Uit Deventer wordt gemeld, dal de scheep- en stoomvaart door den lagen stand van het IJselwater thans geheel is gestremd. Zaterdag viel te Deventer een jongeling, doordien hij duizelig werd, van eene ladder. Hij wilde zich in zijn val vastgrijpen, met het ongeluk kig gevolg, dat hij met de ééne hand in eeno glasiuit greep en zich de pols ader afsneed. Gisterenavond werd door de politie te Harderwijk de hand gelegd op een uit Kampen komenden persoon, S. W.die in dienst was hii den ker misreiziger Scherf, welke aldaar voorstellingen geeft. Hij had zich de al- wezigheid van zijn patroon ten nutte gemaakt, om uit etne gesloten kist ongeveer ƒ170 te ontvreemden. De politie te Harderwijk per telegraaf ge waarschuwd, arresteerde hem in den trein. Een ingezetene van Weststellingwerf had dezer dagen het ongeluk, eene ruit in de tram te breken. Hij ontkende het feit en w ilde van schade vergoeding niets weten. Voor den rechter gedaagd werd evenwel duidelijk zjjn schuld bewezen, maar lijj bleef nog de betaling weigeren en het ge volg daarvan was, dat zijne woning bij executie verkocht werd. Dehalve i 12 voor 't glas, moest hij nu nog 150 proces-kosten betalen. Alzoo komt 'smans halsstarrigheid hem op 162 te staan. Gisterenochtend is op het spoorstation te Ternetizen eene goederen loods afgebrand, waarbij ruim 2000 balen zaad groolendeels verloren gin gen, een aantal kisten glas en balen katoen vernield, en vijf geladen wag gons verbrand werden. Ook eene nevenstaande loods is gedeeltelijk alle brand, waaruit nog gered werden 16 kisten met ammunitie. Een aantal geladen waggons heeft men nog kunnen verwijderen. De oorzaak van den brand is onbekend. In den nacht van 13 op 14 dezer is te Schinnen zekere J. V. door i. J. D.die hem bij het verlaten van eene herberg opwachtte, met een stok zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij tengevolge dier verwonding is overleden. De dader is in handen der politie. De aanleiding tot dit gru welstuk is tot dusverre onbekend. '*GRAVENHAGË, 18 November. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Gouda. G. C. Forluyn Droogleever, candidaat-notaris aldaar, en tot commies der posterijen 4' kl. W. Voorthuis, J. C. Singels, jh'. V. V. Van Cammingha, G. F. 11. Van llellenherg Hubar. A. G. Van Oldenbarneveld, genaamd Witte Tiillingh, 11. 11. C. Schit'iikes. A. P. S. Van Galen, E. Van der Wal. J. J. Van Munnekrede, F. W. Immink, J. A. Janssen, J. J. Dijsterus Heemskerk, J. WarnaarsJzn., thans surnume rairs der posterijen. Door Z. M. zijn 's konings adjudant de luit.-kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, van den grooten staf, de kapitein W. Roo seboom, van den generalen staf, en de 1' luit. J. G. Fabius, van den staf der artillerie, allen op 11 dezer gekozen tot lid van de tweede kamer der staten- generaal, krachtens het bepaalde sub 1°. van art. 38 der wet van 28 Au gustus 1851 (Slbl. n«. 128) op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag waarop zij het lidmaatschap der genoemde kamer zullen hebben aanvaard; en is Z'. M'. adjudant, de luit.-kolonel baron Schimmelpenninck van der Oye voornoemd, in verband daarmede, als zoodanig eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjudant. De officier van gezondheid le kl. B. H. Thomson wordt met 1 Decem ber aanstaande, als eerstaanwezend officier van gezondheid, geplaatst in de maritieme directie te Hellevoetsluis. De officier van administratie 2de kl. J. S. De Bruyn wordt met 1 December a. s. geplaatst aan boord van V. M». wachtschip te Willemsoord. Door den minister van koloniën is de onderwijzeres M. A. Beins gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iudië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werden de geloofs brieven van alle leden onderzocht en tot hunne toelating besloten. De voor zitter, de heer F. J. J. Van Eysinga, aanvaardde liet voorzitterschap. Ook nu. evenals twee maanden geleden, wees hij op de noodzakelijk van ver sterking van het financieel evenwicht en verandering