De afderling w is- en natuurkunde van de kon. academie van weten schappen te Amsterdam, zal op Zaterdag aanst, aldaar eene gewone verga ring houden. Men schrjjft aan het Hbl. uit IJmuiden: Gisteren vertrok schipper Haasnoot met de bomschuit Petronella Vierman, die van de haringvangst te limuiden binnen was gekomen met eene lading haring en het terugge brachte zout, binnendoor naar Warmond, en wel langs hel Noordzeekanaal, Spaarndam en Haarlem; verder dan tot Warmond kan het schip hel nog niet brengen, omdat daar ter plaatse de spoorwegbrug te laag is om schepen van meer dan de gewone afmetingen der binnenvaartuigen door te laten. Zooals bekend is, hebben zich reeders en belanghebbenden reeds tot de prov. staten van Zuidholland gewend om subsidie tot het verbeteren van den vaarweg tot Katwijk a/Z toe. De visscherij zou daar dan eene geheel nieuwe toe komst tegemoet gaan: 1". omdat men dan niet meer aan het scheepsmodel bommen zou gebonden zijn, en 2". omdat ook bootschepen door het herhaald op strand loopeu, zeer veel lijden en daardoor niet lang duren. Een bout- schipper verzekert dat, binnendoor varende, een bom tienmaal zoo oud wor den kan als tegenwoordig. De Petronella Vierman is de eerste der bom men die de rjj opent. Het is de vraag of de regeering en de prov. staten de reeders in de gelegenheid zullen stellen, gansclte vloten binnendoor te zenden. IJmuiden wordt dan voor Zuidholland mede eene haven van gewicht. De vrees, ten vorigen jare geuit, als zoude de administratie der invoerrech ten de vaart binnendoor weigeren om fiscale redenen, toen door een man van dit vak tegengesproken, is thans gebleken geheel ongegrond te zjjn ge weest. Schipper Haasnoot vertrekt binnendoor met volkomen medeweten en vergunning van die administratie. Naar de Dordr. Cour. verneemt heeft zich te Dordrecht eene maat schappij geconstitueerd voor de ontginning van zoutmijnen in Rusland. Als directeur zou optreden de heer D. Van der Made, aldaar, die vroeger ge- ruimen lijd in Rusland vertoefde. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren Sylvester Van Voorthuyzen, wegens poging tot doodslag, tot 2 jaar celstraf. Daarna stond voor het hof terecht Dirk T.65 jaar, wiens zaak. wegens ▼oorIvluchtigheid van Elisa Maria Cornelia T., 33 jaar, tot 9 December is verdaagd. Tegen deze laatste is bevel lot gevangenneming uitgevaardigd. Wederom valt er uil onze goede stad. schrjjlt de /V. Groninger Ct. een treurig feit te vermelden, waarschijnlijk niets meer of minder dan een broedermoord. De zaak is deze. Sedert geruimen tjjd woonden in de Zwanestraat de gebroeders Z., die het beroep van schoorsteenveger uitoefen den. Vroeger waren het zeer oppassende, vlijtige en zuinige liedendie zich niet de minste weelde veoorlooldenwaarvan het gevolg was, dat een niet onaanzienlijk kapitaaltje werd vergaderd, van welke spaarduitjes hunne moe der een huis kocht, en nog ongeveer een paar duizend gulden in de spaar bank werd belegd. Die weelde werd hun blijkbaar echter te groot, want langzamerhand begon hun ijver te verflauwenen offerden zjj nu en dan te veel aan Bacchus. Torn echter hunne zorgzame moeder in Januari jl. kwam te overlijden, was eerst het tijdperk van onbeschrijfelijke ellende voor hen aangebroken. Zjj hielden geheel met werken op, werden hoe langer hoe meer aan den drank verslaafd en van dag tot dag liederijker, zoodal zjj ten slotte als dieren leefden. Van reiniging was natuurlijk geen sprake, en de gevolgen daarvan bleven evenmin uit. terwijl onderlinge v<chtpaityeu aan de orde van den dag waren. Hunne versufte gezichten droegen dan ook steeds de sporen van die broederlijke gezindheid en waren als het ware immer getatoueerd. Wat van de meubelen niet werd stuk geslagen werd voor een appel en een ei aan gedienstige geesten verkocht, welk geld weder in spiritualia werd omgezet. Hunne woning zag er ook ten slotte geheel, overeenkomstig hun liederlijk leven uit, geen blind paard kon daarin schade aanrichten, en alleen een paar bosjes onwelriekend siroo strekten die wezens tot legerstede, maar de onderlinge vechtpartijen hielden niet op Integen deel, deze werden bij den dag heviger, en jl. Vrijdag en Zaterdagnacht zjjn die mishandelingen zoo ernstig geweest, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, terwijl het gevolg was, dal een der gebroeders naar het akad. ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hij gisterenmorgen is overleden. De overgebleven broeder is thans door de politie gearresteerd, omdat bjjna zeker is gebleken, dat hel overlijden van den ander het gevolg is van de ondergane mishandelingen, terwijl natuurlijk van een en ander procesverbaal is opgemaakt. De een alzoo dood, de ander straks op de bank der beschuldigden, voorwaar weder een treurig einde van een ramp zalig bestaandat alle'éu aan misbruik van sterken drank is te wjjten. 'sGRAVENHAGE, 26 November. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl., de student voor ge noemden dienst (arts) J. A. L. Coenen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is F. Caland, te 's Gravenhagebenoemd tot klerk bij het rijksarchief aldaar. Naar men verneemt waren de gevoelens van de leden der tweede kamer in de aldeelingen zeer verdeeld over de vraag ol de regeering moest worden uitgenoodigd credietwellen in te dienen voor de ontwerpen der staatsbegrooiing. Terwijl eene aanzienlijke minderheid van oordeel was, dat de vergevorderde tjjd eene richtige behandeling van de begrootingen niet meer toeliet en dus credietwellen wenschelijk waren, was de meerderheid niet gestemd om eene uitnoodigiug in dien zin aan de regeering te richten. Al bestond ook de groote waarschijnlijkheid, dat men met den begrootings- arbeid niet voor 1 Januari gereed zou kunnen komen, zoo zag de meerder heid er geen bezwaar in om in dat geval dien arbeid na 1 Januari voort te zetten. Aan het ministerie van financiën werd heden ten overstaan van twee leden der algemeene rekenkamer door den directeur der staatsloterij over gegaan tot de uillotiug van 33 reeksen (een kapitaal van f 3UO.tOO) elk aanwijzende 10 nummers, der 3% percents schuldbckenissen ten laste vau het voormalig Amortisatie sijndicaat. welke met 1 Januari 1885 a pari wor den aflosbaar geste'd. De uitgelote reeksen zijn de volgende: 119.138, 209. 354, 511, 557, 574, 581. 669, 753. 1032. 1065, 1090, 1113. 1334,1438, 1488, 1582, 1630, 1694, 1706, 1728, 1747, 1819, 1866,1927,1942,2090, 2256, 2316. HH. MM. de koning en de koningin hadden giste en vorst en vorstiu Von Reuss, tydelijk te Amsterdam aanwezig, tot bet middagmaal ten hove uitgenoodigd, waarvan beiden gebruik maakten. Ten half zes ure daartoe uit Amsterdam overgekomen keerden de vorsteiyke gasten ten 9 ure per RÜnspoor naar de hoofdstad terug. fill. MM. de koning en koningin en prinses Wilhelmina verlieten heden- ochtend ten 9 u. 20 m per Rhijnspoor de residentie, zich begevende naar het Loo, vergezeld van het gisteren vermelde gevolg. Wy vernemen dat d'. H. J. Vinkhuyzen als genees- en heelkundige b den geneeskundigen dienst des konings en Zr. M'. hofpersoneel verbonden blijft. BUITEN LAN DSC HE BE RICH TEN. w er.tb(j zijn terugkeer medegedeeld heelt, dat zich in de omgeving van den Mahdi twee Europeanen bevinden in de hoedanigheid van ad|iidant en raadsheer. De eerste zou een (lostenrijker zijn en naar de beschrijving meent men in i tiem Slatin-bey te herkennen, die vroeger Egyptisch gouverneur van Darfoer geweest is. Eene sloep, waarmede twee blanken 19 Chineezen van Victoria naar het Washingioii-territoir poogden binnen te smokkelen, is Zondag II. om- geslagen. Alle opvarenden verdronken. FRANKRIJK. In de zitting, gisteren door de kamer van afgevaardigden gehouden, werd de discussie over het Tougkiu-crediet voortgezet. Een der sprekers] I mgr. Freppel. trad in eene beschouwing van de koloniale staatkunde der regeering, en somde de voordeelen op, welke daarin voor Frankrijk gelegen zijn. Hij zeide o. a.»Wy moeien noch terugtrekken, noch eenig voorsiel tot bemiddeling aannemen, maar Formosa bezetten." Hij was dus voor de verleening van liet door de regeering gevraagd crediet, ofschoon hij levens erkende, dat hij, dus sprekende, eene andere meeuing verkondigde dan de meeste leden der rechterzijde waren toegedaan. Zijne woorden werdeg door het