PER TELEGRAAF. lagerhuis het volgende mede: Over de erkenning der //Association internatio nale africaine", van Brussel, wordt thans te Berlijn onderhandeld. Voor zoo ver de regeering weet, heeft geen der Europeesche mogendheden, eenige ver antwoordelijkheid voor de handelingen dier vereeniging aanvaardt. Zaterdagavond wordt het parlement verdaagd. In het arsenaal te Woolwich is een nieuw 18 lou wegend achterlaad- kanon gebarsten. Een stuk van het gevaarte viel in zijne vlucht over de rivier de Theems op een schip en doorboorde het dek. Niemand werd gekwetst. Een man te Nottingham, die op straat door jongens met sneeuwballen gegooid werd, maakte zich daarover zoo kwaad, dat hij een revolver uit haalde en die op de knapen loste. Een der jongens werd ernstig aan het been gewond. De pleger van de laaghartige daad is gevlucht, maar de poli tie hoopt hem weldra in handen te krjjgen. Generaal Wolseley heeft 100 uitgeloofd als belooning voor het bataillon, dat het snelst over den Nijl tusschen Sarras en bebbeli zal trek ken. De opperbevelhebber acht het dus noodig door middel van geld zijne soldaten tot krachtsinspanning op te wekken; maar of deze wijze van beloo ning het leger aangenaam kan zijn of zijn prestige verhongen kan, wordt door enkelen betwijfeld. Wat de expeditie zelve betreft zijn geruchten ver spreid, volgens welke zich sterke benden opstandelingen bevinden op den weg, dien de troepen van generaal Wolseley moeten nemen om generaal Gordon te bevrijden. Volgens een bericht uit Tientsin aan de Times zouden de Chineezen beweren, verschillende overwinningen op de Franschen in Tongkin en op het eiland Formosa behaald te hebben. Uit Hongkong wordt aan the Times gemeld, dat men mpent, dat China besloten is tot het uiterste weerstand te bieden aan Frankrijk, en er op aandringt de suzereiniteit over Annam te behouden met het recht Chi- neesche garnizoenen te leggen op de strategische punten en Frankrjjk in een toestand te brengen geljjk aan die der andere volken. Kolonel Warren is Ie Kaapstad aangekomen en door de talrijke me nigte met groote geestdrift ontvangen. De huizen waren versierd. In alle streken der kolonie zjjn meetings gehouden, om verontwaardi ging te uiten over de bemoeiing van het Kaapsche ministerie met de zaken van Bechuanaland. De algemeene opinie is, dat het oogenblik is aangebro ken waarop de quaestie der Engelsche of Hollandsche suprematie in Zuid- Afrika voorgoed zal moeten beslist worden. Een schrijven uit Caïro. in Illinois, vehaalt van een neger, Gurthrie genaamd, die door eenige z(]ner makkers vreeselijk mishandeld werd om het zoogezegd plegen van verraad, hierin bestaande, dat bjj den dag der ver kiezing gewerkt en voor den democratischen candidaat van het congres ge stemd had. Een viertal negers zochten hem op, sleepten hem naar een veld en sloegen hem barbaarsch. Daarna legden zij hem op den spoorweg, op het oogenblik dat een trein naderde, om hem te laten overrijden. Gelukkig echter kon de machinist nog bijtijds den trein tot staan brengen. Op zjjne vraag wat zjj daar deden, gaven de negers ten antwoord, dat zij een grap hadden willen uithalen. Dit belette niet, dat toen de trein zich in beweging zette, zjj pogingen aanwendden om hun slachtoller, dat intnsschen was opgestaan, onder de wielen der waggons te werpen Gurthrie wist hun echter te ontsnappen en diende eene aanklacht in legen zjjne beulen. FRANKRIJ K. De heer Jules Ferry heeft gisteren het wetsontwerp op de kieshervor- ming, zooals bet door de kamer is aangenomen, in den senaat