i.t;n»s( ut; 1884. W. 267. WOENSDAG 12 NOVEMBER. STADS-BERICÏITEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeels jaars f 1.59, franco o. o. f 2. afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad n°. 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augus tus 1859 Staatsblad n°. 80), op Zaterdag den 29st'0 November a. s. 's mid dags te twaalf uren op liet Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de lleeren: A. HARTEVELT Jzn., L. G. LE POOLE. P. J. DE FREMERY, C. J. LEEMBRUGGEN en H. C. JUTA, die met het eir.de dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen be zwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovenge- noemden dag geschiedt van 12-2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 October 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 November. Voor de benoeming van een leeraar in de Engelsche taal- en letter kunde, aan de hoogcre burgerschool voor jongens alhier, worden aanbevolen de hh. J. De Jong, te Woubrugge, en J. G. Van Santen, te Zierikzee. Bij den boekhandelaar W. Gosler, te Haarlem, is verschenen: //Guide Officiel. L'indispensable passe-partout dans les Pays-Bas". Met genoegen namen we van den inhoud van dit werkje kennis. Op zeer onderhoudende wijze doet de schrijver den reiziger de voornaamste plaatsen des lands door wandelen, wijst met een enkel woord op al het bezienswaardige en doet eenige mededeelingen wat betreft de geschiedenis der verschillende gemeenten. Van onderscheidene steden zijn plattegronden aanwezig en menige afbeel ding van plaatselijke merkwaardigheden versiert deze leiddraad voor den reiziger niet alleen, maar ook voor hen die zich in den geest eenigen tijd elders willen verplaatsen. Vooraf gaat eene beschrijving van den aard des Nederlandschen volks, de historie van het land en het politieke leven zijner bewoners, alsmede over de voortbrengselen op het gebied van kunst. Voorts eene volledige statistiek en eenige taalkundige aanwijzingen. Ook de noo- dige gegevens omtrent den stand van de munt tegenover die van andere rijken, zoomede den dienst der posterijen, dien der telegrafie en het alge meen spoorwegverkeer maken dit werkje, dat ook een aantal annoncen be vat, tot eene vraagbaak niet alleen voor den vreemdeling, maar ook voor den landgenoot. Wij vleien ons dat de zamensteller van deze belangrijke gegevens, de heer J. F. Flöcker, zich in eene gunstige ontvangst zal mogen verheugen. De prijs toch, 1.75, voor een werkje van zulk een omvang, kan zulks niet in den weg staan. - De heer mr. A. J. A. Duymaer van Twist, oud gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië te Diepenveenheeft aan het rijks ethnographisch museum te Leiden geschonken: Een Japansch klokje, zonder slagwerk, loopende een etmaal, ingericht naar het model van onze gangklokken, doch zonder wijzerplaat. In plaats hiervan is aan het gewicht een stiftje beves tigd; naarmate het uurwerk loopt, zakt het gewicht, en daarmede het stiftje, dat naar beneden glijdt over eene schaal, aanwijzende de verdeelingen van het etmaal. Volgens Japansche rekening wordt de lijd tusschen zons opgang en zonsondergang verdeeld in zes gelijke deelen, en die tusschen zonsondergang en zonsopgang eveneens in zes gelijke deelen. Met het lengen en korten der dagen worden dus ook die zes deelen langer en korter. Elke veertien dagen wordt daarom het stiftje hetzrj naar links, hetzij naar rechts verschoven, waardoor het telkens langs pene andere lijn glijdt met andere verdeeling. Hoe dat verschuiven geschiedt staat in Chineesche ka rakters aangegeven aan het hoofd van de schaal Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. De minister van binnenlandsche zaken brei gt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in n uuurkunde, scheikunde en natuurlijke historie aan de rijks- hoogere burgersc tool met driejarigen cursus te Meppel te vervullen is. Jaarwedde f 2200. Zij, die voor deze betrek king wenschen in aanmerking te komen, gelieven zich uiterlijk op 23 No vember 1884 aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. Van Aken, te 's Gravenhage. De Staatscourant van heden bevat het programma voor de plechtige opening van de vergadering der staten-generaal door Z. M. den koning, op Maandag 17 November aanst. De Staatscourant van 11 dezer bevat het rapport, uitgebracht aan den commissaris des konings in de provincie Gelderland door de commissie, be last met het afnemen van het eindexamen der afdeeling B van de rjjksland- bouwschool in 1884. De Staatsct. bevat het verslag der staatscommissie, benoemd bij besluit van 17 April jl.van den uitslag van ieder afgelegd gedeelte van het examen voor cand.