RENTEN EN FORTUIN RECK MES. INKOMEN VAN 40°/. houder Von Manteuflel, op het programma van het blad Mets, hetwelk hij wilde uitgeven, en waarvan een proefnummer verscheen, en op eenige brieven aan Fransche bladen en particulieren. OOST-INDIK. BATAVIA, 12 November. Omtrent den moord van den controleur Rijk, te Mandhor, verneemt het Bat. IJanttelsbl. nog, dal, hoewel zijn dood niet het gevolg is geweest van grieven der Chiuersche bevolking legen zijn persoon zijn lijk nietieoiin op afschuwelijke wijze verminkt is, terwijl hei geial van de muitelingen, die zijne woning heiiben omsingeldongeveer 1000 moei hebben bedragen. Oeze omstandigheden hebben den resident Kaler, die bij de ontvangst van liet eerste bericht van den moord van meening zou zijn geweest, dat het pres tige zijner waardigheid volstaan zou de orde te herstellen, tot andere ge dachten gebracht. Dank zij de doeltrellende maatregelen van den geweste- ljjken militairen commandant, den overste VeLer, is thans, naar men ons bericht, de veiligheid der Europeesche ingezetenen van Pomianak voldoende verzekerd. Naar wij vernemen heeft de gouverneur van Atjeh aan de regeering het voorstel gedaan om den Atjeher Toekoe Tjoet Bantah en zijnen broeder Toekoe Tjoet Machmoed ook te vergunnen naar hun geboorteland terug te keeren. en eerstgenoemde weder aan te stellen tol hoeloebalang derlVMoe- kirns, mits hij op het graf van zijn vader den eed van trouw aan het N. I. gouvernement aflegt. Aan genoemde Atjeliers werd in 1883 het langer ver- bljjf in Atjeh in het belang drr o|ienbare rust en orde ontzegd, en hun Ambotna aangewezen lol verblijfplaats. (J. D. v. Ut. I) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende be schikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den gouvern.-veearts C. N. Schoorel. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lauds dienst, de adsistent-resident van Kar$uganjar J li. C Van Dijck; de subsiitiiut-griff b(j den raad van justitie te Padang (Suma tra's Westkust), m'. P. L. A. Collard. Eerv. uit zijne betrekk., de 3'comm. bij het departement van ouderwijs, eeredieust en nijverheid A. F. lie Chau»ignij de Blotde grilT der landraden te Bonihain, Djeuepoiito, Aloe en Takalar (Celebes en onderhout ighedui) K. Zeil. Benoemd: tol adsistent-resident van Blitar, W. De Vogel, ads-res. van Boudowosso; van Boudowosso P Zeydel; van Blora II. J. A. Van Blommesiein; van Karangaiijar E Th Th II. Van Benthem van den Bergh; allen routr. le kl. bij het binneul. bestuur op Java en Madura; van Tangeraiig J G. Mijer, secr. der res. Batavia. Bij den raad van justitie te Padang: tot adv. en proc. mr. P. L. A. Collard voornoemd; tot subsi.-grid mr. M M. Rosman, thans ter beschikking van den voorz. van den laudr. te Bangkallan (Madura), om te worden belast met grilfierswerk- zaamheden bij dat college; tot resident van Bantam, de adsistent-resident van Madjalengka (Cheribon) E. A. Engelbrechttol griffier van de landraden te Boiitliain, Djeuepoiito, Aloë en Takalar. L. Platl, laatst, griffier van het thans opgeheven omgaand gerecht in genoemd gewest; tot hnlppr. ten dienste der iitlaudsche christengemeente: te Bah op liet eiland Rotti (Timor en onder—- hoorigheden), de hulppred. te Aoteih op het eiland Noesa Laut (Amboina), P. J. Pennines; le Amelh de hulppred. te Wonreli op het eiland Kisser (Amboina) N. Rinnooy. Door den dir. van fin.: benoemd: tot verific 3' kl G. 11. F Bodenstafl'. verific. 4" kl. te Batavia; gesteld: Ier besch. van den res. van Japara tot tegensang van den sluikhandel in opium, de beu verific 3' kl. G. II F. Bodenstafl voornoemd; geplaatst: te Bandjeruiasinde ben. ontv. D. C. Visser, laatst, verific. 3' kl. te Batavia. Departement vin oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol uit Zr. M'. mil dienst: mei ingang van 6 Nove.i.ber 1384, wegens afloop van zijn diensiver band. de tijd officier van gez. 2' kl. Th. A. K Posewitz; wegens volbrach ten dienstijjd. met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. J. II. Schwab. Opgedragen: aan de bij hel wapen der art. van het leger in Ned- Indie gedet. 