leiiisc iii: 1884. DONDERDAG 13 NOYEMRER. STADS-BERICÏITEN, JB1NNENLANDSCHE BERICHTEN. i\°. 268. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jinrs f 1.50, franco p. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.tedere regel meer 25 cenls, groole letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de bepalingen van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6,D November 1879 (IGemeenteblad n°. 4) houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, Schoorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders van Leiden, DE RANTER, Burgemeester. Leiden, 30 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 12 November. Uitslag van verkiezingen voor leden van de tweede kamer der staten- generaal: Brielle. Uitgebracht 1078 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. G. J. Goekoop (I.) met 666 stemmen (nieuw gekozen lid). De heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman (a.-r.) bekwam 412 stemmen. 's Gravenhage. Uitgebracht 2097 geldige stemmen. Gekozen de heermr. W. Wintgens (c.) met 1113 stemmen (aftredend lid). De heer R. A. W. Sluiter (1.) bekwam 984 stemmen. Haarlem. Uitgebracht 1699 geldige stemmen. Gekozen de heer W. De MeQier (I.) met 899 stemmen (aftredend lid). De heer jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré (I.) bekwam 798 stemmen. Zevenbergen. Gekozen de heer mr. A P. R. baron Van der Borch van Verwolde (a.-r.) met 838 stemmen (aftredend lid). De heer mr. C. J. A. Heydenryck (k.) bekwam 813 stemmen. Utrecht. Uitgebracht 2623 geldige stemmen. Gekozen de heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.-r.) met 1341 stemmen (nieuw ge kozen lid). De heerJ. N. Basiert (1.) (aftredend lid) bekwam 1282 stemmen. Almeloo. Uitgebracht 2355 geldige stemmen. Gekozen de hh. mr. J. R Corver Hooft (c.) met 1272 (aftredend lidl en mr. A. H. M. Van Berckel (k.) met 1204 stemmen (nieuw gekozen lid). De hh. mr. A. Van Laer (1) (aftredend lid) bekwam 1131 en J. E. Stork (I.) 1082 stemmen. Delft. Gekozen de hh. J. C. Fabius (a.-r.) met 1932 en mr. A. II. M. Van Berckel (k.) met 1854 stemmen (aftredende leden). De hh. jhr. mr. Th. C. Van Doorn (1.) bekwam 1123 en mr. A. J. Farncombe Sanders (I.) 1036 stemmen. Zutfen. Uitgebracht 3251 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. S. M. S. De Ranitz (I.) 1655 stemmen (nieuw gekozen lid). De heer mr. B. J. L. baron Lintelo de Geer (a.-r.) bekwam 1596 stemmen. Arnhem. Uitgebracht 3369 geldige stemmen. Gekozen de heer W. Rooseboom (I.) met 1696 stemmen (nieuw gekozen lid). De heer A. baron Schimmelpennick van der oye (a.-r.) (aftredend lid) bekwam 1674 stemmen. De uitslag van Alkmaar en Middelburg wordt eerst morgen bekend. In de gisterenavond gehouden ledenvergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd het eerst in bespreking genomen het voorstel van het bestuur, om in het jaar 1885 eene afdeelingstentoonstelling alhier te houden, hetzij van primula's in het voorjaar, hetzij van begonia's in het najaar, hetzij van primula's of chrysantimums in den zomer. De heeren Speet en Ivors gaven de voorkeur aan de zomertentoonstelling, terwijl de heer Mater het zeer wenschelrjk vond levens dan lelies op deze tentoonstelling loe te laten. De heer Obreen gaf in overweging, dat in den zomer bijna alle gegoede ingezetenen de stad verlaten hebben; met het oog hierop gelooft hij dat eene tentoonstelling in het voorjaar verkieselijker zou zijn. Ue voorzitter voerde hiertegen aan dat in hel voorjaar eveneens de algemeene tentoonstelling zal gehouden worden, zoodat op dit tijdstip niet bepaald op eene groote deelneming zal kunnen gerekend worden. Volgens zijne meening geeft het najaar de beste waar borgen hiervoor. Ook verscheidene andere leden verdedigden dit gevoelen zoodat ten slotte bepaald werd, dat de besprokene tentoonstelling zal ge houden worden in de maand September van het volgend jaar, echter niet uitsluitend van begonia's, maar ook van andere op dit tijdstip bloeiende bloemen. De heeren Speet, Heenk, Kors en Lubbe werden uitgenoodigd een program voor deze tentoonstelling vast te stellen, aan welk verzoek door hun zal worden voldaan. Vervolgens werden de mozaiekperken in behandeling genomen. De voor zitter vroeg den leden hunne meening hieromtrent te uiten. Vindt men deze schoon of niet, zijn zjj van eenige waarde en in hoeverre zijn z(j voordeelig voor den handel, vroeg hij. De heer Den Older geloofde, dat zjj voor den handel zelf zeer voordeelig zijn, indien er slechts groote bestel lingen gedaan werden, hetgeen echter niet het geval is, wijl over het alge meen deze perken zeer duur zijn. De heer Kriest geloofde dat zjj alleen iets kunnen praesleerenwanneer zij