1884. N°. 291. WOENSDAG 10 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. STADS-BERICÏIÏEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. n°. 102J tot herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Brengen ter kennis, dat liet le suppletoir kohierder plaatse ijke directe be lasting, dienst 1884, in afschrift gedurende lij! maanden op de Secretarie der gemeente (tinanciëele aldeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aan slagbiljet legen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Raads beslissing bij de Gede puteerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door hel indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 9 December 1884. DE KaNTER. Burgemeester, E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSCHE BERICHTE N. LEIDEN, 9 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 135 kin deren. als: 61 zoons en 74 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte; overleden: 74 personen, van welke 4 elders woonachtig, als: 20 mannen, 19 vrouwen. 14 zoons en 21 dochters; daarenboven als leven loos aangegeven 7. Gehuwd 27 paren. Wie het gisterenavond had durven wagen e»en een kijkje le nemen in de Sladsz al, zou voorzeker van verrukking in de handen hebben geslagen bij het aanschouwen van een 5G0 tal kin leren van de scholen voor on- en minvermogenden, die met lachende tronies en iu opgewekte stemming wach tende waren naar de dingen die komen zouden, op dit feestje, luin bereid door de Commissie voor de Volksbijeenkouis en. Precies zeven uren verscheen St. Nicolias, die in korte «voorden aan de kleinen meedeelde, dat, hoewel zijn reisplan eenmaal bepaald zijnde, en knecht en paard reids waren ver trokken, hij toch de dringende tiilnoodiging niet had kunnen weerstaan nog dezen avond hier te blijven en een bezoek te brengen in de S al-zaal. Dit besluit werd algemeen goedgekeurd en met gejuich begroet. Nadat de kin dervriend op zijn verheven zetel had |ilaats genomen, werden door den heer Okhuyzeu, van Roiteidam, eenige goocheltoeren verricht. Deze heer, zoo uitmuntend geschikt dusdanige partijen te orgauiseerenkweet zich ook nu weder op uitstekende wjjze van die laak. De oorverdoovende toejuichingen waren de sprekendste bewijzen dal men zich amuseerde, ook bij de «oor stelling van de verschillende tableaux, door middel van kalklicht, een en ander afgewisseld door eenige vroolijke muzieknummers, die met krachtige kinderstemmen door het jonge volkje werden geaccompagneerd. De vreugde steeg ten top toen op oubekrom|>en wijze krentenbrood, chocolade en ook St. Ntcolaas werd toegediend. Zij, de onderwijzeressen van genoemde scho len, kweten zich op verdienstelijke wijze van die laak en maken aanspraak op den dank der commissie, wien zij zoo getrouw ter zijde stonden. Voor zeker zal dezen avond nog lang in herinnering blijven, bij de kleinen niet alleen, maar ook bij die vele ouders, die getuigen waren van de vreugde, die allerwege werd gesmaakt, vooral toen St. Nicolaas de ttiluoodigiug van den voorzitter aannam ook een volgend jaar weer te komen. Met ee* zekeren trots mag de commissie voornoemd terugzien op den af loop van dit feestje. Zij toch. die reeds zoo dikwerf en op velerlei wijze toonde, dat het haar een lust is datgene te doen wat ter veraangenaming kan strekken van den «ijveren handwerksman, maakt aanspraak op alge- meene erkentelijkheid, opdat hun dit streven, dikwerf aan nog ai groote bezwaren onderhevig, worde gemakkelijk gemaakt. Donderdag aaustdes namiddags le 3 uren, zal door den heer James Willing, van Rotterdam, op de Ruïne alhier, eenige proeven worden gege ven met brandvrije Asbesuerf. Wij vertrouwen, dat velen zich daarheen zullen begeven, om van de deugdelijkheid van dit in den laatsten tijd zoo veel besproken artikel overtuigd te worden. Uit de opgaven betredende de sterfte en de geboorten in de maand Octo ber 11., blijkt dat o. a. in de gemeente Leiden waren geboren 160 kinderen, waaronder 10 levenloos aangegeven, overleden 62 personen, en wel: be neden 1 jaar 19, 1-5 jaren 8. 5- 14jaren 5, 14—20 jaren geene, 20—50 jaren 14, 50—65 jaren 7, 65-80 jaren 6, boven 80 jaren 3. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, lering 19, absc. ulc. gangr. pyaem. hnem. 1, kanker 2, typhus en febris lyphoïdea 1, aanhoudende koorts 3, tiisschenpoozende koorts 1, pokken 2, stuipen, trismus, e|iilepste 2, apoplexie 2, hersenziekte krankzinnigh. 