-notaris. Bij het op 10 November gehouden acte-examen voor middelbaar onder wijs, afd. wis- en natuurk. wetenschappen enz., werd geëxamineerd 1 can- didaat voor landbouwkunde, lager onderwijs. Een tweede was niet opge komen. De geëxamineerde werd afgewezen. Naar men verneemt, zijn de minister van marine, de heer W. F. Van Erp Taalman Kip, en de vice-admiraal W. K. Van Gennep, directeur-com mandant der marine te Willemsoord, benoemd tot grootkruis der Dannebrogs- orde van Denemarken, de kapitein ter zee W. F. H. Cramer en de hoofd ingenieur J. C. Jansen tot commandeurs, en de luit. ter zee 1*kl. C. Hoflman tot ridder dier orde. De heer P. F. L. Waldeck, secretaris-penningmeester der gehouden internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam, is door den groot hertog van Oldenburg benoemd tot ridder lste klasse van de orde van Ver dienste van den hertog Peter Friedrich Ludwig. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van 8 tot 10 dezer zijn alhier5 bomschuiten aangekomen, te zamen met 462 kantjes pekel-en 163,000stuks steurharing. Den 8"1 dezer is in den afslag besteed voor volle steurharing 1 12.50 a 15.75 en den 10'° dezer f 8 a 13.25 per 1000. Een schuit; die met schade is teruggekomen, heeft de visscherij geëindigd. Gisterennamiddag werd te Vlaardingen de treurige tijding uit Grimsby ontvangen dat de aldaar te huis behoorende logger Maartje, in den storm van 28 October door eene stortzee is verongelukt; slechts twee matrozen werden door een Engelschen vischkotter gered en te Grimsby aangebracht. Door den zalmvisscher J. K., aan het Kralingsche Veer, is in de Maas gevischt een vreemdsoortige zeevisch, klein van stuk met platten kop, en met tanden van 1 mM. lang. De visch werd in handen gesteld van d'. Th; W. Van Lidth de Jeude, conservator aan 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden. Ook deze wist den naam van den visch niet. De heer K. stelde den visch ter beschikking van het rijks-museum te Leiden. Op de rivier de Nieuwe Maas had gisterenmiddag eene botsing plaats tusschen de schroefstoombooten Flaardingen II en Nieuwe Waterweg waarbij beide booten schade bekwamen aan verschansing, platen en berghout. De stoomboot Stad Zierikzee II is Zondag op de reis van Rotterdam naar Zierikzee aan een groot gevaar ontkomen. Door een der opvarenden was de plug van de donkeypomp vóór het vertrek verkeerd gesteld, zoodanig dat de kraan in den stand van gesloten te zijn, juist geopend was. Niemand had dit opgemerkt en het gevolg was, dat bij het stil liggen der pomp het water met geweld in het schip drong. Eerst na het verlaten van Willemstad bleek dit, doch zoo plotseling en in zoo hevige mate, dat de kapitein da delijk moest besluiten de deklading over boord te werpen en te Willemstad binnen te loopen. Met medewerking der militaire en burgerlijke overheid gelukte het gisterenmorgen hel water uit het schip te krijgen, waarbij de oorzaak van het ongeluk te voorschijn kwam. Het schip en de machine hebben hoegenaamd niets geleden en de dienst is weder naar den gewonen regel voortgezet. In het Nutsgebouw te Amsterdam werd heden eene buitengewone al- gemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Noord-Zuidholland- sclie Stoomtramweg-Maatschappij. De voorzitter, de heer W. Van der Tak, deelde mede, dat het gelukt is de geheele zaak te verkoopen voor 223,000. Hiervan zijn f 36,000 bestemd voor aflossing vlottende sehuld, ƒ147,000 voor de obligaliehouders en f 40,000 voor de aandeelhouders. De obligatie- houders hadden goedgevonden hunne obligaliën legen 5 pCt. te verwisselen en dus de hypotheek te royeeren. Mochten er aandeelhouders zijn die in de toekomst vertrouwen stellen, dan kunnen zij in de nieuwe maatschappij treden met bjjstorting zonder bijberekening van eenige winst. De heer

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1