van de grondwettelijke bepalingen. Thans voegde hij er bij dat het kiesrecht dringend wijziging behoelt, ten einde uit den toestand te geraken, die hoe langer hoe meer on houdbaar is. Het Nederlandsche volk heeft recht op een en ander. De taak der regeering is dit tot stand te brengen en de plicht der ver tegenwoordiging haar daarin te steunen. Ook wees hij op de erva ring in de laatste dagen op staatkundig gebied, op de groote be langstelling bjj de verkiezingen en op het voeren van den strijd, hoe krachtig en fel ook, zonder rustverstoring; of de politieke atmosfeer er zui verder door is geworden, moet de toekomst uitwijzen. Ten slot te deed hij een vernieuwd beroep op zamenwerking. Gewichtige werkzaamheden wach ten ons en wellicht moeilijke en bewogen tijden. Moge eendrachtige zamen werking strekken in het welbegrepen belang van koning en vaderland. De kamer besloot de troonrede met een adres le beantwoorden. In de tweede kamer zijn alle nieuw benoemde leden toegelaten, behalve de hh. Bruyn Kops, die zijne geloofsbrieven nog niet had ingezonden, en Dirks, die nog niet beëedigd is. De bezwaien van kiezers legen de benoeming der hh. Van der Slcyden en Rooseboom werden als ongegrond afgewezen. Over de toelating van dr. Schaepmau werd. op verzoek van den heer Gratama, stemming gehouden, met den uitslag, dat daartoe met 60 tegen 10 stem men besloten werd. De kandidatenlijst voor het voorzitterschap der kamer werd zaamgesleld uit de heereu 1". AE. baron Mackay bij eerste stemming met 41 stemmen tegen 38 op den heer E. Cremers; 2". A. E. Rettiher met 41 stemmen legen 33 op den heer Gremers, bij tweede stemming: 3". E. J. J. B. Cremers met 43 stemmen tegen 33 op den heer Van der Kaay en 5 op den heer Roëll. bij tweede stemming. De lijst zal Z. M. door eene commissie worden aangeboden. H U 1TE N L A N S CII E B E R 1 C IIT E N. BELiSIE. De gemeenteraad van Brussel hield gisteren eene zitting, waarin de burgemeester verklaarde, dat hij aan de commissarissen van politie bevel heeft gegeven om zich niet te storen aan de jongste ministeriëele circulaire, waarin aan de gendarmes in burgerkleeding eene distinctieve medaille wordt gegeven, en proces-verbaal op le maken tegen de gendarmes die mochten handelen zonder machtiging van de gemeentelijke overheid. Men leest in de P'oix du Luxembourg.- liet was Zondag te Bièvre, een dorp in de provincie Namen, kermis. Te 10 uren 's avonds hoorde men eensklaps eene schrikkelijke ontploffing. Zij had plaats in de pastorie, door het springen van een patroon met dynamiet, welken men in de pijp van een waschhuis aan de keuken grenzende, gesloken had. Een gedeelte van een muur stortte in. De schade is aanzienlijk. De pastoor werd door een steen aan den arm getroflen. Twee personen, die in de keuken waren, onlkwa- men, als door een wonder, aan het ongeluk. Men is op het spoor der booswichten. ENGELAND. In de gisteren door het hoogerhuis gehouden zitting verklaarde lord Granville dat het bericht van gruwelen in Macedonië door de consuls niet bevestigd wedt. Integendeel is de toestand in Macedonië beter dan sedert eetiigen tijd en zijn de ronverijen merkelijk verminderd. In de gisteren door hel laserhuis gehouden zitting zeide de heer Glad- stone, dat hij slechts in eene beschikking over de quaestie der hervorming kan treden, wanneer de regeering voldoende zekerheid heeft, dat de reform- hill in de najaarszitiiug worde aansenomen. In dal geval is zij bereid om óf onmiddellijk het wetsontwerp op de indeeling der kiesdistricten in hoofd- hekken óf iu haar geheel aan de oppositie vertrouwelijk mede te deelen: óf genoemd wetsontwerp bij het lageihuis in te dienen en het debat daar over zooveel mogelijk te bespoedigen, zoodat de tweede lezing in het lager huis gelijktijdig met de arhkelsgewijze behandeling der reformbill in het hoogerhuis kunne geschieden óf de al dan niet aanneming der indeelingswet tot eene kabiueisquaestie te maken, en zich lot taak te stellen de aanne ming vroeg in li -1 aanstaande