voorgelezen. Hjj vroeg de urgentie, welke verleend werd. liet ontwerp werd naar de commissie verzonden. De verkiezing der onafzeibare senatoren, welke aan staanden Zaterdag zou plaats hebben, is tot Dinsdag uitgesteld. De heer Renault heelt in de gisteren gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden lot de kamer hel verzoek gericht om een tegenontwerp aan te nemen, waardoor bet amendement-Fluquet op het omwerp der senaats verkiezing wordt aangevuld, teil einde de verzending naar den senaat te verhaasten. De heer Jules Ferry gaf kennis van het besluit, door de regee ring ten opzichte van bedoeld amendement genomen. Hjj deed uitkomen, dat zekere leden der meerderheid hadden gestemd met de oppositie en de uiterste linkerzijde; het was dus valt belang om lien in de gelegenheid te stellen zich definitief te verklaren, wanneer het wetsontwerp van den senaat terugkomt. Deze verklaring werd toegejuicht, liet legen-ontwerp van den heer Floquet werd daarop zonder discussie aangenomen. De kamer heeft vervolgens de discussie over de staatsbegrooling hervat. De ministers zjjn gisteren te 9 uren bijeengekomen op het Elysdc en bleven tot middernacht vergaderd. Op hel dringend verlangen van president Grévy heeft de minister Waldeck-Rousseau toegestemd in het intrekken van zjjn besluit de portefeuille neder te leggen. Het kabinet besloot het wets ontwerp bepalende de zamenstelling van den senaat, zooals de kamer het heeft aangenomen, bij den senaat in te dienen, met verzoek het stelsel te handhaven dal door de kamer commissie is aanbevolen. De heereu Ferry en Waldeck-Rousseau zullen zich heden naar de kamer-commissie begeven. De uflicieuse bladen verklaren het bericht van gisteren, dal op Formosa de cholera zou zijn uitgebroken, voor onjuist. Een verschrikkeljjk ongeluk heeft Zaterdag te Rottbaix plaats gehad. Zekere vrouw Dtipout zat met een barer kinderen, een jongentje van vier maanden, bjj het vuur. Eensklaps vlogen de rokken van het kind in brand. De moeder hield haar zuigeling als vers'eend iu de armen en ook hare kleeren vatten vuur. Een achtjarig rneisie snelde moeder en broertje ter hulp, maar ook hare kleèren stonden weldra iu vlam. Nu kwamen eenige buren toegesneldmaar de drie personen waren reeds iu deerniswaardigen toestand. Het meisje is reeds overleden; men verwacht het afsterven van den knaap en ook de moeder zal waarschjjnljjk hare wonden niet overleven. Nog twee buurvrouwen bekwamen brandwonden. DUITICHLAND. Uit Brttnswijk wordt bericht, dat in den regentschapsraad verschil van ge voelen is gerezen o»er de vraag der erfopvolging. Een der ministers zou de rechten van den herlog van Cumberland willen erkend zien, terwjjl de vier andere leden in die zienswjjze niet deelen. Vermoedelijk zal de minister, die voor den hertog van Cumberland is, aftreden. Anderen gelooven even wel dat de ministeriëele crisis nog zal worden voorkomen. Eenige maanden geleden zoo verhaalt de Kreuzzeitung had een bekend financier uit Duitschland een onderhoud met koning Leopold li van België cn gaf zijne verbazing te kennen, dat de koning zoo groote sommen uitgaf voor een werk als dat der internationale Afrikaansche associatie, waarvan hjj geen voordeel had. De koning verklaarde daarop: Europa had voor België zeer veel gedaan, dair het in 1839 het koninkrijk neutraalver- klaarde. België had daardoor rust en zekerheid verkregen, die het moge- Ijjk maakten, handel, verkeer, industrie, landbouw en alle nuttige werk zaamheden in hooge mate te ontwikkelen, zoodat België in een toestand van tevredenheid