LEIU8CUE COURANT. 1884. N\ 284. DINSDAG 2 DECEMBER. STADS-BERICÏITEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenleraad van Leiden, op Donderdag4 December 1884, des namiddags te tia-e uren. 1. Installatie van 0r. P. J. Kaiser als lid van den Gemeenleraad. 2. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den Gemeen teraad, de heeren P. J. Van Hoeken en Mr. L. 11. J. 11. Kerslens. 3 Benoeming van een derden onderwijzer aan de Leerschool (170 en 184) 4. Idem van een eersten onderwijzer aan de Jongensschool 1'klasse. (183) 5. Idem van een lid der Commissie voor de Bew larscholen. (186) 6. Oniwerp-verordening op het verleeuen van pensioen aan gemeenie-amb- tenaren en bedienden (285 van 1883 en 57.79 en 86 van 1884). 7. Voorstel van 7 leden van den gemeenteraad en brief van de Ged. Staten betrekkelijk de regeling der jaarwedden van den Burgemeester.de Wet houders. den Secretaris en den Ontvanger. (185). B IN N E N L A N L) S C H E B E R I C IIT E N. LEIDEN, 1 December. Zaterdag II. is door de pnhiie alhier aangehouden en ter beschikking van de militaire amoriteit gesteld een ter zake van desertie gesignaleerd persoon, die, ofschoon elders wonende, zich alhier in burgerkleediug ophield. Nog is dien dag gearresteerd zekere F. J.die al meerdere vonnis ten heeft ondergaan en un weder verdacht wordt in een winkel alhier een paar laarzen Ie hebben ontvreemd, die, ofschoon reeds van de hand gedaan, ook door de politie in beslag zijn genomen. Gisteren werd aangehouden zekere R. NV. S die, ter zake van belecdi- ging van een bedienend beambte, door den officier van justitie te 's llage was gesignaleerd. Bij de op heden gehouden openbare verkoopins van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /38, 19. /4.20 en /2.05. de laagste prijzen 37. 18.50/380 en 2. De apotheker 2e kl. van hel O. I. leger M. G. C. Simons is van en met den 1'° Dec. eervol ontheven van zijne detacheering te Leiden, en zal den 21»" Jan. e. k. zijne beslemming naar Java volgen per si. Prins Frederik Gedurende de maand October is bij de rijks-postspaarbank ingelegd 308 161.90 en terugbetaald 234.432.45, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 73,729.45. Aan liet einde der oiaaud September was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 4 283.858 44 zoodat de som der inlagen op 31 October 1884 bedroeg 4.357.587 89%. In den loop der maand Ociober 1884 werden 2535 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 611 boekjes werden geheel albetaald, zoodat aan het eind der maand 87.181 hoekjes in omloop waien. In de Fianticour/int van 30 Nov./l Dec. is opgenomen een verslag, uit gebracht aan den minister van buiteiilandsche zaken over het examen ter verkiijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul. De candidaten wiin bedoeld getuigschrift is uitgereiktzijn in alphabelsche orde gerangschikt; G. D. Ad vocaal ie Amsterdam. F II. C. Cramerus te Hilversum, F. J. Domela Nieuwetihuis te Amsterdam. W. Ebbeler te Nieuweramstel, P. Van Eyk te Haarlem, II. Van der Hou«en van Oordt te Apeldoorn, L. J. Lamhacn Ie Botterdam, II. C Ypey te 's-Gravenhage. Bij het op 29 November te 's llage gehouden acie-exanien voor middel baar onderwijs werden toegelaten voor geschiedenis mej. C. A Pijnappel te Leiden; voor aardrijkskunde de lib. A. Demmers te Brielle; voor boekhouden en huisonderwijs L. Van Leeuwen te Haarlem, en voor staatsinrichting J. De Jong te Breda en voor lagere wi-kniide: NV. A. M. Schavers te Gorinchcm M. 11. Spruyt, Ie 's llage en J. A. Teunisse, te Rotterdam. Bij het Zaterdag te Utrecht gehouden acte-examen voor middel baar onderwijs Fransch, acte n, hebben zich van de 3 candidalen ecu teruggetrokkenen zijn 2 algewezen; voor acte b. waren 2 candida ten; toegelaten de beer 11. G. Van der Waals te Deventer. Voor Engelsch 4 vrouwel. candidate»toegelaten gééne. Z. M. heelt den ontwerper van liet standbeeld van koning Willem II te Luxemburg, den heer Merc en den archiiici Ginaindie liet werk heeft uiigevorrdblijkens liet lad.. benoemd lot commandeurs der E ke- kroon. De medeweiker va» den lieer Mercié. de heer Peter, en de heer Renon, die het beeld goot, weiden tol ridders vlier orde benoemd. De koninklijke academie van wetenschappen, afd. natuurkunde, besloot Zaterdag, op voorstel der commissie van advies, de even sierlijke als vernuf tige verhandeling van dr. B. J. Siielljes jr.Variations sur la densilé de l'iulérieur de la terre, onder de werken der academie op te nemen. De heer Bierens de liaan verklaarde namens de commissie, belast met de voorbereiding