P O L I T I E. POSTER IJ EN. een lieden de staat van beleg is gehandhaafd. Ook zijn te St. PetersburgKiew, Saratow, Warschau en in den Kaukasus verscheidene personen in hechtenis genomen. De republikeinen dringen er op aan, dat de stemmen, in den staal Uew-York voor de presidentsverkiezing uitgebracht, ofïiciëel geleld worden, ten einde over den uitslag te beslissen, maar zij nemen toch o»er bet algemeen dat Cleveland de overwinning heeft behaald. Voor zoover de stemming thans is opgemaakt, zijn op Cleveland 219, op Blaine 182 stemmen uitge bracht. Het vereischte aantal, om verkozen te zijn, is 201. FRANKRIJK. Van den minister van marine en koloniën is bij de kamer van afge vaardigden eene credietaanvrage van 3,460,000 Ir. ingekomen om troepen Baar Tongkin te zenden. Eene dépêche van generaal Briere de Lisle, uit Hanoi dd. 8 dezer meldt, dat hij eenige zeeschuimers verjaagd heeft en zonder inspanning van krachten nieuwen aanval der Chineezen op Tuyenquan heeft algeslagen. Een telegram van admiraal Courbet uit Kelung dd. 7 dezer zegt dat de werken die den weg naar Tamsui behcerschen, den 2d<" dezer door een duizendtal Chineezen werden aangevallen. De vijand werd met groote verliezen terug geslagen; terwijl aan de Fransche zijde slechts een soldaat gewond werd. Van middernacht tot Zaterdagavond 11 uur zijn 70 gevallen van cho- lerieken aard te Parijs voorgekomenwaarvan 8 met doodelijken afloop. Het totaal aantal der Zaterdag alhier door de cholera aangetaste personen bedroeg daarvan stierven er 12. Het kleine sterftecijfer geeft den gencesheeren ioop dat de epidemie zich niet zal uitbreiden. Een luitenant der gendarmerie, bijgestaan door tien manschappen en n commissaris van politie, heeft te Montceau-les-Mines een werkman, die n aanslag tegen een opzichter deed met eene dynamict-bom, opheeterdaad letrapt. De werkman was gewapend met een revolver, waarmede hij vuurde loen hij zich omringd zag. Drie gendarmes zijn door de schoten gewond welke een gevaarlijk. De werkman is almede gekwetst, doch in lich ten graad. La correspondancia de Espana van 5 November spreekt van een ge rucht, volgens hetwelk Frankrijk Marokko zou nemen ter vergoeding van je voordeelendoor dat land aan Duitschland toegestaan in de Congo-zaak. DUITSCHLAND. De uitslag van acht nieuwe herstemmingen voor den rijksdag is bekend, laarbij zijn gekozen; 4 vrijzinnigen, 1 nationaal-liberaal, 1 conservatief, 1 m de rijksparlij en 1 socialist. Blijkens de officiëele statistiek van het Duitsche rijk zijn er in Sep tember uit Duitschland over Duitsche havens en Antwerpen vertrokken 11092 landverhuizers, en in de negen maanden van het tegenwoordige jaar te ramen 122,345. Het cijfer over dezelfde negen maanden in 1879 bedroeg 25546in het daarop volgende jaar 79957, waarna het in 1881 klom tot 112,584 en vervolgens tot nu toe is verminderd. Te Dortmund heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad in de iteenkolenmijn fictor. Twintig mijnwerkers werden gedood en verbrand. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Keulen; In den afgeloopen nacht lebben vier gevangenen getracht uit de gevangenis alhier te ontsnappen. Ee» opzichter, die de ronde deed, werd door hen geworgd, maar den toe- nellenden wakers gelukte het toch alle vier gevangenen weder op te sluiten. Omtrent het verongelukken van het stoomschip Bessel, van Riga naar Schiedamzijn thans de volgende bijzonderheden bekend gewordenVan het «gin der reis af aan had men met zwaar weder en hooge zee te kampen. ging echter goed tot op den 26 Oct., toen het schip eensklaps door tene zware stortzee werd beloopen, die het roer en alles, wat aan dek was, os en overboord sloeg en