BIJVOEGSEL behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag December dSS4>_V°. <Ü83. BUI TEN LA N DSCHE HERIG IITEN. winter vroeg zal beginnen en streng kan worden, want de teekenen zijn aanwezig. Komt de winter niet vroeg, hetgeen van den zuidenwind veel zal alhangen, dan kan hij na Nieuwjaar, misschien nog wel later verwacht worden, hetgeen ook weer in verband slaat met den oostenwind; uitspra ken. die herinneren aan de opmerkingen van den rechter in hel merkwaar dig proces van Bardeil contra Pickwick. Indien, zeide hij, Judrouw Bar- dell gelijk had, moest Pickwick ongelijk hebben: en indien men de getui genis van juflrouw Cluppins geloofwaardig achtte, moest men die gelooven. Indien de gezworenen begrepen, dat Pickwick zich aan het verbreken eener trouwbelofte had schuldig gemaakt, moesten zij ten voordeele van de eische- res uitspraak doen; maar indien zij integendeel meenden, dat er nooit eene trouwbelolte gegeven was. moesten zij den gedaagde in het gelijk stellen. Bij de verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-generaal werden uitgebracht: In het district Almeloo 2282 geldige stemmen. Geko zen de heer J. Van Alphen (a.-r.) met 1202 stemmen. De heer mr. A. Van Laer (I) bekwam 1077 stemmen. In het district Gorinchem gekozen de heer m'. B. J L. baron Lintelo de Geer (a.-r.) met 1930 stemmen. De heer C. A. Jeekel (I.) bekwam 983. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bekendgemaakt, dat in April a s. een vergelijkend onderzoek zal plaats vinden van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijenwaar toe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. De adspiranlen belmo ren zich vóór 1 Maart a. s. bij een op zegel geschreven request tot den mi misier te wenden. Verdere bijzonderheden vinden belanghebbenden in de Staatscourant van 29 Nov. De Staatscourant bevat het verslag der commissie belast met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 1 van het koninklijk besluit van 29 Augus tus 1883 li". 25 Indisch Staatsblad n'. 249). Staatsblad n". 223 beval een kon. besluit van 16 November, waarbij, met intrekking der kon. besluiten van 1 Nov. 1881 (Stbl. n". 174), en 6 Sept. 1882 (Stbl. n°. 124), bepalingen worden vastgesteld omtrent het ver voer van vee langs spoor- en tramwegen en de ontsmetting van veewagens. Bij het op 27 en 28 dezer te 's Hage gehouden acte-examen voor mid delbaar onderwijs werden geëxamineerd: voor Nederlandsch 1 candidaal, die zich heeft teruggetrokken; voor aardrijkskunde 1 candidaal, afgewezen; voor geschiedenis 2 candidaten; beide algewezen. In de afdeeling wis- en natuurkundige wetenschappen werd 28 November toegelaten voor de acte K4 (beginselen der delfstof-, aard-, plant- en dier kunde), de heer C. De Haas Jbz.van Delft. Afgewezen 1 candidaal. Heden werd toegelaten voor geschiedenis mej. C. A. Pijnappel, te Leiden. Bij het gisteren te Utrecht gehouden acte-examen voor middelbaar onderwijs werden voor hel Fransch, acte A, toegelaten de hh. U. L. G. Gentil, te Velp, en G. De Goede, te Deventer; voor Engelsch, acte A, wer den toegelaten de hh. J. Akervijd, te Amsterdam, en N. Van Nahuys, te Rotterdam. HH. MM. de koning en de koningin hebben een vleiend schrijven doen toekomen aan den heer J. F. Flöcker, Ie 'silage, voor de aanbieding van een prachtexemplaar van zijn werk: "L'Indispensable. Passe-partout dans les Pays-Bas", aan 1111. MM. en H. K. 11. prinses VVilhelmina. en tevens voor een aantal exemplaren van genoemd werk iugeteekend. In de verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage arbeidsloonen zijn hiervan de voornaamste oorzaken. De officier van justitie te 'sGravenhage verzoekt telegrafisch te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Cyriile Lescarde, oud 45 jaren oud-notaris te Neuville St. Vaart (Frankrijk). Deze persoon wordt beschul digd van misbruik van vertrouwen. Hij is versierd met het kruis van het Legioen van Eer. Men deelt aan het D. v. Z. en 's Gr. mede, dat de heer Van Raders, oud-directeur van openbare werken in Üosl-Indië, benoemd is tol direcieur der Ned. Indische stoomvaartmaatschappij, en zulks ter vervanging van wjj- len mr. Henny Ten onrechte werd vroeger bericht, dat aan mr. Levyssobn Norman die lunctie was opgedragen. Door de politie te Delft zijn Donderdagavond aangehouden