LEIDSCHE €011 RA UT. 1884. N\ 287. VRIJDAG 5 DECEMBER. STA DS-BE RICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien het adres van P. VROOM, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene Smederij in het perceel aan de Oude Vest n°. 221. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op nonderdag den 18" December aanst., 's voormiddags te elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 December 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den lld" November 1880 Gemeente blad N°. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lf klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel van den 8"" tot en met den 20"" December e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leides, 4 December 1884. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 4 December. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren E. C. 11. Brands. C. M. Van Voorthuysen, J. De Wit, C. J. Hoogveld, allen doctorandi, en N. Munk, cand. arls. Toegelaten voor het 1"« gedeelte de heeren U. G. J. Van Doesburgh en C. J. Te Boekhorst, cand.-artsen. Zeer vele onzer ingezetenen hadden gehoor gegeven aan de nitnoodi- ging van het Leidsch studenten-gezelschap //Doctrina", om namelijk hunne aandacht aan eene lezing van madame Durand, over: «La vie intime en Russie", in de Stads-Gehoorzaal, te komen wijden. De begaafde vrouw, beter bekend onder haar pseudoniem Henry Gréville, begon hare causerie met ons Rusland zelve te schetsen, om vervolgens hare toehoorders een overzicht te geven van het volk, voornamelijk van den boerenstand, van hunne gebruiken en gewoonten, van hunne zeden en handelingen: tot in de kleinste bijzon derheden op dit gebied drong zij door; de wijze van feest vieren bij doop- plechtigheden en huwelijken en na begrafenissen, de wijze waarop zij hunne zieken trachten te genezen, niets liet zij onvermeld; vooral dit laatste trok algemeen de aandacht. Voelt een Russische boer zich onwel, zeide zij, dan geeft men hem niet den raad den geneesheer te consulteeren, maar eenvoudig om op de groote kachel te gaan slapen. Geen wonder dat weinige hierbij baat vinden. De Russen gaan dus in dit opzicht nog veel verder dan onze lijkverbranders; de crematie heeft daar reeds plaats voor den dood. Voorzeker was dit gedeelte van hare causerie niet van belang ontbloot; echter verkeerde zij blijkbaar in het denkbeeld, dat Rusland ons ten eenemale onbekend is, hetgeen toch in geene deele het geval is. De menigte correspondenties in verschillende dagbladen, de illustraties en boe ken, over Rusland geschreven, doen ons reeds veel kennen van hetgeen wij gisterenavond gehoord hebben; vooral in een nog niet lang geleden uitge komen werk, getiteld: »La Russie et les Russes" (de naam van den schrij ver is ons ontschoten), vinden wij veel terug van hetgeen zij ons mededeelde. Meer beviel ons het tweede'gedeelte harer rede; zij schelste ons hier voor namelijk de koopmanstand, de hoogescholen en het nihilisme. De oorsprong van het laatste geloofde zij in een direct verband te kunnen brengen met het tweede. Ziehier wat zij ons daaromtrent verhaalde. Eene in Petersburg zeer gevierde actrice kwam plotseling te overlijden; als een laatste eerbetoon wilden de studenten dezer plaats de paarden van den lijkwagen ontspannen en zelf de gevierde doode ter rustplaats voeren, hetgeen hun echter werd belet door de autoriteiten dezer plaats. Zich niet hieraan storende trachtten zj) met geweld hun voornemen ten uitvoer te brengen, hetgeen echter door de militaire macht werd verhinderd; er ontstonden ontevredenen, die niet nalieten luide hun misnoegen te kennen te geven; een veertiental dezer boetten hunne rondborstigheid met verschrikkelijke zware straf; de onte vredenheid nam een grooten omvang, zamenzweringen werden gesmeed en het nihilisme trad langzaam op den voorgrond. Spreekster hield zich over tuigd dat hun aantal niet zoo groot was als velen veronderstellen; zij schatte hun getal op niet hooger dan 1000 a 1200. Is hun getal dan ook al niet bijzonder groot, toch is het. niet te ontkennen dat hunne macht verschrikke lijk is tengevolge van het dynamiet. Eene bepaald macht uitoefenende partjj zal het echter nooit worden, wjjl het nihilisme nooit of nimmer tot bond genoot zal hebben de kern der natie, namelijk het volk. Dit gevoelt zich gelukkig met den bestaanden toestand en verlangen niets beter dan dat men hun late hunne liefde voor God en den Czaar. Slechts onder de ontevredenen der met aardsche goederen misdeelde adelijke jongelieden en onder de volge lingen van Büchner, schrijver van het in Hollandse!) vertaalde werk ^Kracht en Stof", vindt het hare aanhangers. Het is eene dier in de woestjjnen bloeiende rozen, die echter geen levensvatbaarheid bezitten, omdat zjj geen wortel hebben. De toekomst van Rusland zag zy dan ook met gerustheid tegemoet. Deze rede werd luide toegejuicht. Ten slotte onze welgemeende dank aan het bestuur voor de uitnoodiging ook aan ons gericht. De minister van waterstaat, handel en nijverheid gelet op de kon. be sluiten van 9 November 1869 Staatsblad n". 