en welvaren bevond. Met het oog daarop had de koning het noodig geacht, ook iets voor Europa te doen; hjj had daarom met de hem ten dienste staande middelen getracht, een groot gebied te openen en het als het ware onzjjdig te maken, door het ter beschikking van alle natiën te stellen en zoo een nieuw terrein aan Europa te verschaffen voor zijne overtollige bevolking en voor zijn handel en industrie. Dat woord des kottings is ook ter ooren van prins Von Bismarck gekomen en heeft op dezen naar men verneemt, den besten indruk gemaakt. in den spoortrein, tusschen Liegnitz en Colberg, in Silezië, heeft eene jonge dame, dochter van een grondeigenaar in die streek, haar minnaar, die haar voor een ander had laten zitten, eene flesch vitriool in 't aangezicht geworpen. Daarmee niet voldaan trok zjj een revolver en vuurde op den man, die toevallig slechts licht gewond werd. OOSTENRUK. De minister van financiën heeft gisteren in het huis van afgevaardig den de staatsbegrooling voor 1885 met eene uitvoerige memorie van toelich ting aangeboden. De uitgaven zjjn op 519.893,166 fi. en de inkomsten op 504 816,961 11. geraamd, zoodat eeu tekort van vjjftien millioen te verwach ten is, zijnde vjjf-en-twintig millioen minder dan het deficit over 1884. Als men van hel tekort voor 1885 aftrekt de buitengewone uitgaven, ten bedrage van 13.729,172 11.. inzonderheid voor het maken van spoorwegen bestemd, dan loont de dienst een werkelijk tekort van slechts 1,347.033 fl. aan, welke betrekkeljjke verlaging van het cijfer een gevolg is van het aanhou dend toenemen der staatsinkomsten. Er heelt weer een schouwburgbrand plaats gehad. De Grieksche schouw burg 'Euterpi" te Smyrna, een der grootste in het Oosten, is dezer dagen met al wat lijj bevatte, afgebrand. Tien aangrenzende huizen werden mede in de asch gelegd. De brand brak drie uren na afloop van de voorstel ling uit. LONDEN, 5 Dee. Het lagerhuis heeft het ontwerp van wet, betreffende de nieuwe verdeeling van het land in kiesdistricten, bjj tweede lezing, na eene beraadslaging van zeven uren, zonder stemming aangenomen en besloot daarna Zaterdag uiteen te gaan tot 19 Februari, RECLAMES. Nieuwe geneeskundige ontdekking. De PALATIWOFHILB van AD. COT1LS, Apotheker-Scheikundige, Avenue Quentin Massys, 37, (Park) Antwerpen, geneest radikaal en met eene verwonderlijke snelheid hardnekkige asthmas en chronische bronchitis. POLITIE. Voor het geven van inlichtingen, welke kunnen leiden tot de ontdek king van de daders, die na medeneming eener schuit daaruit eenige hecto liters aardappelen ontvreemd hebbenwordt eene belooning ad 10 gesteld. De zakken zjjn gedeeltelijk gemerkt M. v. d. Bent, en gedeeltelijk B. F. en W. J. F. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. PRIJZEN. 5 December. VERKOCHTE HOEVEELHEID. Laagste. Hoogste. stuks. f 2 9 9 95.- 9 100.— 9 9 9 6 9 9 58.- 9 210.— Melkkoeien 86 9 9 150.- 9 260.— 10 9 9 170.— 9 276.— Varekoeien 74 9 9 148.— 9 256.- Vette koeien 100 9 9 165.- 9 326.— 30 9 9 37.- 9 110.- (magere) 7 9 9 11 9 20.- 21 9 9 25.- 9 58.— Schapen (magere) 280 9 9 17.- 9 25.- (vette) 570 9 9 24.- 9 38.- Lammeren 9 9 9 Varkeus (magere) 40 9 9 14.- 9 24.- (biggen) 232 9 9 5.50 9 13.- Ter markt aangebracht 297 runderen, 87 kalveren, 850 schapen, 272 biggen. Ter wekelijkschc kaasmarkt aangevoerd 15 partjjen kaas, waarvan aan de Stadswaag gewogen 9 partjjen, te zamen 341 stuks, of 1786 KG. Besteed werd voor: Gondsche kaasvan 20.tot 25.—. Derby Leidsche de 150 KG. Edammer

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3