BIJVOEGSEL behoorende lot de Leidsohe Courant van Maandag 22 December ÓH84-, 30J. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. In de gisterenavond gehouden zitting der tweede kamer is, na kort debat over houldsluk 11 (Uitgaven in Nederland) der Indische begrooting, waarby de minister van oorlog reorganisatie van het koloniaal werldepot als onnoodig schetste, dal hoofdstuk eenparig aangenomen, evenzeer als het hoofdstuk Middelen in Nederland. Bij hooldstnk II (Middelen in Iudië) kwam in behandeling de motie Keiichenius-Lohmau om te verklaren, dat de kamer vooralsnog niet overtuigd was dat de dot>r de regeering voor Ned.- Indie beoogde belastinghervorming, doelt rellend zou zijn, en een amende ment van den heer De Brnyn Kops, om ten aanzien van geslacht- en be drijfsbelasting als maaista! der Inning voor 1885 te behouden den maatstaf van 1884. Motie en amendement, door de voorstellers verdedigd als ge<n wantrouwen uitsprekende, maar slechts verklarende, dat men wel de mid delen toestond zonder de belastingen zelf te kunnen heoordeelen en de ver antwoordelijkheid er van te kunnen dragen, werden bestreden door de bh. Van Gennep, Gratama, Van der Hoeven, Roëll en de ministers van koloniën en van biuueulandsche zaken, die allen de bevoegdheid der kamer ontken den om over Indische belastingen uitspraak te doen. Ook wezen zjj op de gevolgen er van: altrediug van den gouverneur-generaal eu van de geheele regeeriug. lie minister lleemskeik verzekerde, dai de regeering de motie niet kon accepteeren. De heer De Bruyn Kops Irok zijn amendement in eu de motie werd verworpen met 54 tegen 22 stemmen, waarna de middelen wet werd aangenomen met 69 tegen 5 stemmen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is aangenomen de begrooiing voor Suriname, nadat den minister medegedeeld had, dat eene aanvrage was ingekomen voor de concessie van een telegraafkabel; zoo ook de begrooting voor de bedelaarsgesiichtenna aanneming met 47 tegen 26 stemmen, van een amendement om op den eersten leroiijn van verbouwingskos- ten,4 ton, te schrapen; voorisde begrootingen van den arbeid der gevangenen domeinfonds en pensioenfonds. De behandeling der spoorwegbegrooting is aangevangen. Maandag voortzetting. BBLGI E. Uit Brussel wordt gemeld, dat de onderhandelingen, betredende de overneming van den Prins Hendrik-spoorweg, zijn afgesprongen. Tengevolge van de verschillende geruchten, in verband met deze zaak in omloop ge bracht, daalden de aaodeeien te Brussel aauzienljjk. ENGELAND. Op den Londen-Brighton-spoorwcg, bij het station West Croydon, zijn een passagiers- en een goederentrein in botsing gekomen. De schok was hevig en maakte groot geraas; maar de kracht werd toch aanmerkelijk ver minderd, doordien de machinist van den personentrein van den Wesling- house-rem gebruik maakte. Verscheidene wagens van den goederentrein werden verbrijzeld en twee conducteurs van dien trein kregen ernstige hoold- wouden. Van de passagiers werd er geen ernstig gekwetst. Door de High Court of Justice Admiralty Division te Londen werd aan hel stoomschip Bertha, van Bombay bestemd naar Duinkerken, de som van 800 t toegekend voor adsistentie verleend aan het Ned. stoomschip Gelder land, hetwelk 8 Mei in de Boode Zee, op 20° 38' NBr. en 38" 23' 01 op de reis van Rotterdam naar Batavia, in gevaar verkeerde door brand aan boord. Drie vierde der som werd aan den eigenaar en een vierde aan den gezagvoerder en de equipage van de Bertha toegewezen. De Noordduitsche Lloyd-stoomer Bhein, die Dinsdagnamiddag van Soulhamptou naar New-York vertrok, keerde Woensdagavond naar Southampton terug, nadat ae boot even na middernacht op de hoogte van kaap Lizard eene aanvaring met eene onbekende stoomboot had gehad. Ofschoon de Bhein twee uren op de plaats bleef, kon zjj van den onbekenden