3, keel- en longtering 7, acute ziekten der ademhalingsorganen 2, chronische ziekten der ademhalingsorganen 2, organ, bangebreken, aneurysma 2, acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 3, chron. ziekten der spijsverterings- werktuigen 1, ziekten der organa urogenitalia 3, ziekten van het kraam bed 1verdrinken 4. Oe onlangs benoemde officier van gezondheid 2de kl. i. A. L. Coenen is geplaatst bij het 4Jt reg. inf., en aldaar ingedeeld lij] hel 44e bat. te Leiden, doch wordt voorloopig gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam. St'iaisbfad n\ 228 behelst de wet van den 5d,n December 1884, tot verandering van artikel 193 der Grondwet, en n°. 229 der publicatie van den 5dcn December 1884, betredende de plechtige afkondiging van de verandering van artikel 193 der Grondwet. Daarbij wordt o. a. bepaald, dat die wet op 27 dezer 1884. des middags ten klokke twaalf ure, in eene plechtige openbare zitting van den hoogen raad der Nederlanden, van ieder der ge- reclitslto en en van ieder der arroiidissements-recbtbaiiken, door de griffiers z 1 worden voorgelezen en alzoo plechtig afgekondigd, en dat deze publi catie op het zelfde tijdstip van de puien der raadhuizen der gemeenten zal worden afgelezen. De minister van binnen), zaken brengt ter kennis van belanghebben den. dat aan de rijks- hougere burgerschool met driejarigen cursus te Zalt- bommel de betrekking van lerraar in de meetkunde, de natuurkunde en liet iijnteeketien te vervullen is. Jaarwedde 1800. Zijdie voor deze be trekking iu aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterljjk op 21 December a. s. aan te melden hij den hoogleeraar, inspecteur van het mid delbaar onderwijs dr. M. Sal«erda, te 's Gravenliage. Bij liet op 8 dezer le 's tlage gehouden acte-examen voor lager onder wijs in de gymnastiek, werden geëxamineerd 6 candidate!)4 waren nictop- npgekomen. Toegelaten de heerenJ. L. llooftman, van Sloterdijk; M. B. lloogeveenvan Deventer, en I. Jonkers, van Bennebroek. Bij liet op 6 en 8 dezer te Utrecht gehouden acte-examen voor mid delbaar onderwijs. Üuiisch a geëxamineerd 3 candidaten, allen afgewezen. Duiisch b geëxamineerd en toegelaten de heer J. 11. Toolele Rotterdam. Engelsch toegelaten; 1'. Fijnvandraat, te Venloo; \Y. K. Schietlekattete Middelburg. Hel sioomsehip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde le Marseille den 8" Dec. De Zuidhollandvan Rotterdam naar Java vertrok 8 Dec. van Aden. De Utrecht arriveerde 8 Dec. des namid dags te Southampton, van Rotterdam naar Java bestemd. Men schrijn uit 's llage aan het D. v. /V., dat men er voor houdt, dat de minister van koloniën zijn reeds bij den raad van state aanhangig wetsontwerp tot verhooging van de invoerrechten in Ned.-Indië zal terug nemen. Sommigen meenen zelfs te welen, dal Z. Exc. dat ontwerp reeds teruggenomen heeft. De drukkende omstandigheden zouden oorzaak zjjn van 's ministers besluit tol wijziging van zijne plannen ter versterking vau de Indische geldmiddelen. Naar het llbl. verneemt, is prof. T. M. C. Asser, raad-adviseur aan het departement van huileulandsche zaken, naar Berlijn vertrokken, belast met eene zending van de Nederlaudsche regcering in zake de Congo-conferentie. Vermoedelijk zal de hoogleeraar de Nederlaudsche gedelegeerden ter zjjde slaan hij de behandeling van het ontwerp der scheepvaartacte, die heden hij de conferentie aan de orde komt. liet is misschien niet van algemeene bekendheid, dat koningin Victo ria van Engeland in rechte lijn afstamt van onzen prins Willem I van Oranje. Uit het huwelijk van den prins met Charlotte van Bourbon werd geboren Louise Juliana, welke huwde met keurvorst Frederik IV. Hun zoon, keurvorst Frederik V, koning van Boheme, huwde met Elizabeth, dochter van Jacobus I, koning van Sch< tland en Engeland, wier jongste dochter, Sophia, huwde mei Ernest Augustus, keurvorst van Hannover. Hun zoon, George Lodewijk, beklom in 1714 den Brilscben troon. Op dezen volgden George 11 en George 111. De vierde zoon van George den derden, Editard hertog van Kent, huwde met Victoria Maria, dochter van Frans, hertog van Saxen-Cobiirgen luin dochter zit nu op den troon van Groot- Brittanuië en Ierland als Victoria I. Ubl Onze politie blijft hjj voortduring met ijver in de weer om eenig spoor van den vermisten heer Stork te ontdekken. Ouder andere ontving zQ mede-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1