PER TELEGRAA V. Hhtrgevltjfce Slatib. werd besloten eene petitie te richten aan den rijkskanselier, om de be staande belasting van 80 pf. per centner beetwortelen te behouden en een centner suiker te rekenen op 10% centn. beetwortelen. De fabrikanten die bnnne melasse verder bereiden, zouden 10 pfg. per centner meer moeten opbrengen, terwijl de beetwortelsuikerfabrikanten die melasse uit den vreemde aanvoeren, en die welke zich bepalen tot hei ontsuikerenmet 3 mark per centner melasse zouden moeten belast worden. In het Idagebergte, in Griekenland, dicht bij de sneeuw linie, is eene nieuwe grot ontdekt, waar vele voorwerpen lampen, schedels en horens van ossen en rammen, scherven, gouden en zilveren sieraden gevonden zijn. Men hoopt nog meer en belangrijker voorwerpen Ie vinden, want het onderzoek der grot is nog slechts oppervlakkig ingesteld. BRUSSEL, 12 Nov. De Reforme zegt, dat te Brussel verscheidene cholera gevallen geconstateerd zijn en eenige er van een doodelijken afloop hadden. De gezondheidscommissie daarentegen verklaart dat geen enkel geval in deze stad is voorgekomen, PARIJS, 12 Nov. Gisteren zijn hier 56 choleralijders bezweken. NEW-YORK, 11 Nov. De officiëele rapporten uit veertien distric'en van den slaat New-York toonen aan, dal de opgegeven cijfers juist zijn en Cle veland de meeste stemmen verkregen heeft. HONGKONG, II Nov. De Chineezen hebben de Fransche Iroepen Ie Kelung aangevallen, maar werden met groote verliezen teruggeslagen. De verliezen aan de Franscht zijde waren gering. De Chineesehe kanonneerboot FecUoo is door de Franschen bemachtigd. - Namens de vereeniging van Weesvaders, hieronder genoemd, zal dezer dagen eene inteekenlijst aan de ingezetenen worden aangeboden. Yolgaarne verleenen wij aan den inhoud daarvan eene plaats: IFaarde Landgenooten Overtuigd zijnde van Uwe bereidwilligheid om de reddende hand uit te steken, daar waar dadelijke hulp noodig is, komen wij vrijmoedig lot U met een zeer dringend verzoek. Er is geen "Adder" vergaan; er heefl geen overstrooming plaats gehad; geen eiland met zijne bewoners is door de zee verzwolgen; geen deet van de visschersvloot is met zijne manschappen in de diepte der zee terecht gekomen; geen brand heeft een aantal bewoners van have en goed beroofd. Niets van dat alles en tocheen ramp, veel grooter en ontzet tender in hare gevolgen staal Nederland voor de deur, ja, is sedert jaren begonnen haren schrtkharenden invloed te doen gevoelen. //Merkt gij dat Weesken daar? Wie zal zijn jonkheid plegen, //Nu al zijn schat verzonk in 't dierbaar oudren-graf?" Behoeft in Nederland zulk een wanhopende vraag gedaan te worden? Immers neen! want terstond luidt het antwoord: //Daar ijlt de liefde foe en strekt het d'armen tegen "En neemt het in haar schoot en droogt zijn traantjes af!" Maar ofschoon er van honderdenja van duizenden weezen gezegd kan worden, dat de liefde heel wat tranen