PER TELEGRAAF. Verder werd door de kamer, in overeenstemming met de commissie en on danks liet verzet der regeering, liet voorstel goedgekeurd om den post voor de bezoldiging der pastoors met 72,000 Irs. te verminderen. Le Gaulois meent te weten, dal Jéróme Napoleon in den vorm van van een niet onderteekend artikel een nieuw, manifest zal uitvaardigen, waarin de Napoleontische politiek, zooals Jéróme die verstaat, uiteengezel zal worden. Prins Jéróme Bonaparte denkt weldra eene langdurige reis te onder nemen in hel Ousten. Vooraf echter zal hij zich naar zijne gemalin, prin ses Clotilde, le Moucalieri begeven. Ook zal zijne partij vóór zijn vertrek een feestmaal le Parijs aanrichten ter gelegenheid van den verjaardag der verkiezing van zijn neef, prins Louis Napoleon, tot president der tweede republiek. Morin is in het ziekenhuis te Parijs overleden. Van de 21 personen, in verband met de dynamiel-ontploflingen te Montceau-les-Mines in hechtenis genomen, zijn 17 weder op vrije voeten ge steld. De overigen zullen voor het bof van assises terechtstaan. La Epoca deelt mede, dat naar aanleiding van den moord, door ren inlander op den Spaanschen gouverneur der Mariaune-eilandenAustralië, gepleegd, de gouverneur der Phillippijnsche eilanden een oorlogschip en ver sterkingen daarheen gezonden hei ft. ITAL1 E. De minister Magliani heeft het verslag van den toestand van 's rijks schatkist lij de kamer ingediend. Daarin wordt, met betrekking tot het afschaflen van den gedwongen koers, medegedeeld, dat lot 20 November aan bankbiljetten voor een bedrag van 232 millioeu in goud en 116 millioen in zil>er werd ingewisseld. Nog een bedrag van 252 millioen moet worden ingewisseld en vernietigd, lil 1833 hebben de inkomsten 24 millioen meer dan het geraamde cijler beloopen; doch in 1884 werd, tengevolge van de voorzorgmaatregelen tegen de cholera, slechts 300,000 fr. oieer giïnd dan ge raamd was. De minister verwacht in 1885 eene hoogere ontvangst van 11 millioen, waarvan 9% millioen bestemd zijn tol amortisatie van afLishare schuld. l!ij verzekerde, dat bet door hem ingediende ontwerp tot herziening der belastingen, en de conventie voor de spoorwegen, de siaatsbegrootiug voor goed zullen doen sluiten, daar alle onzekere posten er op komen te vervallen. Aan een wetsontwerp op de driemaandelijksche couponsbetaling wordt gearbeid. De minister drong aan op de noodzakelijkheid van een organiek lichaam voor de amortisatie der schuld. DUITS CII Li A IV D. Uit Frankfort wordt van 8 dezer gemeld: Ten opzichte van het ontwerp der rijkswet op hel verleenen van subsidie aan stoomvaartlijnen beeft de kamer van koophandel alhier besloten, den minister van koophandel le ver zoeken, alle hierbij bedoelde schepen, die van de üuitsche kust afvaren, over Botterdam en Antwerpen te doen gaan, zoodat in deze zeesteden, die voor den in- en uitvoer van Frankfort in aanmerking komen, speciale kan toren voor gecombineerde spoorweg- en stoombootvrachten met vaste afleve ringstermijnen, belmoren te worden, ingericht. pe Wurtembergsche tweede kauicr heeft met 82 legen 5 stemmen zich verklaard voor toetreding van Wurtemberg lot de instelling van rijks post- spaarkassen, onder voorbehoud echter van Wurtembergs bijzonder recht der posterijen, dat door deze toetreding geacht moet worden ongeschonden te blijven. Ook zou de toetreding hiervan afhankelijk moe en zijn, dat de rijksdag in liet ontwerp der posispaarkassenwel geene ingrijpende verande ringen .rengi. Mocht dot geschieden, dan blijft Wurlemburg nog viij zjjne toetreding nader te overwegen. lil hel noordoosten van Pruisen heeft het in het midden der vorige week zoo gesneeuwd, met feilen wind gepaard, dat de meeste spoortreinen onderweg bleven steken. Te Koningsbergen bijv. was men twee dagen lang zonder couranten en brieven. De bevolking van llammerfest, de noordelijkste stad van Eu opa, be droeg. volgens de jongste volkstelling, in Uctobtr. 