BUITENLANDSCHE BERICHTEN. struik gekweekte rozen prjjkt Soavenir de la Malmaison op struik althans t nog met vele welriekende bloemen. Geen wonder dat al dergelijke bloemen, door zooveel zomerweer geholpen, weelderige loten gemaakt hebben, het geen tevens het geval is met Weigelia, een fraaie tuinheester, die in Juli bloeit, tot de familie der Caprifoliaceën behoort en thans uit haar gemaakt schol nog bloemen draagt. Zoo zyn de schaaltjes met frambozen in No vember, ook in de wereld gekomen. Naar het zich laat aanzien zal de nachtvorst nu wel aan al die wonderen een einde maken. De vreemdsoortige zeevisch, die door een zalmvisscher aan het Kra- lingsche Veer in de Maas werd gevangen, is door dr. Th. VanLidthde Jeude herkend als te zijn een Collus Scorpia. In de maag van den visch vond men twee kleine scholletjes en een krab. Gisteren waren de ministers van financien en koloniën te Amsterdam aanwezig, om met de directie der »Ned.-Ind. Handelsbank" in overleg te tre den over de middelen, waardoor aan de tegenwoordige crisis kan worden tegemoet gekomen. Door de politie te Amsterdam zijn twee personen gearresteerd, verdacht van den diefstal met braak, weinige nachten geleden gepleegd in het markt meestershuisje aan de Appelenmarkt aldaar. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gisteren den brandstichter Koehler tot vyf jaren tuchthuisstraf, en B.die in de vorige week terecht stond, wegens het maken van een valsch endossement, tot 9 maanden celstraf. Aan de prijsvraag voor een Beursgebouw te Amsterdam hebben vele Nederlanders, en daaronder de beste krachten uit ons vaderland, deelgenomen. Het Hbl. meldt, dat er 191 ontwerpen zijn ontvangen, en dal de teekeningen, bjjna 2000 in getal, eene lengte van 2100 strekkende meters beslaan. Een kantoorbediende van de efTectenfirma S. Raphael C". te Amster dam heeft zich uit de voeten gemaakt, na de kas van zijne patroons voor ongeveer 80,000 bestolen te hebben. (06/.) Zondagavond ongeveer 7 uur ontstond een begin van brand in eene kleedkamer van den schouwburg van Prot, in de Plantage Middellaan te Amsterdam, doordien een behanger, tevens figurant bij de tooneelvoorstellin- gende onvoorzichtigheid had eene branche van het gaslicht af te draaien en niet Ie zorgen, dal zij vóór het openstellen der gaskraan daaraan weder was bevestigd. Toen hij met licht er bij kwam om een en ander in orde te brengen, ontvlamde het ontsnapte gas. Een der acteurs, spoedig by het onheil aanwezig, nam een emmer met stijfsel en wierp deze in de vlam, waardoor waarschijnlijk eene groote verwoesting is voorkomen. Alleen het behangsel heeft eenige brandschade bekomen. Gisteren had aan boord van Zr. Ms. stoomschip Atjehliggende te Nieuwediep. een treurig ongeluk plaats. De stoker 1' kl. Jansen verloor nl.toen hij zich boven de machinekamer op dek bevond, het evenwicht, en stortte van eene aanmerkelijke hoogte in de machine. Met zware won den aan het hoofd werd hij in het hospitaal der marine opgenomen-, zyn toestand is bedenkelijk. Door den zwaren mist is gisterennacht een der schepen met vee van de Hoornsche markt en bestemd voor Kampen, in de Zuiderzee, op een uur afstands van den Ketel, in aanvaring gekomen met de nachtboot Amslel het schip bekwam daardoor nogal schade aan den voorsteven en den boeg spriet. Uit vrees voor zinken, gingen de veehouders onmiddellijk van het schip op de boot over, waar intussclien tengevolge van den schok brand was ontstaan in de kajuit, door de petroleumlampen. Door spoedig toege snelde hulp. slaagde men er na korten tijd in de vlam met beddegoed te blusschen. Inmiddels hadden zich de veehouders weêr gerept om op het schip te komen. Een 10-tal echter, dat zich daarop niet wagen durfde, maakte de reis mede per boot naar Amsterdam, om den volgenden middag per raderboot naar Kampen terug te keeren. De heer S. Van Velzen, docent aan de theol. school te Kampen, heeft eergisteren, den dag herdenkende waarop hij 50 jaren geleden het ambt als predikant bij de Christ. Geref. gemeente aldaar aanvaardde, tal van geluk- wenschen ontvangen uit onderscheiden plaatsen in ons land. Uit Winschoten wordt gemeld: In twee gezinnen alhier is ellende; in het eene overleed een