bodem niets meer bespeuren. Toen keerde de llhein naar Southampton terug, daar men de reis met beschadigde boeg niet durfde voortzetten. Volgens Daily News heeft de koning der Belgen den wensch kenbaar gemaakt, dat eenige bekwame Engrlsche officieren in dienst zoud>n treden bjj de Internationale Afnkaansche Maatschappij, om op het grondgebied van Congo werkzaam te zjju. Uil Madrid wordt aan The Daily \ews gemelddat zoowel Engeland als Duitschlaiid in het nieuwe protocol de souvrreiiiit<it van Spinje over den Soetoe-Archipel erkennen. Spanje zjjuerzjjds verbindt zich lol handha ving van de artt. 1, 2 en 3 van liet oude protocol van 1877, waan jj die mogendheid de vrjjheid van scheepvaart eu handel in de Soeloe-waieren er kent. Spanje ziet af van zijne betwiste aanspraken op Borneo, die het trou wens nooit heelt doen gelden. Engeland verbindt zich, de vrijheid van handel en scheepvaart in het door de Brusche North Borneo Company be heerde grondgebied en de eilanden Ie handhaven. Uit Lissabon wordt van 17 dezer gemelddat ongegrond zijn de twee verspreide geruchten, volgens welke la. Delagoa-baii door Portugal aan Duitschland zou worden afgestaan, eu 2*. eli schepen met Porlugeeschetroe pen op den Neder-Congo zouden verschenen zijn. Aan de Times windt uil Durban gemeld, dat in de Transvaal adressen worden geteekeud, oui dm heer Joubert weder tot opperueiclhebber van de nationale strjjdkracluen te beiiocuirn. De Standard ontvangt uil Shanghae nog eenige bijzonderheden aan gaande den opstand iu Corea. Hij begon met eene beweging legen hel voorlaatste ministerie, hetwelk door de Japausche partij werd beschuldigd met de Chineesche pari jj te heulen. De voorstanders van Japan kozen hel oogeublik waarop rie Japausche cousul den Britscheu consul als gast ontving, waarbjj de Amerikaauicbe cousul eu vele Coreaausche staatsbeambten aan wezig waren; de mannen der Japansche partjj vermoordden zeven ministers en dwongen den koning een Japansch minister te benoemen. Later echter kreeg de Chineesche partjj de overhand en liet zjj den nieuwbenoemden Ja- panschgezinden minister vermoorden, waarna de koning naar het gebergte vluchtte. Daarop werd de hoofdstad een tooneel van plundering en moord; zoowel binnen als builen de stad werd bloedig gevochten lusschen Japansche en Chineesche troepen, waarin de troepen van Corea zich mengden. De re geeringen van China en Japan zonden daarop troepen om de orde te her stellen. Het gebouw der Japansche legatie is werkeljjk verbrand, maar de Chineesche partjj beschuldigt de Japansche den brand aangestoken te hebben Uit Peking wordt van 28 November gemeld, dat de 50rt' verjaardag der keizerin aldaar met veel luister is getierd. Bij die gelegenheid is Tseng, de gewezen gezant te Parijs en een der eersten van de oorlogspartjj, be noemd tot vice-president van hel oorlogsbesluur. Hel ontwerp-tractaat met Nicaragua, betreflende het nieuwe kanaal is vergezeld van een brief van president Arthur. In dezen brief wordt ver zekerd, dat de Vereenigde Staten volstrkt geen verlangen koesteren naar het verwerven van grondgebied of naar het uitoefenen van eene politieke controle hinten de thans bestaande grenzen, lie twee regeeringen hebben het tractaat ontworpen, dat tiet eenige middel is om een onmisbaar werk tot stand te brengen. Alle natiën zullen, zoo schrijft de president Arthur ver der. zich op gelijke voorwaarden van het kanaal kunnen bedienen, en het kanaal kan door het corps der genie van de Vrreenigde Staten beter en goedkoopi-r gemaakt worden dan door eenig ander wie ook. -- De Woensdag te New-York aangekomen stoomboolen hebben zeer zwaar weder doorgestaan in den Atlantischen Oceaan. De drisona kwam 36 uur later dan gewoonlijkzjj heelt een Juiitengewoon zwaren storm te verduren gehaddie vier dagen aanhield. De passagiers