centrum toegejuicht. «PANJK De inwijding van de tentoonstelling van kunst en letterkunde is ver daagd. Dientengevolge heelt de koning zijn terugkeer naar Madrid uitgesteld, In hel station Ie Torre-Aununziata is een trein, komende van Caslel- lamare. op een anderen trein, die op een zyspoor stond, geloopcn. Vyflien personen werden gekwetst. ITALIË. Koning Humbert is Zondag met zijne gemalin uit Monza te Rome terug gekeerd. Hij wtrd met buitengewone gre-tdrift ontvangen door het volk, dat hem meer dan ooit vereert sedert zijn waardig gedrag te Napels. De heer l'essina is tot minister van justitie benoemd, en de heer Durando tot president van den senaat. Het bericht aangaande eene uitbarsting van den Vesuvius wordl tegengesproken. DUITICHL AND. In eene mijn te Solzhach (Beieren) zjjn twaalf mannen in eene diepte van 400 meter gestort, door het breken van het ijzertouw van hel toestel waarmee zij neergela'en werden. Zes hunner werden gedood en zes ern stig gewond, zoowel door den val als door het 25 cetenaars zware touw, dat op hen neerviel en dat in zijn val nog drie audeie mannen meesleepte. Van de gewonden is reeds éen gestorven en de anderen verkeeren iu eeo hopeloozen toestand. In den nacht van 17 op 18 November heeft zekere Emilie Moser, in hel stadje H.ilbm. Silezië. bij afwezigheid zijns vaders, zijne moeder en twee zusters den hals afgesneden. Twee andere zusters hadden hetzelfde lot on dergaan, als de deur harer slaapkamer niet op slot ware geweest. Na het plegen van deze moorden nam de ellendeling vergift in en sliert ook daarna. Het vreeseljjke van hel geval is. dat de vader des nachts thuis kwam. geen licht ontstak, eenise uren onbewust van het bloedig leit in de nabijheid der vier lijken doorbracht en eerst by het ontwaken het gebeurde ontdekte. De llungairsche stad Temesvar, sedert hel begin dezer maand met goed gevolg electrisch verlicht, is verleden Zondagavond in één oogwenk in duisternis gedompeld, daar iels in de geleidingen of de machines onklaar raakte. PER TELEGRAAF. LONDEN, 26 Nov. Daily Neic» weerspreekt hel gisteren door de Timet vermelde bericht betreflende het Britsche regeeriugsonlwerp tot regeling van Egypie's financiën, en verzekert dat dit nog niet aan de mogendheden ver zonden is, maar gezonden zal worden onmiddeliyk na den aanstaanden ka binetsraad. INGEttIN DEN. Leiden, 24 November 1884. Aan de Redactie van de Leidsche Courant. TELEPHOON-GEJÜBEL. Aan de waarheid moet hulde worden gedaan, M. d. R., dat het versla?, voorkomende in uwe Courant van jl. Zaterdag, betreffende den aanleg van telephoned alhier, waarover vergadering in //'l Nut" werd gehouden, ziel deed kennen zooals een verslag behoort te zijn. Zonder zijn eigen beschou wing daarin te mengen, of zich pariij ie stellen als voor- of tegenstander, bevatte het slechts een overzicht van het in die vergadering gesprokene Dit is eene goede eigenschap, die wel mag genoemd worden, omdat over hei algemeen daartegen gezondigd wordt. Met dat verslag nu voor ons zal buiten twyfel de vryheid ons ook niet worden onthouden, bel in byzon- BELGIË De Antwerpsche politie hééft Zondagavond een beruchte oplichter gearres teerd, die aldaar met den laatsteu trein uit Nederland kwam. liy gaf zich uil voor baron De Rooy van der Does, een nabestaande van den minister van buitent. zaken in Nederland, doch bleek weldra een chevalier d'indus- trie te zijn, die reeds vroeger kennis had gemaakt met de Belgische justnie en thans vervolgd wordt wegens het maken van een valscben postwissel. Het laatst had de oplichter zich uitgegeven voor een doctor iu de geneeskuude. ENGEL AN D. De scheepsbouw firma's aan de Clyde hebben de plannen ontvangen voor twee nieuwe oorlogschepen. Ook moet op last van de admiraliteit het te Chatham gebouwd wordende pantserschip Hero zoo spoedig mogelijk ge reed gemaakt worden. Er werken dan ook lbOO man alleen aan dien bodem, waaraan een half uiitlioen t ten koste wordt gelegd. De te Alexandrië verschijnende Faro d'Alessandria bericht, dat een derwisch, die onlangs door den moedir van Dongola naar Kordofan gezonden

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2