zeventienjarig jongeling, in het andere legde de jus titie weinige minuten later de hand op een zoon van gelyken leeftijd, die onmiddelljjk daarna de ouderlijke woning met het huis van arrest verwis selde. Beiden waren kameraden, en op Zondag 2 Nov. jl. in het vroege mid daguur in een kroegje aan het kaartspel geweest; om twee centen ontstond ruzie en na den klap van den een volgde zoo wordt beweerd een on willige stoot van den andere met een afgebroken steel van eene Goudsche pijp, even boven het eene oog; het harde voorwerp moet zijn doorgedron gen tot in de hersenen. De chirurgische hulp toen ingeroepen heeft niet mogen baten: eene hersensontsteking had, naar men zegt, den dood ten gevolge. Te 's Hertogenbosch brak Maandagavond in een der bijgebouwen van de gasfabriek brand uit, die aanvankelijk een dreigend aanzien had, doch spoedig werd gebluscht. Zaterdag jl. werden voor de arrond.-rechtbank te Maastricht de plei dooien gevoerd in zake het verzet van mr. Triepels tot betaling van zijn aanslag in de straatbelasting. Het geheele debat liep daarbij hoofdzakelijk over de vraag, of het straatgeld, zooals dit te Maastricht wordt geheven, al dan niet is eene bedekte grondbelasting. Mr. Triepels, zijne eigen zaak bepleitende, hield vol dat hel straatgeld onwettig wordt geheven, omdat het niet de straat, maar wel het pand betreft, waarvoor al reeds grondbelasting en 40 opcenten worden betaald en aldus eene tweede grondbelasting is. Hij beriep zich op de juristen in den Amsterdamschen gemeenteraad, die inder tijd de invoering van straatgeld aldaar hebben bestreden. Mr. Haex, voor de gemeente Maastricht optredende, beweerde dat straatgeld wel degelijk eene wettige cn wettelijke belasting is, die op grond van art. 238 der ge meentewet, evenals brug- en havengeld enz. mag worden geheven. Indien nu ook mr. Triepels zich beroept op de rechtsgeleerden in den gemeenteraad van Amsterdam, dan antwoordt hij, dat deze de minderheid hebben uitge maakt, en beroept hij zich op de meerderheid, die de verordening betref fende het straatgeld heeft aangenomen, en op de hoogere regeeriug, die haar, ongetwijfeld overeenkomstig het advies van den raad van state, heeft bekrachtigd. De conclusiën van het O. M., zoomede de uitspraak der recht- bank, worden later medegedeeld. 'sHKAVENHAGE, 12 November. Bij de herslemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer A. J. C. baron Van Pallandt, met 1485 stemmen; de heer m'. W. A. baron Van Verschuer bekwam 1330 stemmen. Men meldt uil Brussel, dat onze voormalige sladgenoote, mejuffrouw Stella Bolle, en mejuffrouw Grégoir, van Brussel, bij gelegenheid van de "distribution des Prix" op Zondag 9 November, op de minzaamste wjjze door de koningin van België in hare loge ontvangen zjjn. Zij werden aan H. M. voorgesteld en ontvingen uil handen van de vorstin een fraai geschenk in goud, met de gecroonde naamcijfers van H. M. BELflIË De senaat heeft gisteren zijn vorig bureau herkozen, namelijk d'Anethan als president. De Merode en 't Kint de Naeyer als vice-presidenten. Na afloop der plechtigheid in de hoofdkerk hield de parlementaire rechter zijde eene bijeenkomst. Het voorzitterschap der kamer van afgevaardigden is den heer Jacobs aangeboden, doch deze weigerde. De rechterzijde besloot daarop den heer Delandsheere tot president, de heeren Tack en Vanwansbeke tot vice-presi denten te benoemen. Na afloop der zitting van den senaat hadden nieuwe manifeslatiën plaats en werden eenige personen in hechtenis genomen. ENCfELAHD. Het lagerhuis heeft gisteren de "reformbill" by derde lezing zonder stemming aangenomen. Te Londen is een vader tot twee maanden dwangarbeid veroordeeld, wegens mishandeling van zijn zoontje, een knaap van elf jaar. In een ver trek met een steenen vloer had hij hem zonder kousen en zonder boven- kleêren met zijne handen op den rug en zjjne beenen in elkadr gebonden, zonder eten of drinken vier en twintig uur doen doorbrengen. Nadere bijzonderheden omtrent het verschrikkelijk ongeluk door de ontploffing van mijngas in de Hochin-kolengroef in het Sirhowy-dal (Zuid- Wallis) melden, dat van de 15 werklieden, die op het oogenblik der ramp in de diepte werkzaam waren, reeds