i°. 273. WOENSDAG 19 [NOYEMDER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.50, franco p p f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels I.—, iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. ma UMWsrBtar*Bï5si»SBiiS3ïsaii*'S35/3uras«iïMiOTt ■zz.irjavrja-.ats B l N N ENLANDSC li E BERICHT E X. LEIDEN, 18 November. Ter vervulling der betrekking van 3'" onderwijzer aan de leerschool van de kweekschool voor onderwijzers, wordt door burg. en wetli.in overlea met den arrond.-schoolopziener, de volgende voordracht gedaan, en wel: ,1. Den Ouden, J. De Wit en A. J. Van der Laan. respectievelijk ouderwijzers te Leiden, Stellendam en Heenvliet. Burg. en wetli. adviseeren gunstig op een aires van het bestuur der gytri- nastiek-vereeniging //Hercules", om gebruik te mogen maken voor hare oefe ningen van het gymna-tieklokaal lehoorende tot de openbare school van den onderwijzer Wuyster. Ook heeft dit college geen bezwaar tegen de inwil iging van het verzoek van mr. II. Ter Haar Bz.leeraar aan de hoo- gere burgerscholen alhier, om eenige lesuren in de staatswetenschappen en het handelsrecht te geven aan de handelsschool te Amsterdam, hoogstens tot het etude van den ingetreden cursus. Voorts stellen burg. en wetli. aan den gemeenteraad voor gunstig te be schikken op een verzoek van de directie der Kon. Ned. grofsmederij tot het in eigendom afstaan van een stuk gemeentegrond naast de fabriek, lot heden in gebruik door de firma Dros en Gehr. Tieleman. Deze wil dit vol gaarne aan adressante afstaan, miis zij daarvoor in erlpacht kan verkrijgen een ander gedeelte grond, dat haar blijkt geschikt te zijn. Ingevolze het adres van het bestuur van het departement Leiden der Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid en de daartiij door een 400-tal ingezetenen geteekende adressen van adhae^ie, om den prijs van het gas te verminderen en te brengen tot 6 cis per M3. is door commissarissen der easlabrirk een uitgebreid rapport daaromtrent aan den gemeenteraad ingediend, waarvan de conclusie strekt om den pi ijs van het gas lot de voorgestelde som te verlagen. Door liet onlangs benoemde raadslid I'. J. Van Hoeken is aan burg. en wetli. kennis gegeven, dat hij als znodmig zitting wensclit te nemen; hierin wordt hij verhinderd, aa: gezien de firma, waarvan bij deelgenoot is, voor d't jaar aanneemster is geworden van drie perceelen bout. redenen waarom hij verzoekt van gezegde verplichting te worden ontslagen. Ge noemd collegie geelt den raad in overweging het te machtigen om de firma Gebr. Van Hoeken van hare verplichtingen te ontheffen; daarvoor bestaat geen bezwaar, aangezien de bij de voorwaarden van aanbesteding voorge schreven leveringen zijn afgeloopen en er geen uitzicht bestaatdal de aan neemster lot uverdere leveringen zoude moeten worden verplicht. Hedenmorgen ontstond een schoorsteenbrand in het huis bewoond door L., op de Pieterskerkgracht. Door middel van kardoezen was hij echter spoedig gebluscht. Naar aanleiding van liet Woensdag alhier optreden van madlle Scriwa- neckartiste des Thédtres du Palais-royal et des Variétés de Paris, met medewerking van verschillende Parijsclie looneelspelers, achten wij het niet overbodig met een enkel woord deze opvoering aan te bevelen. Wij durven zulks in gemoede doen, vertrouwende op de gunstige persbeoordeelitigendie haar alom ten deel zijn gevallen. De uittreksels der dagbladen, ons ter inzage gegeven, zij wijdden allen uit in loftuitingen over de uitvoering van het drietal stukjes, waarop de talentvolle actrice ons Woensdag a. s. zal vergasten. Moge het Leidscli publiek van de zeldzame gelegenheid, om een oorspronkelijk Fransch stuk in het Fransch te hooren opvoeren en thans aangeboden, een rnim gebruik maken. Aanstaanden Zaterdag zal in de Sladszaal de eerste teeslvergadering in dit seizoen worden gehouden door de onderofFiciers-vereetiiging //Door Vriendschap vereenigd". De uilvoering van een tweetal kluchtspelen: //Stu dentengrappen" en //Herkules", belooft, ook voor den genoodigden, een ge- nolvollen avond. Door de lieeren E. 8. Bonn, gepensionneerd kapitein luitenant ter zee, te 's Gravenhage; B. Janse Johz.directeur der eerste Nederlaudsche verze kering-maatschappij op Int leven, te's GravenhageII D. Tuijnenbiirg, ge pensionneerd kapitein der administratie van het Nederlandse!) Oost-Indisch leger, te Amsterdam; S. II. Fermm, aannemer, te Amsterdam; en P. Gips D B/., aannemer, te Dordrecht, met elkander gevormd lie diende de com missie voor de Surinaanische inboorlingen op de koloniale tentoonstelling te Amsierdam, is nagenoeg de geheele collectie voorwerpen, te Amsterdam bij bedoelde inboorlingen in gebruik geweest, en in Suriname bijeengebracht ten verzoeke van bovengemelde