B UITEN LAN DSCÏÏE BERICHTEN. PER TE LEG RA A F. Het pakket, inhoudende de Hollandsche correspondentie en couranten, dat altijd met den sneltrein ran Amsterdam naar Parjjs te Zevenbergen des avonds omstreeks 8 uren 15 uit den trein wordt geworpen, geraakte Zater dagavond onder den trein, zoodat de meeste couranten aan flarden werden gescheurd en verscheidene brieven eerst gisterenochtend op de lijn zijn ge vonden. Ook twee postspaarbankboekjes vond men verspreid liggen. Onder de gemeente Maasniel (I.imbheelt zich het volgende geval voorgedaan: Een vreemdeling, vermoedelijk een Belg, kwam daar bjj eene bejaarde vrouw met het bericht, dat hare dochter, die in Pruisen dient, gevaarlijk ziek was, en verzocht haar, hem naar hare dochter te volgen, daar hij ook in Pruisen in 't ze fde dorp woonde. De oude vrouw begal zich terstond, na eeuis geld bij zich gestoken te hebben, met den vreemdeling naar het Pruisische dorp Elmpt. Op Pruisisch grondgebied gekomen in het uitgestrekte Elinplen-bosehwerd de vrouw door hem aangevallen en van haar geld beroofd, waarop hij de vlucht nam. Van de voorgevende ziekte was niets waar. liet verhaal had alleen moeten dienen, om tot diefstal te kunnen overgaan. De Pruisische politie doet alle moeite om den aanrander in handen te krjjgen. 's GRAVENHAGE, 1 December. Door Z. M. zjjn de heeren J. T. Cremer te Haarlem, P. \V. Janssen en W. H. Van Leeuwen te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan de heeren II. Van Genderen en B. D. Jesnrun. ver gunning verleend tot aanneming van het ordeteekrn van het Borstbeeld van den Bevrjjder, respectievelijk van de 4 en 34e klasse, hun door den presi dent der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is benoemd tot griflier bij het kantongerecht te Bergen op Zoom, jh'. mr. P. J. Boddaert, thans griflier bij hel kantongerecht te Zierikzee. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accjjnsen te lloogezand, W. F. Van Nouhuys, thans te Znidhorn, en te Dru- ten, G. L. L. Motké, thans te Baarle, en aan K 11 Roosendaal, opzjjn ver zoek, eervol ontslag verleend als ontvanger dier middelen ie Gemert. behou dens aanspraak op pensioen. Voorts is de heer I. G. Matthes te Amsterdam, met ingang van 1 Januari 1885, opnieuw voor 4 jaren benoemd lot direc teur van het Entrepótdok aldaar, belast met de dageljjksche leiding der zaken. Door Z. M. is J. C. Vissers, rijkstelegrafist der 2J' klasse, uit 's rijks dienst ontslagen. De 1' luit. F. J. R. Von Ernst, ridder der Militaire Willemsorde 4* kl. van het regiment grenadiers en jagers, is wegens tijdelijke ongeschiktheid voor den dienst (gevolgen van in den Atjehkrjjg bekomen wonden) vooron- bepaalden Ijjd op non-activiteit gesteld. Door Z. M. is de dirigeerende officier van gezondheid 2d« kl. bij de zeemacht C. J. Van Stockum van Akendam, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane licnaamsgebreken, op pensioen gesteld, en bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid 2dt kl. bij de zeemacht, de officier van gezondheid l!,e kl. B. 11. Thomson. De officier van administratie 2d' kl. J. Lombaard, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Bij een heden door den hoogen raad gewezen arrest werd uitspraak gedaan ten aanzien der cassatie-voorziening van W. T. te Scheveningen, tegen een vonnis van den kantonrechter te 's Gravenhage, waarbjj hij tot geld' oete veroordeeld is wegens het zonder vergunning van burg. en weili. plaatsen van windstoelen op een gedeelte van het Zeestrand te Scheveningen. Overeenkomstig de conclusie van hel openb. min. werd gegrond bevonden het in deze bjj pleidooi voorgedragen eerste cassatie-middel, waarbij beweerd werd dat recht