gevormd zijn in groote tuinen en dan nog enkel wanneer zij op groote schaal zijn aangelegd. De heer Obreen en de voorzitter verdedigden de schoonheid en sierlijkheid der mozaiekperken, terwijl de heer De Pavord Smits deze hoedanigheden van de zoogenaamde haringsalaadjes verwerpt; de natuur moet gevolgd, niet gedwongen worden, zeide hij. Ten slotte vroeg de voorzitter den leden hunne meening te kennen te geven omtrent de te nemen maatregelen, opdat de opkomst der leden bij buitengewone vergaderingen talrijker worde. Na eenige discussie werd besloten den spreker, die vroeger het recht van introductie miste, in het vervolg dit recht te geven; terwijl buitendien bij elke buitengewone vergadering eenige planten onder de aanwezige dames zullen verloot worden. In de bus werd gevonden de vraag. Waardoor ontstaat de geur der bloe men? Wegens de uitgebreidheid der discussie, welke dit onderwerp tenge volge zoude hebben, besloot de vergadering deze vraag op de volgende bij eenkomst in behandeling te nemen. Voor het rijks ethnographisch museum te Leiden zjjn ten geschenke ontvangen van mevrouw F. Daum, geb. Walbehn, te 's Gravenhage, de na- vermelde voorwerpen: Een ornamentje van Padangsch zilveren filigraan werk, in den vorm van een mangistan op een schoteltje. Een servetring van Pa dangsch zilveren filigraanwerk, ongeveer 50 jaar oud. Een mandje van Padangsch zilveren filigraanwerk. Twee stuks steenen voorwerpenBan- dongsch werk, te weten: een in den vorm van een doerian op een schoteltje; en een in den vorm van een mangistan op een schoteltje. Twee waaiers, vlechtwerk van Amboina. Twee kleedjes, zooals die in den Nederlandsch Indischen Archipel gebruikt worden door inlanders om mandjes enz., of wel om geschenken meê te bedekken, beide vervaardigd door de schenkster. Aan de schenkster is de dank der regeering betuigd. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rjjks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank 3.406,791.91% en bij de betaalmeesters ƒ1,903.444.89, te zamen 5,310.236.80.k Bij de gisteren te 's Ilage gehouden acte-examens voor middelbaar onderwijs zijn geëxamineerd: in de afdeeling wis- en natuurkundige weten schappen enz., 1 candidaat voor de acte landbouwkunde, lager onderwijs, de heer A. Kars, van Goudriaan, die werd toegelaten; een tweede candidaat was niet opgekomen; voor het boekhouden 2 candidaten, 1 geslaagd, de heer H. Van Emden, van Schiedam, 1 afgewezen: voor geschiedenis 2 can didaten, 1 geslaagd, de heer A. L. De Bont, van Enschedé, 1 afgewezen; voor Nsderl. taal en letterkunde 1 candidaat, die zich terugtrok. Heden zijn te 'sHage voor het lager onderwijs toegelaten als onderwij zeres: mejj. M. J. Haalebos, J. Ch. Kruimer, A. C. M. J. Duysler, C. A. Fischer, A. A. SchattenkerkA. J. H. Oostingh, J. G. Blok, C. L. Ter Meer en L. M. Kimijscr, alien van Leiden. Bij het examen voor middelbaar onderwijs is toegelaten voor de geschie denis de heer A. Z. Boonacker, mede alhier. Bij het dezer dagen gehouden examen voor commies der posterijen zijn geslaagd de heeren W. Voorthuis, J. C. Singels, jhr. V. V. Van Cammingha, G. T. H. Hellenberg tlubar. A. G. Van Oldenbarneveld gen. Witte Tullingh, B. H. C. Schauikes, A. P. S. Van Galen, E. Van de Wal, J. J. Van Munnek- rede, W. Immink, J. A. Janssen, J. J. Bijsternus Heemskerk en J. Warnaars. (/V. R. Ct //Wat men niet weet, moet men opzoeken", staat er op de eerste blad zijde van een pas uitgekomen 2l,,n druk '/Onze Taal. Woordenboekje door G. II. Den Hertog en J. Lohr, hoofden van scholen, te Amsterdam". Deze hoofden zeggen o. a. in hun voorbericht het volgende: //Ofschoon het boekje als een deel van »Onze Taal" verschijnt, spreekt het vanzelf, dat het even goed bjj andere methoden gebruikt kan worden, en voorts voor ieder, die een handig en, naar we hopen, betrouwbaar vade mecum bij het schrijven niet overbodig vindt". Methoden, betrouwbaar en vade mecum? Fransch, Duitsch en Latijn, want vade mecum beteekent eigenlijk: ga met my, geleidt my. En zulke woorden bezigen nu hoofden van scholen om ons //Onze taal" te leereii. Men schrijft ons uit Heemslede: Schaaltjes met frambozen en schaaltjes met aardbeziënhoe dikwijls zijn die reeds voorgekomen om te bewijzen hoe warm de zomer en hoe lief het najaar was. Maar vroeger tijd had men eene Hollandsche aardbei, waarvan tot in December wel vrucht kon geplukt worden en die dan ook als maandbloeier bekend stond; zij zal nu verdrongen zijn door nieuwe soorten. Voorts bloeien de duinrozen, gelijk gemeld is, met talrijke knoppen en bloemen, dan hebben de maandrozen ook nog niet uitgebloeid; van de bekende verscheidenheid der op stam of

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1