de gezusters A. en B. Sch.. wonende aldaar, die een schoenenfabrikant aan de Veenkade te 's Hage voor zes paar dameslaarsjes hadden opgelicht. De verdachten, zoomede de in beslag genomen laarsjes, zijn ter beschikking van den com missaris van politie naar Den Haag overgeoracht. Door den geluid- en signaalkundige Lefèbre zullen op Maandag 1 Decem ber a s des avonds te 8 uren, te Rotterdam op de Maas, ter hoogte van het havenkantoor, proeven afgelegd worden met de Ho:mes boeilichten "Fla mes in the Sea" (namelijk met de echte en niet met de in Nederland nage maakte). Deze proefaflegging zal plaats hebben onverschillig welk weder het moge zjjn, waartoe de heer Vermeer, havenmeester te Rotterdam, met welwillendheid zijne noodige hulp zal verleeneii. In eene gisteren te Amsterdam gehouden zamenkomst van aandeelhou ders met het bestuur der Koloniale bank zijn de oorzaken van den ongun- stigen stand der zaken blootgelegd en als middel tol redding en behoud aangewezen het aangaan van eene 5 pGts obligatie leening ad 5 millioen, aflosbaar in 37 jaren. Op 2 December zal de inschrijving worden opengesteld. Tegen licht en donker vervoegde zich eergisterenavond bij den hor logemaker v. T.op de Haarlemmerstraat te Amsterdam, een onbikend man. Op lossen ongedwongen loon vraagde hij eenige horloges op zicht, en toen v. T., zonder argwaan, verscheidene horloges op de toonbank gelegd had, greep de onbekende bezoeker een gouden remontoir en in een oogwenk was bij daatmede uit den winkel verdwenen. Later in den avond heeft zich bij den winkelier v. d. P., op den Nieuwendijkeen soortgelijk geval voorge daan, en daarbij was de dader hoogst vermoedelijk dezelfde persoon. Naar de Amst. Cour. verneemt zal 11. Léon, die te Havre gearres teerd werd, in de volgende week naar Amsterdam worden overgebracht. Wordt in den tegenwoordigen lijd wel eens over de minder goede eigenschappen der dienstboden geklaagd, een geval als Donderdag op decor- reclioneele terechtzitting der rechtbank te Arnhem werd behandeld, behoort nog tot de zeldzaamheden. M. M., oud 22 jaar, dienstbode bij mevrouw R. te Zevenaar, ontstak, toen mevrouw haar over iets eene aanmerking maakte, dermate in drift, dal zij mevrouw R. aangreep, in het gezicht krabde en sloeg en daarna haar meesteres, die op dal oogenbhk alleen met de dienst bode thuis was en naar het raam was gegaan om hulp te roepen, opnieuw aanviel, bij de keel greep en hevige slagen op het hoold toebracht, die niet eerder een einde namen, voordat een tweetal voorbijgangers op het holpgeioep van mevrouw R. waren toegeschoten en haar hadden ontzet. Ter zake van het moedwillig aan iemand toebrengen van kwetsuren en slagen, waardoor eene ziekte van meer dan 20 dagen is ontslaan, requiretrde hel O. M. een celstraf voor den lijd van twee maanden. ArnhCrt.) De volgende aanschrijving is gisteren te 's Hertogenbosch outvangen: 'De minister van oorlog, krachtens machtiging van Z. M. den koning, beschik kende op een request van de firma J. J. Arkesteyn en Zoon en vele andere ingezetenen der gemeente 's Bosch, houdende verzoek, dat ten behoeve der genoemde gemeente verandering moge worden gebracht in de garnizoens verandering, vastgesteld bij het kon besluit van 7 dezer n°. 18, heeft de eer ter kennis van adressanten te brengen, dat de belangen van den dienst niet toelaten verandering te brengen in hel door hen aangehaalde kon. be sluit, en dat mitsdien aan hun verzoek geen gunstig gevolg kan worden gegeven." sGKAVENHAGE. 29 November. Door Z. M. zijn benoemd lot burgemeester: van Giethoorn, W. K. Verbeek, secretaris dier gemeente; van Kampen, mr. S. 11. De la Sabloniére; van Valburg, L. Van Doesburgh, secretaris dier gemeentevan Lexmond, W. N. J. Van Slijpe, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn bevorderd tot officier van administratie 2<te kl. de adjunct- administrateurs K. A. De Josselin de Jong, H. W. Bauer, F. H. A. Van der Brugh, 11. F. baron Van lleerdt tot Eversberg, A. W. Van den Worm, W. F. Van Grasstek, C. Flaes, O. W. J. Immink en A. L. Koopsen is bepaald, dat de adjunct-administrateur F. A. Ebbinge Wubben, nadat door hem aan de wettelijke bepaling omtrent den dienst buitengaats zal zijn voldaan, bij bevordering weder rang zal nemen overeenkomstig zijn tegenwoordig stand punt in het corps. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zrjn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag den 3dts December, des avonds te acht uren. Bij de tweede kamer is ingekomen een verzoekschrift van A. G. A. Van den Bergh, te Amsterdam, lot werkverschaffing aan den werkman door groote vermindering van leger en vloot of eene geheel andere, meer doelmatige en vruchtdragende inrichting van het leger en de droogmaking van de Zuiderzee. De nieuwbenoemde advocaat-generaal bij den hoogen raad, de heer mr. A. F. L. Gregory, zal aanstaanden Woensdag te 2 uren in eene plech tige openbare zitting worden geïnstalleerd. ItELGlE. De buskruitlabriek te Wetteren, nabij Gent, is gisteren in de lucht gevlogen. De werklieden waren gelukkig afwezig. Slechts één persoon is gekwetst. ENCfELAND. De uitslag van de Woensdag ten plattenlande gehouden tusschentijdsche verkiezingen voor het parlement, heeft geen verandering gebracht in de partijverhouding in het lagerhuis. Gisterenmorgen heeft op het kanaal bij het eiland Wight eene botsing plaats gehad tusschen het schroefstoomschip Durango en de bark Luke Bruce van Liverpool. De Durango zonk in de diepte weg; van de equipage zijn twintig man omgekomen. Te Roylon werd Woensdagivond een dynamiet-aanslag gepleegd tegen het stadhuis. Door de ontploffing van eene helsche machine, die voor een keldervenster van het gebouw was neergelegd, werden verscheiden deuren en ramen vernield. De bewoners bleven gelukkig ongedeerd. Uit Weeuen wordt aan de Times gemeld, dat het bericht omtrent het door Rusland en Duitschland lot den Khedive gericht verzoek, om vertegen woordigd te worden in de administratie der schuldkas, en omtrent den stee door Oostenrijk aan dat verzoek verleend, min of meer voorbarig is. b schijnt zeker, zegt de berichtgever, dal de bedoelde stap nog niet ged." kan zijn, al schijnt het aan den anderen kant even zeker, dat men er zal overgaan, zoodat hier de wil kan worden gelijk gesteld met de daad Uit Cairo wordt aan de Daily News gemeld, dat Osman Digna tele:: gesteld is in zijne pogingen de kleine stammen van het kustland tewinne. een aanvang met den aftocht naar het binnenland gemaakt en breekt hij het beleg van Soeakim op. Uit Alcxandrie wordt aan de Times gemeld, dat te Soeakim groc: voorraden van levens- en krijgsmiddelen worden verzameld, zonder tot a toe bekend doel. Het aantal Engelscbe troepen te Assoean en ten zuid daarvan, bedraagt nu ruim 10000 mm. Op de kust van Foimosa is een Engelsch koopvaardijschip, met sui r geladen, door zeeroovtrs geplunderd. Vóór het uitbreken van den oor og met Frankrijk werden de Cbineesche zeeroovers in bedwang gehouden d kleine Chineesche oorlogsschepen, die vooral in het zuiden, bij llongko: aan den mond van de Cantonrivier en in het kanaal van Formosa e scherp politietoezicht hielden. Thans echter wagen zij zich, wegens vijandelijkheden, niet meer in die streken en vandaar dat de zeerooverj weder toenemen. Men meent te weten, dal de gouverneur van de Kaap de regeling af keurt, door de Kaapsche ministers in Bechuanaland gemaakt. De publieke opinie, vooral onder de Engelsche kolonisten, verzet zich nadrukkelijk tegen die regeling. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat er in het binnenland van Madagaskar zijn aangebracht van de kust; 10,000 geweren, veel am munitie en eenige stukken veldgeschut. FRAKHKIJ ft Gisteren is de kamer van afgevaardigden overgegaan tot de stemming over de motie van orde der heeren Spuller en Sadi-Carnot. Het eerste deel der motie, luidende: "de kamer volhardt bij haar besluit om aan het Tient- sin-tractaat uitvoering te geven", werd met 375 tegen 35 stemmen aangeno men. liet tweede deel, houdende dat "de kamer acte neemt van de verkla ringen der regeering en op hare geestkracht rekent om de rechten van Frankrijk te doen eerbiedigen", werd met 282 tegen 187 stemmen goed gekeurd. Uit eene opgave van dr. Bertillon blijkt, dat er van 3 tot en met 22 November te Parijs in het geheel aan de cholera 806 personen overleden zijn. Een drama dat zich eergisteren in de galerie des Pas-Perdus te Parijs aTspeelde, trekt daar de algemeene aandacht. Voor eenige dagen werd zekere heer Morin veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en tot betaling

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5