1884. X\ 277. MAANDAG 24 NOVEMBER. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels I.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Byvocgscl. BI NNENLAN DSC H E BEK! CUT E N. LEIDEN. 22 November. Het honderdjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd gisterenavond door het departement Leiden op plechtige wijze herdacht. Reeds vroeg had een groot aantal van Leidens ingezetenen hunne schre den naar de Gehoorzaal gericht, ter bijwoning van deze gedachtenisviering. Geen praal, geen sierlijke vertooning was hier te aanschouwen; geheel in den geest van de instelling heerschte eenvoud en orde; slechts het beeld van den man, die deze maatschappij in het leven had geroepen, prijkte op het achterste gedeelte der tribune, ten aanschouwe en tevens ter vereering van alle belangstellenden. De zangvereeniging der afdeeling Leiden van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst had welwillend hare medewerking toegezegd, terwijl den heer De Lange Zich met de leiding hiervan had belast. Het feest nam een aanvang met eene koraal-ouverture voor koor en orchest, van J. C. Boers, dat krachtig en in een flink tempo werd uitge voerd. De hoogleeraar J. T. Buys betrad vervolgens het spreekgestoelte, welk optreden reeds met luide bijvalsbetuigingen werd begroet. Verzocht zjjnde bij deze feestviering hel orgaan te zijn van deze maatschappij, had spreker, boewei tijd en gelegenheid hem grootendeels hadden ontbroken, niet geaar zeld aan deze uitnoodiging te voldoen. Hij gevoelde zich gehecht aan deze maatschappij, reeds als kind gevoelde hjj zich tot haar getrokken en daar om vermocht hij dan ook niet aan het hem gedane verzoek te weerstaan. Een getrouw verslag van den werkkring van dit departement zou hjj niet geven, slechts de wording en de toekomst van deze instelling zou hjj uit eenzetten. In de kiem der stichting dezer maatschappij ligt eene groote politieke gebeurtenis, zeide spreker. Te dier Ijjd bestonden verschillende partijen, allen één doel beoogende. namelijk hun eigenbelang, waardoor twist, tweedracht, haat en nijd ontstonden; de kerk, in eigen boezem ver deeld zjjnde, vermocht niet den fakkel van broedertwist uit te dooven, zjj had hiertoe geen kracht, geen macht; de stichting der Nieuwenhuizens was het, die hervorming op dit gebied moest tot stand brengen; zij was het eenige lichaam dal niet ten dienste wilde staan van een der partijen, maar wel van het algemeen; zjj was het, die het nut van het algemeeu beoogde; zjj was het, die aan de verdeelde wereld van eenheid sprak. En wie was het, die in zulke tijden van beroering zulk een taal durfde voeren; een een voudig burger uit liet vergeten gedeelte van ons vaderland, uit een der vil les mortes der Zuiderzee, een man zonder macht, zonder Iortuin, zonder middelen. Voorzeker had hij zich geen rekenschap gegeven van den uitge- breiden werkkring die hem wachtte, anders ware hjj voorzeker teruggedeinsd voor zulk een reuzenarbeid. Toen echter honderden en duizenden aan zijne roepstem hadden gehoor gegeven, toen kon men volbrengen het grootste ge wrocht dat ooit door een volk tot stand was gebracht. Teeder medelijden over den staat des gemeenen mans, ziedaar de oorsprong van deze maat schappij, zooals reeds was aangetoond in de door de stichters verspreide circulairen, en het beginsel dat de Nienwenhuizen's hiertoe leidde was het vertrouwen in de menschheid. Menschlievendheid was dus de bron, de wensch om den minderen man te doen deelen in die voorrechten, welke de burgerklasse, waartoe de stichters behoorden, nauweljjks machtig was. Spreker ging vervolgens over tot het ontwikkelen der verschillende redenen, die geleid hadden om aan de maatschappij die kracht, die ontwikkeling bij te zetten, waarop zjj mag bogen om vervolgens over te gaan tot de bespre king van hare toekomst, en ongetwijfeld was ook hier eene taak voor haar weggelegd. Hoewel het Nut in de laatste jaren was afgeweken van het doel door haar beoogd, hoewel zjj het spoor is bijster geworden en den weg heeft verlaten, die leidde tot algemeen welzijn, hoewel er een zekere sluier een teeken van ouderdom, zich heelt geopenbaard, toch zou zij niet ophouden te bestaan. Ligt de oorzaak van deze bekoeling hierin, dat zij slechts nut tig kon werken voor eene enkele eeuw, welnu, dat zij wegkwijne. Beter is het te mogen roemen op een vruchtbaar dan wel op een langgerekt leven. Zulks mag echter niet. In het medelij Jen heeft de maatschappij haar oor sprong gevonden, en dat medelijden heelt thans nog recht van bestaan; de bezieling der Nieuwenhuizen's, zij blijve dus voortbestaan, zij blijve voort bestaan lot het behoud der thans heerschende groote quaestie, namelijk der school. De school is steeds het troetelkind der maatschappij geweestaan haar heeft zij al haar kracht en jjver gewijd. Men kent de scholen der vorige eeuw, toevertrouwd aan de staatskerk, met hongerige onderwijzers, slechte lokalen en slecht onderwijs. Deze toe stand verdroot Nieuwenbuis. Uier moest verandering tot stand gebracht worden; scholen moesten in het