zou zijn gedaan op de bijzondere meeniug van een getuige, bjj redeneering opgemaakt. Mitsdien werd het vonnis van den kanton rechter vernietigd en de zaak verwezen naar de rechtbank Ie 's Gravenhage Op de begraafplaats Eik en Duinen werd heden op plechtige wijze bij gezet hel stollelijk overschot van wijlen den heer jhr. F. G. E. Merkes van Gendtlid van de eerste kamer der staten-generaal. Tal van autoriteiten en vrienden van den overledene hadden zich om de groeve verzameld am eene laatste hulde te brengen aan hem die zoo spoedig uit zijnen werkkring was weg genomen. De heer T. P. Viruly trachtte diep geroerd het onherstelbaar verlies te schetsen dat door den dood van den braven, eerlijken Merkes van Gendt werd geleden in de verschillende betrekkingen waarin hij steeds werk zaam was. Vervolgens werd nog een woord aan de nagedachtrnis van den overledene gewjjd door den generaal Mac Leod en den heer Bonnzayer, lid der staten van de provincie Zuidholland, waarna door een der betrekkingen dank werd gezegd voor de betoonde belangstelling. ENGELAND. De Observer zegt allen grond te hebben te gelooven. dat sedert de ont vangst der Lngelsche voorstellen, betredende de Egyptische quaestie. prins Von Bismarck verklaard heeft, dat elke vermindering van den rentevoet on aannemelijk is, indien zjj niet vergezeld gaat van afdoende waai borgen voor de betaling der verlaagde rente. Een bericht van de Lloyds uit Hongkong verzekert, dat de stoomketel van een der voor Formosa liggende Fransche oorlogschepen in de lucht is gesprongen. Dertien personen zijn daarbij gedood. FKAVHRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag het wetsontwerp in be- handeling genomen, waarhij de verkiezing van den senaat op nieuwe grond- j slagen wordt gevestigd. Na eene korte algemeene discussie, werd paragraaf 1 aangeuomen, bepalende, dat het getal seuatoren 300 bedraagt, waarvan 75 door den senaat zeiven te kiezen. De heer Jules Ferry heeft de ontwer pen op de Tongkin-credieten ter tafel gelegd. Ze werden naar eeue speci ale commissie verzonden. De Ottomanische Bank te Parjjs heeft aan de Porte medegedeeld, dat zjj eene overeenkomst heelt aangegaan met het «Comptoir d Escompte" voor de oprichting eener Ottomanische maatschappij, die een kapitaal van 30 mil- lioen fr. zal voorschieten, om tegen zekere waarborgen een nel van tram wegen aan te leggen en ouderling te verbinden. De Bank eischt ook voor deze maatschappij het rrcht van exploitatie van alle lijnen na het afbreken der betrekkingen tusscheu baron llirsch eu de Porte. 8PA\'J E. Aan de Indêpendnnce Beige wordt uit llendayc gemeld: De toestand Ie Madrid blijlt ernstig. De liberale en conservatieve hoogleeraren volharden in hun voornemen, om de zaak vcor de rechtbank te brengen, indien de minister weigert aan het verlangen, in hunne petitie uitgedrukt, gevolg te geven. De studenten, zelfs de katholieken, weigeren lessen bjj Ie wonen, welke de hoogleeraren op aanstoken van Pidal en de clericalen geven, en waarin de manifestatie wordt afgekeurd. De beweging breidt zich uit tot de universiteiten in de provinciën, waar de overheid maatregelen begint te nemen, lie censuur gaat met gestrengheid tegen de dagbladen te werk; 46 dagbladen van Madrid zijn in beslag genomen en worden gerechtelijk vervolgd. Dagelijks komen conflicten tusscheu de liberalen eu conservatieven voor. De regerring heeft den gemeenteraad der hoolilstad geschorst en maakt door middel barer bladen bekend, dat zji geweld zal gebruiken tot het te gengaan der onderwijs manifestatie, welke zij als de voorbode der revolutie beschouwt. De hoof'en der dynasliek-liberalen zijn met Castelar van ge voelen, dat de conservatieven