commissie door de heeren Julius E. Muller en dr. M. C. De Leeuw, hoofddirecteuren der Surinaamsche exploitatie-maat schappij te Paramaribo, geschonken aan 's rijks ethnographisch museum. Aan den heer E. li. Bonn. voorzitter van bovengenoemde commissie, is de dank der regeering voor dit geschenk betuigd. De minister van binnenl. zaken overwegende dal mr. A. H. M. Van Berckel, benoemd lid van de tweede kamer der staten-generaai in de hoofd- kiesdistricten Delft en Almeloo, heeft verklaard de benoeming voor eerstge noemd kiesdistrict aan te nemen, heelt bepaald, dal eene verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesd.strict Almeloo zal p'aats hebben op Vrijdag '28 November, en herslemming, is die noodig, op Vrijdag 12 December. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van's rijks schat kist op 15 dezer bedroeg: bij de Nederlaudsche bank 2,596.180.83% en bij de betaalmeesters 2,0(56,667.72. Te zamen 4,662.848,55%. Blijkens een bij het departement van marine ontangen telegram is Zr. M'. schroefsioouischip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Greve, in den morgen van 18 dezer, en Zr. M'. schroefsloomscbip Tromp, ouder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, in den namiddag van den 17d'° dezer van de reede van Tessel naar zee vertrokken, ter aanvaarding van hunnen oefeningstocht. De hoofdcommissie voor de behartiging van de Ncderlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885 te houden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er voor fabrikanten van verduurzaamde levensmiddelen, bierbrouwers, holerhandelaars enz. enz. gelegenheid zal beslaan om per stoomschip I'rinses illnrie, van de stoomvaartmaatschappij «Nederland", Zaterdag 20 December a. s van Amsterdam vertrekkende, hunne fabrikaten en producten die zij voor de tentoonstelling te Antwerpen wenschen te bestemmen, naar Java te verzenden, om van daar, na vaneen waarmerk te zijn voorzien, met dezelfde gelegenheid te worden teruggebracht, ten einde aan de jury het bewijs te leveren dat die goederen de heen- en terugreis hebben gemaakt. De voor die gelegenheid bestemde goederen moeten uiterlijk den ÏG3"1 December aan de laadplaats van genoemde maatschappij op de Handelskade Ie Amsterdam zijn aangebracht. Van de verzending moet te voren aan de hoofdcommissie kennis worden gegeven, met opgaaf van het aantal colli, de soort en hoeveelheid der goederen enz. enz. Het vervoer door de maatschappij //Nederland" zal geschieden volgens de tariefvrachten van haar tarief n". 8 met een rabat van 20 pet. Zij, die van deze gele genheid wenschen gebruik te maken, worden verzocht zich ten spoedigste bij de hoofdcommissie voornoemd aan te melden. Bureel Willemstraat n°. 57. {St.-ct.) Bij de te 's llage gehouden aden-examens voor middelbaar onderwijs werd den 15'" en 17 0 November geëxamineerd 1 candidaat voor boekhouden en afgewezen. Voor de acte gymnastiek werden geëxamineerd 8 Candida- ten. Geslaagd zijn: de heeren 1). J. Bes, van Schiedam; Ph. Van Beusi- cliem, van Rotterdam; 11. Bosch, van Amsterdam, en W. Van den Brink, van Kralingen. Door de lloll. IJzeren Spoorweg-maatschappij werden in de maand October 1884 vervoerd 336,325 reizigers. De opbrengst was: reizigersver- voer 314.350 90. goederen 180.908.61% diversen 8,592.27%. Totaal f 503 851.73. Sedert 1 Januari II. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 3,576,829 en het bedrag der ontvangsten 5,303,100.77. De luit. t/z. 2' kl. P. F. Van der Velden Erdbrink is bestemd om den 10d'° Dec. a. s.als medegeleider van het transport onderofficieren en min dere schepelingen, per stoomschip Conrad naar Oost-Iudië te vertrekken. Tot predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente te Zoeterwoude is beroepen d». J. J. Richard Jr., pred. te Hoogland. Door de politie te Botterdam zyn bij een goud- en zilverkashouder eenige gouden voorwerpen in beslag genomen, afkomstig van een in de Maliebaan te Utrecht gepleegden diefstal. Zondag is weder te Haarlem een lelie brand uitgebarsten en wel in perceel n°. 23, genaamd //Veel-Zicht", aan den Zijlweg. De brand is ont staan op eene achterbovenkamer, vermoedelijk door een defect aan den schoorsteen. Het bovenhuis is geheel uitgebrand en het benedenhuis heeft veel waterschade bekomen. Het huis en inboedel waren verzekerd, maar een aantal verbrande goederen, t>ebehoorende aan den zoon van den bewo ner, die binnenkort naar Oost-Iudië vertrekt, waren niet geassureerd. Zondagochtend is zekere v. K., te Hoorn, even buiten de stad met kar en paard te water geraakt. Het schijnt dat hij onder het paard ge raakt is, althans toen er hulp opdaagde, was de man reeds verdronken. Het paard is gered.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1