leven geroepen worden, waar de scholieren werkelijke kinderen en de onderwijzers werkelijke menschen waren, waar het gebied van plak en liniaal een einde moest nemen en weldra kwam dan ook de onderwijswet van 1806 tot stand. Deze wet zjj is de trots der maatschappij, zjj is het voortbrengsel van hare krachten; het is niet de arbeid van den staat, maar van de maatschappij aan den staat gegeven, zij is geweest de arbeid van het volk. Welk eene verandering thans met de dagen van voorheen; vroeger werd het onderwijs de kerk ontnomen, omdat zij niet in staat was het op degelijke wjjze te onderhouden en thans spant diezelfde kerk al haar kracht in om het verloren terrein te herwinnen, in gesloicne gelederen rukt zij voorwaarts; misschien is het mogelijk hare drommen te keeren, waarschijnlijk is het niet. Groot ontegenzeggelijk zoude het verlies zijn, maar onherstelbaar indien niet de maatschappij diar stond, om de uitgeworpenen dan lot zich te nemen, en mogen er ook al groote oilers noodig zijn, om het kwaad zooveel mogeljjk te keeren, de maatschappij zal zich die offers weten te getroosten, en zulks is een drin gend vereischte. De bijzondere scholen toch stellen het dogma boven het kind, de openbare scholen daarentegen het kind boven bet dogma. Zjj wiUen aan het kind geven de heerschappij over zich zeiven. Er zjjn nala tenschappen met eereschulden belast, zulk een eereschuld bestaat ook voor het Nederlandsche volk en deze is de maatschappij. De maatschappij staat niet aan het einde van haar moeitevol leven, zij staat aan den ingang; vandaar dan ook dat de dag van heden niet moet gewjjd zjjn aan het ver leden maar aan de toekomst, vandaar dan ook dat wjj hier den stichters de plechtige beloite moeten geven: het werk, door uwe handen gewrocht, door uwe hartebloed gekweekt, zullen wjj handhaven. Deze rede werd uitbundig toegejuicht. De cantate voor koor en orchest, ter gelegenheid van dit eeuwfeest gecomproneerd door den heer Dan. De Lange, werd daarop zeer schoon en zuiver voorgedragen. Zoowel compo sitie als tekst deden dat kunstgewrocht alle eer aan. De heer Dan. de Lange werd dan ook, als hulde van zjjn talent, door de dames der zangvereeniging een sierlijke krans aangeboden. De voorzitter van dit departement bedankte ten slotte den spreker, den componist en de om hem heen geschaarden voor hunne welwillendheid thans betoond. Hedenmorgen werd de 78-jarige H. J. R. door een van de Viscbbrng komende wagen aangereden, met het gevolg dat de man aan het voorhoofd eenigermate werd gewond. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat dit on gevat niet aan den bestuurder van den wagen mocht geweten worden, aan gezien deze herhaalde malen had gewaarschuwd en de gekwetste in vertwij feling van de eene zijde der Aalmarkt naar de andere liep, met het onver mijdelijk gevolg dat den wagen in zjjn vaart niet kon worden gestuit en R. er onder geraakte. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 42 tot 70 volwassen personen en 11 tot 16 kinderen. Men schrijft ons: De weerkundigen van professie hadden voor beden 22 November veranderlijk, guur weer voorspeld, zeker omdat het uit het noordoosten gewaaid en gesneeuwd had. Heerlijk scheen de zon en geen wind liet zich gevoelen, maar het had gevroren, geljjk te denken viel. Reeds gisteren, toen de barometer begon te rjjzen liet het zich aanzien dat het weer had uitgeraast, te meer daar het tot windstilte kwam. Nu zal de Atlantische Oceaan wel eene "depressie" overzenden, want de wind loopt naar binnen. Misschien dat de barometer, die daalt, deswege ook nog eenige zekerheid geeft. De Novemberstormen zjjn er nog niet geweest, voordat het winter wordt. Door Z. M. den koning van Siam is aan de Nederlandsche regeering, ter plaatsing in 's rjjks ethnographisch musenm te Leidengeschonken eene rijke verzameling merkwaardigheden, welke achtereenvolgens in de Staats- courant opgesomd worden. Als tegengeschenk is aan Z. M. den kening van Siam aangeboden, vanwege Z. M. Willem III, koning der Nederlanden, een folio album der Amsterdamsche internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling van 1883 expresselijk voor die gelegenheid tezamengesteld. ge bonden in rood marokijn leder, met hel Nederlandsche rijkswapen in zilver. Het album vangt aan met de photographische porlre'ten van Z. M Koning Willem III en H. M. koningin Emma, onder welke portretten hunne majesteiten eigen handig hoogsideszelver naamteeking hebben geplaatst. Voorts bevat het den voorgevel van het hoofdgebouw der internationale lenloonstelllig, negentien bladen met pholographieën in het hoofdgebouw genomen, te beginnen met de Siameesche afdeeling, zeven bladen met pholographieën van het terrein der tentoonstelling, vijf b'aden met phothographiën van het Koloniale Parkder tien bladen met pholographieën genomen binnen het gebouw der Nederland sche koloniale afdeeling, en drie bladen met photographiën van inlanders. Uit den gezonden voortbrengselen uit de 3 rjjkenzjjn behalve rjjksinstel-

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1