1' luiis. der inf. van het Neder! leger J VV. De Groot, D. Cheriex en H. J. Dijckmeesier om. wat de twee eerstgenoemden hetrefi, vóór of op 7 Januari 1885. en wat den laatstgenoemde aangaat, vóór of op 16 Februari 1885 naar Nederland terug le keeren. P E It TE LEG RAAF. PARIJS, 18 Dec. De behandeling der staatsbegrooting is heden in de kamer van afgevaardigden voortgezet. Men gelooft dat de kamer morgen hiermede gereed zal komen, doch men betwijfelt of de senaat de begroo ting nog voor het einde van dit jaar zal kunnen afdoen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegen woordig: de bh. De Fremery, Ilarlevelt, Bool, Bredius, Damsié. Zaayer. Land, Van Dissel. Kerstens, Le Poole. Verster, Van Hoeken. Van der Hoeven, De Geus, Zaalberg, Kaiser, Was, Knappert, Van Wensen, Juta en de voorzitter. Nadat de hh. Van Hoeken en Kerstens, na liet afleggen van de door de wel gevorderde redals leden van den raad waren geinstalleerdwenschte de voorzitter de nieuwgekozenen geluk met liet vertrouwen door de bur gerij in hun gesteld en hoopte dal zij alles in het werk zouden stellen, wat in het belang der gemeente kan strekken. Ingekomen was een adres van een zich noemenden secretaris van den sociaal democratische» bond, afdeelittg Leiden, van detizeltden inhoud als het vroe ger reeds ingekomen verzoek, ditmaal echter op zegel; het bezwaardal het in strijd was met art. 9 der Grondwet, bleef niettemin bestaan, zoodat het ook thans wederom ter zijde werd gelegd. Verder was nog ingekomen een adres van dr. Genlis en eenige anderen, met het verzoek, dal er maatregelen zouden genomen worden, ten einde te belettendat hunne schoolgaande kinderen door anderen worden gemoles teerd. De voorzitter noemde de feilen, zooals ze gesteld zijn, schromelijk overdreven en stcide voor liet adres te stellen in handen van burg. en weth. ten einde deze maatregelen naar eigen goedvinden zouden nemen. In dien zin werd besloten. Voorts was aan de orde: het verzoek van mej. S. M. Van Iperen, om continuatie als stads-vroedvrouw, dat werd toegestaan. Ter vervulling van de vacaturen, die op uit. December e. k. in de plaat selijke school-commissie zullen ontstaan, door de periodieke aftreding der heeren dr. D. Bierens De Haan, dr. J. M. Van Bemmelen, d'. M. J. DeGoeje en J. A. Van Hamel, werden alle aflredenden herkozen. Als tweede onderwijzer aan de school 2* klasse werd benoemd de heer J. M, Vos. onderwijzer te 'sGravenmoer. Omtrent het verzoek van A. V. Ilelfrich, om terugbetaling van college geld voor de O-I. inrichting, verlangde niemand het woord, zoodat op dit verzoek afwijzend werd beschikt. Naar aanleiding van het verzoek van den commandant van het 4* reg. infan terie, betrekkelijk het gebruik van de gymnaslickschool, zeide de heer Van der Hoeven, dat de linanciëele toestand van deze gemeente van dien aard is, dat men niet royaal mocht zijn en dat men ook op de kleintjes moeït passen. Deze overweging had dan ook vier weken geleden hem doen be sluiten om bij een verzoek van het gezelschap //Herkules" een voorstel te doen tot retributie eener som van /25 voor liet afstaan van een lokaal aan de gemeente toebehoorend. Dit voorstel had goedkeuring gevonden. Thans deed de voorzitter wederom een voorstel, geheel afwjjkend van het reeds door den raad genomen besluitzulks had hem verwonderd. Het dagelijksch bestuur had daartoe aanleiding gevonden, zooals uit hunne toelichting bljjkt, vermits hei hier geldt tot in gebruik geven van een lokaal ten behoeve *an eenige onderofficieren. Dit was echter volgens spreker volstrekt geen argu- menteerende reden. De slijtage, of die plaats heelt door //Hercules" of onder officieren, zij biijn hel zeilde. Spreker ging zelfs verder. Wanneer aau een der beide requestranlen kosteloos het lokaal ten gebrutke zou moeten worden algestaan, dan zoude hij hierin het toegeven aan «Hercules". Dit gezelschap beslaat ten minste uit Leidsche burgers. Hij s:elde