BUITENLANDSCHE BERICHTEN. nen geregeld passeeren. De schade aan weg en werken en maientel is niet noemenswaard. Uit Venloo wordt gemeld, dat gisteren een goederentrein van Rotterdam naar Venloo te Blerik ontspoord is, en daardoor de verzending van personen en goederen op die lyn is gestoord. Het onderzoek der ontwerpen van wet tot voorloopige vaststelling van onderscheidene hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1885 in de afdee- lingen der tweede kamer, heelt aanleiding gegeven tot verschillende alge- mecne beschouwingen: Na kennisneming van den inhoud dezer wetsontwerpen meenden verschei dene leden te moeten verklaren, dat zjj in de behandeling daarvan weinig nut zagen en er de voorkeur ajn zouden geven, om in de maand Januari de definitieve begrooiingswetten af te doen. Daardoor zou slechts het voor beeld gevolgd wordendoor de eerste kamer sedert jaren gegevenen hoe wel men zich de bezwaren niet cnbeiusde, aan deze wijze van handelen verbonden, scheen toch voorafgaande behandeling dezer credietwetten aan nog meer bedenkingen onderhevig. Immers b(j het onderzoek der ingediende staatsbegrootii.g in de afdeelingen was van vele zijden de noodzaktlijkheid betoogd, om met het oog op den toestand der schatkist, ook wal betrelt beslaande organisation, op de voorgedragen uitgaven zooveel mogelijk te bezuinigen en verschillende uitgaven uit le stellen. Voor hen. die dit ge voelen waren toegedaan, moesten credietwetten, op de leest der staatsbe grooting voor 1884 geschoeid, onaannemelijk zijn; zij zouden ongetwijfeld beproeven tal van posten, en waaronder ook die op de loopende begrooiing voorkwamen, door het indienen van amendementen uit de credietwetten te verwijderen, en de behandeling van deze zou dientengevolge veel tij t kosten. Vele leden voegden er bij, dat, indien zjj al geneigd mochten zijn onder de bestaande omstandigheden tot de vaststelling van credietwetteu mede te werken, de voorgestelde termijn van vier maanden iiuu in elk geval te lang voorkwam. Zonder aan deze bedenkingen elk gewicht te ontzeggenmeenden vele andere leden te moeten opmerken, dat de indiening van credietwetten door de meerderheid der kamer eenigermate was uitgelokt. Nu de regeering ge meend had aan den daartoe ontvangen wenk te moeten gevolg geven, ging het toch niet aan de aangeboden credietwetten thans builen behandeling te laten. Was derhalve de indiening van credteiweiien ter voorkoming van erger kwaad gerechtvaardigd, de hier bedoelde leden konden ook niet toegeven, dat de regeeriitg bij het ontwerpen van deze hare voorstellen van eeue zoo geheel verkeerde gedichte zou zijn uitgegaan. Aan het einde dezer gedaclnenwisseling werden verschillende denkbeelden aangegeven over de beste wjjze. om, met eerbiediging der gerezen bezwa ren, den dienst le verzekeren. Voorts gaven vele leden, die geneigd waren om in de vaststelling van credietwetten te berusten, te kennen, dat zij zich de vrjjlteid dachten vior te behouden, om bij de behandeling der definitieve begrooiingswetten zoo ttoodig ook posten af te stemmeti welke bereids iu de credietwetten waren opgenomen. Enkele leden brachten uog in het midden, dat van de credietwetten al thans alle posten voor onvoorziene uitgaven behoorden te worden wegge laten. Dit denkbeeld vond echter weinig bjjval. De commissie van rapporteurs hoopt, dat de regeeriitg bereid zal worden bevonden de verlangde virklaringen af te le gen, en de credietwetten als nog in den aangeduiden zin te wjjzigeu, daarbjj lettende op de aantnerkiu- gen, in de verslagen vermeldt. De regeering heelt aan de tweede kamer eene verhooging voorgedragen van hoofdstuk VI (marine) der staatsbegrooting voor 1885. liet vergaan op onze kust van schepen aan welke tengevolge van eeue bestaande leemte in ons reddnigwezen geene of geen tijdige hulp kon worden verleend, zjj 't ook tot redding der bemanningen, heelt