BUITEN LANDS CHE BERICHTEN. KMGGLAüA. Door 1200 Bulgaren uit Macedonië eu door meer dan 2000 inwoner* van Varna. Kusiendje en Rnsischuk is aan Gladstone de verklaring gezon den, dat de berichten omtrent geweldenarijen, waaraan hunne broeders in Macedonië van de z(jde der Turktn blootstaan, waarheid behelzen en de toestanden in die provincie nog nimmer zoo droevig geweest zijn als thans. Zy doen een beroep op de menschlietendheid «an llarer Majesteit'*regeering, opdat zy zulke maatregelen neme, waardoor aldoende verbetering in dien loestand gebracht zou worden. De edelmoedige weldoener, die verleden jaar anoniem 5000 nieuwe zespennystttkken ter verdeeling onder de kinderen in de Londeusche hospi talen en armenhuizen aan den uitgever van het blad Truth zond, heeft dit jaar zyne schenking tot 8000 soortgelyke nieuwe oiuulslukkeu (ongeveer 2400) verhoogd eu den uilgever van gemeld blad verzocht die gelden op den eerstvolgenden Kerstdag onder de kinderen van de Londensche armen huizen en daaraan verbonden scholen en ziekeninrichtiugen te verdoelen. Een dergelyk geval, zooals verleden jaar op de tentoonstelling te Am sterdam een paar bezoekers trof, om voor eenigeu tyd in eene groote brand kast opgesloten te worden door het dichtvallen van een biunenhek, maar niet eveu spoedig verholpen kou wordenheelt verleden week te Dundee plaats gehad. Daar is een werkman, die in eene groote brandkast iets te verrichten had, door het iu het slot springen van de binnenste afsluiting opgesloten. De sleutel was te Birmingham bij de labrikanten van de brand kast. Men telegrafeerde er om, maar het duurde twee dagen voor de werkman bevrjjd kon worden, lly is daar iutusschen. hoe onaangenaam ook, wel bewaard geweest; hy kreeg lucht en voedsel door eene getraliede opening. De Egyptische regeering zal waarschynlyk aanstaanden Zondag ant woorden op de nota's van Duitschlaud en Rusland, belrrfleiide de vertegen woordiging dier mogendheden bij de kas der schuld. Men gelooft, dal de ministers zich in deiizeltden geest zullen uit laten als de Khedive, in zyu onderhoud met den Russischen diplomatieken agent en iu een vorig bericht vermeld. De heer De Lesseps en de leden der Suez kanaal-commissie hebben Woensdag uit Cairo de terugreis naar Europa aanvaard. De commissie heelt besloten de goedkeuring van den algemeenen raad van bestuur te vragen op het verbreiden van hel beslaande kanaal, lot eene wijdte van 65 meters voor het kanaalbed in het algemeen en van 75 meter op de büchirit en in het Suez-einde. De diepte zal 8% i 9 meter zyn. De breedte aait de oppervlakte zal worden vergroot in evenredigheid met de breedte van het kanaalbed, op dat voorlaan de grootste sioombooten elkander zonder Ie stoppen kuuueii passeeren, zoodat het mogelyk zal worden de geheele vaart in 12 uren te doen. In de maand November zyn er in 't geheel 26037 landverhuizers in de Vereen. Staten aangekomen. FSANERIJ K. Hel Journal officiel behelst, krachtens de nieuwe wet, een regeerings- besluit, waarbij de gemeenteraden tegen 21 December hyeengernepen women ter verkiezing hunner gemachtigden iu het kiescollege van den senaat. Er zullen den 25"a Januari 89 senatoren gekozen worden, als 75 voor de uitvallende reeks, 12 ter vervanging van leden, die gestorven zyn of hun ontslag hebben genomen, en 2 ter vervanging van 2 overleden senatoren voor het leven, die volgens de nieuwe wet vervangen moeten worden door departementale senatoren. Een bericht van generaal Miot uit Zanzibar van 11 dezer meldt: «Wy hebben op 6 dezer een