acht als lijken te voorschijn gehaald zijn, en dat er geen hoop bestaat, dat van de overige zeven ook maar een enkele in hel leven is gebleven. Een werkman-machinist, die zich op de halve diepte van den mijnput bevond, werd in zwaar gekwetsten toestand door het reddingscorps naar de oppervlakte gebracht. Tot overmaat van ramp verloor nog een der toeschouwers op ontzettende wijze het leven; de man had zich te midden der menschenmenigtedie zich rondom de groeve verdrong, te veel naar voren gewaagd, en op een oogenblik dat de ter be waking van den ingang uitgezette wachten er niet op letten, boog hij zich te ver over den rand en stortte in de diepte, waar later zijn verminkt lijk werd gevonden. De in de groeve werkende 43 paarden werden insgelijks gedood. Het geweld van de ontploffing was zoo groot, dat het aan den ingang der groeve geslaan hebbend machinehuis met zijn inhoud geheel in puin geslagen en naar alle richtingen weggeslingerd werd. Uit Durban wordt gemeld, dat de Kaapsche minister-president zich eergisteren uit Kimberley naar Bechuanaland heelt begeven, en dat hy voor nemens is eene bijeenkomst te houden met den staatspresident Kruger, om te trachten aan het bestaande geschil eene vredelievende oplossing te géven. Een Katholiek congres, waarvan men gewichtige besluiten verwacht, is Zaterdag te Baltimore bijeengekomen. Tachtig Amerikaansche bisschop pen hebben de openingszitting bijgewoond. FRAWKRIJ K. Het Journal Officiel beval het besluit van den president der Fransche republiek, houdende, dat den 5itn Mei 1889 te Parijs eene wereldtentoon stelling geopend zal worden, die duren zal tot 31 October daaraanvolgende. -- De ministerraad heeft in beginsel besloten tot de verhooging der invoer rechten op buitenlandsche granen. Het bedrag der verhooging zal zoodanig worden gekozen, dat de landbouw in gelijken mate zal worden beschermd als thans reeds de verschillende industrieën. Volgens de ofüciëele opgave zijn eergisteren te Parijs en in de hospita len 83 personen aan de cholera bezweken en 119 personen in de hospitalen opgenomen. Het totaal-aantal der choleralijders, dat op het oogenblik inde hospitalen verpleead wordt, is 190. Van middernacht tot gisterenmiddag twaalf uur zijn 40 choleragevallen voorgekomen, waarvan 13 met doodelij- ken afloop. De epidemie is nog steeds beperkt tot de ongezonde arme buur ten; de wijken der gegoeden zijn onaangetast. Zaterdag hebben de kapiteins Renard en Krebs hunne proeven met den bestuurbaren luchtballon herhaald. Zij zijn, gelijk vroeger, Ie Meudon op gestegen. Up zekere hoogte gekomen, hebben zij den boeg gewend, en zoo zijn ze van hunne luchtvaart, steeds in de richting welke zy aan liet lucht schip gavenop dezelfde plaats neergekomen vanwaar zy de reis aanvaard hadden. De proef is mitsdien volkomen gelukt. De tocht heeft 45 minuten geduurd. Gendarmen, die Vrijdag te Montceau-les-Mines in hinderlaag lagen, hebben op heeterdaad zekeren Goesloff betrapt, die bezig was eene dynamiet- bom voor een huis te doen springen. Voor hij in hechtenis genomen werd verwondde hij met revolverschoten twee der gendarmen. In eene metaalgieterij te Chaumont is Maandagochtend een stoomketel gesprongen; 8 werklieden werden gedood en 15 gewond. DVITICHLAVD. De Reichs-Anzeiger deelt mede, dat de rjjksdag tegen den 20" dezer is bijeengeroepen. Volgens de Nordd. Allg. Zeil. zal ook Turkije aan de Congo-confe- rentie deelnemen en door haar gezant te Berlijn vertegenwoordigd worden. Door den hertog van Cambridge was het voorstel gedaan om voor den minderjarigen zoon van den hertog van Cumberland tijdelijk de regeering van Bronswijk te aanvaarden. Hij wilde echter zijne betiekking bij het Engelsche leger behouden en tevens in Engeland blijven wonen. Te Berlp werd dit aanbod niet aanvaard. In eene te Maagdenburg gehouden vergadering van suikerfabrikanten, waaraan ongeveer 1000 personen deelnamen, werd te velde getrokken tegen de groote Vereeniging der fabrikanten van beetwortclsuiker, op grond, dat deze te uitsluitend let op de belangen der voortbrengers van melassesuiker. Men verklaarde het gewenscht eene nieuwe vereeniging op te richten. Er

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2