dus voor ook hier eene retributie van 25 te hellen. De heer Damsié kon zeer goed met burg. en weth. medegaan. hij is zeer op het behoud van garnizoen in deze gemeente gesteld. Ook hij echter zoude gaarne eene verandering in het voorstel van burg en weth. gebracht zien, in slede van te lezen lot wederopzegging! toe, zoude hij willen geplaatst zien voor één jaar. Beide amendementen èn van den heer Van der Hoeven èn van den heer Datnsté werden onder steund. De voorzitter bracht in bedenking dal hfi, wat het onderscheid aangaat tusschen Leidsche burgers en militairen door den heer Van der Hoeven gemaakt, niet mede kon gaan. De militairen zijn inwoners van de plaats van hun garnizoen; het eenig verschil tusschen beide derhalve bestaat hierin, dat de eersten burgers zonder uniform, de andere met uniform zjjn; wat betreft de retributie deed hij opmerken dat de meesten zjjn onderof ficier-titulair, wier tractemenl zeer gering is, zoodat deze retributie bun hoogstwaarschijnlijk zwaar zoude vallen. De heer Van der Hoeven antwoordde dat de retributie zoo gering is, dat zulks geen overwegend bezwaar kon zijn. Hel verzoek geldt over twee avonden per week, dit is voor iedere keer 7 025, en nu kan hij niet gelooven dat den financiëele toestand onzer onderofficieren zoo treurig zomte zjjn dat zij met hun allen nog geen 70.25 per avond kunnen betalen. Het amendement van den heer Van der Hoeven in stemming gebracht werd verworpen met 15 legen 6, en dat van den heer Wtlhelmy Damsté eveneens met 16 tegen 5 stemmen, en ten slotte bet verzoek toegestaan. Zonder hoofdelijke stemming werden vervolgens goedgekeurd: een staat van af- en overschrijving op de geineentebegrooiing, dienst 1884. een ver zoek van den directeur van het postkantoor, betrekkelijk hel leggen van eene waterloozing en reclames in zake de plaatselijke directe belasting, dienst 1884. en wel ten name van D. H. F. De Kievit, J. F. R De Baltdan, W. F. Van Wijk, wed L. Van Amerongen OppenheimJ. Spring in 't Veld, Th. Drost, H. J. De Baas en wed. J. Alt, te verminderen respectievelijk met 7 8 40, 33. 7.37, 1080, 2.40, 540, 7 10.20 en 5.40. en den aanslag van de wed. H. Akkerman ad 5.76 van het kohier le royeeren. Omtrent dit laatste punt wenschte de heer Van der Hoeven op een drukfout te wijzen, welke geslopen is in de toelichting van burg. en weth.; er wordt namelijk een voorstel gedaan om aau acht personen eene verminde ring der som waarvoor zij bij de plaaiseljjke directe belasting ware aange slagen, toe te staan, ofschoon er slechts zeven genoemd wordeu, waarop ite voorz tier antwoordde dat men in deze fout zou voorzien. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat ofschoon de commissie destijds benoemd lol het nazien der stukkeu in zake de exploitatie der tram Haar lemmerstraat reeds lang haar ad>ies had uitgebracht en dit advies ter kennis was gebracht der concessionarissen het dageljjksch bestuur nog geen ant woord had mogen erlangen. Dientengevolge zullen mocht voor primo Januari nog geen antwoord zjjn ingekomen, de concessionarissen tol exploitatie gedwongen worden. Ieder kapitalist die in liet bezil is van goede en ter beurze genoteerde effecten (aalilB of obligation) kan zich op mathematische en zekere wijze een v verschaften, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop vau premiëu. Dit fOfté beken-ie en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert eeu jaarlijke inkomen van f. 2,000 met een kapitaal in geld of in effectenvan f. 5,000; f. 1,000 met f. 2,5u0, f. 500 met f. 1,200, enz. De fondsen zijn altijd hese' lebaar. Dt winst word! maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende troehure* worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloos toeye%o> ien door den lieer Directeur der Algemeene Belgische Bank (B.NQUE GÉNERALE DE BELGIQÜE), 5, Rua da Coagrès, BRUSSEL. 317' Staatsloterij. Tweede Klasse. Trekking van 18 December Prijs van f 400: N®. 19963. s u u 200: 6021.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3