2354 zielen, onder welke 342 Finnen en 4 Laplanders, liet vorige jaar waren op het zelfde lijdsiip deze getallen onderscheidenlijk 2197, 317 en 2, zoodat de bevolking met 157 personen is toegenomen. De koning van Rumeiiië heeft het ontslag van het kabinet geweigerd. Beide kamers gaven door toejuichingen hare tevredenheid te kennen, toen zjj de verklaring vernamen, dal hel kabinet zijn ontslag introk. Te St. Petersburg zijn weer een aantal personen wegens staalkundige redenen in hechtenis genomen. Onder hen moeten zich vijf olTicieren be vinden. Vijf der Grieksche roovers, die onlangs twee beambten der Latirium- mijnen vermoordden en beroofden, zijn in hechtenis genomen. Zij ontken nen wel het misdrijf gepleegd ie hebben, maar weten niet le verklaren hoe zij aan de ruim 40 000 francs in banknoten gekomen zijn, die bij hen werden gevonden. De gerooide som bedroeg 100.000 francs. UtM T-l 15 a E. BATAVIA. 5 November. Bij de regeering is van den resident der Wester-afdeeling van Borneo bericht ontvangen, dat ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken onder de Chineezen in Mandoltr. lie door den resilient gevraagde versterking wotdt met spoed gezonden. Matidolir ligt ten noorden van Pontianak aan den anderen oever van de riviermonding landwaarts in. Omtrent de Chineezen-beweging op Borneo deelt bet /V. v. il. D. nog het volgende mede ml Pontianak Westerafdeeling van Borneoonder dagteeke- ning van 7 November. De Chineezen te M nidhor zijn in opstand gekomen na bet overlijden van den kapitein der Chineezen te Mandhor. liet Nederlandscli gouvernement wil geen nieuwen «capty" aanstellen, maar dat gewest onder ons direct bestuur brengen. Ook is tarn ontevreden wegens de over haaste begrafenis van den capty en het weguemen van de Tepekong (mini atuur tempel, waarin een afgodsbeeld geplaatst is) uit den Thang Kongsie of vergaderhuis. De controleur Kijk aldaar en verscheidene politie-oppassers zijn vermoord; Bencayang is inge-loten, de passer aldaar verlaten; de ge- hecle omirek is in opstand. Van Satnarang zijn te Pontianak aangekomen 300 soldaten en naar Sinkawan vertrokken, vermoedelijk om van daar op te rukken naar hel ingesloten Bencayang. Pontianak is zonder gevaar. CAIBO, 9 Dec. In het proces door de beheerders van de kas der schuld der Egyptische regeering aangedaan is thans in eerste instantie uitspraak gedaan. De rechtbank heeft de regeering veroordeeld tol terugbetaling der gelden, die zij op onwettelijke wijze in ontvangst heeft genomen en den minis ter van financiën, de murdirs, die als algemeen ontvanger in de provinciën voor de kas der schuld optraden, en de lieeren Lcmesurier en Caillars persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de sommen, die zij aan regeering in plaats van aan ne kas der schuld hebben uitbetaald. De aansprakelijkheid van Nubar- paclia werd ontkend. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. (Maandag 8 December 1884.) „Een Satanskind", bekroond blijspel in vijl bedrijven, naar het lloogduitsch van B. Kneisel. door Lion Van Lier. Eene voorstelling van het Rolterdamscli tooneelgezelschap, onder directie van Alex. Faassen, had gisterenavond alhier moeien plaats hebben. De di recteur verklaarde echtertengevolge van de contractbreuk van den heer W. Van Zuyten. niet in staal te zijn op het oogenblik een looneelsink te doen opvoeren, dat in den smaak zoude vallen van het beschaafde Leidsche publiek. De commissie van den schouwburg, niettegenstaande de vele op en aanmerkingen die gedurig baar len deel vallen, sieeds ijverig in de weer om de goede en degelijke stokken, welke zich op het Nederlandscli reper toire bevinden, ook hier voor het voetlicht te brengen, wendde zich tot den heer Van Lier, te Amsterdam, met het verzoek hel in alle dagbladen der hoofdstad zoo gunstig beoordeelde stuk «Medée" bier ten tooneele te brengen, liet daaropvolgend antwoord, dat deze rol mevrouw Frenkel te veel aangrijpt, duidde aan, dat de geuiite wensch niet ingewilligd mocht worden. Ook thans zullen waarschijnlijk velen te velde trekken tegen het nit het Dttitsch vertaalde stok. ook thans zullen de afwezig gehlevenen de lade aardigheden in het algemeen aan de Duiische possen verbonden uit krijten, zij maken er echter de commissie geen verwijt van, hare schuld is het geenzins. Wij mogen integendeel haar onzen oprechten dank be tuigen, dat zij ons