eeuige Nederlandsche staatsburgers be wogen deze aangelegenheid in overweging te nemen en te rade te gaan hoe daarin verandering ware te brengen. De uitkomst dezer overwegingen is neergelegd in eene aan de ministers van marine eo waterstaat enz. gericht adres, waarin de wenschelijkheid lot instelling eener kustwacht wordt be toogd. De regeering, het initiatief der adressanten waarderendeheeft zich met de in dit adres opgenomen beschouwingen, over liet geheel wel kunnen Tereenigen doch zjj heeft zich afgevraagd ol iu deze tijden van (itiauciëele spanning voor het beoogde doel. geldrljjke offers van den slaat mochten worden verlangd. Zjj heelt gemeend die vraag bevestigend te moeten beant woorden. Hel komt haar voor dal adressauten terecht den dienst der kust wacht wenschen verbonden te zien aan dien der kusiverliclitiiig als de meest bereikbare en doeltreffende en de minst kostbare oplossing van het vraag stuk der kustbewaking, terwijl ook het door hen vermelde, nl. dat kustwacht in tjjd van oorlog zal kunnen dienst doen a's uitkijk naar den vjjattd niet zonder gewicht is. De regeering meent voorts, dal de uitgave niet zoo be langrijk is of zij is mogeljjk reeds met het oog op internationale zedelijke verplichtingen, maar in elk geval op humanitaire gronden, ook thans te rechtvaardigen. 'sGIIAVENHAGE. 19 December. Door Z. M. zijn in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd: tot ridder giootkruis, Z. Exc. de heer Jules Méliue, minister van landbouw te Parijs; en tot ridder, de herren: Morière. deken van de faculteit der weten schappen en hoogleeraar in de landbouwkunde te Uaen; Florimond Desprez. landbouwer le Capelle (departement van liet Noorden); Henryafgevaardigde, lid van den raad van hoogerett landbouw en paardenstoeterijen in Fiankrijk C. Bernard, afdeelings-chef bij het ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken te Brussel; Charles Siegen, vee- en paardenarts der stad Luxemburg, secretaris van den land- en tuinbouwclub van het groot-hertog dom; Von Wendel, secretaris van de Oideuburgsche «Landwirthschaltliche Gesellscbafl", en Jonas Smitt, directeur van het bestuur van landbouw te Christiania. Door Z. M. is tol burgemeester der gemeente Herpt en Bern benoemd f. Buys Mzn., secretaris dier gemeente. Door Z. M. is de benoeming van den heer A. d'Angremond tot hoofd directeur te Amsterdam, van de Surinaamsche bank goedgekeurd. Na het debat, in de heden gehouden zitting vau de tweede kamer, over de burgerlijke openbare werken en Atjeh. waarin de minister de con centratie van At|eh verdedigde als eettig middel om tot de overwinning te geraken, is het hoofdstuk Indische uitgaven der Indische begrooting aange nomen met 69 tegen 5 stemmen. Het hoofdstuk Nederlandsche uitgaaf werd mede aangenomen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen d'. W. H. L. Rozemeijer, pred. te Arnhem. Door hel Haagsche departement van de Nederl. Maatschappij ter bevor dering van nijverheid werd gisterenavond eene vergadering gehouden ter bespreking van voorstellen tol tijdelijke werkverschaffing. Ook daar werd de vraag: of de werkeloosheid grooter was dan anders, van verschillende zijden overwogen en vele op- en aanmerkingen werden deswege gemaakt, zoodat ten slotte bij acclamatie besloten werd eene commissie le benoemen, beslaande uit drie leden van het bestuur van bovengenoemd departement, met toevoeging van den heer Gevers Deynoot en de werklieden Baaije en Niemeijer, belast met het onderzoek, welke werklui gebrek aan werk heb ben, in welke vakken zjj werken en welke middelen kunnen aangewend worden om in dat werkgebrek op de doelmatigste wijze te voorzien. Ten nadeele van deu winkelier van L. in de Ravesieiustraat is een partjjije wol, en van vrouw B. in de Koediefstraat een bedrag van ongeveer 50 ontvreemd. De daders zjjn niet bekend. BELGIE, Door vier der acht senaatsleden