jaar door te zetten. De heer Ghilders heeft voorgisleld, om lot dekking van het tekort, dal door het additionneel ere- diet van 2 millioen zal ontstaan, de inkomstenbelasting voor het loopende dienstjaar van 5 op 6 pence te verhoogen, welk voorstel zonder stemming is goedgekeurd. -- De Times bevat eene dépêche uit Shanghai van gisteren, meldende, dat twintig a dertigduizend Chiiieezen in de afgelnopen maand de Yang tse Kiang hij het Payanne-meer in zuidelijke richting zijn overgetrokken. Ter hoogte van Salcombe, aan de kust van Devonshire, niet ver van Star Point, werd Vr()dag-a»ond de stoomboot Magdeburg uit West-llaile- pool, met steenkolen van Sunderland naar Constantinopeldoor een onbe kend schip iu den grond geboord. De Magdeburg zonk binnen een hdfunr en met het schip zeven man van de equipage. Het andere schip heeft zich verwijderd. Op den Texas-Gentral-spoorweg is. bij Houston, een trein ontspoord, waarbij tien personen gedood en vijftien gewond werden. FRANKRIJK. La l'atrie zegt. op stellige wijze te kunnen verzekeren, dat de heer Palenötre, de Fransche gezant in China en admiraal Courbet tegen de door China voorgestelde vredesvoorwaarden zijn. De aanneming van deze, zegt het blad, zou een ware zegepraal voor de oorlogspartij zijn en voortaan zullen de trotschbeid en aanmatiging der Chineesche mandarijnen ten op zichte van Frankrijk geen grenzen meer kennen. Zondag stierven te Parijs opnieuw 44 personen aan de cholera, waar van 11 in de stad en 33 in de hospitalen. Van middernacht tot gisteren middag 12 uur zijn in de hospitalen 4, in de stad geen verdere sterfgevallen voorgekomen. DCIT8C1ILAND. Bij den Dnilschen bondsraad is ingekomen een ontwerp van wet tot het aangaan van eene leening, bestemd om te voorzien in de uitgaven van het leger, de vloot en de spoorwegen, en wel ten bedrage respectievelijk van 25.280 462 Mark, 5.639.400 M. en 4.400.U09 M.beuevens in andert uitgaven ten beloope van 10,056,134 Mark, te zamen alzoo 45 324.996 Mark. De schoener Minna, is door de sleepbooten Novgorod en Geeslemundi bij Blexen op strand gezet, waar het schip geheel verbrand is. Alleen de kleederen der bemanning werden geborgen. In het rechlsgebotiw te Sternberg, in Moravië, is Zaterdag door mid del eener dynamietoom eene ontploffing teweeggebracht, waarbij schoor- steenen, ramen, meubilair en andere voorwerpen vernield zijn. TITRKIJ E. Uit Macedonië wordt gemeld, dat, wegens het niet uitbetalen van de soldij, vele gevallen van insubordinatie in het leger zijn voorgekomen. Deze feiten kwamen vooral te Monastir voor, waar officieren, die in hechtenis genomen waren, omdat zij den eiscli der soldaten ondersteund hadden, door deze bevrijd zijn. De uitbetaling van de driemaaudelijksche soldij heeft echter de opgewondenheid doen bewaren. Daar Rusland aan de Porie den tjjdelijken doortocht door den Bospho- rus, als hel noodig was, verzocht heeft, voor de Russische transportschepen met troepen naar Sakharine en Retiring, heeft Engeland, naar verzekerd wordt, de Porte in eene nota er op gewezen, dat deze machtiging in strijd met het tractaat zou zijn. PER TELEGRAAF. LONDEN, 18 Nov. De Times meldt uit Alexandrië van gisteren: »De mudir van Dongola telegrapheert, dat hij een brief van Gordon ontvangen heeft, gedagleekend 4 November, en waarin Gordon hem tot brigadier-ge neraal benoemt. Hij voegt er bij dat in Khartoem alles goed gaat." BRUSSEL, 18 Nov. Tengevolge van zijne benoeming tot minister van buitenlandsche zaken moest de heer Caraman. de kaïholieke afgevaardigde van Philippeville, zich aan eene herkiezing onderwerpen. Deze stemming had heden in dit district plaats, en wel met dezen uilslag, dat de liberale candidaat iu plaats van Caraman lot lid van de kamer werd gekozen. NEW-YORK. 18 Nov. Volgens een telegram uit Mexico is de wet tot conversie der Engelsche schuld daar zoo inpopiilair. dat cavalerie-patrouilles j de stad moeten doorkruisen, omde orde te handhaven.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2