de gelegenheid heeft gegeven de talenten van eene ons weinig bekende doch beroemde Nederlandsche actrice te kunnen bewonderen en wel van mevrouw Frenkel liet stukwaarin zij de liielrol vervulde, kon niet bepaald bogen op nieuwheid van stof. Cisimir Delavigne in zijn «Louis XI", Molière in zijn «Tartulle". ooze Justus Van Matirik in «Fijne Beschuiten", allen hebben hunne pen aan dit onderwerp gewijd, allen hebben reeds aangetoond, dat dikwijls onder den dekmantel van godsdienst de laagste. de vuilste harts tochten verborgen zijn. Ten dezen opzicliie scheidden zich de wegen door O zooeven door ons genoemde schrijvers betreden. Delavigne schelst ons wreedheid. Molière wellust. Van Maurik en Kueiscr beiden henzucht. Jonkheer Van Koslati. een rijk grondeigenaar, wordt geëxploiteerd, eer stens door eene zich noemende weduwe Dorothea Van Bernack, zjjne huis houdster, en verbolgens door zijn neef Ferdinand Van Warrenberg, de eerste met het oog op bet testament van den jonkheer, de andere op zjjne talrijke scluildeischers. Eene jonge looneelspeelster, een levendig, vroolijk en dartel meisje. Clara Walfried genaamd, komt op aanbeveling van een oud vriend en krijgsmakker van den |oukheer eenigen tijd op het vreed zame, stichtelijke slot vertoeven. Zij is bei die Iner de erienis en geld na jagende monsters dwingt liet valsciie masker van bedrog en huicbelarjj af te leggen, zij is liet die hun oogmerk, bun doel ontsluiert, zij is het die geluk brengt en liefde en weldaad rondom ziclt been verspreidt, len slotte zij is het kind, dal door den jonkheer reeds lang werd dood gewaaud, zjj is zijne eenlre dochter en natuurlijk ook zijn eetiiee erfgenaam. Een woord van oprechte buide aan mevrouw Tltéo Frenkel-Bouwmeester voor de wijze, waarop zjj ons liet vroolijk, jeugdige ett onschuldig meisje te aanschouwen gaf. Dartel en naicf, vol vuur en levenslust bij aardige scènes. gevoel ><»l en krach'ig bij meer ernstige passages, wist zij steeds de bijvalsbetuigingen van liet belaas niet talrijk publiek le verwerven. De scèae, waariiij zjj baren gastheer verleidt dc zonde le begaan een glas wjjn le drinken ter eere van zijn vorst, bet gesprek met den caudidaat Weiland, waarin zij betoogt Wat voor den hemel is het blauw. Wat voor de bloemen is de dauw, Is voor den mensch de liefde, beide tooneeltjes muntten uit door natuur en waarheid. Na haar moet de eert palm gereikt worden aan den lieer lsouard Van Lier, als de candidaat Weiland. Olsclioon, naar ons bescheiden oordeel, de rol van jeugdig zielen herder een weinig chargcerendverdient bij onzen vollen lof. Onze vrees, dat bij in deze opvatting niet tot liet einde zoude kunnen blijven volhar den. bleek jjitel te zijn; geen enkel oogenblik beeft hij deze type ver loochend; ook zjjne oekceriugen. zijne bekentenis aan Clara, dal hij haar lief heeltverdienen voorzeker in het bijzonder vermeld te worden. De heer Joseph Van Lier, als Galnoot, beviel ons minder; deze voelt waar schijnlijk eene bepaalde neiging om de hilariteit van liet schellinkje op te wekken, ten minsie enkele zijner aardigheden waren beneden peil. De lieer Vos, in wiens banden de rot van jonkheer Van Kostau was, bad een on aangenaam stemgeluid, daarbij te weinig actie en met genoeg verve; enkele goede oogcnbltkkeii waren echter ook hein niet te omzeggen. Mevrouw Van Bossurn, als Dorothea Van Bernack, alias Truitje Kooopenmakerwas te natuurlijk, zij legde bare inwendige gemoedsaandoeningen te veel bloot voor eene vrouw wier karakter dat eener huichelaarster was. Zij behan delde haar heer en meester met te weinig onderscheiding, met le weinig ontzag, kortom hare houding tegenover den jonkheer Van Kostau was niet die. zooals men zoude verwachten van eene vrouw, zooals zjjdie eer, deugd, karakter, alles met voelen heelt getreden en slechts zint op één prooi, slechts één doel zoekt te hereiken, eene erfenis. Met een enkel woord van lof aan de overige acteurs en met de hoop dat spoedig nog eenige voorstellingen vau dit gezelschap onze schreden naar den schouwburg zullen doen richteu, meenen wjj thans te kunneu be sluiten. 11'. L. H.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3