van de tiitga>e der brieven en werken van Christiaan lltty- gens, dat van de 722 bekende brieven van en 640 aan dezen geleerde thans 598 aan cn 467 van hem waren gecollationeerd en overgeschreven. Zoo als gevreesd werd, zullen dt kost en aan die niigave verbonden de krachten der academie verre overirrfl n. Niettegenstaande dit zijn er gorde vooruit zichten, waarom de commissie voorstelt, dat de academie voortga met het verleeuen der subsidie voor de voorbereiding, en de commissie machtiging verlerne, maairegelen voor de uitgave le nemen, mits de weienschappel|jke bewerking aan de academie verblijve. Omtrent den aard der vooruitzichten wenschie dr. Birrens de Haan niet in bijzonderheden te treden. Dezer dagen had le Amsterdim, onder voorzitting van den heer De Ridder, uil Katwijk, eene vergadering plaats van waterschouten. Men be sprak art. 7 drr wet van 7 Mei 1856, houdende bepalingen omtrent de huishouding en lucht op de koupvaardijschepen. Dal art. luidt: »Z(j die ingevolge art. 402 W. v. K. met den sterken arm tot vervulling van hun dienst worden genoodzaakt, kunnen tot het oogenblik der afreis in verze kerde bewaring worden gehouden." Men meende, dat de toepassing van dit artikel in den vervolge meest geschieden door de commissie belast met het toezicht op de zeevissclierijen. omdat het niet op den weg van den water schuit ligt. Ook besprak men een middel om het varen van deserleurs onmogelijk le maken, nl. door signalement. Een paar weken geleden, op een Zaterdag), kwam le Amsterdam E. Bozeboom, ui dienst bij den lieer J. C Boldoot, in haast de sloep van het nekende eaii-de-coli.gurmagazijnop dr» Singel alterwijl het met twee paarden aangespannen rijtuig van prinses Hendrik aansnelde. Rozehoom werd door den disselboom van het rijtuig met kracht tegen den grond geworpen en voor zoover men toen kon zien. a leen aan het hoofd verwond. Oogenblik- nelijk deed de prinses haar rijtuig stilstaan en liet zich met veel belangstelling en uiedeijdeu omtrent d<n toe-tand van den verwonde inlichten. Üeze werd na verbonden te zijn, naar zijne woning gebracht, waar de geneesheer, die door prinses Hendrik was gezonden, een piar dagen later ontdektedat Ro zehoom ook een rib bad gebroken. Zijne opneming in het gasthuis werd nu wei.schelijk bevonden en de gekwets e is thans herstellende. Gedurende zijn verblijf in lief gasthuis toonde de prinses de hartelijkste belangstelling. Voortdurend deed zij naar den toestand van den lijder vernemen en behalve eenigen geldelijke» steunzond de prinses meermalen versnaperingen. (IJbl.) De politie le Tiel lne t in hechtenis genomen den smid J. C. J., laat stelijk gewoond hebbende te NVormerveer en te Leiden, wiens opsporing en aanhouding iwee malen in de politiebladen voorkwam. Uit Deil wordt aan de IV. li. t. van 28 November gemeld: In den afgelnopen nacht is hier bij den timmerman en aannemer Schroot eene aan zienlijke geldsom ge-iolen. Omstreeks middernacht werd S. door zijne vrouw die in huis gerucht noen te te lioorengewekt. Bij onderzoek bleek terstond dat een dief een bezoek in huis had gebracht; kasten waren opengebroken de inhoud omgew oeld en onge»ecr f 880 aan bankpapier en specie ontvreemd. Buitenbraak was nergens le bespeuren, zoodat men vermoedt, dal de dief zich had laten insluiten, op zijn gemak alles doorzocht en zich verwijderd had, toen hij bemerkte, dat de bewoners ontwaakten. Terstond na de ont dekking werd de polnie gewaarschuwd: een voorloopig onderzoek gaf geen de minste aanwijzing, doch de nasporingeii worden met ijver voortgezet. De zeventienjarige R. Veenstra, te Nieuw-Amsterdam, die door onvoor zichtigheid van L. Jonkers den 210 Nov. door een geweerschot in het been werd getroffen, is aan de bekomen wonden overleden. Het Friesch Genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde te Leeuwarden is door aankoop in het bezit gekomen van eenige zeldzame gedenkpenningen, betiekking hebbende op Frieslands geschiedenis ol op die van de Fraueker hoogeschool. Van een op de reede te Ter-Neuzen liggenden, van Antwerpen geko men, schoener is Zalerdag eene sloep omgeslagen, waarbij twee matrozen zijn verdronken. Een arbeider en een 19 jarige knecht van een landbouwer op de Waar den bij Grijpskerk kregen twist, die zóó hoog liep, dat de knecht deerljjk mishandeld werd. Dadelijk moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Laler moest de mishand'1de naar zijne ouders vervoerd worden te Kollum, waar hytengevolge van inwendige kneuzingen, is gestorven.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1