tweede fort teil zuiden van Vohemar genomen en maakten 5 stukken geschut buit. Van den vyand zyn 2U0 man gedood; wij hadden slechts vier gekwetsten." Eene correspondentie uit Shanghai, aan de Miuiona Catholiquet te Lyon gericht, meldt, dat de vervolgingen legen de Christenen zich uilbrei den naar de provinciën in het binnenland te Kweicltoo eu Mandchoerije. Het is thans genieken, dat Morins vader nog leeft, een landbouwer, ergens in Auvergue, die getelegrafeerd heeft, dat hy de begrafenis wenschte by te wonen, welke dan ook werd uitgesteld. De vermoorde is in 1856 1 geboren. De Fransche schilder Bastien-Lepage is overleden, lly had slechts den ouderdom van 36 jaar bereikt. Herhaalde malen beeft hy voor hetgeen hy in den Salon tentoongesteld heeft eene medaille verworven, lly behoorde tot de realistische richting in de schilderkunst. In het dorp Attiée. by Auioiine, heeft een groote brand 30 huizen in de asch gelegd. Eme vrouw werd ernstig gewond. Verscheidene stuks vee kwamen in de vlammen om. De schade is groot. Eene barbaarsche daad werd Zondagavond in de gemeente Bisseghem, by Koriryk, gepleegd. Een werkman, die huiswaarts ging. werd door eenige kerels aangevallen, op den grond geworpen en erg mishandeld. De woeste bende wierp vervolgens een koord om den hals van den ongelukkige en sleurde hem voort tot iu eene naburige wei Ie. waar zyn lijk 'sanderett- daags gevonden werd Zeven der onmenschen werden reeds aangehouden. Donderdagavond heeft het te Lncern vreeselyk geonweerd; schoorste nen werden omgeworpen en honderden ruiten gebroken. Zoodra het voorstel van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, gedurende drie jaren geen zilveren dollars te slaan, te Rome bekend was, heelt de minister van financiën de commissie opgeroe pen welke met het onderzoek der muntqnaeslie belast is. Zy vergaderde gisteren onder voorzitting van den heer Miitghelii. DUITSCHLAUD. Bjj de gisteren le Beriyn gehouden herstemmingen voor den ryksdag z(jn gekozen: in het vjjfde kiesdistrict de beer Baumbacb (vrijzinnig) met 8643, in het zesde district de beer Pfannknch (socialist) met 30326 stemmen. De l.andet Zeitung meldt uit Metz: Den ryksdag-afgevaardigde Antoine is gisteren door deu voorzitter van de eersie kamer van het Leipziger ryks- gericht de acte beteekend, waarbij hy van hoogverraad beschuldigd wordt. Men twijfelt er te Ih-rlyn aan. of. ondanks deu steun van Dui'schland, Italië, Nederland en eenige andere staten, de neutraliteit voor hel geheeie Cougosehied wel door de conferentie zal worden uilgesproken, daar Frauk- rijk en Portugal zich er tegen verzeilen. Het bericht uit Parys, dal het huis Rabatid, te Marseille, het gebied van Chetk-Said (aan de straat van B.ib-el-.Maiideb) voor vier miltioeu aan Duitschlaud heeft veikochl, heeft te Berlijn wel groot opzien verwekt; doch ook spoedig heeft mett begrepen, nadere byzooderheden te moeten afwach ten alvorens er over te kunnen onrdeelen. Voor zoo«cr men kan nagaan, kan ergeen sprake zyn van een aankoop met eeuig strategisch doel, maar zal het te doen zyn om aldaar een Duitsch koleostalion le vestigen, evenals Frankrijk. Engeland en Italië reeds in die wateren hebreu. Naar de Traukf. Zeil. uit Londen verneemlzou de Engelsche regee ring zeer bepaald ongeneigd zyn om in de voorstellen betrekkelyk Egypte, voor zooverre zij de politieke aangelegenheden betreden, wyzigiitgeu te bren gen, op grond dat die voorstellen anders voor het Britsche parlement onaan nemelijk zouden worden. Wel zon hij zich laten vinden voor