eene vreeselijke verwoesting aanrichtte. Nadat men ervolgens nog drie dagen tijdens stormweder reddeloos had rondgedreven, terd door de bemanning besloten het schip te verlaten. De groote boot nrd klaar gemaakt, om te strijken en van proviand en water voorzien, lp het oogenblik, dat men deze wilde afvieren, werd zij echter door eene looge zee over boord en ver van het schip geslagen, zoodat men zijne toe- lucht tot de kleine boot moest nemen. Deze kreeg men met goed gevolg water. Terwijl echter de beide personende kok Reems en lichtmatroos chmidtdie zich in de boot bevonden, de takels wilden uithoeken, kwam me zware stortzee aanloopen, die de stoomboot geheel bedolf. De tnglijn van de boot brak door het geweld van de zee en de boot zelf terd een eind van de stoomboot weggeslagen. Toen de beide personendie r zich in bevonden, weder tot bezinning kwamen, zagen zij onder eene enkele «odkreet de Bessel snel wegzinken. Daarna was alles stil en was er noch chip, noch van bemanning, verder iets te ontdekken. De geheele equipage oud, met uitzondering van genoemde tweeman, hun graf in de golven. De tok nam voorts het roer van de boot en de lichtmatroos ging op de riemen d zoo kwamen zij vervolgens acht uren later, na eene gevaarvolle en afmat- nde worstelingin uitgeputtcn toestand te Lemvig aan. PER TELEGRAAF. LONDEN, 9 Nov. Gisterenavond ontstond eene ontploffing in een kolen- bij Tredegar. Er waren 15 mijnwerkers bezig; men vreest dat allen omgekomen. Vier dooden werden gevonden. BERLIJN, 9 Nov. De uitslag van zes herstemmingen is thans bekend, kozen zijn: één conservatief, eén lid der centrum-party, één Duitsch- jzinnige en twee leden der volksparty. BERGEN (in Henegouwen), 9 Nov. Ten gevolge van eene ontploffing in ce steenkolenmijn te Wasmes zyn 20 personen gedood en 5 gewond. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Volgens de meedeclingen in de dagbladen, is het gouden feest der Leidsche 'stschappy voor Toonkunst goed geslaagd. IB veronderstel, dat daarmede voornamelijk wordt bedoeld het concert, ar hierin toch het zwaartepunt van bedoeld feest dient te liggen. Daarom stel ik de vraagheeft het concert in elk opzicht bewezendat de Leidsche Maatschappij met vrucht gedurende een tijdvak van vyftig jaren heeft gewerkt en aan haar doel beantwoord? Tot toelichting dezer vraag diene, dat men zich o. a. voor bedoeld con cert van de medewerking van eenige oud-leerlingen der Muziekschool heeft verzekerd, waarvan de meesten thans als Muziek-onderwijzers werkzaam zyn. Hiermede heeft men, naar mijne meening, eene poging gedaan, om der Maatschappij haar oorspronkelijk karakter te ontnemen, daar zy voorzeker niet alleen is opgericht, om enkelen te vormen. En toch al ontvingen de thans zoo gevierde oud leerlingen medewerkend hunne opleiding te Leiden de studiën, waardoor zij in staat werden gesteld, zelfstandig op te treden, werden in het buitenland of elders hier te lande voltooid. De oud-leerlingen in het algemeen werden niet tot deelneming aan het concert ter opluistering van het gouden feest der Maatschappy uilgenoodigd. Zouden commissarisseu soms van meening zijn, dat onder de velen, die op de Muziekschool onderricht ontvingen geen belangstelling voor die In richting was blijven bestaan? Ik voor mij, geloof, dat het voor sommige oud-leerlingen zeer aangenaam zouden geweest zijn, om thans te kunnen toonen dat de eertyds toegekende zelfs zoo kwistig toegekende onderscheidingen en belooningen iets meer hebben uitgewerkt dan een indruk voor het oogenblik. En daarom Mijnheer de Redacteur meen ik met eeuigen grond te moge aanvoeren, dat de Maat schappij aangenomen dat het feest geslaagd is, in te beperkte kring haar gouden jubilé heeft herdacht, zoo iets konde men geenszins van haar verwachten, van eene instelling, die bovenal heet te streven naar Volksontwikkeling en Volksveredellng. EEN OUD-LEERLING. De ingezetenen worden opmerkzaam gemaakt op artikel 207 alinea 10 der Algemeene Politieverordening voor Leiden, alwaar o. a. te lezen staat: «bet is verboden binnen gebouwen haardasch te bewaren of te storten anders dan in metalen of steenen voorwerpen", wordende de overtreding daarvan gestraft met eene boete van twee tot vijentwintig gulden. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat van af 18 Nov. e. k, de Stoomschepen der Maatschappij //Nederland" weder, even als vroeger, te Marseille zullen aanleggen, tot het in- en ontschepen der brievenmalen. De verzending van Leiden heeft plaats met den expres-trein N". 39. Laatste lichting van brieven te 5.40 'sav., voor drukwerken een half uur te voren. De Directeur, A. L. NAGEL. burgerlijke &tantL ONDERTROUWD: W. v. Wijk, jm. 30j. en E. Hunsi' er.jd. 26j. J. Zwanen burg, jm. 22 j. en K. Reen, jd. 21 j. C. J. Oudshoorn, wedr. 32 j. en S. M. De Jongh, jd. 22 j. A. De Wolf, jm. 23 j. en S. C. Selier, jd. 20 j. M. Eikerbout, jm. 24 j. en A. Ie Maitre, jd. 26 j. J. Kret, jm. 21 j. en H. H. Hoefsmit, jd. 23j. J. L. Haak, jm 29j. en A. Schenkeveld, jd. 19 j. G. v. d. Walle, jm. 29 j. en A. Sjardijn, jd. 28 j. J. Brouwer, jm. 19 j. en J. Boom, jd. 20 j. R. Crama, wed'. 59 j. en M. Guley, wed. 56 j. J. v. d. Wal, jm. 26 j. en M. v. Delft, jd. 26 j. Gehouden Verkooplng van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaterdag 8 November. Notaris Mr. II. L. A. Obreen. Een Heerenhuis en Erf aan de noordzyde van het Steenschuur, N*. 15. Kooper W. A. Van Lith qq. ƒ8100. Een Winkelhuis en Erf aan de west zijde van de Heerengracht, N". 80, en een Huis en Erf daarachter aan de Vestestraat, N°. 21, Sectie I, N°. 1992. Gecombineerd kooper W. Splinter qq. ƒ3930. Een Huis en Erf in de Bloemendaalpoorl, N». 3, aan de oostzijde van de Uiterstegracht. Kooper A. Van 't Riet qq. 166. Een dito aldaar N°. 1. Kooper dezelfde 187. Een Huis en Erf aan de oostzyde van de Vestestraat, N°. 33. Kooper G. J. Bik f 595. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 10 November 1884. Kantonrechter Mr. W. d. Kaay. Mr. P. A. van Battingha Wicher# Griffier Mr. F. G. v. Binsbergen. Ambtenaar van het openbaar ministerie. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. H. J. W., Leiden, C. v. d. M., Rijnsburg, G. H.Leiden, J. K.idem, H. B.idem, H. H.idem W. C. v. E.idem, W. v. d. B.idem W. S.idem J. M. Bhvr. v. J. V.idem J. B. v. S., Leiderdorp, P. G.idem W. v. d. B.Katwijk P. B.Leiden G. de B.idem L. v. E.Rijnsburg A. T.Leiden De uitspraak in muziek laten maken in een bierhuis zonder vergunning Leiden een trekhond ongemuilband aan gespannen hebben, idem, nachtelijk burengerucht, idem, idem, wateren buiten urinoir, idem, niet verschijnen bij bet genees kundig onderzoek voor pu blieke vrouwenidem idem rjjden in verboden richting idem, rijden op de klinkerstraat, id., een tapperij niet sluiten op ge- zetten tijd, idem, een beerput ledigen op verbo den tijdLeiderdorp idem, rijden door hakhout aan een ander toebehoorende, Kat wijk baggeren in Rijnlands boezem water Oegstgeest idem verhuren van een huis zonder overdekte zinkput, Rijnsburg, rijden iu galop waar dat ver boden wasLeiden de overige zaken zal morgen 5.of 3 dagen. f3.of 2 dagen. 5.50 of 3 dagen, idem. f 1.of l dag. I dag. idem. 13.of 2 dagen. idem. ƒ5.of 3 dagen. ƒ3.of 2 dagen. idem. ƒ3.of 3 dagen. ƒ2 of 3 idem ƒ20.of 5 dagen. 13.of 2 dagen, worden medegedeeld.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3