens-bjjdragen maar voor hoe lang M. Sedert Januari 1824 bedroeg de bezoldiging van den Burgemeester 2200 's jaars, van iedere Wethouder 900, van twee Secretarissen ieder f 2400 en van den Ont vanger ƒ3000, die de hulp had van een Ontvanger voor de plaatselijke accijnsen inet 1700 en een Ontvanger voor de beschreven middelen met ƒ800. Met 1833 overleed de Secretaris Cunseus en de bezoldiging van den Secretaris Du Pui werd niet verhoogd. Met Augustus 1839 werd de Ontvanger belast met de beschreven middelen en met 1866 werd de heffing der accijnsen afgeschaft, maar de bezoldiging Ideef dezelfde. Met ls"3 werden de bezoldigingen verhoogd van den Burgemeester met J 1400 en van den Secretaris met ƒ600. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 20 December. VERKOCHTE HOEVEELHEID PRIJZEN. Laagste, j Hoogste. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst ^omer) Glievalier-gerst Zware Haver Lichte buiveiihoonen I'aardenboonen doter (1'" qualiteit it vat) (24t it (1'" per kil.) (211' furl haardbr. 1"' soort Lange zwarte i hectol. 6090 kilog. dubb. hect. 4000 t 7.75 7.i 0 5 50 5 50 5 5 50 4 - 2 50 7 25 6 25 56. 48 140 1.20 W 0.34 9.- 8.50 6.- B.25 5 75 675 5 - 3 50 7.75 6 75 62 - 54.- 155 1.35 e 0.38 Te Leiden ter Boekdrukkerij vau GEBROEDERS MORÉ, voorheen J. C, Dbau».

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6