eene wyziging van de bepaling van financiëeien aard. welken de voorsteilen bevatten. Den 8,,,i dezer overleed le Stuttgart prof. Lebert, leeraar aao het con servatoire aldaar, dat by had helpeu stichten, in den ouderdom van 63 jaren. Het eerste bericht van den storm te Weenen blijkt niet overdreven geweest te zyn. Alleen de tydsopgaaf was minder juistwant de storm woedde minder in deu nacht vau 9 op 10 December dan wel iu deu vroegen ochtend van deu 10dt°. van 6 tot 9 uur. De personen, die zwaar gekwetst werden, zoodat het aan enkelen het leven kostie, zyu óf door de hy hoopen nedervalleinte dakpannen en steenen getrollen, óf door den w iod opgenomen eu niet zoo groot gewrld tegeu huizen of lantarens aaogeworpeu, dat velen bewusteloos hieven liggen. Dat geschiedde niet allien met viouwen en kin dereu. maar het overkwam ook krachtige mannen. Voorts werden verschei dene omnibussen en andere rijtuigen omgeworpen, waarhy de koetsiers en ver scheidene passagiers min of nner belangrijke kwetsuren bekwamen. Van eeu de zer rytttigeii lagen ook de paarden op den rug en deze konden slechts met groote moeite van het rymig losgemaakt worden. Op den spoorweg van Weenen mar O'detibtirg zyn van twee treinen de achterste wagens door den wind los gerukt van den treilt eu van deu spoorwegdyk algeworpen. By den eetten trein buitelden dezen wagens niet om eu datrdonr kwamen de reizigers met den schrik vry; bij den anderen echter wel, en een conducteur, benevens eeu reiziger bekwamen zulke kneuzingen, dat men voor hun leven vreest. De andere reizigers kwamen met lichtere kwetsuren vry. PER TELEGRAAF. Dec. (fart. tel. IIDe gis'eren verschenen tweede af- BERLIJN, 13 ,.w. 8.= v.™ »■- deeliug van de aan hel pailemi-ui overgelegde diplomatieke bescheiden be tredende de koloniile aangelegenheden bevat alleen de documenten over Attgra Pequena. Daarin wordt Engeland* politiek in deze zaak bestempeld als «kwaadwillig vertragend eu dubbelhartig". Eerst toen Bismarck in zyne nota's eeu bijna dreigende loon begon aan te slaan, veranderde de houding van het Uritscne kamnet en verontschuldigde hel zich over een gerezen 'misverstand". KBCli 91 E». «Ik heb my een zware koude op den hals gehaald", hoort men dikwyls en bijna iederteu heelt daarvan in dit jaargetyde ie lyden. Zelden echter schryll men aan zulk eene ve koudheid dn boosaardige karakter toe, dal zy bij veronachizamiog vertoont en er bestaan i.iet weinig gevallen, waarin tering eu andere zware ziekten daaruit zjju ontstaan. Als voorbehoedmiddel verdient de Rijiibndsclie Druiven-B irsihonig (zie de adverteuiië iu 't nummer van lieten) aait iedereen te worden aanbevolen, die lydl aan umeielykheden iu de ademhalingsorganen, daar dit aangename sap de eigenschap bezit het slijm los te maken, de droogheid eu daardoor de neiging tot hoesten te ver zachten eu weg te nemenwaardoor eene spoedige be>rjjdtug vao den on- aaiigeuameu toes and verkregen wordt Tevens worden de voedende eu de vertering bevorderende uitwerkselen van dit huismiddel zeer geroemd en erkend. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. 13 December. Laagste. J Hoogste. Oude Tarwe Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zouter) Chevalier-gerst Zware Haver. Lichte Univeiihooiien I'aardeuhoonen Boter (l,te qualileit 54 (2 v 54 (lUc per kil.) (2if r r Turf haardhr. l,lt soort (grauwe) Lange zwarte hectol. 5 6 5 4 2 3 val) 5700 kilog. dubb. heet. Te Leiden ter Boekdrukkerij ren ü£BRUJLD£113 MURE, ra ar heen J. (J. üjulul

Leydse Courant | 1884 | | pagina 6