droogt, ten opzichte van andere duizenden weezen schijnt het, dat de liefde haar beminnelijk karakter ver loren heeft, dal zij partijdig te werk gaat. Of weet gij het niet, Landgenooten! dat er vooral ten platte lande noch van eene goede verpleging in een geslicht, noch van eene goede uitbesteding in 't gezin sprake is? Weet gij het niet, dat in vele plattelandsgemeenten de armmeesters en diaconieën de weezen eenvoudig afstaan aan hen, die ze tegen den laagsten prijs in hun gezin willen opnemen? Weet gij het niet, dat die weezen dan geëxploiteerd worden; dat men van hen op allerlei ge oorloofde en ongeoorloofde wijzen tracht te trekken, wat mogelijk is en dat zij van onderwijs en opvoeding versloken, daarhenen gaan alsof zij van God en de geheele wereld verlaten zijn? Weet gij het niet, dat maar waartoe nog meer vragen? Neen, Landgenooten! gjj weet het zeker niet. dat er meer dan 10.000, zegge tienduizend weezen langs 's heeren straten wandelen, over wie zich niemand schijnt te bekreunendie grootendeels toor de maatschappij verloren gaan en zeer zeker het proletariaat aanmer kelijk zullen vermeerderen. Zoo gjj het geweten had, ge zoudl zeker voor lang uwe milde hand geopend hebben om aan dien ellendigen toestand een einde te maken. Welnu dan! Nu weet gij het en daarom vragen wij met vrijmoedigheid: helpt ons, helpt ons op onbekrompen wijze! Wij hebben ons tot taak ge steld die onverzorgde weezen op te zoeken en hen een betere toekomst roor te bereiden. We zullen hen aanvankelijk in een bestaand gesticht trachten te plaatsen tot tijde en wijle wij in de gelegenheid komen een ol meer gestichten op te richten, geheel voor hen bestemd. Op godsdienstig gebied wenschen wij volkomen onpartijdig te handelen. Een Israëlitische wees zal zoowel in een Israëlitisch- als een Roomsch Katholiek in een R. K. en een Protestant in een Protestantsch weeshuis geplaatst worden. Zelfs zullen zooveel mogelijk de verschillende richtingen van een zelfde godsdien stige sectie in aanmerking genomen worden. Maar om tot eenig resultaat te komen is geld, zeer veel geld noodig, daarom Landgenooten! onthoudt ons uw steun niet. Gij hebt bij zoovele rampen getoond het hart op de rechte plaats te hebben, o, toont het ook thans. Meent gij echter alleen uwe hulp te kunnen verleenen aan eene wees inrichting, die een bepaald godsdienstige kleur heeft, welnu, daar is gele genheid voor. Zijt gij de meening toegedaan dat YVeezen beter opgevoed worden in 't huisgezin dan in gestichten, vergeet de Maatschappij tot Op voeding van Weezen in 't Huisgezin niet, maar steHnt haar met alle macht. Onttrekt U toch in geen geval. Enwordt ge niet gedreven door sympathie voor die ongelukkigen, och! helpt dan uit eigen belang. Als die duizenden Weezen door een betere opvoeding in de maatschappij gebracht worden; als zij lot flinke ambachtslieden of dienstboden worden opgeleid dan vertegenwoordigen