voor Brussel, de heeren Crocq, Van Schoor, Bischoffslteim en Ctt. Graux, en door 7 der 15 nog le>rnde oud-afge vaardigden van Brussel in de kamer (de heer O. Scailquitt is sedert overle den). de heeren Buis. Van Huubeeck, Bergé. Couvreur. Jotirand, Van der Kiudere en Washer, is een manifest tot de kiezers van het arrondissement Brussel gericht, waarin zij de redenen ontvouwen waarom rij uit de Asso ciation libérale getreden zijn. Met eene herinnering der feiten ver jjien zjj de.i radicalen de eeuheid ontnog.ljjk gemaakt en de scheuring van 12 dezer veroorzaakt te hebben. Hel aanial opzeggingen vau het lidmaatschap der Asssocialion libérale bedroeg Woeudagochteiid 728 Bedeukt uien dat de ver- eenigiog ruim 5000 leden telde, dan zjjn er bljjkbaar zeer vele gematigde liberalen die hel «fesliua lente" huldigen. ENGELAND. De gemeenteraad te Londen Iteefi besloten eene belooning van 5000 uit te lo«en voor de arr. statie van deu schuldige aan de ontploffing onder de «London Bridge". Een nieuw onderzoek heeft lewrren. dat de funda menten der brug veel erustizer beschadigd zijn dan men eerst vermoedde. De scheuren in liet meiselweik zijn groot genoeg om er de hand door te laten. I'jj een onderzoek van ambtenaren der douane naar de eergistereu van liet vasteland aangevoerde en geloste koopwaien enz., te Dover, werd eene kist gevoiideu. welke bjjna 200 pond dynamiet inhield. Het voorwerp, waarin de dynamiet vervat was, had liet voorkomen van eeue gewone blik ken kist. -- De Timet maakt een schrijven van Stanley openbaar, van 13 dezer, aan iemand le Manchester. Stanley komt daarin op legen het handhaven vm Fraukrjjk's aanspraken in het Ongo-grbieden beveelt der mogeud- Iteden aan. dit gebied toe te wijzen aan de Association Internationale. De tekst van het iraciaat tiissciien de Verreuigde Staten eu Nicaragua, betreffende hel kanaal vau Nicaragua, is reeds aan den senaat le Washington medegedeeld en wordt gedrukt, liet tractaat is vergezeld van een brief van president Arthur, waarin de voordeelett van zulk eene onderneming voor de gelteele handelswereld worden uiteengezet. Iu deu loop van dezen winter zal te Montreal (Canada) ren ijspaleis gebouwd worden, waarvan de kosten geraamd worden op 6000 dollars. FRANHRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren al de hoofdstukken der be grooting voor finaiiciéit aangenomen. Dt heer Falltèies verzette zich. om redenen met het budget iu verband staande, legen alle amendementen, waar van de strekking was om de bezoldiging der onderwijzers le verhnogen. Het amendement der bttdzei commissie, om een crediet van 1 159,000 fr. le ver kenenwerd met 3j5 tegen 189 stemmen aangeitomen. Voor hel hof van assises te Marseille heeft eene dievenbende van 40 personen terecht gestaan, die verscheidene maanden schrik onder de bevolking heeft verspreid. De bende was uitstekend georganiseerd en ouder tiicnl. Zij was in afdeelingen gesplitst, elke van deze had een hoofd. De justitie kwam tot de ontdekking dier misdadigers, waartoe ook jongelingen van 18 jaren behoorden, door een koetsier, die de bende trachtte aan le werven en die de justitie met alles bekend maakte, nadat hjj inlichtingen had bekomen. De aanvoerders vielen nu gemakkelijk in handen van hel gerechten vervolgens kwamen de andere leden der bende aan de beurt. De meesten hebben zware straf hekomen. Uit Btsséges, in het Noorder-departcmentwordt aan het Petit Journal gemeld, dat onlmgs des nachts eeue ontplofbare bom is neergelegd aan de deur van deu luitenant der gendarmerie aldaar. De dader werd echter ge stoord en eene ontploffing voorkomen. De zaak heeft te Bassèges algemeene verontwaardiging gewekt. SPANJE De heer Canovas del Castillo heeft gisteren in den ministerraad mede- deeling gedaan van de onderhandelingen met Nederland, over een handels verdrag.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2