konden niet aan dek komen en de bemanning liep voortdurend gevaar van te worden weggespoeld. De stoomboolen City of Montreal, SchiedamSpain, Canada en Hammonia waren alle drie A vier dagen achter, maar men maakte zich over haar lol niet bezorgd. Het gerucht loopt te Melbourne, dat de Duitsche vlag is geheschen op de eilanden Nieuw-Britiannië en Nieuw-Ierland, op Admiraalteilaud en op een gedeelte van de Noordkust van Nieuw-Guinea. FRANKRIJK. Bij de behandeling der begrooting voor builenlandsche zaken, in de kamer van afgevaardigden, werd door den afgevaardigde Madier de Montjan de opheffing van den Franschen gezantschapspost bjj het Valikaan voorgesteld. De minister-president Ferry verklaarde, dal het behoud van dien post nood- zakeljjk is uit het oogpunt der kerkelijke politiek. Anders toch ware men gedwongen het concordaat te verbreken en de bescherming der katholiekeo in het Hosten te laten varen, met het gevolg, dal andere mogendheden zich zouden haasten die bescherming over te nemen. De minister herinnert er verder aan, dat ook andere protestantsche staten hun diplomatieke gevol machtigde bjj het Vatikaan hebben en wjjst er op dat zoo voor een staat, hjj voor Frankrijk onmisbaar is. Ten slotte roemde spr. den verlichte en vredelievenden geest van den tegenwoordigen Paus en werd het voorstel lot opheffing met 293 tegen 168 stemmen verworpen. Louise Michel is ernstig ongesteld. Zjj Ijjdt aan verzwakking van de hersenen en zal denkeljjk naar een krankzinnigengesticht overgebracht worden. Te Pamiers is een logement, het htPel Grand Soleil. gedeeltelijk inge stort en eenige menschen werden onder neervallende muren bedolven. Men begon onverwijld, met behulp van een aldeeling soldalen, het puin weg te ruimen. Een dienstmeisje werd nagenoeg ongedeerd te voorschjjn gebracht. Een logeergast, een kapitein der artillerie, vond men dood. Twee andere gasten wisten het gevaar nog juist in ijjds te ontkomen. PANJE In Gnanciëele kringen wordt medegedeeld, dat door de Spaansche regee ring te Parjjs eene leening voor Cuba is gesloten, groot 25 millioen fres., tegen eene jaarljjksche rente van 9 pCt. vooruit te betalen. De aflossing zal geschieden bjj jaarljjksche termijnen, die echter met zes maanden kunnen verlengd worden door wissels getrokken door den minister van koloniën op de commissie der Spaansche financiën te Parjjs. Eene Spaansche kanonneerboot heeft in de wateren van Port-Bon op eene Fransche boot gevuurd, die zich niet wilde laten visiteeren. Een Fransche matroos is gekwetst. De Spaansche autoriteiten hebhen eene enquête ingeste d en beweren dat het Fransche schip wederrechtelijk in de Spaausche wateren vischte. DUIT8CHLAND. De rijksdags-commissie voor de stoomvaart-subsidiën heeft hare beraad slagingen tul na het kers-reeès verdaagd. Enkele leden der commissie spraken voor eene zijlinie over Rotterdam. De regeering wees hen op de memorie van toelichting, waarin Rotterdam of Antwerpen als eene hoofdlijn was aangewezen; de keus lusschen die twee plaatsen kan eerst later gedaan worden. De commissie der Congo-conferentie vereenigde zich gisteren met het Engrlsch Iiaüaansche voorstel, om den handel in sterke dranken iu het Congo- eu Nigergebied binnen zekire grenz n Ie beperken. Graal llatzfeldtdie blijkens een bericht door ziekte verhinderd was, de West-Afrikaansche conferentie iu hare laatste zitting te presideeren, is door lypheuse kooris aangetast. Dm 15'1 n dezer, des middags te 12 uur, heeft in alle Duitsche gar nizoenen eene huiszoeking naar sociaal-democratische geschriften plaats ge vonden bij de soldalen en onderollicieren tot den rang van sergeant. De uitslag van dat onderzoek wordi nog geheim gehouden. De electrische tentoonstelling, die in het vorige jaar te Weenea werd

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5