eigenlijk de clericalen en de Znrellislen in de hand werken, door hunne verdediging van de strenge maatregelen der over heid en politie van Madrid. Wegens de spanning, waarin de gemoedereu verkeeren, kan men elk oogenblik eene nieuwe uitbarsting verwachten. DII1TIC1ILAND. In de zitting. Zaterdag door de commissie voor de Congo-conferenlie te Berlijn gehouden, werd beraadslaagd over eenige nog niet afgedane punten van meer ondergeschikten aarden daaromtrent werd zjj het eens. lieden komt de conferentie zel>e bijeen en zal dan gehandeld worden over de be paling betrefleode de vrije scheepvaart op de Congo en Niger. -- De papieren van waarde uit de nalatenschap van den hertog van Bruns- wjjk, door de heeren Wiudthorst, Brnel en Kniop voor den hertog van Cum berland in ontvangst genomen, vertegenwoordigen een bedrag van ongeveer 9 millioen mark. GRIEKEKLAND. In de kamerzitting heeft de minister van financiën aangekondigd, dat den 4" December eene nieuwe leeuing van 170 millioen drachmen legen den koers van 347 M» dr. aan de markt zal worden gebracht. De liider der oppositie, Delyannis, keurde het fiuancieel beleid der regeering af en be toogde, dat hare berekeningen niet juist kutiueii zijn en op teleurstelling moeten uitloopen. YVEEXEN, 1 Dec. Trekking der loten 1804. Seriën 68, 179. 208. 536, 601. 831 1015. 1077. 1091. 1171. 1293. 1596. 1635. 1661. 16^8. 1795, 1822, 2095. 2231. 2280. 2942. 3039. 3771, 3»48 3960. De hoogste prjjn viel op seiie 68 n". 67, de tweedé op serie 3339 n". 88, de derde op serie 3771 n 41 en de prijs van fl. 5000 op serie 1795 n* 3 en op serie 1015 u". 64. MADRID, 1 Dec. De Gaceta bevat een koninklijk besluit, waarbij een enqiiè e naar de ongeregeldheden onder de studenten gelast en de vergadering van het hoofdbestuur der universiteit verboden wordt. PAKIJS, 1 Dec In strijd met de aankondiging in eenige bladenzal heden geeuerlei openbare manifesiie hier gedaan worden. ING GZONDEN. WAT IS WAARHEID? (Slot) Uit de openbaar gemaakte opgave der kosten van het lager onderwjji blijkt, dat zjj van de tien op. nbare scholen bedragen 159985 en daarvan in de gemeentekas aan schoolgelden terugkeeren 30000. zoodat liet tekort komt ten laste d<r openbare kas, waaiiu het Rijk tegemoet komt met 36573 en de Gemeente draagt een last van f 93412. Maar dal tekort moet nog vermeerderd worden met hetgeen de lloogere Burgerschool voor meisjes kost, na afnek van 4700 voor schoolgelden en 4900 voor Rijkssubsidie, bedragende ƒ10000, ol voor elke leeilinge 100 's jaars. Die gemeenteschool werd niet door den wetgever geboden, maar is gesticht door de twee hoogste klassen der jongejudrouwenschool op te heffen en hel leerplan van laalslgemelde inrichting zóó te veranderen en te wijzigen, dal hel onderwijs in de moderne talen zich beperkt tot het Fransch en alleen door aansluiiiiig aan de lloogere Burgerschool voor meisjes de gelegenheid bestaat ouderwijs ie verkrijgen in die vakken die vroeger onder hel meet uitgebreid lager onderwijs werden geteld en onder de Schoolwet van 1506 binnen Leiden bij de Sladskostschool tehuis behoorden. Welke vruchten die lloogere Burgerschool voor meisjes in de maatschappij zal dragen, kan later eene directrice wellicht, op hel voetspoor van Itr. De Loos, opsporen en openbtar maken. Moge de vrees niet vervuld worden, dour menigeen gevord en geuit, dat er van komen: «Moderne heksen, ouverdragtlijkt wjjs. neuzen of ijdeltuiten die leven voor opschik eu zingenot." De ervaring leerde lol uil toe. dat vóór die nieuwe instellingin knappe huismoeders, beschaalde en verstandige echtgeiioolen, bekwame en huishoudelijke meeste

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2