167) en 15 October 1873 (Staatsblad n°. 137), waarbij de stempelmerken en het afkeuringsmerk voor de maten, gewichten en gasmeters zijn vastgesteld, heeft goedgevonden: l". te bepalen, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1885 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter U in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van gasmeters de konink lijke kroon; 2°. ter algemeene kennis te brengen, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, volgens deminis- lerieele beschikkingen van 25 Jan. 1873, n°. 174 (12de afdeeling) en 22 No vember 1873, n°. 47 (handel en nijverheid) voor elk der nagenoemde ijk- kanloren bestaat in liet cijfer achter den naam van het kantoor uitgedrukt: 's Hertogenbosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4. 'sGravenhage 5, Rot terdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9. Alkmaar 10, Hoorn 11, Middelburg 12, Utrecht 13, Leeuwarden 15, Zwollel6, Groningen 17, Asser 18, Maastricht 19. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebben den, dat met 1 Januari 1885 de betrekking van leeraar in hand- en recht lijnig teekenen aan de rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus t Sappemeer te vervullen is. Jaarwedde 1200. Zij, die voor deze bei rek king in aanmerking wenschen le komen, gelieven zich uiterlijk op 15 D( cember 1884 aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwjj dr. A. T. Van Aken, te 'sGravenhage. Veeartsen die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan voof noemde inrichting, op eene bezoldiging van 1200 voor den tjjd van éé- jaar, ingaande 1 Februari e. k., met uitzicht op twee herbenoemingen, el voor den tijd van een jaar, gelieven vóór 1 Januari 1885, met opgaaf va leeitijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachf vrij daarvan te doen blijken aan den directeur van gemelde school. Met het stoomschip Utrecht zat 6 December a. s.'s namiddags te 1 uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang i Batavia. De eerstvolgende verzending eener brievenmaal voor Curasao langs d> weg van New-York zal plaats vinden op 12 December e. k. met den tre die 7.5 a. van Rotterdam naar Ylissingen vertrekt. Het komt meermalen voor. dat adressen van voorwerpen, die met pakketpost verzonden zijn, onderweg losraken of verloren gaan, omdat daarop veeltijds alleen aan de uiteinden met een weinig lak ol andere kle< stof, in plaats van over de geheele oppervlakte van het adres, op het vot werp bevestigd zijn, of daaraan op onvoldoende wijze zijn vastgehecht, de meeste gevallen wordt alsdan de overkomst van het pakket vertraag Met het oog in het bijzonder op het aanstaande St. Nicolaasfeest, wor t dus den belanghebbenden aanbevolen, om zorg te dragen, dat de adress van de door hen met de pakketpost verzonden goederen, zoo stevig daara zijn vastgehecht, dat zij niet kunnen losraken. St.-Ct Bij het op 2 en 3 dezer te 's Hage gehouden acte-examen voor m delbaar onderwijs werden geëxamineerd: 1 candidaat voor aardrijkskum die zich terugtrok; 2 candidaten voor geschiedenis, waarvan 1 zich teri trok en 1 werd toegelaten, mej. A. Brunne, te Utrecht; 1 candidaat v< het Nederlandsch werd afgewezen. Voor lager onderwijs in de gymnastiek werden gisteren geëxamineeri candidaten; 1 was niet opgekomen. Toegelaten de hh. L. Broers, van Noordhorn; O. Broersma, van Purmerende; R. Brouwer, van Leeuwarden; G. Ten Bruggencate; van Haarlem, en H. Dokter, van Beilen (Drenthe). Bij het op 2 en 3 December te Utrecht gehouden acte-examen voor middelbaar onderwijs Fransch, acte A, zijn geëxamineerd 3 mannel. candi daten, toegelaten de heer E. E. B. Lacomblé, te Delft; acte B., 2 mannel. candidaten, beiden afgewezen. Engelsch. Geëxamineerd zes candidaten; toegelaten de dames L. F. Auld, te Amsterdam; M. VV. G. Cornelis te Rot terdam en M. v. Htiflel te Utrecht. Bij een aan de tweede kamer ingediend wetsontwerp wordt machti ging gevraagd tot overneming voor het kroondomein van gebouwen van pachters, staande op kroondomeinen, onder de rentambten Hulst en Tholen, door verkoop en afschrijving van op het Grootboek ten name van het kroondomein ingeschreven kapitaal. Vooral by den minder gunsligen toe-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1