zij een aanzienlijk kapitaal, waarvan gij of uwe hinderen de rente kunt trekken, door mindere bijdragen te leveren tot on dersleuning en verzorging der armen. De armoede wordt door de opheffing 'an die paria's in den hartader aangetast en de onzedelijkheid zal niet weinig verminderen. Nog eens dan. Helpt ons op onbekrompen wijze en bedenkt, welk eene zaligheid verbonden is aan de gedachte uw minder bevoorrechten broeder of zuster voor een gewissen ondergang behoed te hebben en God, die de liefde zelve is, zal met welgevallen ook op dat werk der liefde nederzien. Amsterdam, November 1884. Namens de Vereeniging van Weesvaders: De Sub-Commissie te Amsterdam-. De Centrale Commissie: J. H. G. FARBER, F. HEUSY, Voorm. Evang. Lulh. Weeshuis. Groot burger Weeshuis te Kampen. H. POLAK, W. v. d. BOSCH. Israël. Jongens-Weeshuis. Evang. Lutli. Weeshuis te Rotterdam. L. GËELEN. A. J. KIEK. Geref. Diac. Jongens-Weeshuis. Israëlietisch Weeshuis te Rotterdam. M. B. VIEIJRA, Port. Isr. Jougens-Weeshuis. Van d November tot en met 12 November 1884. BEVALLEN: J. Montagne, geb. Westendorp, Z. H. T. Kriek, geb Overdjjk, D. A. Cornelisse, seb. Brugman. Z. M. P. De Leeuw, geb. v. d. Kaay, Z. J. Buskens, geb. v. d. Lelie, D. J. C. v. d. Heemst, geb. v. Zonneveld, Z. P. H. Jansen, geb. De Vries. Z. M. v. d. Tuin, geb. Limvers, D. E. Lezwjjn, geb. v. d. Berg, Z J. M. Kriek. geb. Simons, Z. C.Crama.geb. Jansen, Z. H.Lardé, geb. De Jong. Z. K.v. d. Nat geb. Arbouw, D. W. C. J. Corba, geb. Diemei, D. W. J. Bonel, geb. Silvain, D. M. Rielmeyer, geb. Tendeloo, D. A.M. Reinke, geb. Veeren, Z. C. Karreman, geb. Sluis, Z. F. Kasteele, geb. Pison, D. J. Karstens, geb. v. d. Zeeuw, Z. J. v. Gelder,geb. Cohen, Z. W. Taverne, geh. Hollebeek, I). - J. Segaar, geb. v. d. Laaken, Z. M. M. v. d. Linden, geb. Smit Hessing, Z. -- J. Mieremet, geb. Stalleleu, D. J. De Mooij, geb. Platteel, Z, M. Taverne, geb. Blansjee, Z. H. C. v. d. Zeeuw, geb. Kuyvenhoven, D. OVERLEDEN: M H larlem, D. 4 m. W. M. A. Chimaer Van Oudendorp, D. 19 j. - J. E. Chouloer, D. 2 w. A. Schouten, Z. 5 m. -- E. Robijn, geb. Wiede, D. levenl. J. J. v. d. Post. Z. 17 j. M. Viele, D. 73 j. S. T. Verbrugge, Z.42j. M. De Vogel, geb. v. Haastert, wed. 67 j. - J. Selier, Z. 1 m. C. Kooien, D. 16 m. A. Epskamp, D. 2 m. K. v. d. Nat, D. 1 d. 11. N. Wennekers, Z. 8 j. C. v. d. Nat, Z. 4 m. - A. Gorree, geb. Budding, wed. 73 j. W. Van Westbroek, 81 L. Gordijn, 69 j. GEHUWD: H. Nieuwenhnizen. jm. en M v. Leeuwen, jd. C. Laterveer, wed', en M. Paling, jd. J. Nieuwenburg, jm. en C. Kwanbergs, jd. M. N. De Mey, wedr. en Bontenbal jd. H. J. C. Speel, jm. en D. J. Plevier, jd. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 10 November 1884. Kantonrechter Mr. W. r. d. Kaay. Mr. P. A. van Buttingha Wichers Griffier Mr. F. G. v. Binsbergen. Ambtenaar van het openbaar ministerie. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. W. L.zwervend openbare dronkenschap, ƒ1.50 of 3 dagen. J. Chr. L. O.Am idem 1.of 1 dag. sterdam G. S.Haarlem idem ƒ0.50 of 1 dag. C. H.Rijnsburg idem, J 8.of 1 dag. A. v. d. M.idem idem. idem. K. v, d. M.idem, idem, idem. P. L.Leiderdorp idem (tweemaal) ft.50 of 3 dagen (2-maal). P. B.Leiden idem J 0-50 of 1 dag. H. B.'s Hage idem 1.of 2 dagen H. B., Leiden, idem 1.50 of 3 dagen. C. v. d. B.idem idem ƒ0.50 of 1 dag. F. L.idem idem f t.of 2 dagen. A. de l'E., idem, idem ƒ1.50 of 3 dagen. A. B.idem idem 0.50 of l dag. A. v. K.idem, idem idem. A. Th. J. E. v. d. idem ƒ1.60 of 3 dagen. N.idem J. v. N.idem, idem (viermaal), ƒ1.50 of 3 dagen (viermaal). St. v. H.Leidschen- idem, ƒ0.50 of 1 dag. dam, J. J. M., Leiden, idem, idem. W. B.idem idem (driemaal) ƒ1.50 of 3 dagen (driemaal). ,7. J. v. 0., idem, idem f 1.50 of 3 dagen. J. R.idem idem f0.50 of 1 dag. P. v. d. B.idem idem ƒ1.50 of 3 dagen. Ph. J. v. d. K.idem, idem, I.of 2 dagen. L. G.idem idem, ƒ0.50 of 1 dag. St. V.idem idem, ƒ1.50 of 1 dag. S. L.idem, idem 1.of 1 dag. A. de H.idem idem ƒ1.50 of 3 dagen. A. v. d. D., idem, idem (driemaal). ƒ5.of 3 dagen (driemaal). P. H.Noordwijker- idem, ƒ1.50 of 3 dagen. hout, W. J. N.Leiden. idem, (tweemaal), idem (tweemaal). J. B.idem idem ƒ1.50 of 3 dagen. W. v. K.idem, idem, J 3.of t dag. N. J. v. d. L.idem idem ƒ0.50 of 1 dag. Chr. v. d. Vhvr. v. idem, idem. W. v. d. V.idem P. T.idem idem. idem. P. v. S., Sassenheim idem 1.50 of 3 dagen. A. B.Katwijk idem t.of 2 dagen. L. T., 's Hage idem ƒ0.50 of 1 dag. W. H.Leiden idem, idem H. v. d. W.idem, idem ƒ1.50 of 3 dagen. J. N.idem idem, ƒ0.50 of 1 dag. T. Th. K.idem idem ƒ1.50 of 3 dagen. Th. J, K.idem, idem, ƒ0.50 of 1 dag. A. S.. Leiderdorp, idem f 1.of t dag. D. M. Leiden idem 1.50 of 3 dagen. P. de H.idem idem ƒ0.50 of 1 dag. J. B., idem, idem, ƒ1.of 2 dagen. J. T.Alkemade idem ƒ1.of 1 dag. J. F., Leiden, idem ƒ1.50 of 3 dagen. M. G. W.Voorscho idem f 1.of t dag. ten J. S.Leiden idem J 3.of 1 dag. G. N. M.Amster idem, f 1.of 1 dag. dam. J. P. SLeiden idem ƒ1.50 of 3 dagen. C. H., Oegstgeest, idem idem. D. S.Zoeterwoude idem ƒ2.of 1 dag. J. B.Leiden, idem, ƒ0.50 of 1 dag. B. v. d. L.idem, idem, idem. J. A.idem, idem (tweemaal), 1.50 of 3 dagen (tweemaal) J. V.idem, idem, ƒ1.of 2 dagen. J. v. d. W.idem idem, ƒ1.50 of 3 dagen. H. B.idem idem, idem. W. D., zwervend, idem ƒ0.50 of 1 dag. H. d. 1. M.Leiden idem, ƒ3.of 1 dag. B. r. P., Zoeter idem, ƒ1.of 1 dag. woude J. B. L.Leiden idem, ƒ1.50; of 3 dagen. W. B.idem idem, na vroegere veroor 3 dagen. deeling G. S. idem idem na idem idem. P. v. P., idem, idem na idem ƒ1.of 2 dagen. J. W.idem idem na idem 3 dagen. S. v. d. R.idem idem na idem, idem. W. F. K.idem, idem na idem J 7.50 of 3 dagen. W. J. L.idem, idem na idem ƒ1.of 2 dagen. T. Y.Lisse, in dronkenschap paard en rjj- J 5.of 3 dagen. tuig bestnren,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3